i Hl N° 8772, Zaterdag 29 December 1923. 37,u Jaargang. 1 ieuws- en Advertentieblad. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad van Texel. Een rustige oude dag! 1)U kl«d vericktJni Woensdaj- em£&terda<rniorfcet> IdvertentlBn daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN oa AKVERTENTISS worden aangonoaroa bij i* üitg. Fusi LAN8ÏVILI* IE ROOI!, Parkstraat, BuisorTizn AbtnnemenUprxji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Priji der Adiertentitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. gehouden op Zaterdag 22 December 1923 nam. 3 uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennisge ving van verhindering, de heer D. P. Bakker. Als de voorzitter de vergadering opent, doet hij daarbij voorlezing van een schrijven van de heer Bakker, waarin deze mededeelt, om gezondheidsredenen te moeten bedanken als lid van de raad en bijgevolg als wethouder. 't Zal u gaan als mij, zoo ongeveer spreekt de voorz. de vergadering toe, die mededeeling zult ook gij niet hebben verwacht. De heer Bakker maakte niet de indruk, dat de taak hem zoo spoedig te zwaar zou vallen. Wel waren er in de laatste tijd bezwaren, zegt spr. Ik betreur het, zegt spr. dat de heer Bakker in zijn gezondheidstoestand aanleiding moet vinden voor zijn functie te bedanken. Met ijver en voortvarendheid heeft de heer Bakker steeds de belangen van de gemeente voorge staan en ik ben overtuigd, van uwe algeheele instemming, wanneer ik hier de wensch uit spreek, dat het terugtrekken uit het openbare leven voor de heer Bakker tot het resultaat zal leiden, dat hij nog geruimen tijd van een welverdiende rust zal mogen genieten. De secretaris leest daarop de notulen van de vorige Vergadering voorze worden na voor lezing zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorz. doet mededeeling van de navol gende ingekomen stukken a. procesverbaal van kasopname bij de ge meente-ontvanger op 11 Dec. j.l. ontvangsten f 285,939.74'/s uitgaven f 216,175,70 kassaldo f 69,764,04 Behalve dit saldo is. nog ter beschikking, zegt de voorz., een bedrag van f 25000,tegen onderpand belegd bij de Nat. Bankvereeniging alhier en daarom als uitgaaf geboekt. b. schrijven van het polderbestuur van Eier- land, meldende aanvaarding van de toegestane subsidie voor de beharding van het nog niet beharde gedeelte van de weg naar de vuurtoren. Sub a. en b. aangenomen voor kennisgeving. c. Rekening dienst 1922 en begrooting dienst 1924 van de Alg. Tex. Wijkverpleging. De vereeniging staat er niet schitterend voor, zegt de voorz., doch het tekort van 1922, f U89,93l/j, is door de verhooging van de con tributie, met 50 pCt., weer uit de wereld ge holpen. Naar spr. vernomen heeft is de maat regel nergens op verzet gestuit. Het zal wel zijn een slag in de lucht, zegt de heer Boon, toch wil hij nogmaals aandringen de wijkverpleging voor gemeenterekening te nemen. Met een beetje meer belasting is dan de zaak in het reine. De voorz. meent, dat er ifrel wat voor te zeggen is, de zaak door particulieren zelf drijvende te doen houden, de gestelde contri butie is heusch niet aan de hooge kant. De heer de Graaf spreekt zich uit voor ge meente-exploitatie, terwijl de heer Dros daar niet voor blijkt te zijn. Op voorstel van de voorz. wordt bij accla matie besloten, de op de begrooting gestelde gemeente-subsidie van f 1500.aan de ver eeniging toe te staan. d. Een verzoek van P. Uitgeest te den Burg om een stukje grond van de gemeente, liggende achter zijn woning, in koop, huur of erfpacht te verkrijgen, kan als gesteld op ongezegeld papier niet in behandeling worden genomen. Echter wil de voorz. adressant de kosten van het zegel wel sparen, door mede te deelen, dat B en W van oordeel zijn daar niet in te moeten treden. e. GezegélÖ verzoekschrift van de Chr. Land- arbeidersbond, houdende verzoek tewerkstelling van landardeiders bij werkloosheid. De voorz. "is van oordeel, dat het adres tn te algemeene zin gesteld, zoo niet voor uit voering vatbaar is. De bedoeling zal wel zijn bij buitengewone omvang van de werkloosheid maatregelen te willen nemen, meent spr. Zoover de voorz. kan nagaan, is de werkloosheid nag niet van groote omvang, 't Is mogelijk, zegt sprdat er meer werkloosheid heerscht dan ons bekend is. Nog deze week kwam een briefkaart in waarbij iemand te kennen gaf al vanaf 1 December werkloos zijn, maar daarmede mogen