*^merii£(l leuw* Ruwe Huid Schrale Lippen Predikbeurten. Marktberichten. li T advertentikn. r ig dal lS tyiemeüerj FUROL A Id af f 1,20 p. K.G. 175 a 400 175 a 400 1,50 a 1,70 10,— a 34,- 35,— a 52,— 0,66 a 0,72 16,- a 36,- 14,— a 20,- 5,— a 5,50 275 170 250 0,64 8- 1,70 4,- 500 350 450 0,72 15,— 1,85 5,- tJ> »rOl öeiw! naar gestreefd wordt om binnenlandsche koloni satie te bevorderen. Bekwame, flinke adspi- ranten zijn er genoeg. De zaak behoeft enkel op praktisch-zakelijke wijze te worden aange pakt, terwijl de grootste plaats voor mede werking moet worden ingeruimd aan de men- schen die voor vestiging in aanmerking komen. Vertrouwen in hun kennis, toewijding en liefde om zich een bestaan tc veroveren, met ver mijding van alle overbodige bureau-cratie dat moet het wachtwoord zijn om goed en goedkoop te slagen. Particulier initiatief, vereenigd met overheids steun, op weg helpen en dan kunnen er nog groote en nuttige dingen gebeuren Geestdrift als grondslag voor den op- en uitbouw van eigen land en volk kan wonderen verrichten. Onze regeering zal steunen, zonder eenigen twijfel zoodanig doel. Schrijver heeft als oud-inspecteur der Ned. Heidemaatschappij gelegenheid gehad te con- stateeren hoeveel nuttig werk er nog te doen valt. Laat ons de handen ineen slaan en trachten te doen. Die mee wil werken, met ijver en uit overtuiging, zende zijn kaartje aan mij. We zullen zien of het vruchten oplevert. Zutphen. K. DILLING. Of „Nederland.* (Op verzoek overgenomen uit het Week blad .Democratie.") Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1924. Ingelegd f5615,93 Terugbetaald f 11057,21 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7171. Oudeschild, 4 April. Deze week werden van hier verzonden28 koeien, 42 varkens, 13 kalveren en 1 schaap, j Een mooie gift Bij zijn aftreden als directeur der N.V Lijm- en Gelatioefabriek te Delft, heeft dr. F (J. Waller de, hem volgens de statuten persoonlijk toekomende 5 pCt. van de overwinst gedurende 5 jaar ter beschikking gesteld van een fonds, dat uitsluitend moet worden aangewend in het belang van het personeel der onder neming. De waarde van dit fonds bedraagt thans ongeveer f 150.000. Dr. Waller heeft thans aan de directie der Lijmfabriek medegedeeld, dat het hem voorkomt het beste te zijn, dat deze gelden worden ingebracht in een stichting. Volgens de Delftsche Fabrieksbode zal deze stichting den naam dragen „Waller fonds." De stichting heeft ten doel te voorzien in behoeften van leden of gewezen leden van het personeel dor N.V. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" gevestigd te Delft of de nabestaanden van dezen, waarin op andere wijze niet, of niet voldoende is voorzien, waarbij in hoofdzaak wordt gedacht om voorziening in den ouden dag. Namens het geheele personeel is dr. Waller dank gebracht voor de bewezen weldaad. De Cadettenschool. Naar men aan de Tijd mededeelt, wor den tusschen het Rijk en de gemeente Alkmaar onderhandelingen gevoerd om de Cadettenscnool aan de gemeente Alk maar te verkoopen. Dit Rijksgebouw zal dan worden omgebouwd in een groot neutraal ziekenhuis. VaderJongen, waarom kom je zoo laat thuis. ZoonVader, ik heb school moeten blijven. VaderWaarom ZoonIk wist niet meer, waar de Pyreneeën lagen. Vader: Wees dan ook niet zoo slordig jongen. Houd je rommel beter bii eikaar. Een net, ordelijk msnsch moet altijd weten, waar z'n boeltje ligt. Vrijdagavond is Dabij den Broeierd de slager Ruckriede uit Enschede door een auto doodgereden. Af