N°. 3753, Zaterdag 20 October 1923; 37,M Jaargang. Kieuw»- en Adyertentieblad. Spoor- en Bootdienst. feuilleton DE ONDERGANG DER BOKRUITERS. Witte katoenen en linnen goederen drogen het best in de zon. <>lt Ala* verschans Woensda;- eo Zaterdagmorgen Advertentlën daag» roor de uitgave vóór 1 nar nam ABONNEKENTE N AH'YBRTENTIEN worden aangenoinen bij dn tg. Tisua L AN9SVILI li 913 R O O IJ, Farkafraai, Bonn or Tink 9.H 'HJ miuuu:m TEXELSCHE COURANT. Abonnementtprvi per S maanaem oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prï$ der Acherlentiên-, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Licht op Van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 October. voor rijwielen 6,—uur, voor rijtuigen 6,30 uur v.m. HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 18 Oct. Vrijdag 19. Zaterdag 20 Zondag 21 Maandag Dinsdag Woensdag 22 23 24 2,43 4,11 5,31 6,33 7,20 7,56 8,29 Des namiddags is bet ongeveer een hall uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/; uur. Voor postwissels, kwitantlën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot. n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 7 October 1923. Vertrekuren van de Boot. Dagelijks Vertrek Texel 8,—vm. 11,—v.m. 2 30nm Helder 9,30 vm. 12,— midd. 4.15 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 328 9,04 6.49? 9.04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3-54** 4,15§ 6,40 7 25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19f 8,35 7,57§ 9,37 i2,28§ 2,41 3,04 6,19 *49» 8,05 9,16 1.05 11,211 12.57 Niet op Zon- en feestdagen t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zort- en Feestdagen. EEN ZONDERLINGE HISTORIE, door A. MüTZELBURG. 27) Nadruk verboden. „Zeer zeker, zoodra het overtuigende aan wijzingen zijn!" antwoordde Bokelmann eenigszins ontwijkend. „Dan staat mijn zaak er inderdaad slecht voor!" hernam Festenrath schouderopha lend. „Ik verklaar u ten stelligste, dat Carsten de dief is en u lacht mij daarom uit." Op dit oogenblik werd Bokelmann door den gerechtsdienaar Muller onderbroken, die hem naar buiten riep. De kapitein bleef op zijn stoei zitten en keek in gedachten verzonken somber voor zich uit naar de tafel, die bedekt lag met allerlei papieren. Een windvlaag woei door het geopende venster en bracht de papieren in wanorde. Toen Festenrath ze werktuigelijk weer op orde 'egde, viel zijn verstrooide blik op de wooroen „koopman of linnenhandelaar Meisner Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft October.) Nadruk verbodem. Terwijl we dit schrijven een paar dagen vóór medio October is men in de streek mijner woonplaats nog druk aan 't aardappelrooien 2, 3 weken later dan anders. Het beschot, dat men niet boven het middelmatige verwachtte, valt zeer mee. Al zal er dus niet die overvloed zijn als verleden jaar, mensch en vee zullen ruimschoots kunnen worden gevoed. Het eerst komen de aardappels in aanmerking behalve voor de menschen als voeder voor varkens. Zij kunnen gekookt of gestoomd, het hoofdbe standdeel van het rantsoen vormen. Daarnaast dient gezorgd te worden voor eiwit (karnemelk, wei, ondermelk, vleeschmeel), inzonderheid voor jonge varkens en vleeschvarkens. Voorjonge, groeiende of drachtige dieren voege men nog wat phosphorzure voederkalk toe. Nog veel is er de laatste 14 dagen gegroeid spurrie, knolgroen, voederbieten. De laatste [vertoonen dit jaar overal, evenals de suikerbieten, een groot aantal „schieters," die op sommige vel den in massa boven de andere uitsteken het percentage wordt op wel 7 h 8 pCt. hier en daar zelfs op 10 pCt geschat. De suikerfabrieken willen deze niet aannemen, omdat zij moeielijk te verwerken zijn, en de verbouwer wil niet te graag de scha lijden, 't Onderzoek deed zien, dat het suikergehalte dezer zaadbieten niet veel minder is dan dat der anderede bieten zijn echter niet zoo zwaar. Deze „schieters" mee in te kuilen, is niet aan te bevelen. Over bietenvoedering spreken we later. Thans wil len we slechts opmerken, dat ertegen het voe deren van heele bieten geen overwegende be zwaren bestaandat de kwaliteit van het spek van varkens, die gemest worden met bieten niet veel minder is dan bij mesting met graan wel is in 't algemeen het slachtverlies grooter. Gaan we zoo inkuilen, dan zij men er op bedacht, in den voedertijd de waterrijkste het eerst, de waterarmste het laatst te zullen op voeren de eerste bederven toch het eerst. Daar zijn bietenbouwers, die hiermee reeds rekening houden, door twee soorten of variëteiten te verbouwenook neemt men voeder- én sui kerbieten. De eigenlijke zaaitijd van rogge is voorbijtot half Octoberevenwel kan men nu nog heel goed winter-rogge zaaien, als de vorst uitblijft, zelfs tot in Januari. Toch blijve men steeds