De kaart van Nederland Een pracht'collectie Eoto-albnms, Enkhuizer Almanak1924 Tan der Graaf Co.'s bureaux voorden handel Nieuwe voorraden van F. BRUINS met vliegensvlugge piaatsbepaler Voor kantoor en huis onmisbaar. Geheel op linnen f4,50. in cle nieuwste uitvoeringen. Voorhanden in Boekhandel Langeveld de ïlooij. FïïUILLET ON. HET SLOT DYliEGH prijs 35 cent. Fa. Langeveld de Rooij. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. VRU C FLTBOOM- CARROLÏNEUM. J. KORTEN HOEVEN. Zakpotlooden Portretlijstjes Portefeuilles, SB?;.V i. d°p',r ILZE - J "^RE iji^nIs [E.R. 1) Nadruk", verboden. „ha any, dek jij vandaag ie tafel, Mina mn ,et noodzakelijk de wascl 1 op de bleek nog eens begieten," zeide de vrouw van professor König terloops tot haar oudste dochter, die in de keuken b jj het haardvuur stond en de worst braadde. Het warme gelaat van het jonge meisje dook plotseling uit de damp te voorschijn, die in dichte wolken omhoog steeg. Henny zette de pan terzijde van het felle vuur, opdat de prachtige, dure worst niet zou aanbranden of uit elkandei spatten en snelde daarna naar de eetkamer. Een blik op de klok zei haar, dat het de hoogste tijd was. Het zou niet lang meer duren of haar -vader, haar beide broers, de beide zus jes en drie pens onnaires zouden thuiskomen uit school Allen mee hongerige magen. En vader was zoo stipt. Terwijl Henny handig de borden op het helderwitte tafellaken verdeelde, kwam een luidkeels schreeuwend kinderpaar binnen hollen. Tom en Carla, de beide kleinsten, vijf en vier jaar, die elkander op de bleek kletsnat gemaakt hadden. .Henny, trek mijn kleeren uit!" huilde Carla, die erg kleinzeerig was en „Henny, haal een andere broek voor me," gebood Tom, die een buitengewoon hterschzuchti- gen aanleg bezat. Daar had zij nu weer tien minuten op onthoud. Bovendien was de tafel nog niet gereed en misschien liep de braadworstge vaar. Henny snelde naar de keuken, ge lukkig, zij kwam nog juist bijtijds om de aardappelen voor stukkoken te behoeden die waren gaar, moesten noodig afge goten worden. Handig en zeker greep het jonge meisje de groote pan en terwijl-zij de aardappelen boven het vuur schudde, liet z j nogmaals haar oogen gaan over de pan met soep en groente. „Vooruit Tom," beval zij ondertusschen haar jongste broertje, dat haar was nage- loopen, „leg jij gauw nog even de servetten op de borden." „En krijg ik daar dan wat voor?" „Ja, een stu>kje koek." Henny zou in haar wanhoop stellig nog grootere dingen hebben beloofd. De klok wees al vijf minuten voor twee aan. Waar bleef de tijd toch eindelijk De huisdeur werd tweemaal dichtgeslagen. Koen Welkner, een van de pensionnaires, sloop stilletjes de keuken binnen Henny bemerkte hem pas, toen hij vlak achter haar stond „Juffrouw Henny, helpt u mij toch wij moeten vandaag een opstel maken, om wanhopig te worden,-ik kan het vast niet klaar krijgen." „Dat is toch niet direct noodig luidde Henny's antwoord en haar hoogrood ge zicht zag er tamelijk boos uit „Als ik aan het koken ben, moet je me heusch met die geleerdheid niet lastig vallen „Ik wilde ook alleen maar je belofte," hernam Koen. ,lk help je toch altijd, als ik kan, maar nu weg hier uit de keuken - ik kan me niet eens omdraaien." „Henny, Henny, ik heb een groote win kelhaak in mijn schort," klaagde een stem naast haar Sophietje was het en hield haar hand door het groote gat. „Maar Sophietje „Och Henny, de schort is al zoo dun 1" verontschuldigde zich de kleine en Henny moest dat stilzwijgend toegeven. De schort jes van de kleine meisjes waren uit oude kleeren gemaakt err hadden al veel van 't wasschen geleden. „Doe je schort af, Sophietje, we zullen zien of het nog te maken is." Mevouw König, die haastig op de bleek nog wat had geholpen, kwam de de deur binnen. „Vader komt daar juist aan, is a les klaar, Henny Eenige minuter later zat, de geheele fa milie aan tafel. Professo, König wiens goedhartig doch c.oor zorg'-n gerimpeld ge laat omlijst was met vroeg vergrijsde haren en een puntbaardje, zat naast zijn vrouw, die aan het hoofd van de tatel was gezeten. Henny zat het dichtst bij