geplunderd. Een tot woonschip ingerichte botter, welke in de Ringvaart onder Amsterdam lag, is sedert de laatste veertien dagen door onbekend gebleven daders leegge stolen en daarna in brand gestoken en vernield. i Doos 90 - 60 - 30 ct. BIJ Apoth.cn Drogisten Handel in de kerk. Een kerkeraad besloot de plaatsen in de kerkgebouwen voortaan te vordeelen niet moer naar keuze, doch bij loting. Resultaatadvertenties in het plaatselijk orgaan van dezen aard Iemand in het bezit van twee plaatsen op de galerij kerk, wenscht te ruilen met twee plaatsen onder de klok, beue den tegen vergoeding van f 25. Brieven onder letter A bui eau van dit blad met opgaaf van nummer der plaatsen. Typisch is reeds bet woordgebruik „in bezit van". Alsof Diet de ganscbe kerk van de gansche Gemeente was. en alsof niet niemand daarin iets voor zichzelf bezat... Maar deze broeder bezit f z5, en daar doe je wat mee. Daarvoor zit je, als het lot je ODgunstig is, des ondanks onder de klok, metz'n tweeën. En daarvan krijgt de kerk Diets, maar dat is de gelukkige kans voor dien anderen broeder, die nu op de galerij zal gaan zitten met het troostend idee, daar heb ik nog f25 aan verdiend. Het zou misschien aanbeveling verdie nen in deze kerkbode regelmatig een soort Beursnoteering der plaatsen op te nemen, met een kolom „Vraag en aan bod". De Kerkeraad make hieraan spoedig een einde door ruiling eenvoudig te ver bieden, behoudens om geldige redenen en onder verklaring, dat geenerlei handel met die plaatsen gedreven is. Het geld mag in Christus' Kerk niet zulk een rol gaan spelen, aldus voegt dr. De Moor in De Heraut hier aan toe. Niets buitensteken. Toen de conducteur van een bijwagen van lijn 6 te Amsterdam, Maandagavond in de Sarphatistraat zijn hoofd te ver buiten den wagen uitstak, kwam hij in aanraking met een juist passeerende auto, waardoor hij twee hoofdwonden kreeg. De man is in het Onze Lieve Vrouwe gasthnis verbonden. Wijziging der Arbeidswet. Naar „de Msbd." verneemt, overweegt de minister van Arbeid e3n wijziging der Arbeidswet hiertoe strekkend, dat voortaan wettelijk geoorloofd zal wezen eeD kind niet meer leerplichtig, doch nog beneden den leeftijd van 14 jaar, arbeid in een werkplaats te doen verrichten krachtens een iDgevolge de Nijverheids- onderwijswet gesloten leerovereenkomst. Goed afgeloopen. Een te Soeek wononde schipper voer tusschen Sneek en Oudega. In de nabij heid van het laatste dorp kwam zijn schip in aanrakmg met de draden vaD het hoogspanningsnet, waardoor destroom op zijn schip oversloeg Eeu staaldraad werd ODder stroom gezet en schroeide geheel door. Het mag een wonder heeten dat de schipper geen letsel bekwam. De geiceren van den Vrijwïlligen Landstorm. Eenigen tijd geleden is meldiDg ge maakt van het feit, dat bij het iDnemeD der wapenen van den leden van den bijzondereD vrijwïlligen landstorm, ge bleken is, dat het ondeihoud van die wapenen nogal het een en ander te wenschen overgelaten heeft. Naar men thans aan de Tel. mede deelt, is geblekeD, dat het weder in biuikbaren toestand brengen van die wapenen een uitgave van de schatkist zal vorderen van meer dan... f1200. Bij een der korpsen is, bij het regi- streeren van deze wapenen bovendien gebleken, dat niet minder dan 888 ge weren zoek zijn. Toen dit bekend was, heeft men den betrokken commandant opgedragen naar een en ander een onderzoek in te stellen. Een luitenant werd hiermede belast, doch het resultaat van dat onderzoek bleef uit. De luitenant werd echter