mêtmmsp, Oen 7en a.s if Predikbeurten. Marktberichten. 7 De Cocksclorp. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden tot ouderling en tot diaken respectieve lijk gekozen de heèren C. Troost Sr. en L v. Hoorn, terwijl tot ouderling werd herkozen de heer W. v. Hoek. Rulst mét erwten. Een Amsterdammer kocht op straat een bos hulst. Thuis gekomen, bemerkte hij, dat hij er in het donker aardig was ingeloopen. De bessen bestonden n 1. uit aan elkaar geregen groene erwten, met een laagje roode verf erover enmetbtt dunne ijzerdraad in trosjes om de takken gebonden. De prijs was niets goedkooper, men vroeg f2, maar de bedrogene kreeg het erwten-hulst voor slechts f 1,10. Uit een auto te Bussum, die even voor een villa stilhield, is een pak ont vreemd. De inhoud bestond uit.... een bruidskleed. Eerlijke vinder. Te Diepenhoim bracht een hond bij zijn baas een beurs thuis met f70. In de beurs bevond zich een briefje, dat leidde tot opsporing van den eigenaar. Het herstel van het land. In het „Berl. Tag." ontwikkelt Bern hard Kellermann een grootsch opgezet plan van het herstel van Duitschland. Hij gaat daarbij uit van den grondslag, dat het Duitsche volk voor alles eten moet en dat wel eten van eigen bodem. Le vensmiddelen uit het buitenland laten komen is te duur. Bovendien moet het aan zich zelf overgelaten, ternsorgeslagen Duitsche volk zich zelf helpen. Daarom moet in de allereerste plaats de agrari sche productie verhoogd door uitbreiding van de bebouwbare oppervlakte (demping van moerassen, ontginning van heiden, enz en intensiever bebouwing. Dit is de hoofdzaak voor het weder gezondmaken van Duitschlandal h9t andere van bijkomend belang. De industrie moet zich toeleggen op verschafflog der tech nische middelen om de landbouwproduc tie op te voeren. Duitschland, aldus Kellermann, bezit land, bosschen, kolen, hout, kali, machi nes, arbeidskrachten, knappe koppen men vereenige alle krachten van bodem en bevolking en er valt niet aan te twijfelen tf Duitschland zal zich spoedig weer oprichten. Aftocht van Fransche en Belgiselie soldaten Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit het Ruhrgebied gemeld: Uit de kringen der bezettingsautoriteiten nemen de berich ten toe dat op 11 Jan. de aftccht van het grootste gedeelte der in het Ruhr gebied aanwezige Belgische en Fransche soldaten kan worden verwacht. Geen sollicitanten. Terwijl er tal van aanwijzingen zijn, dat er te veel leerkrachten zijn voor het lager onderwijs, heeft zich voor do vaca ture aan de Cbr. school te Winschoten geen enkele sollicitant aangemeld. H(t politieschandaal te Batavia. Men meldt uit Batavia: De dagvaarding die tegen Van Rossen is uitgebracht, stelt vast, dat hij in totaal f 169.060 heeft verduisterd in een tijdsverloop van 1 Januari 1918 tot 1 Augustus 1918. Verdachte ijver. Vader (tot zijn zoon den student, dien hij met een bezoek vereert): Je wekker staat op 12 uur; je bent toch niet van plan eerst zoo laat op te staan Zoon Hoe komt gij er op, Papa, dat ding moet me alleen onder het werk waarschuwen als het tijd is om koffis te drinken. Een goed woord geven of een glimlach is niet zelden een aalmoes van groote waarde. Eigen liefde. Herman Gisteravond heb ik doorge bracht in het gezelschap van degene, van wie ik het meest houd op de heele wereld. Jan: En kreeg je er niet genoog van, aldoor alleen te zijn Een dokter was bekend om zijn ru.ve manier van doen en zijn ouder- wetsohe wijzo van behandeling. Op zekeren dag liet 66n dame hem roepen om eens naar haar baby te komen zien. De dokter schreef won ier-olie voor. Maar dokter, protesteerde de jonge moeder, wondor-olie is zoo'n oudi rwetsch middel. Mevrouw, antwoordde de doktor, babies zijn oud-uwetsche diDgen. Ongelukken hij het bobben. Van Zaterdag tot en met Zondag zijn er bij het bobben op het „Kopje" te Bloemendaal 20 ongevallen te vermelden, waardoor eenige zeer erostige. 8 perso nen werden door dr- Brongersma verbon den, waarvan er drie naar het St. Eliza bethsgasthuis te Haarlem zijn overge bracht. Deze gekwetsten hadden respec tievelijk een been gebroken, een ernstigen schedelbreuk bekomen en de milt gescheurd. Op bevel der politie werd de baan geheel met zand bestrooid, waardoor verder sleden onmogelijk was. Door kolendamp. Zaterdag omstreeks 9 uur werden in het vooronder van de vuilnisaak Risico, liggende in de Nassaubaven te Rotterdam achter het terrein van de gemeenterei- Diging, bewusteloos gevonden de schip per D. de Jong uit Ouderkerk aan den IJsel en zijn knecht, die samen een kooi deelden. