t 2 Op 27 Februari Holl. Mij. van Landbouv Algemeene Vergadering b Marktberichten. Predikbeurten. Oudeschild22 Febr Deze week werden van hier verzonden45 varkens, 13 koeien, 6 kalveren, 4 schapen en 1 paard. Een vlotbrug aan De Kooy bij Helder. Ton gevolge van de Zuiderzeewerken moet de pont over het N.H. Kanaal in de nabijheid van De Kooy bij Helder ver legd. Het gemeentebestuur vin Helder tracht nu te bereiken, dat deze pont vervangen wordt door een vlotbrug waar door het verkeer tusschen Helder en het ten Zuiden daarvan gelegen deel van Noordbollaod wordt vergemakkelijkt en Helder alzoo uit zijn isolement zal wor den verlost. De kosten worden op i 60.00U geschat, terwijl de kosten voor de verlegging van despoot op f 15.000 worden geraamd. Men stelt zich voor, dat de Provincie f 20.000 zal bijdragen terwijl f 25 000 overblijven (na aftrek van de t 150U0 Rijksbijdrage) welke dan voor rekening van Anua Paulowna, Helder en Wieringen zouden komen. Het gemeentebestuur van Helder besloot tot hot aanvragen van een subside van f 20 000 aan Prov. Staten. Getracht wordt de Kamer van Koophandel, Middenstands- vereenigingen, polderbesturen e.d. in deze actie te betiekken. Tel. Auto te water. Men meldt uit Wijk bij-Duurstede: Een auio reed Zondagmorgen, door het weigeren der remmen waarschijnlijk, de veerpont af en kwam terecht in de Lek. De inzittenden, een vader met drie kin deren, een meisje en twee jongens, wer den gered, do irdat de vader met de twee joogeus in de armen, zien zwemmende wist boven water te houden en het meisje bleef drijven, totdat de veerman de drenkelingen in zijn roeiboot kon helpen. Auto-ongeluk. Te Ltren moesten twee auto's elkander op een smal gedeelte van den weg passee- ren. De eene wagen haalde te ver uit en reed tegen een boom. Door den schok vloog de rustig zijo krant lezende passe- gier door de voorruit en liep glaswonden aan bet hoofd en aangezicht op. Hij: Gij zjjt het eenigemeisje,dat ik ooit liefhad. ZijO, dat komt er niet op aan. De vraag is, of ik het eenige meisje ben dat g(j voortaan zult liefhebben. Aangerand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag weid de veekoopman A. v. d Mte Zwaagwesteinde bewusteloos aan den weg gevonden. Hij bleek ernstig te zijo mishandeld, terwijl hij van zijo geld, een bedrag van f1325, was beroofd. Met een hard voorwerp moet hij op het hoofd zijn geslagen. Hij is nog steeds bewusteloos. De politie doet met een speurhond naar stig onderzoek In denzelfden nacht is ook een bakker aldaar op gelijke wijze toegetakeld. Men meent da daders op het spoor te zijn. Een professor, met vacantie, kwam op een heeten dag, even buiton het dorpje een postbode tegen. Hij maakte een praatje met hem en hoorde, dat de man nog eenige kilometers ver loopen moest alleen om een krant te bezorgen. Hoe is het mogelijk, riep de vrien delijke geleerde uit, ik zou nooit zoo'n eind loopen voor zoo'n kleinigheid. Waarom stuur je het niet over de post Een uitstekend middel om poreuze vazen ondoordringbaar te maken is de vaas om te spoelen met waterglas en dit na droging te herhalan. Het is geen bezwaar als de vaas reeds met lak of vernis bestreken is. Brand in een circus. In de winterverblijven van de dieren toebehoorende aan het circus van Barnum en Balmy te Bridgeport (in den Ameri kaanschen staat Connecticut) is in het laatst der vorige week brand uitgebroken. Ooder de dieren ontstond een ware paniek Ernstig gevaar dreigde toen. De olifanten dreigden de kettingen, waarmede zij waren vastgebonden, te verbreken. Men heeft toen dekens over de koppen dezer dieren geworpen zoodat ze de vlammen niet konden zion en kalmeerden. In de paardenstallen is onder de paarden heel wat schade aangericht, daar de schichtig -geworden dieren elkander trapten en beten. Het brullen van de leeuwen en tijgers eu het schreeuwen van de apen was niet om aan te hooren en de oppas sers hadden heel wat moeite om, toen de brand was gebluscht de aan hun zor gen toevertrouwde dieren te kalmeeren. Tegen schraalheid en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 cent. Bij apoth. en drogisten. Geniën op de schoolbanken. Ouders van kinderen, die niet al te goed meekunnen of meewillen op school troost u, want heele tientallen wereld beroemdheden waren in hun kinderjaren onopvallend. In een Hessische school wijst men u met trots „de laatste bank", dus'n bank achterin de klas, waarheen slechts leer lingen verbannen werden, die een wan hoop waren voor den onderwijzer. Toe vallig zijn al de abonné's op die bank naderhand beroemd