De kaart van Nederland een praclit^eollectie Foto-albums, Van der Graaf Co.'s bureaux voorden handel SCHOUW. DE ONDERGANG DER BOKRUITERS. van F. BRUINS met vliegensvlugge pïaatsbepaler Voor kantoor en huis onmisbaar. Geheel op linnen f 4,50, WIJ ONTVINGEN in de nieuwste uitvoeringen. Voorhanden in Boekhandel Langeveld de Rooij. FEUILLETON. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. Wanneer kunt gij het langst met uw schoen doen? G. RIESWIJK. Zaterdag 15 December a s. Doet uw voordeel. machinaal heb ingericht, EEN ZONDERLINGE HISTORIE, door A. MüTZELBURG. 39) Nadruk verboden „Maar beste mijnheer Meisner," antwoord de Bokelmann in de grootste verlegenheid, „u verlangt het onmogelijke. Zeg mij, dat deze Vliet een spitsboef is, een misdadiger dat hij dit of dat misdreven heeft en lever mij daarvan het bewijs, dan zal ik hem dadelijk in de gevangenis laten zetten, maar „Enfin, ik wil u niet overhalen, om uw plicht te verzaken," viel Festenrath hem in de rede. „Het zal Diet noodig zijn. Ik denk, dat ik op het punt sta, mijn doel te bereiken." „Dus hebt u er ook iets van gehoord, dat er vannacht bij Meersen een bijeenkomst van de bokruiters zal plaats hebben vroeg Bokelmann geheimzinnig. „Het berichtis vanmorgen bij den overste iDgekomen en er zal waarschijnlijk in alle stilte in den loop van den middag een detachement been- gezönden geworden." „Vermoedelijk klopt dat met mijn eigen ontdekkingen," zeide Festenrath. „Datzal ik wel gauw te weten komen.. Hoe verligt Meersen van hier?" „Ik denk ruim vier mijl Op dit oogenblik trad de oppasser van den overste binnen en Bokelmann maakte van deze gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. Festenrath hoorde in hel Dabu- rige vertrek een licht geruisch. Vliet lag op de loer. De oppasser bracht zijn boodschap over, die daarin bestond, dat de heer Meisner dm overste monsters van zijn stalencollectie kon zenden en Festenrath beantwoordde de desbetreffende vragen tamelijk luid. Daarna schreef hij echter op een velletje ^papier: „Ik heb een bondgenoot! Naar ik hoop komt alles in orde. Iodien ik Diet zelf kan korenn, dan krijgt u schriftelijk nadere be richten. Zend u het detachement niet naar Meersen het is hoogstwaarschijnlijk een list. Maar houd u het detachement voor de avond disponibel Nadere bijzonderheden volgen." Hij gaf den oppasser dit briefje met een beteekenisvollen blik, die door dezen even beteekenisvol werd beantwoord. Toen de oppasser het vertrek verlaten had, ging ook de deur open van de kamer er naast en Festenrath die direct op de gang keek, zag Vliet uit die kamer komen. Hij bestelde hem eieren voor het middageten. Hij had zich voorgenomen in'dit huis niets anders te gebruiken, ten eerste, omdat er de groot ste onzindelijkheid heerschte en ten tweede omdat hij aan zekere pillen en poeiertjes dacht. De middagmaaltijd was" afgeloopen. Het meisje had het eetgerei weggeruimd. Fes tenrath zat in diep nadenken* verzonken, zijn hoofd door de handen ondersteund, aan tafel. Slechts nog luttele uren scheidden hem van de gewichtigste onderneming van zijn gansche levenMaar zonderling, hij voelde thans een eigenaardig vertrouwen in het welslagen dier onderneming in zich opkomen. Hij had thans in dit huis, dat hem steeds zoo ongezellig had toegeschenen en waar hij tot op heden geen enkel rustig uurtje beleefd had, een man gevondeD, dien hij volkomen kon vertrouwen, die niet al leen oprecht, maar ook verstandig en voor zichtig scheen te zijn. Neen de broeder van zijn braven korporaal, de broeder van den in zijn armen gestorven Willem Joshem, kon hem niet verraden Er werd geklopt. Op het „binnen" van den kapitein verscheen degene, aan wien hij zoo juist gedacht had, Peter Joshem. „Het kan geen kwaad zeide Peter, toen Festenrath voorzichtig den vinger op den mond legde „De waard slaapt zijn morgen- roes uit in zijn eigen kamer en voor alle zekerheid heb ik den sleutel omgedraaid en meegenomen. De bijeenkomst is op den Wilgenkamp." „Weet je dat zeker?" „Heel zeker." „En waar ligt de Wilgenkamp?" „Ongeveer een uur hier vandaan, temid den van moerassen." „Niet bij Meersen vroeg Festenrath levendig. „Heelemaal nietDe boeren uit Meersen en Beek zouden toch anders hier niet heen- gekomen zijn," antwoordde Peter. „Ik had het wel gedacht," riep Festen rath diep ademhalend uit. „Maar hoe ben je het te weten gekomen „Dat was al heel gemakkelijk." antwoord de de