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. De dood van den knecht wiens naam nog niet bekend is, werd vastgesteldde schipper is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd Tengevoige van kolendamp, die zich ontwikkeld heeft in het voor onder dat voor slaap en woonvertrek drenst deed, hebben zij het bewustzijn verloren. Eiffel overleden. Naar de Parijsche correspondent van deN N. R. Crt. meldt is te Dijon op 92 jarigen leeftijd de ingenier Eiffel over leden, wiens naam nog dagelijks door duizenden Parijzenaars en vreemdelingen wordt uitgesproken bij het noemen van den door bem gebouwden toren, die door zijn machtig draadloos telegraflestation sinds den oorlog den naam Eiffel nog nader bekend en beroemd heeft gemaakt. Eifel begon zijn loopbaan met de leiding van den bouw van de groote ijzeren brug te Bordeaux, waarbij voor het eerst bij het grondvesten van de peilers van het procédé van vloeibare lucht gebruik werd gemaakt. Hij ontwierp het type van bruggen met reusachtige parabolische bogen en beeft ook den geweldigen koe pel van 22 M. middellijn ontworpen voor de sterrenwacht te Nice, welke koepel meer dan 100 ton weegt en gemakkelijk met de hand bewogen kan wordeu. Den Eiffeltoren heeft hij ontworpen voor de wereldtentoonstelling te Parijs van 1889. Het stalen gevaarte, dat 300 M. hoog is, was in 2 jaar, 4 maanden en 9 dagen tijds voltooid. Scheepvaart. Alhoewel er thans veel ijs in het Groot- Noord-Ho'landsch Kanaal zit, weten de booten van E.S O N A. toch hun diensten vice versa nog te handhaven, al zijn ze door omstandiggeden wel eens over tijd. Gaat het dus niet strenger vriezen, dan biijft deze weg van aan- en afvoer open, temeer daar ook andere booten gebruik van bet kanaal maken. Sch. Ct. Bespuiting met carbolineum. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geniugen vestigt er de aandacht op, dat een bespuiting met carbolineum de werk zaamste en meest aanbevelenswaardige bestrijding is* van alle insecten, die op het hout oozer vrucht- en andere hoo rnen overwinteren. In het bijzonder geldt dit voorbladluizen op pruim, appel, sneeuwbal; schild- en dopluizen op per zik, druif, appel, spint op kruisbessen, gpruitvreter op roode en zwarte bessen roode worm op frambozen wantsen op appel, roode aalbes. In alle gevalleD, waarin gedurende 't vorige seizoen deze insecten aanwezig waren, is een bespuiting zeer gewenscht, Behalve de genoemde insecten kun nen ook enkele schimmelziekten met carbolineum worden bestreden bijv. bij de pruim en verdere mossen en groen beslag op oudere boomen. De meest geschikte tijd voor de be spuiting isvoor de perzik in de kas van heden tot het midden van Januari perzik buiten tot begin Februaridruif in kassen tot in Februariappel, peer, pruim, sneeuwbal, e.d. tot in Maart. Voor perzik moet de oplossing niet sterker worden genomen dan 5, in alle andere gevallen gebruike men een 71/, pCc. oplossing. Een pluimveeliefhebber in 't Gooi kocht 2 kippen voor den enormen prijs van f K/0 per stuf. Het zijn de zeld zaam voorkomende zwarte Uilebaarden ire in plaats van ren karr twee hoorn tjes als hoofdsieraad hebben. Het 3000ste schip in de Amster- damsche haven. 25 December is te Amsterdam de „Celebes" van de stoomvaartmaatschappij Nederland binnengekomen, welk schip het 3000ste schip is, dat in 1923 in de Amsterdamsche haven is binnengeko men. In 1922 heeft men 't getal 2680 kunnen bereiken. Een paar knapen. Een slager te Strijen slachtte 2 var kens, elk van 700 pond. Ieder beest had ongeveer 100 pond reuzel in. De verzachting van het Roer regime. Met betrekking tot het bericht van de „Frankfurter Zeitung" dat op 11 JaDuari a. s. een groot gedeelte der Fransch- Belgiscbe troepen het Roergebied zullen verlaten, kan nog worden gemeld, dat dit bericht niet geheel juist is. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal men in begin Januari overgaan tot een hergroepeering van de bezettingstroepen waardoor het mogelijk zal worden de de Belgische bezetting met 2000 en de Fransche met 3 tot 4000 man te ver minderen. Deze troepen zullen zich voor- loopig echter niet ver van het Roergebied verwijderen. De Roerbezetting zal iu den loop der maand Januari onzichtbaar worden, doch de veiligheid van de inge nieursmissie moet verzekerd blijven en bij het minste incident zal men het tegenwoordige regime hersttllon. Jeugd en vreugde en liefde, kind, Zijn drie korte lentedagen Ach, ze vlieden, hoe we klagen 1... Dus wees wijs en geniet ze gezwind. Tobben, wat ook de oorzaak er van moge zijn, ondermijnt den moed en verkort het leven. Kachel