inmiddels bevorderd tot kapitein bij een ander korps zoodat., geen resultaat werd uitgebracht. De Staat der Nederlanden zal deze wapens wel kunnen... atschiijven R. N. Voet verbrijzeld. Zondagmiddag sprong de 20-jarige timmerman O W uit de Kempstraat te Den Haag op de Paul Krugerlaan van de tram. Hij gleed eebter uit op zijn gummihak, viel onder de tram, die hem den rechtervoet verbrijzelde De man is naar het Zi-kenhuis ge bracht, waar de voet w.rd geampu'.eerd. Een begeerde betrekking. Voor het examen voor commies bij de directe belastingen hebben zich niet min- der dan ongeveer 2500 candidaten aan gemeld I Een slachting. Een kwaadaardige hond heeft in een weilaDd aan den Houtweg onder Den Haag een slachting aangericht onder de schapen, die de modelboerderij van De Sierkan daar laat grazen. Toen men Zon dagmorgen in bet land kwam, waren 11 schapen en 15 lammeren öf doodgebeten öf zoo verwond, dat ze afgemaakt moes ten worden. Een vorstelijke gift. Door wijlen G.H.Smits, oud burgemees ter van Eibergen is aan de gemeente Eibergen gelegateerd een groote prach tige villa met koetshuis, koetsierswo ning, schuren en tuinen en de prachtige Kerkloobosschen met boerderij, enz. E9n en ander vertegenwoordigt een kapitale waarde. De villa moet worden bestemd voor gemeentehuis c a. en de kerkloobos schen voor gemeentelijke waodelbos- schen. Onveiligheid ten plattelande. Men meldt uit Barneveld, dat in den nacnt van Maandag op Dinsdag aan de Amersfoortsche straat aldaar op niet minder dan vijf plaatsen is ingebroken, of een poging daartoe is aangewend. Van do daders geen spoor. E1ERENZOEKEN. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht van belanghebbenden op het na volgende. Te allen tijde, mogen worden geraapt de eieren van den schollevaar, de blauwe reiger, de sperwer, het smelleken, de woud duif, de kraai, de ekster, de rlaamsche gaai, de huismusch, de ringmusch en het pluim vee. De eieren van kieviten mogen worden geraapt van 1 Februari tot en met 28 April. De Commissaris der Koningin in de pro vincie kan vergunning verleenen om van 15 April tot en met 15 Juni eieren van meeuwvogels te rapen. Het ten verkoop voorhanden hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en binnen de bebouwde kommen der gemeente en langs openbare wegen of voetpaden vervoeren van kievitseieren is toegelaten tot en met 30 April, of, zoo deze dag op Zondag valt, tot en met 1 Mei, en van eieren van meeuwvogels tot en met 21 Juni. Het zoeken en rapen van eieren van wilde eenden is dit jaar geoorloofd tot en met 15 April a.s. en het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van deze eieren tot en met 17 April a.s. Het zoeken, rapen enz van eieren van andere vogelsoorten dan de reeds genoemde, is steeds verboden. Tot de vogels, welker eieren nimmer geraapt mogen worden, behooren dus o a. ook de kluiten, de scholeksters (op Texel bekend onder de benaming „lieuwen") koeten, daakjes, spreeuwen, zwanen, ganzen, duikers, snip pen, plevieren, waterhoenders, wulpen, strandloopers, kemphanen, ruiters, grutto's en tureluurs. In geval vogels, niet behoorende tot „wild" in den zin der Jachtwet, schade toebrengen of overlast veroorzaken, of zulks dreigen te doen, kan door den Bur gemeester op verzoek van de eigenaars of gebruikers van gronden en wateren ver gunning worden verleend, de nesten van deze vogels te verstoren. Het zoeken of rapen van eieren van kieviten en eenden, alsmede het gebruik maken van een krachtens de Vogelwet verleende vergunning is slechts geoorloofd, wanneer zulks geschiedt in gezelschap van den eigenaar of den rechthebbende of met diens schriftelijke toestemming. Texel, 4 April 1924. De Burgemeester voornoemd, BUYSING- DAMsTE. Brievenbus. In uw „brievenbus' van Zaterdag j.l. kwam de mij zonderlinge vraag voor„Waarom vaart eigenlijk de boot van 8 uur?" Natuurlijk, omdat het vervoer op dien tijd meer voordeel oplevert dan bijv. op 11 uur!