KOPBOTER. Tan der Graaf Co/s bureaux roor den handel Wyberf De kaart van Nederland Een prackLeollectie Foto-albums, Hoogfijne Melange 70 ct p.p Prima Melange 55 Margarine 45 Onde Edammer kaas f 1,75 p. stnk J. SCHRAM A, Schllderelnd. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. Een Arbeider FEUILLETON. HET SLOT DYMECK van F. BRUINS met vliegensvlugge plaatsbepaler Voor kantoor en huis onmisbaar. Geheel op linnen f4,50. in de nieuwste uitvoeringen. Voorhanden in Boekhandel Langeveld de Ilooij. Aan de Lezers van ons blad. BoN. Beleefd aanbevelend, met flink werkend gezin biedt zich aan tegen Maart. Brieven onder motto „arbeider" aan het bureau van dit blad. ■imiiii Uw stem blijft steeds onver moeid, helder en krachtig door regelmatig gebruik van de aangenaam verfrisschende Tabletten Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten in blauwe doozen a 45 en 80 Cts. Let op het fabrieksmerk Gaba. door ILZE - DORE TANNER. Nadruk verboden. 5) Achter tante's stoel Koenraad, op den kleinsten wenk van haar nauwkeurig let tend en ons de schotels aanreikend, die hij van de dientafel nam. En er waren vier gangen, een werkelijk diner, maar toch heb ik louter uit verlegenheid niet genoeg ge geten, maar dat zal wel gauw anders wor den. Aan tafel was tante Klarissa zeer spraakzaam en vertelde mij de geschiedenis van den burcht. Morgenochtend zal zij my het inwendige laten zien daar verheug ik mij al op. Maar nu valt de pen mjj van vermoeidheid haast uit de hand. Ik groet u allen en voor u en de zusjec veel kussen en ik verzoek u heel gauw te schrij ven aan uw dankbare dochter HENNY. Henny König had zich met de elasticiteit der jeugd reeds den derden dag van haar verblijf op het slot Dymeck aan de nieuwe omstandigheden aangepast. Weliswaar was zij nog dikwijls met haar gedachten by haar vroegere werkzaamheden thuis, of de jongens het met hun drukte moeder, niet al te lastig maakten en of tante Erna het èok goed met de twee kleinsten kon vinden, maar de nieuwe indrukken, die zij bij tante Klarissa opdeed, verdreven die gedachten al vrij spoedig. Juffroutv Schroth had volgens de uitdruk- kelijken wensch van de oude gravin Hen- ny's haar anders gekapt en Henny vond deze verandering nu met bepaald onvoor- deelig. Zeer zeker vorderde het veel meer tijd, eer het kapsel nu gereed was, maar aan tijd, waaraan het haar thuis altijd had ontbroken, was hier geen gebrek Henny was wel eenigszins verwonderd, dat de zwijgzame juffrouw Schroth, die overigens ook, toen zij I-Ieriny's haar friseerde, haar stroeve gelaatsuitdrukking niet aflegde en geen ander woord spiak dan alleen ter ver duidelijking van het nieuwe kapsel nood zakelijk was, zoo handig en flink kamer meisjesdiensten wist te verleenen. „Zoo zie je er beter uit, Henriëtte," zeide de gravin Dymeck, toen Henny voor het koffiedrinken in de eetzaal verscheen. „Ik heb ook naar Stralsund geschreven en een paar elegante toiletjes voor je besteld, ik krijg dikwijls gasten voor het diner en dan moet jij andere kleeren dragen." „Ik heb Henny had willen zeggen ik heb immers mijn beste kleeren hier maar de oude dame sneed haar met rustige beslistheid het woord af: „Ik weet al, wat je zeggen wilt, je hebt voor je verblijf hier allerlei nieuwe dingen gekregen, maar dat zyn Zon- dagmiddagkleeren voor een provinciestadje geen toiletten vpor de nicht van gravin Dy meck." Henny was natuurlijk eenigermate ont hutst door dit gesprek met haar tante, ze zei echter niets, omdat zij hetzonderlinge heerschzuchtige karakter van de oude dame reeds kende. „Kom nu maar mee wij zullen nu't slot eens bekijken/ sprak de gravin Dy meck, zoodra de lunch geëindigd was. Zij gingen nu door de- prachtig en behaaglijk ingerichte vertrekken van het nieuwe ge deelte, dat door de gravin werd bewoond, eerst naar de zaal der voorvaderen, een half tot den nieuwen aanbouw, half tot den ouden burcht, behoorende, enorm groote ruimte, waarvan de wanden met schilderijen van voorouders en graven en gravinnen Dymeck bedekt waren. Het daglicht viel slechts gedempt door vier hooge gewelfde vensters, die in bonte kleurschakeeringen het telkens weer verschijnende wapen der Dymecks en ook de wapens der families, die met de Dymecks verwant waren, ver toonden. Op een van deze wapens wees de gravin met haar stok, waarop zij gewoon was op haar wandelingen te steunen Dat wapen ken je toclnietwaar, het is dat van je moeder van de familie von Orlen haus toch jan mer, dat De gravin voltooide haar zin niet het baatte niets om nu nog het huwelijk be neden den stand van haar nicht te bekla gen en zij was rechtvaardig genoeg om te bedenken, dat Henny daaraan toch in het geheel geen schuld had. Toen opende zij met een grooten sleutel een heel gewone, met zware ijzeren ver sieringen beslagen deur en zij stonden in een lange, vervallen ruimte, die veel van een zaal had, en die van twee zijden licht ontvingaan den eenen kant door lang werpige gleuven in den muur, dus door z g. schietgaten en aan den anderen kant door glazen vensters, waarvan