gesprongen. Toen een gezin te Groningen om de kachel zat, sprong deze met een gewel digen knal uit elkaar. Een kind van 8 maanden werd door eeu scherf aan het hoofd gewond, de moeder kreeg een ver wonding aan den pols. De materieele schade was zeer grootde ruiten waren totaal vernield, de gordijnen verscheurd. Zoo iets kan alleen in Nederland gebeuren. Dank zij de jubileum-, weldadigheids-, opdruk-, vliegpost- en andere zegels, kan men in Nederland oen brief op 13 manie ren met een zegel van 10 cent fraDkeeren, R. N. Meisjes zijn lief, maar dom. Het moderne meisje bezit den laagsten graad van intelligentie, doch het is niet onaardig: zie daar het ooi deel van dr. Abraham Robach, professor in de ziel kunde aan ae Harvard universiteit. Men vroeg hem er omliever had hij deze siju conclusie voor zich gehouden. Toen men er bij hem op aandring om te ver klaren, hoe bij aan zijn meening kwam zeide bij Kijk, d'r zjjn argelooze, hupsche bakvisschen, die een hopeloos raadsel zijn en blijven voor eiken opvoeder, en d'r zijn van die slordige Bof ème types, die „de bakvisch" uithangen, maar die helaas niet on bevoorrecht zijn wat 'r aanleg betreft. Beide soorten hebben maling aan tucht en orde, vertikken het om zich in te spannen, waardeeren alleen datgene, wat direct met ze te maken heeftaan werken hebben ze een broertje docd, en schoolsche kennis wordt door allen met de voeten getreden Er is nog een derde soort: dat zijn de kokette leeghoofdjes, di9 veel te veel dunk van zichzelf hebben, en die niets anders doen dan op tennisbanen omhangen, tea'en, jazzen en zich twintigmaal per dag ver- kleeuen Dat soort wensch ik niet eens in mijn beschouwingen te betrekken"... Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 29 Dec. 1923 tot en met 4 jan. 1924. GEBOREN Jacob, z. v. Marinus Bakker en Ariaantje KnolEmile Florimond z. v. Prudent Joseph Francois van Hijfte en Maria Valentina Bertha GovaertGrietje, d. v. Laurens van Kooten en Johaona BasWillem, z, v. Johannes Hendrikus Slaman en Maria Bakker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 rozenkrans, 1 vulpen en 1 honden- riem. 1 i'orteraomaie, 1 mesje, 1 auto moe n. ie me iuhord en handschoen gedep neerd Mj dr vel'wechter de Cocky torp. Zondag 6 Januari 1924. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Koog, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. half 3 Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Donderdag 10 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer. Hervormde Gemeente den Burg. Kerkvoogden zullen zitting houden voor de inning van den Hoofdelijken Omslag, op Maandag 7 Januari a.s., des avonds van 8—10 uur. Men wordt beleefd verzocht op tijd en plaats te komen voldoen. Purmerend, 2 Januari. 267 Runderen waaronder: 180 vette koeien f 1,00 a qi Gelde koeien Melkkoeien 6 Stieren. 11 Vette kalveren per Kg 100 Nuchtere kalveren 1071 Schapen 385 Vette varkens per K.G. 77 Magere varkens 81 Biggen Kipeieren Schagen, 3 Januari. Uit de Schager Crt. 56 Vette koeien 7 Gelde koeien 10 Kalfkoeien 109 Vette varkens 143 Biggen Boter Kipeieren per 100 1,35 p. K.G. 150 a 400 150 a 400 1,40 10,- 30,— 0,76 20,- 14,— 12, 300 150 350 0,70 14, 2,20 10,— 1,65 40- 52,- 0,84 40,- 22,- 14,- 500 275 550 0,80 21,— 2,40 12- Er zijn twee manieren 117 om uit te maken, of gjj zwakke niereh hebt. Ten eerste door rugpjjn en andere uiterlijke kenteekenen en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw uriDe. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveel heden, te donker of te lichte kleur, bran-- derig en pjjnffjk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de ver schijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaar- loozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieten en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken Èt f 1,75 per doos. 30 ADVERTENTIEN,~ hopen onze geliefde Ouders E. W. J. VAN LEERSUM M E. M. M. DEN BODE g) f hunne 20-jarige Echtvereeniging te herdenken. fUit naam der Kinderen. 0 den Burg, 5 Januari 1924. (g» Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zoon en Klein zoon PAUL LEONARD, in den jeugdigen leeftijd van 13 jaar. Gohda. J. VOS Pz. E. VOS -de Beste P. VOS. T. VOS-Visser. Gouda, 3 Jan. 1924. Oudeschild. J. VOS Pz. Hiermede vervullen wij den droeven plicht kennis te geven van het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, JANTJE TIMMER, Weduwe van B. F. v. d. Berg, in den ouderdom van bijna 81 jaar. Nan,ens de Familie. J d. BERG. Waal Texel, 4 jan. 1924.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2