een huishoudster Spoorboekjes Fa. Langeveld&ds Rooy. Aanbesteding. streng verboden uaa-r Krommewaal 14 Tea strengste verboden een best knikalf Marktberichten. WIJ LS ZOON Paaschfe^st eerste kwaliteit ossenvleesch J. P. KIKKERT, Streng verboden s s Texelstroom naar Purmerend van blauwuur DE WIT# K LR IN een net meisje dienst 39 Maart 1924, 25 Cent prachtige zegehaver Notaris MUL DEK, publiek verkoopen Notaris Mulder do. 1 Een nieuw gebonwd woon huis met twee perceelen weiland Notaris MULDER publiek verkoopen trachten aan te besteden Een wonderkind. Meermalen hoort men van bijzondere begaafdheid van kinderen op het een of andere gebied. Ook wij kwamen te Em- mercompascum voor een dergelijk won derlijk geval te staan Het betreft hier het 2 jaar en drie maanden oud zijnde zoontje van den kantoorhouder der poste rijen aldaar, den heer Rondeboom. Dit knaapje noémde, terwijl hij op papa's armen was gezoten en de landkaart van Nederland aan den wand hing op aan wijzing en op de desbetreffende vragen alle plaatsen van eenige beteekenis aan ons spoorwegnet gelegen van Oost tot West en van Noord tot Zuid, tot zelfs de eilanden in de Noord- en Zuiderzee vlug en accuraat op. Op plm. l'/a meter afstand van de kaart geplaatst, noemde hij op daartoe gedane vragen alle plaat sen zuiver op. Door elkaar werd hem gevraagd van Delfzijl naar Rotterdam, van Helder naar Nijmegen, van Alkmaar naar Tilburg en op buitengewoon vlugge en juiste wijze antwoordde het ventje zonder aarzeling. jZelfs de voornaamste plaatsen in Duitschland en België waren hem niet vreemd. Is het ergens, dan is het toch zeker hier wel dat we kunnen spreken van een toekomstig genie op aardrijkskundig gebied. Bovenstaand ontleenen wij aan de Telegraaf. Arm kind 1 meenen wij hieraan te moeten toevoegen. Professor zoekt naar zijn jas, maar vindt haar niet. Heeft een van de heeren mijn jas ook gezien Jawel, professor, u hebt haar aan. O jé ja. Dank u zeer, hoor. Als ik haar niet gevonden had, had ik zonder jas naar huis gemoeten. Stof bestrijding op de wegen. Hoewel stof geen, of in uiterst zeld zame gevallen, een besmettingsbron voor tuberculose is, is het toch van algemeen hygiënisch belang dezen zomerplaag zooveel mogelijk te bestrijden. Men is daarom reeds geruimen tijd bezig ge weest, allerlei teerpraeparaten en water- aantrekkende zouten met meer of min der goed gevolg op do wegen te brengen. De hoofdbezwaren voor de toepassing dezer stoffen zijn de omslachtige tech niek en de hooge kosten, die er mee gepaard gaan. Dr. Ersler, bacterioloog aan de Jurgens fabrieken te Oss, heeft thans een praeparaat gevonden, dat al deze bezwaren ondervangt. Het hoofdbe standdeel is teer; in Nijmegen behoefde men met het uieuwe middel slechts 20 maal te sproeien per seizoen, tegen 550 maal met water. De kosten bedragen voor beide middelen 8 cent per M3 per seizoen. Afsluiting van de wegen tijdens de behandeling is niet noodig. daar het praeparaat zich onmiddellijk aan het wegdek vasthecht Ook laat het geen spoor achter op schoenzolen of autoban den. Op de plaatjes, die het artikeltje begeleiden, ziet men duidelijk het ver schil in opwaaiende stof van een besproeid en onbesproeid weggedeelte. Wij ontleenen bovenstaand aan „Tegen de Tuberculose," Jaargang 20, no. 1. Brievenbus. In uw nummer van 9 dezer stond eindelijk eens iets van één voorstander der 8-uur boot en wel een antwoord waarom eigenlijk deze boot vaart. De inzender noemt daar enkele voordeelen op en (verjnderstelt) dat het bestuur daar wel zijn goede reden voor zal hebben? De inzender lijkt deze boot goed gekozen, ten eerste