de deur, aange zien zij dikwijls moest opstaan om Mina te helpen met hpt aandragen van schoone borden en het binnenbrengen der gerech ten. De soep werd zwjjgend genuttigd Dat wilde nu eenmaal het gebruik in den huize König. Van de kinderen en pensionnaires mocht niemand ongevraagd het gesprek be ginnen en de vrouw des huizes vermeed het, om haar man naden ingespannen ar beid in een gesprek te- wikkelen. Evenals de eetkamer waren ook de an dere vertrekken in Königs huis eenvoudig ingericht en op bescheiden schaal gemeu bileerd, meest met zeer ouderwetsche meu belen. Ondanks de beperkte ruimte in haar ouderlijke woning, hield Henny veel van haar tehuis. Wel had zij sedert zij volwas sen was, den wensch te kennen gegeven om evenals andere jonge meisjes, van wie zij gelezen of gehoord had, iets te leeren en zelfstandig te zijn, om in de wereld vooruit te kunnen komen, maar voorloopig had men haar thuis nog zoo noodig. Haar moeder had haar toen zoo droevig aange keken en haar vader zulke liefdevolle, ern stige woorden tot haar gesproken, of zij haar jonge, sterke krachten in dienst van vreemden wilde stellen, terwijl zij zich hier zoo goed aan de belangen van de haren kon wijden. En het scheen wel, of zij werkeljjk on ontbeerlijk waseen ieder mocht haargraag Ijjden en ieder beschouwde haar als een goede kameraad. Het kon in het huis van den professor niet weelderig toegaan, hij zoowel als zijn vrouw waren geheel zonder vermogen g9weest, toen zij in het huwelijk traden. Toni von Orlenhaus, een dochter van een kinderrijke officiersfamilie, was gouvernante geweest bij den directeur van de school, waaraan König zijn proeftijd doorbracht en toen hij nu zijn-aanstelling kreeg aan hrt gymnasium in een aard-ge Nooidduitsct e proviiciestad, leidd- tui zijn brui naar de meer di,n besc .eiden eraars- won ng. j Wederverkoopers rabat. Verkrijgbaar bij Versproeier beschikbaar. in groote verscheidenheid, in verschillende soorten en prijzen. zakcouverts, inktstellen, inktpotten, postzegeldoosjes, vloeidrukkers, sous-mains, brief openers, briefwe gers, vulpenhouders, datumstem pels, presse-papiers, enz., enz. FIRMA LANGEVELD DE ROOIJ. •Behalve zijn betrekking aan school, hield König zich ook bezig met boeken sch) ij ven, terwjjl zijn vrouw met onvermoeid geduld voor man, kinderen en kostgangers zorgde. Toni König had voor haar Henny een an der leven gewenschc en zij had daarover dikwjjls met haar man gesproken. Zij ging anders nooit des namiddags de studeerkamer van haar man binnenzij wist, dat wanneer hij geen correctie had, hij zich aar, zijn wettenschappelijken arbeid wydde en dat alle stoornis hem dan zeer onaangenaam was. Er moest dus wel iets heel buitengewoons zijn, dat haar aanleiding gaf, thans de deur zachtjes te openen Pro fessor König keek van zijn schriften op, bijna verschrikt en staarde zijn vrouw een oogenblik aan. „Herbert, heb je een oogenblikje tijd voor me?" Er lag een eigenaardige bekoring in Toni's sterp, een bekoring, die den jongen leeraar indertijd dadelijk betooverd had en die ook nu nog de snaar van teedere ge negenheid voor zijn trouwe levensgezellin opnieuw deed trillen. Hij streek met zijn hand over het voo? hoofd alsof hij al zijn schoolgedachten wilde wegvagen. „Maar natuurlijk Toni, wat is er dan?" Zij ging naast zijn schrijftafel zitten en het volle licht viel op haar gelaatstrekken, de trekken, die hij toenmaals zoo vurig be minde, die hij nog steeds beminde, ondanks dat zoo menig andere trek zich daartusschen vertoonde, kleine rimpels van doorgestane zorgen en fijne teekens van geleden leed. „Kijk maar eens, dezen brief heb ik van daag ontvangen." - Zij reikte hem een velletje papier toe, dat met gekrulde, on regelmatige letters beschreven was. „Van?" Bijna aarzelend kwam de vraag over zijn lippen. „Van mijn oude tante Klarissa, de gravin Dymeck." „Niet mogelijk gravin Dymeck schrijft aan jou, een van de familieleden, die je indertijd je hut- lijk bt neden je stand met den armen scho ln.eester niet kon verge ven." (Wordt vervolge/ .-.;V .-Ui ;i

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4