wij geen rekezing houden. Eisch is dat van de dag af aangifte wordt gedaan tn dat elke 14 dagen wordt bevestigd, anders wordt een zoodanig persoon ai tomatis'h van le lijst afgevoerd. Volgens het register, ten gemeente huize bijgehouden, zijn er in enze gerieente glechts 30 werklouzen en dat aantal gee.t nog I geen aanleiding, meent spr., om bij het Staats- boschbedrijf, als eenlge uitweg voor werkver schaffing, aan te kloppen. Spr. heeft met de heer Houtvester gesproken en is van oordeel dat niet eerder moet worden aangeklopt, dan wanneer het werkelijk noodig is. Voorloopig zijn er echter nog in onze gemeente de volgende werken, Schilderweg, weg Vliegkamp, weg Vuurtoren, Koogerweg, de weg op Oost, wan neer die straks wordt aangenomen en verder nog wat wegen op te knappen. De heer v. d. Ree is van oordeel, dat het adres bedoelt tewerkstelling bij het Staatsbosch- bedrijf en dat het aantal werkloozen in werke lijkheid grooter is dan ten gemeentehuize inge schreven. Alleen in de omstreken van Oosterend zegt de heer Vonk, zijn ongeveer 20 landarbei ders, die uit de kas trekken. Aanmelden, elke 14 dagen herhaald, blijft eisch, zegt de voorz. Alle arbeiders is dat bepaald niet bekend, zegt de heer v. d. Ree. Te Oosterend. zegt de heer Vonk, wordt van de zijde van het bestuur der Landarbeidersbond bij voortduring op aanmel den en herhaald aanmelden aangedrongen. Vervalt de werkloosheidsuitkeering bij één dag werk, vraagt de heer de Graaf en de voorz. antwoordt daarop: nem, met 3 dagen werk. Ook voor de 30 werkloozen, acht de heer v. d. Ree het nemen van maatregelen gewettigd, waarop de voorz. antwoordt, dat de werkloos heid nog maar kort geduurd heeft en de 30 werkloozen bovendien niet allen kostwinners zijn. Wanneer de heer v. d. Ree dan verder ver zoekt om wanneer in een gezin de vader en een of meer zoons werkloos zijn, niet de vader doch een zoon tewerk te stellen, dan geeft de voorz. te kennen, dat al eens In die geest is gehandeld. Aan de heer Roeper, die aan menschen boven 60 jaar liever een vergoeding zou geven, dan hen tewerk te stellen, omdat ze z.i. reeds genoeg gewerkt hebben, antwoordt de voorz. dat B en W die menschen ook niet bij voorkeur te werk stellen, doch sommigen dat verkiezen. Als de heer Dros werkverschaffing van ge meentewege aanbeveelt, omdat het Staatsbosch- bedrijf reeds een tekort heeft op de exploitatie dan zegt de voorz., dat er bij het Staatsbosch- bedrijf nog wel productief werk is te vinden, werk, waarbij is aan te toonen, dat het daaraan bestede geld rente opbrengt. Wat de gemeente aan productief werk kun vinden, bepaalt zich tot de reeds genoemde werken aan wegen en zal hoogstens een goede vierduizend gulden arbeidsloon vragen. 2. Benoeming Regenten en Regentes Algemeen Weeshuis. De heer C. van Heer waarden, die 21 jaar op lofwaardige wijze de functie van regent vervulde, heeft te kennen gegeven niet te wenschen in aanmerking te komen. De voorz. zegt, over tuigd te zijn te spreken namens de raad wanneer hij instemming betnigt met het woord van waardeering aan de heer van Heerwaarden gericht, voor de diensten door hem zoovele jaren aan de instelling bewezen. In plaats van de heer /an Heerwaarden wordt met algemeene stemmen de heer M. Kuip no. 1 van de aanbeveling be.ioemd. De heer C. Keijser Hz. aftredend, wordt met op één na algemeene stemmen benoemd, één biljet vermeldde de na; m C. Keijser Az. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd, tot regentes, mevr. H. Kooiman—Kuijper. 3. Benoeming leden en Regentes Alge meen Armbestuur. De aftredende leden, de heeren J. C. Visser en W. J, Bakker worden herbenoemd, evenzoo de aftredende regentes mevr. G. Roeper-Boon. 4. Benoeming lid ommissie oan toezicht Nijverheidsonderwijs. In plaats van de hee B. van Driel, die we gens vertrek naar Bols ward moest bedanken, en thans mede periodh k aftredend is, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. J. de Beurs. 5. Benoeming lid schoolcommissie. De heer Jb. Kooger Cz. wordt met op één na algemeene stemmen benoemd. 6. Ontslag aanvrage J. Bouu/man als hoofd der school te de i Hoorn. Eervol verleend. 7. Ontslag-aanvrage M. Petersen als onderwijzer aan de muloschool te den Burg. Wordt ,op voorstel van de voorz. eervol ver leend, overeenkomstig het verzoek tegen 1 Januari a.s., omdat er ruimschoots gelegenheid bestaat in de vacature e voorzien. 