Huis of winkelhuis 1 mm Influenza s. c. eelman AKKER's ABDIJSIROOP Holl. Mij. van Landbouw Algemeene Vergadering I. A. M, V. ¥oordrachtavond met Mej. MEMGÉ CHALLA, tot de stemming van een Heemraad |en een Hoofdingeland. Doet uw voordeel. machinaal heb ingericht, 2 tilgebalfdo boeien. Predikbeurten. Marktberichten. M. EOOIUAV. Verloren een broodmand, Onfeilbaarheid van den Paus. Het getal dergenen, die opgegaan waren naar de vierde conferentie, Don derdagavond gehouden in de R. K Kerk alhier, was niet groot, slechts 25 per sonen waren togenwoordig. Pater A. Winkel behandelde er boven genoemd onderwerp. Spr. vangt aan met te herinneren aan hetgeen in een vorige conferontie is ge zegd, n. 1. dat de Roomsohen niet vrij zijn in geloofszaken zelf te oordeelen, maar dat bet leergezag van de kerk be paalt wat waarheid is. De verpersoonlijking van dat gezag nu vervolgt spr. is de Paus van Roms. De Roomscbe kerk leert, dat de Paus als hoofd der kerk onfeilbaar is, dat die niet kan dwalen of falen, bewust noch onbewust. Maar zij leert daarbij,dat dit slechts het geval is, wanneer de Paus, als hoofd der kerk, een bindende uitspraak doet, inzake geloof of zede en die als verplichtend aan alle leden van de Roomsche Kerk oplegt. De Paus wordt door de Roomschen geacht te zijn, als hoofd van de kerk, door Christus gesticht, Petrus' wettige opvolger. Wanneer de Paus uitspraak doet, als boven gezegd, dan wordt dat geacht te zijn een uitspreken van wat de H. Geest ingeeft. Op gronden aan de Bijbel i ontleend verdedigt Pater Winkel dit leerstuk. Sickesz' Voetbalspel. Wij vestigen bijzonder de aandacht op een zeer eigenaardige en merkwaardige reclame, die in dit Nr. van ons blad per advertentie wordt aangekondigd, n.l. op het Sickesz' voetbalspel, dat een voet balwedstrijd in miniatuur geeft, waaraan ongetwijfeld alle voetballiefhebbers zullen deelnemen. Nog nimmer is, voor zoover ons bekend, zulk een typische en bijzon dere reclame bedacht. Geen spel is ter wereld zoo populair als het voetballen. Dat men nu als op een schaakbord thuis als het ware een voetbalmatch kan spe len, is zulk een origineel idee van de firma Sickesz, dat er geen voetbalenthou siast in den lande zal zijn, of hij zal dit spel willen hebben en volgen. Dat daarbij mg kostbare geld- en andere prijzen aan de oplossing zijn verbonden, is een bij komstige omstandigheid, die de animo voor do mededinging nog belangrijk zal vergrooten. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Giften ontvangen over de maand November. De helft van 't batig saldo prapaganda- avond op 5 Dec. vau N.C G.O,V. f9,48, P. L Koog t 5, De Cocksdorp, 2 December. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen de heer M Blom Jz., terwijl de heer G. v. d. Kooij Kz. als zoo danig werd herkozen. Tot leden van het Kiescollege werden herkozen de heeren P. |Blom, P. den Braven, A. v. Harn en J. v. Ham, terwijl herstemming zal moetan plaats hebben, tusschen de heeren M. BlomJz. en C. Blom Jz Bij deze verkiezing brachten voor het e"st ook de vrouwelijke leden der ge meente hun stem uit. Oudeschild, 7 Dec. '23. Gisteren was het feest voor de kinde ren van de Bewaarschool. -Sint Nicoiaas, vergezeld van zwarte Piet, was met een bezending lekkers aangekomen om de kleintjes iedsr wat uit te deeiea Voor de Sint werden aaidige liedjes gezongen en spelletjes gedaan, welke ook bij de vele ouders en belangstellen den, welke het feest bijwoonden, zeer in den smaak vielen. Als belooning kregeD de kiDderen van den Sint ver snaperingen en