de doffe ruitjes onregelmatig in lood gezet waren. Het muurwerk was zwaar beschadigd en in den vloer gaapten spleten. „Dat was de oude zaal," zei tante ter opheldering, „de feestzaal van de stichters van dezen burcht." „Waren dat ook Dymecks?" vroegHen- ny met snel ontwaakte familiebelangstel ling. „Vermoedelijk ja, want de Dymecks zijn van Wendsche afstamming, zooals de laat ste lettergreep van hun naam aanduidt en het staat vast, dat dit slot door Wenden werd gesticht Het ligt namelijk in het dal Duitsche ridders bouwden zich hun burchten altijd op hooge punten en bergen." Tante en nicht liepen de zaal door, daar na opende de gravin een deur, die uitkwam op een lange, smalle, door ronde gaten in de muren verlichte gangaan het einde daarvan werd een smalle, houten wentel trap zichtbaar. Henny volgde haar tante naar boven en kon een uitroep van veras sing niet onderdrukken, toen zy, nadat zij ongeveer veertig treden waren opgeklom men, in een slechts middelmatige ruimte kwamen, waarvan de in zuiver ronde bo gen opgetrokken zoldering, door een mach tige, in het midden van het vertrek ge plaatste steenen zuil gedragen werd. Be halve de deur, waardoor de dames waren binnengekomen - een ruwe, plompe houten gren 'el, zonder slot ontdekte Hei iny aan het i ndere einde no.; een ceur, di ichter met jzer was besla/en en gesloter s- heen te zi,n, De drie vensters vraren voorzien Wij kunnen U ifets zeer bijzonders aa t bieden en wel twee prachtige reproducti[ naar de beroemde schilderijen Het Straatje van Vermeer, Pieter de Hoogh, Dorpshuisje. Deze platen zijn ter groote van 57 c.M. op zeer fraai chromo, de beeldgroot! 39-48 c.M. Hierbij eenige uittreksels uit brieven v; kunstkenners. Dat blijkens de ons toegezonden exei plaren de kleurendruk bij u met aanwendlt van alle technische middelen op kundige nauwlettende wijze wordt uitgevoerd. Hoogachtend, w.g. H. J. STEENHOF onderdirecteur v.h. Rijksmuseum, van de reproducties van het Straatje e.i Het zijn bijzonder mooie prenten gewon die veel beter zijn dan andere mij bekenl reproducties. Hoogachtend, w. g. S. HAHN. lijken mij zeer goed geslaagd en groote formaat is een zeer gunstige fact waardoor een beter beeld van deze kunstwerk verkregen wordt. Hoogachtend, Directeur kunstnijverheidsscho .Quellinus". daar ik niets dan goeds van deze repr ducties kan schrijven. Betere zag ik nog nie De reproducties mogen dus bijzonder geslaag heeten. Hoogachtend, w. g. ARJEN QALEMA Kunstschilder. Wij behoeven niet te zeggen dat dea fraaie platen werkelijk een versiering zij en een fraai geschenk. Zij zijn voor de lezers verkrijgbaar f 2,75 per stel afgehaald en franco na posl wissel ad f 3, De aflevering geschiedt alléén tegen in| levering van onderstaande bon aan ot bureau Texelsche Courant, Parkstraat. De ondergeteekende wenscht als leze van de Texelsche Courant te ontvangen: ex. Het Straatje van Vermeer, ei ex. Pieter de Hoogh, Dorpshuisje waarvoor geld hierbij gaat. Naam Woonplaats van in lood gezette ruitjes en bij de vensten waren verhoogde prachtig bewerkte banken" aangebracht, vanwaar men den geheele omtrek, vooral het park en den vanaf de berg leidenden straatweg en de kleine op haalbrug over het riviertje kon overzien,' Op de plaats van het vierde venster was een gat in den muur, en een steenen trap waarop gras en onkruid welig tierde, voerde eenige treden naar een stevig balkoD, met een breede en hooge, door muren gevormde borstwering. Henny was sprakeloos. Datwasimmers de echte romantiekZij had in 't geheel niet gedacht, dat er in werkelijkheid nog zulke burchten bestonden en het scheen haar eigenlijk een wonder toe, dat juist zij, de eenvoudige Henny König uit de prozaïsche onderwijzerswoning, de achter nicht van een burchtvrouwe was. „Hier vind ik het het allermooist, tante Klarissa, als hier meubels stonden, wat zou dit vertrek er dan gezellig uitzien." Ja, ja, zoo hebben al verscheidene.jonge 'meisjes in onze familie er over gedacht en eenigen hebben deze kamer ook werkelijk laten meubile6ren en hier gewoond, maar tenslotte zijn zij toch maar weer liever naar het nieuwe gedeelte van het slot ge trokken." „Heeft het hier gespookt, tante Klarissa?" De oude gravin keek met groote, ver baasde óogen het jonge meisje aan, toen lachte zij zachtjes en spottend „Ha ha jij bent dus ook al een van diegenen, die dadelijk in een eeuwenoud gebouw spook gestalten verwachten! Neen, tot spoken en geesten heeft het slot Dymeck het nog niet gebracht. De dames Dymeck, die langen tijd geleden deze vertrekken bewoonden, hebben wel dikwyls op de borstwering ge staan en naar vroolijke gasten of naar de terugkeerenden geliefde uitgezien, maar tot een of andere beroemdheid, die ze tot spook- vrouwe zou kunnen maken, heeft niemand van hen het gebracht. Maar kom nu mee, wij gaan nu weer Daar het nieuwe slot terug. Ik verwacht overigens vandaag twee gasten voor het diner trek dus je beste japon aan, diejt neegekregon hebt." (Vifordt vervolgd

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4