3. Benoeming onderwijzer aan da m.u.l.o. school te den Burg. Even gaat de vergadering over in geheime zit ing, na heropening van de ve- ;adering, wordt met algemeene stemmen ber.jemd de A.' -- .■■i.,; Een ieder kan zich dit lang nigt veroorloven. Toch kan de huisvrouw heel wat gemak hebben van RINSQ. Al liet harde werken van den waschdag is overlgpdig geworden. Al wat zij te doen heeft is des avonds het goed in een RINSO sopje te weeken te petten. RINSO is het meest moderne en volmaakte zeepproduct in fijne korrels. Het weekt des nachts al het vuil uit het goed terwijl U slaapt. Des morgens is Uw werk gedaan. U behoeft alleen maar uit te sjioelen, anders niet. Oplossen in kokend «voter volgen* Scbriiiluaanwrjxiag. Overgieten in de knip. *C w, DU LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDTNOEN. heer G. J. Duinker te Warmenhuizen, no. 1 van de voordracht. Als nos. 2 en 3 kwamen resp. op de voor dracht voor de heeren J. R. van Mansum van Helder en J. C. Heijstek van Barger-Compa'scum 9. Voorstel tot onderhandsche oerhuring stukje gror.d te de Koog. Op voorstel vari B. en W. wordt bij accla matie besloten, de grond te verhuren voor 5 jaar, te weten: voor f 4,— per jaar, 200 meter aan de heer Jellema, als bewoner van de ge meentewoning en 800 meter voor f 15.— per jaar aan diens buurman -de heer I. Bonne, onder bepaling, dat de huur vervalt bij het verlaten van de thans door de huurders be woonde woningen. 10. Belegging uan kasgelden. In tegenstelling met vroeger, beschikt de ge meente tegenwoordig over kasgeld, in de laatste maanden zelfs tot een bedrag van omstreeks f 100,000,—. B. en W hebben die gelden voor een deel rentegevend belegd, zooals reeds in de vorige raadsvergadering werd medegedeeld, doch zijn daartoe feitelijk niet bevoegd, wan neer niet de raad daartoe machtiging verleend. B. en W. bieden daarom een ontwerp-besluit van die strekking ter vaststelling aan. Dat besluit bevat onder meer de voorwaarde, dat behalve voor de Bank voor Nederlandsche gemeenten, van bankinstellingen zakelijke zekerheidsstelling moet worden geëischt met 20 pCt. overwaarde voor bedragen boven f 10,000,—. De heer de Graaf wenscht dat bedrag Ie zien gesteld op f 5QOO,— Geen enkele bankinstelling zal daar tegen bezwaar maken, zegt de voorz., maar, vraagt spr,, is het wel noodzakelijk? is het niet eenigszins benepen Het voorstel van de heer de Graaf in stem ming gebracht, wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen, die van de heer Roeper en de voorsteller. 11. Voorstel inzake regeling uleeschkeu- ringsdienst en benoeming keurings- ueearts. In de 33 Maart 1922 vastgestelde [instructie voor de keuringsveearts, waarin mede geregeld werd de jaarwedde van deze ambtenaar, werd tevens bepaald, dat die instructie voor 1 Jan. 1924 zal worden herzien, De jaarwedde was geraamd door B. en W. op f 2000,—, doch heeft van ,1 Oct. '22 tot 1 Oct. '23 f 2727,—bedragen, terwijl hetkeurings- recht in datzelfde tijd.ak f 2150,— opbracht. B. en W. hebben met de heer Noordijk ge sproken en deze heeft' verklaard met een jaar wedde van f 2000,— genoegen te nemen. Thans stellen B. en W. voor de jaarwedde te bepalen op f 2000,—, pensioensgrondslag f 1600,— en dragen de heer Noordijk vooreen lijdelijke benoeming voor. A1et dat voorstel verklaait de heer Keesom niet accoord te gaan. Over het afgeloopen tijdvak heeft de gemeente geld bijgelegd en bij een regeling als thans voorgesteld, krijgt de keuringsveearts de geheele opbrengst der keur- loonen. Spr. zou willen voorstellen een vast salaris van b.v. f 600,— en een nader te be palen aandeel van de keurloonen. De voorz. gelooft niet, dat een' zoodanige regeling zou goedgekeurd worden, de vorige maal waren tegen de regeling al bezwaren, maar het ging toen nog, omdat de regeling slechts voor één jaar was. Is er geen andere gelegenheid, vraagt de heer Roeper. Neen, zegt de voorz., de keuringsveearts moet zijn een veearts, ge kunt er nog bij hebben een hulpkeurmeester, maar dat ontslaat u niet van de verplichting, te hebben een keuringsveearts. De heer Keesom zegt, te willen voorkomen, dat de gemeente er geld bijlegt. Welaan, ant woordt de voorz.. verhoogt u de keurloonen. Nadat nog op een desbetreffende vraag van de heer de Graaf door de voorz. is toegelicht, dat de pensioensgrondslag is f 1600,—, omdat

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1