tenslotte werd aan ieder een mandje uitgereikt. De heer Schaap, die dit feestavondje opende, bracht in zijn sluitingswoord hartelijk dank aan allen, die tot het welslagen van dit kinderfeest hadden medegewerkt. Loor een auto gedood. Op den Rijksstraatweg onder Wasse naar is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Toen de chauffeur van den heer P. met zijn auto een vrachtauto wilde passeeren zag hij plotseling op korten afstand een wielrijder voor zich. Hij deed zijn best uit te wijken, doch kon niet verhinderen, dat de auto over den wielrijder heeDging. Deze werd dood opgenomen. Het iijk werd naar het politiebureau gebracht. Eenige ribben en de ruggegraat waren gebroken. De man bleek te zijn de 22-jarige v. d. B., uit Scheveningen. De Oostenrijksche kindertreinen. 15 December vertrekt de laatste kin- dertrein naar Weenen en daarmede is het werk van het Haagsche Comité voor Noodlijdend Oostenrijk geëindigd. Het Comité brengt warmen dank aan milde geefsters en gevers en aan de pleegouders die zoo menig kind verzorgden in de afgeloopen 4 jaren. Massa ontslag bij de Post. Met 1 Maart a. s. zal aan eeD 400-tal ambtenaren bij Posterijen en Telegrafie behoorende tot de oudsten in leeftijd met minstens 30 voor pensioen geldende dienstjaren, eervol ontslag aangezegd worden. De betrokkenen zouden allen behooren tot de lagere en middelbare personeel- groepen. Een oud volksgebruik verdwenen. Sedert eeuwen was het in de provin ciën Overijsel en Drenthe de gewoonte, bij begrafenissen aan de deelnemers „lafenis en spijziging" toe te dienen. Reeds den 17den Augustus 1735 von den „de Staten van den Lande van Utrecht" het noodig in hun „Renovatie der Ampliatie van 't PJacaot" strafbe palingen te ordonneeren „jegens de Excessen omtrent de Begraefenissen en de groote maelijjden, t»n Platten Lande, ende te verbieden aan allen ond9 een ijder, 't sij erfgenamen of andere, die eeuig Lijk of Doode ter aerde doen bren gen, eemg Dood- of lijkmaaltijd te geven, of eenig Bier of Wijn, aan de Vrienden of G-cburen van den overledenen te ver- ebren, directfiijk ot inuirectelijk, op poene van hondert gulden". Matig schijnt het das bij deze gelegen heden niet b'paald te zijn toegegaan. Intusschen schijnt „op poene van hon dert gulden" niet veel te hebben uitge werkt want eerst nu blijkt met deze gewoont'e definitief te zijn gebroken. Ademt steeds door den neus, niet door den mond. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Zondag 9 December 1923. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Eerw. Heer Strafing theol. cand. Zwartsluis. Collecte voor de Zending, n.'m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Donderdag 13 December. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer.- Herv. Gemeente den Burg. Kerkvoogden zullen Maandag 10 Decem ber 's avonds van 8—10 uur, zitting houden tot het in ontvangst nemen van Hoofdelijken Omslag en Zitplaatsenhuur. Purmerend, 4 December. 422 Runderen waaronder: 325 vette koeien f 0,90 af 1,25 p. K.G. oo Gelde koeien 175 a 450 Melkkoeien 175 a 450 14 Stieren. 19 Vette kalveren per Kg 1,40 a 1,65 119 Nuchtere kalveren 10,a 40, 1334 Schapen 28,a 50,— 429 Vette varkens per K.G. 0,76 a 0,82 40 Magere varkens 20,- a 40,- 200 Biggen 14,a 22, Kipeieren 13, a 15, Schagen, 6 December. Uit de Schager Crt. 55 Vette koeien 300 a 500 20 Gelde koeien 225 a 385 15 Kalf koeien 350 a 475 55 Vette varkens 0,70 a 0,80 211 Biggen 13,a 23, Boter 2,10 a 2,30 Kipeieren per 100 13,— a 15, Overal zweven nu de kiemen van influenza in de lucht. Akker's Abdijsiroop bestrijdt dit kiemengev&ar op afdoende wijze door de kruidenextracten in hare samenstelling. Keelontsmettend, borstversterkend en ver zachtend, zonder verdoovende vergiften. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 1 tot en met 7 Dec. 1923. GEBORENHendrik, z.v. Albert Schagen en Dirkje Dogger. Maria Theodora, d.v. Cornelis Witte en Maria van Heer- waarde. Timotheus, z.v, Adriaan de Porto en Klaasje Kalis. ONDERTROUWDBiem van der Vis en Grietje Ellen. ZELFONDERZOEK 113 Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zjjn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpjjn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel, verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, wa terzucht, rheumatiek, steenvorming, en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per doos. 23 GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 sleutel, 1 ceintuur en 1 armband, 2 ceintuurs (gedeponeerd te Oosterend). AD V ERTENTIEN. ADRIAANTJE, dochter van S. HEERSCHAP L. HEERSCHAP-v. d. Vliet, den Burg, Texel, 4 Dec. 1923. ONDERTROUWD BIEM VAN DER VIS Pz. en GRIETJE ELLEN. Oost, Texel, 6 Dec. '23. Huwelijksvoltrekking 18 Dec. a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader, JAN KOOGER, Echtgenoot van wijlen Martje Geus, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder aan Dr. Boswijk voor zijn hulp, Ds. de Maar voor zijn troost woorden tot ons gesproken, dragers en kleedoplegsters en allen, die den overledene de laatste eer hebben bewezen. Uit aller naam, JAN KOOGER Jz. Oudeschild, Texel, 8 Dec. 1923. Dankbetuiging, Voor de vele blijken j van deelneming ondervonden tijdens de ziekte, bij het over lijden en de teraardebestelling van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GRIETJE PLAATSMAN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Jb. BAS. Oosterend, 6 Dec. 1923. te den Burg op gouden stand te huur of te koop gavr&agd met opgave huur- o koopprijs. Brieven o$der letter j. L ureau v. d. blad. AFD. TEXEL. op Donderdag 13 December, v.m. 10 uur in hotel „de Lindeboom." Agenda Notulen. Ingekomen stukken. Mededee- lingen. Uitreiking prijzen en medailles Fokveedag en Wolkeuring. Verkiezing bestuursleden. Rondvraag. Namens het bestuur, H. W. KEESOM, Voorzitter. R. A. KEIJSER, Secretaris, Afdeeling Texel. van Nieuwe Niedorp. Onderwerp Rika van den Dominé, op Maandag 17 December, 's avonds 8 uur precies in Hotel Texel. Leden vrije toegang. Meerdere kaarten verkrijgbaar a50ct. bij C. RENTENAAR, Koogerweg, den Burg. MART. BAKKER, Warmoesstraat Het Bestuur. Het College van Dagelijksch Bestuur van polder „Waal-en-Burg" op Texel, brengt ter kennis van stemgerechtigde ingelanden, dat op Maandag den lOen December 1923, van des voormiddags half elf tot namiddags 1 uur, zal worden overgegaan Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in Ide vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den Heem raad en den Hoofdingeland Texel, 27—11—23. Het College van Dag. bestuur voornoemd, J. EELMAN Jbz. Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. tusschen Burg en Waal. Terugbezorging vraagt J. C. BREMER. Daar ik mijn Schoenmakerij zijn de prijzen der reparaties belangrijk verlaagd. Beleefd aanbevelend, G. RIESWIJR, Weverstraat. TE KOOP H. KEESOM, Burg. t .-m WTSBOMWl ll«'l «■■■■■■«.WIWBUmBanB» Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1,50, 550 gram 2.75 en 1000 gram 4,50. Eischt kokerverpakking.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2