knecht. „De kerels zijn weliswaar over 't algemeen heel sluw, maar zoodra ze iets in het schild voeren, zooals nu, dan vergeten ze toch ook wel eens hun mond te houden. Ik zag, dat ze de eene achter kamer binnengingen en toen wist ik al dadelijk, wat zij daar te bepraten hadden. De deur hadden ze dan ook netjes achter zich op slot gedaan, maar ze hadden er er niet aan gedacht, dat er boveD een lucht gat was en dat men op den hooizolder ieder woord kan verstaan. Enfin, kort en goed, de afspraak is om tien uur bij den Wilgen kamp" „Spraken ze nog over mij „Neen, Carsten en Til waren er niet bij." „En wat is deze Wilgenkamp voor een soort plek vroeg de kapitein. „Een vrije, met wilgen begroeide ruimte midden in het moeras," antwoordde Peter. Men moet den weg wel heel goed kennen of een goeden gids hebben, als men daar wil komen." „Maar ken jij den weg „Heel goed zelfs, zoowel des nachts als overdag 1" „Ja, Peter Joshem, dan helpt er niets aan, dan moet jij de goede zaak een dienst bewijzen en vanavond eerst mij en daarna den overste der dragonders naar de verga derplaats brengen." „Maar. waarom eerst u alleen? Hoe gaat het dan met Vliet?" vroeg de knecht ver baasd „Ja, Vliet mag er natuurlijk niet bij zijn. Viiet laten wij ergens vastzetten en ik ga in zijn plaats, antwoc r'de de kapitein. „Drommels dat noem ik courage!" ont snapte onwillekeurig a in Peters mond. „Maar dat zal toch wel niet gaan zooals Als ze door een vakman worden gerepareerd Als er eerste kwaliteit leder onder wordt verwerkt, waardoor uw schoenen minder behoeven gerepareerd te worden (hetgeen beteekent, minder kosten en langer duur der schoenen). Uw adres is dan, de machinale Schoen makerij van Vlugge en nette afwerkingdes gewenscht in één dag terug. Voor Oudeschild het adres P. DEKKER, Haven. Oosterend en Waal geven de schoenen aan vrachtrijders meevolgende keer terug. Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap „de Dertig Gemeenschappelijke Pol ders" op Texel brengen ter kennis van de ingelanden, dat de Schouw op het maaien en zuiveren van de tochtslooten van bobbels, kroos en riet is bepaald op De nalatigen verbeuren een boete van f 1 en bij herschouw van f3. Texel, 26 November 1923. Het College van Dagelijksch bestuur voornoemd Jac. KEIJSER Sz. wnd. voorzitter. Jac. KIKKERT Nz. Secretaris. Daar ik mijn Schoenmakerij zijn de prijzen der reparaties belangrijk verlaagd. Beleefd aanbevelend, G. RIESWIJK, Weverstraat. de Oostenrijkers zeggen, kapitein Ze zijn minstens met zestig, zeventig, misschien wel honderd man of nog meer op den Wi genkamp. Als ze u ontdekken, dan bent u binnen vijf minuten tot mosterd gehakt. De kerels hebben vandaag allemaal wapens bij zich. Ze zijn er op voorbereid, dat er weer een overval zou plaats kunnen vin den. Neen, alleen mag u daar in geen ge val naar toe „Een of twee metgezellen zouden mij evenmin van nut kunnen zijn," antwoordde Festenrath. „Ik moet de kerels beluiste ren, ik moet zekerheid hebben. Maar dat zal wel terecht komen. Dus je bent bereid „Als de zaken zoo staan ja! Maarer moet k'achtdadig worden opgetreden Het heele escadron moet afstappen en de schur ken te voet op het lijf vallen. Te paard komen ze er onmogelijk door „Dat zullen we met den overste grondig bespreken," merkte de kapitein op. „Ik ga naar hem toe. Kun je over een half uurtje nakomen Je weet toch, waar hij woont en je kunt het zoo inrichten, dat het den schijn hééft, alsof je iemand anders in het huis een bezoek brengt." „Dat zal ik wei klaarspelen knikte Peter en vertrok. „Festenrath, die voor den eersten maal van een gevoel van zekerheid vervuld was, zooals hij dat tot nu toe niet gekend had haastte zich naar de stad naar de overste. Een half uur later verscheen Peter Joshem en de krijgsraad tusschen de drie ervareD. soldaten nam een aanvang. In de eerste plaats werd Peters voorstel, om den aanval te voet te doen plaatsheb ben, aangenomen. Een omsingeling van het moeras was niet mogelijk. De boeren en stedelingen, met het terrein volkomen op de hoogte, zouden stellig ontsnappen. Peter zou de dragonders, zoodra ze bij bet moeras waten aangekomen en uit den za del wart n gestapt, langs een zijweg naar den Wilgen kamp brengen er zoodra ere;n signaal van den kapitein gehoord werd, zou de aanval met karab jn en revolver onmid dellijk worden Ingezet. (Wordt vervolgd) - 'ft'-

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 4