geworden, vooral Liebig en Vogtl De grondvester van de Engelsche macht in Zuid-Azië, Robert Clive, werd overal weggejaagd als scholier. Radeloos met zoo'n ondeugd, stuurde zijn vader hem naar „de Oost" en het werd een koloniaal genie. Nelson, de afgod van de Eogelsche geschiedenis, gold op school voor een stommeling, die voor galg en rad op groeide Van Napoleon staat in de rapporten der militaire academie, dat zijn vrienden hem verre de baas zijn. Zijn grootste tegenstander, de hertog van Wellington, was als jongen niet van „de achterste bank" af te slaan. De man, die Napoleon voorgoed over won, heeft nooit geleerd zonder fouten te schrijven. Engelands grootste natuurkundige Isaac Newton, was de spot der school. De vader van Darwin klaagt in een brief: Schieten, bonden- en rattenjagen kan hij, anders niets 1 Hij wordt de schandvlek der familie 1" Nu ligt Darwin in de Abdij van West minster, waar alleen Engelands voor treffelijkste menschen belanden, als ze dood zijo. En dit lijstje is nog ge weldig uit te breiden. Een dorado voor jachtliefhebbers. Wie van jagen houdt, schrijft het Franscbe blad l'Oeuvre, moet zien, dat hij een jachtacta voor Kameroen machtig wordt. Zoo'n acte is wel niet goedkoop, ze kost 60U0 francs, maar ze biedt vele voordeelen. Immers, voor die 6000 francs krijgt men gedurende een heel jaar het reebt zooveel olifanten, rhinecerossen, giraffan, leeuwen, panters, luipaarden, tijgerkatten, enz n6er te schieten, als men maar wil. Vindt men 6000 francs ineens wel wat veel, dan kan men een jachtacte voor 3 maanden koopen kos ten 300 francs. Bovendien kunnen heel arme menschen een acfe voor een jaar tegen 25 francs koopen. Men mag eenter alleen „wilde" dieren schieten. Apen vogels, antilopen, marabouts, kraanvo gels e.d. mag men dus niet neerleggen. Een gevaarlijke rit. Dank zij hun moed en hun koelbloedig heid zijn 'n machinist en een stoker van een locomotiefdepot te Beauvais aan een wissen dood ontsnapt. Er was een defect aan de locomotief de remmen werkten zoo goed dat ze niet meer buiten werkiog konden worden gesteld en de macbi nist kroop met den stoker onder de machine om het gebrek te verhelpen. Opeens lieten de remmen los en de locomotief reed weg. De beide mannen zaten er onder. Hun rug rustte op den as der achterwielen. Hun voeten Jagen op een stang. Met hun handen wisten zij zich vast te houden aan buizen. In deze houding zijn ze over een afstand van 10 K.M. weggereden. Daar zij de machine goed kendeD, wisten ze met hua voeten de remmen ia werking te brengen zoodat de locomotief langzamer begon te rijden. De stoker liet zich toen op den grond vallen, stond nadat de locomotief over hem heen was gegaan, op, sprong op den wagen en bracht de remmen volledig in werking, waarop de mach ne bleef stilstaan. De machinist en de stoker hebben geen letsel gekregen, maar men kan begrijpen, dat ze niet voor hun pleizier dit ritje hebben gemaakt. Oplichter gepakt De oplichter, die zich uitgaf voor W. Schaap uit IJselmonde en slachtoffers maakte onder de veehandelaren, is thans te Venlo aangehouden. Door 11 commis sariaten was zijn aanhouding verzocht. Het ijs in de Zuiderzee. Coordat de wind is gedraaid, nam de ijsmassa voor de Gioieche eo Eemiacd- kusten nog toe; de Huizerbaven is voor alle vaartuigen onbereikbaar, de haver- vuren zijn gedoofd. Ook de havenlichten vao Spakenburg branden niet. Mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van het mond- en klauwzeer, Donderdag te Zwolle op de voormarkt geconstateerd, is door den Minister beslist, dat het in de markt- stallen van de firma's Derhoven, Vos eri Brinkhuis gestalde vee, ruim 300 stuks, waaronder van één veehandelaar 29, niet zal worden afgemaakt, maar in beslag blijft genomen. De stallen zullen onder militaire bewaking worden ge plaatst. De financieele gevolgen zijn voor tal van veehouders zeer ernstig. In een olienootje gestikt. Het dochtertje van 9 maanden van J. P., te Montfoort, stak een stukje schil van een olienootje in het mondje, hetwelk in de luchtpijp kwam en van daar door drong tot de longen. Bij een operatie te Utrecht aan de Klinieken, kon slechts een gedeelte worden verwijderd. Voor de tweede operatie was de kleine reeds tengevolge van hevige benauwdheden overleden. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Brievenbus. In de raadszitting van 27 Januari j.l. is van den heer Reuvers ingekomen een subsidie-aan vraag voor een autobusdienst Cocksdorp-Eier- land—Noorden—Oost—Oosterend —Waal- Burg haven. Volgens het raadsverslag in de couranten kan het verzoek niet in aanmerking komen, omdat het niet is gezegeld en omdat het .niet voldoende is omlijnd.'' 