(?) 't Is immers voor bezoekers van Texel zoo geriefelijk om eerst een nachtje in den Helder door te bren gen om dan, na een rustig ontbijt, tegen 9 uur naar de Dageraad te wandelen. Ook voor de eilanders, vooral uit Eierland, 't Noor den of andere excentrische streken, is het zoo het aangenaamstemet het krieken van den dag 't bed uit en dan een kuiertje of fiets tochtje van 10 a 20 K.M. in de heerlijke ochtendlucht I De boot van 3 en 4 uur geeft zakenreizigers het voorrecht een nacht op Texel te mogen blijven en verhindert, dat Texelaars*) vervelende visites kunnen afleggen bij offici- eele ambtenaars, op doktersspreekuren, enz over het Marsdiep. De boot van 8 (9) uur moge nuttig zijn, die van 11 wordt noodt gemist I die niet voor dag en dauw opstaan.) Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 29 Maart tot en met 5 April 1924. GEBORENDirk, z.v. Adrianus van der Vliet en Martha Peper. ONDERTROUWDAndries de Visser en Dirkje Burgman. Jan de Beurs en Martha Klasina Suzanna Rab. Pieter Bakker en Pietronella Geus. GETROUWD Huibert de Ridder en Catha- rina van der Knaap. Pieter Vlas en Maartje Boon. OVERLEDENReinoutje Henkes, 83 jaar, geh. met Meindert Visser; Dieuwertje Zijm, 49 jaar, gehuwd met Willem de PortoJacob Helenius, 90 jaar, weduw naar van Martje KunstJantje Salm, 71 jaar, gehuwd met Maarten Vlaming, - GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadbuize). 2 portemonnaies, 1 schaar, 1 doos kastj papier. (Zomertijd.) Zondag 6 April 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, v.m. half 11 ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Briimmer. Oudeschild, nm. half 3 Ds. Brümmer. H. Avondmaal. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. J. Buskesjr. H. Avondmaal, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 9 April. Burg 's avonds acht uur Bijbellezing in het gebouw voor Chr. Belangen. Purmerend, 1 April. 513 Runderen waaronder 140 vette koeien f 0,90 a Gelde koeien JD4 Melkkoeien 6 Stieren. 31 Vette kalveren per Kg 1087 Nuchtere kalveren 604 Schapen 401 Vette varkens per K.G. 34 Magere varkens 284 Biggen Kipeieren Schagen, 1 April. Uit de Schager Crt. 54 Vette koeien 20 Gelde koeien 34 Kalfkoeien 69 Vette varkens 197 Biggen Boter Kipeieren per 100 di te bi BIJ HARD WERK. 118 Hoe kau iemand zijn werk verrichter), als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pjjn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevigerugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier-en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheu- matiek, nier of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig menscb zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. J.eef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodighebt Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en verdrijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon geel etiket met zwarten opdruk. 26 VERLOOFD E. D. EELMAN en A. MOL. Burg, Texel Brielle (Z.H.) 27 -3- 1924. iv ie iti ir 'a n e o rr 5

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2