gedachtig aan het oude boe- renspreekwoord „Zaai rogge in het stof en tarwe in het slijk!" Rogge op nat land ge zaaid, mislukt dikwijlsl:an men dus zaaien tusschen 5 en 15 October, dan late men dit niet na In den tuinOok hier is de laatste weken nog veel gegroeidboonen, kool, andijvie. Al mogen er niet veel pootboonen zijn, omdat de eerste legsels zijn mislukt, de boenenoogst is rijk genoeg, zoowel direct voor de keuken als voor de inmaak. De andijvie Wnde men bij droog weer op; bij gunstig weer krijgt men dan nog malsche gele harten. Worden de kooien geoogst, dan hange men ze op aan de stronk, op een koele, doch vorstvrije, droge plaats, in kelder of schuur. Men neme ter „Daar helpt niets aan," zeide hij, „ik moet zekerheid hebbenEn hij nam het papier op, dat in briefvorm toegevouwen en verzegeld was geweest. Haastig las hij het volgende. „Er bevindt zich sedert een dag of acht een zekere koopman of linnenhandelaar Meisner in de stad, die eerst bij de weduwe Mertens inwoonde en thans bij den waard Vliet zijn intrek heeft genomen. Hij schijnt u wel bekend te zijn. Maar kent u hem nauwkeurig Hij is geen linnenhandelaar, doch vroeger officier geweest, die zijn ont slag heeft moeten nemen een zeer on gunstig bekend staand man, die tot alles in staat is. Neem u voor hem in acht! Hij moet een of ander geheime ieden hebben om bier te vertoeven. Laat hij geen mis bruik van uw vertrouwen maken. De af zender van deze regelen kan zich thans nog niet bekend maken Maar bij heeft ook slechts de bedoeling, u opmerkzaam te ma ken en u op uw hoede te doen zijn." „Ah de mol begint, al tegen mij te wroeten mompelde de kapitein in zich zelf. „Vandaar de verandering in de hou ding van Bokelmann Enfin hij is een goedhartig, maar niet bjpiald een scherp zinnig man. Ik zal op mijn eigen houtje moeten bandelen. De bedoeling van dezen V(/r ij f nooit zeep op fijne katoenen en linnen goederen want hier door zal het weefsel hard en geel worden. U kunt. ze het best in LUX wasschen, welke ze zoo sneeuwwit maakt als ooit te voren, en het best mogelijke resultaat geeft met weinig moeite anneer ze gedroogd moeten worden, is mets beter dan de zon om ze zacht en frisch te maken. Q DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN' Fabrikanten van TWINK en RJNSO. ellendeling is, mij verdacht te maken, op dat mijn aanwijzingen twijfel zullen op wekken. Daarna hoopt hij een gelegenheid te vinden, mjj geheel uit den weg te rui men Nu we zullen zienHet is een geluk, dat ik Bokelmann niet meer gezegd heb. Hij sou in staat zjjn geweest, het in zijn ongeloof als laster rond te bazuinen." Hij rangschikte de papieren weer netjes op de tafel en zocht daarna Bokelmann in de gang van het gebouw op. De rechter wilde hem nog terughouden .Maar Festenrath was ontstemd en zijn besluit stond vast om te vertrekken. Ook 's middags zou hij niet terugkomen, zeide hij. „U bent er toch niet boos om, dat ik uw raad niet opvolg?" vroeg de rechter. „Boos Neen," antwoordde de kapitein. „Maar ik zal u waarschijnlijk geen enkele modedeeling meer te doen hebben, want de personen, die ik nog zou kunnen noemen, zouden u nog onaantastbaarder toeschijnen, dan degenen, die ik u reeds opnoemde 1" Het gesprek had plaats in een afgelegen hoekje, waar zij niet beluisterd konden wor den. Bokelmann was eveneens zichtbaar uit zijn humeur over de halsstarigbeid van zijn nieuwen kennis en zoo scheidden beide mannen voor den eersten maal niet m^t de vroegere hartelijkheid en vertrouwelijk heid. Festenrath gaf den jongen opdracht, het paket naar Vliets huis te brengen en liep met een ernstig, bijna somber gelaat door de straten van het stadje. Hjj kwam ook voorbij het huis van Riedenburg. Voor het eene raam zag hjj een oudachtig heer staan, die een levendig gesprek scheen te voeren. Festenrath vermoedde, dat het de vader van Annette was en aangezien de oude heer den vreemdeling met licht verklaar bare opmerkzaamheid opnam, groette de kapitein onwillekeurig en zijn groet werd met een zekere verwondering beantwoord. De kapitein sloeg niet den gewonen weg naar den stadspoort in, maar hjj begaf zich in de richting van de wachten informeerde by een knaap, waar de woning van den overste Schadow was. Z(j was dicht in de buurt en hij trof den oudeil krijger, die zoojuist van een oefeningstocht met een afdeeling van zijn dragonders was terugge keerd, bezig zich om te kleeden. „Ah, bent u het, mijnheer och nee, dat mag ik immers niet zeggen riep de oude dragonder vriendelijk. „Ik heb dik wijls aan u gedacht en zeer naar u ver langd, het is hier in dit verwensebte gat haast niet uit te houden van verveling. Enfin het zal u wel niet veel beter gaan. (Wordt vervolge)

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1