11 Is het niet gewenscht, dat dit verzoek eens ernstig, zonder uitvluchten wordt onderzocht? Voorziet deze dienst niet in een reeds jaren en jaren bestaande behoefte voor een zeer groot deel van Texel? Moet iemand, die dezen dienst aandurft, niet gesteund worden, zoolang de zekerheid niet bestaat, dat de dienst zonder steun productief is Het is wel gemakkelijk om zonder subsidie een winstgevend traject als dat van den Burg naar de haven te exploiteerer. en een ander groot gedeelte van Texel maar aan zijn lot over te laten, omdat er misschien wat risico aan vast zit. Is het nog noodig om de raadsleden opmerk zaam te maken op het werkelijk belang van dezen dienst? Ruim een half jaar geleden werd begonnen om het voor voetgangers en wielrijders be stemde pad naast den rijweg van Burg naar de haven bruikbaar te maken. Telkens werd er een klein gedeelte opge knapt. Waarom wordt dit pad niet in eens en af doende in orde gemaakt en behoorlijk onder houden, zoodat voetgangers en wielrijders er gebruik van kunnen maken, zonder door water plassen en modderpoelen te gaan Heeft degene, die met het toezicht is belast geen oogen of gebruikt hij ze niet Het klemt te meer, nu de rijweg voor rij wielen onberijdbaar is. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 16 tot en met 22 Febr. 1924. ONDERTROUWDCornelis Lap en Cor nelia Jonker. GETROUWDHendrikus Josephus van der Geest en Catharina Maria Timmer. OVERLEDENReintje Jetten, 68 jaar, ge huwd met Johannes Gerardus Philippus Pisart. Sietse de Vries, 84 jaar, wedn. van Grietje Dob. Antje Zijm, 69 jaar, gehuwd met Jan VerberneNicolaas Johannes van Heerwaarden, 44 jaar, ongehuwd Willem Schagen, 82 jaar, weduwnaar van Antje Gielepijn. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadbuize). 1 scheermes, 1 zilveren armband, 1 cein tuur, 1 sleutel en 1 portemonnaie. Schagen, 21 Februari. Uit de Schager Crt. 58 Vette koeien 300 a 480 21 Gelde koeien 200 a 280 40 Kalfkoeien 300 a 500 103 Vette varkens 0,64 a 0,72 231 Biggen 10,— a 20,— Boter 2,50 a 2,70 Kipeieren per 100 6, - a 8, Zondag 24 Februari 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, nam. half 3 ds. Brümmer. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Maandcollecte. 's avonds 7 uur ds. Schellenberg in gebouw v. Chr. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. Maandcollecte. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Maar. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 27 Februari. Burg 's avonds half acht Bijbellezing in het gebouw voor Chr. Belangen. Donderdag 28 Februari. Oosterend, 'sav. 7 uur Bijbellezing. HOEDT U BIJTIJDS. H2 Kou, tocht, griep, koorts., enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen de huid poriën, longen en ingewanden. Bij de dub bele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleg gen. Dan is het tijd om een niergenees middel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren en zorg voor een goede bloedsom loop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zjj werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken h f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 26 ADVERTKNTIEN, Inplaats van kaarten. CORNELIS LAP en CORNELIA JONKER hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op 7 Maart a.s. Den Hoorn, 22 Febr. 1924. I hopen onze geliefde Ouders, Be ak huwd- en Grootouders IS Jb. KNOL M en KI. BAKELAAR hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Texel, 22 Februari 1924. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM MOOJEN Cz. in den ouderdom van 71 jaar. Namens de Familie, Wed. W. MOOJEN—Visser. en Kinderen. Velsen, Zanderstraat 13. 5 l Heden overleed, na een kortston dige ongesteldheid, onze dierbare Echtgenoote en Moeder HERMANA ANTONIA CHRISTINA BORGERS, na voorzien te zijn van de H. H. Sa cramenten der stervenden in den ouderdom van ruim 41 jaar. Bidt voor haar W. H. WILLEMSEN en kinderen. Texel, 22 Febr. '24. E 1 ive I 'P ;en vo .Zkfd. Texel. Maandag 25 Februari a. s., 's avonds half 1 8 in het Hotel „de Lindeboom". bi Agenda 1. Notulen. Ingekomen stukken. Mede- deelingen. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Lezing van den Heer P. STAPEL CzM lid van het Hoofdbestuur, onderwerp' Veearbitrage. 4. Rondvraag. Niet-Leden vrije toegang. Namens het Bestuur, H. W. KEESOM, Voorzitter. R. A. KE1JSER, Secretaris. n ei IOC

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2