voor de melk, maar weet blijkbaar niet, dat eerstdaags alle melk met boot 6 uur gaat. Bovendien, het is geen melkboot, maar een passagierschip. Ten tweede is de 8-uur boot voor menschen, die verder moeten dan Helder. Maar is dan de verbinding 11 uur, vooral nu, met de zomertijd, niet even mooi Dat er met 8-uur boot schoolgaande kinderen meegaan is mogelijk, maar veel, zooals er ge zegd wordt, is overdreven en als het veel mocht worden en daarbij komen nog meer liefhebbers, welnu wat is er tegen, laat die boot van 8 uur dan varen. Als er dan zooveel vervoer mee is, zooveel te beter. Maar dan ook de boot van 11 uur. Deze heeft vroeger altijd gevaren en laat er eens iemand bewijzen dat de boot van elf uur en terug minder ver voer heeft dan boot 8 uur. Verder wordt er nog gezegd, dat men voor boot 8 uur niet zoo vroeg uit de veeren behoeft, maar al is het snelvervoer tegenwoordig er, nu moet men niet vergeten, dat menschen b.v. van Eierland, Cocksdorp, enz., om half 7 moeten vertrekken, dus half 6 moeten opstaan. Dat is aan de zon half 5. Maar om die tijd is er nog geen zon te zien en wil ik u wel eens zien warmen aan dat vuur. Ten laatste het voorstel om éénmaal per week een boot van 11'/j te laten varen, is pure onzin. Uw inziens is dat een mooie oplossing, maar er zijn bewijzen, dat er al zeer weinig menschen op Texel zijn, die het met u gelooven. Doet u de moeite eens en vraag eens inzage der circuleerende lijsten voor handteekernngen van menschen, die voor de 11-uur boot zijn. U zult dan zien, dat te de Waal, Oosterend, Eierland, Cocksdorp en omstreken, alle inwoners ge- teekend hebben op een verzoek, te richten aan het bestuur van T.E.S.O., om de boot van elf uur weer spoedig in de vaart te brengen. Nogmaals, waarom ook niet Kan de boot niet bestaan We weten wel beter en daarom vraag ik nog steedswaarom is de boot van elf uur weg Heusch, deze kan niet weg, ook niet voor het algemeen belang op Texel en dat moet men toch ook niet uit het oog verliezen. Is het wel bij de menschen bekend, dat de autobus Cocksdorp na een week vruchteloos naar boot 8 uur te hebben gereden, deze dienst heeft laten varen en gewone tijd half 10 weer van Cocksdorp vertrekt via Oosterend En met succes, dat wil zeggen, half succes, want nu zijn er menschen bij, die van kwart voor elf tot goed 2 uur aan den Burg moeten wachten. Deze zouden toch niet meegegaan zijn naar boot 8 uur en daar dit meest oudere menschen zijn, mag men dat ook niet verlangen, is het waar of niet? Laten we nu echter eens afwachten, wat het bestuur van T.E.S.O. zal antwoorden op het verzoek der Noordelijke inlanders van Texel. We zijn nieuwsgierig 1 Tot kijk. Het is dus nu een uitgemaakte zaak dat van wege de varkens en de melk de boot van 8 uur onmisbaar is. Doch de boot van elf uur is voor de men schen onmisbaar, althans voor) die men schen, die eenigszins verder afwonen, en die zijn er ook nog, al verkeert men soms in be paalde kringen nog in de meening, dat de belangen van Texel voldoende worden behar tigd, als de belangen van den Burg niet uit 't oog worden verloren. Daarom is heden een verzoekschrift in zee gezonden aan het bestuur van T.E.S.O. om deze autoriteiten eens even toe te roepen dat wij hier ver weg op Texel er toch ook nog zijn, en of zoo mogelijk met ons verweg wonenden ook nog eenige rekening kan worden gehouden. Het verzoek is onderteekend door plm. 270 personen. Kan dit nog eenige doorslag geven. Hoog mogende Heeren wees niet doof voor de smeekingen uwer vele medeschepselen en ga varen o m e 1 f u u r. J. Purmerend, 8 April. 482 Runderen waaronder: 165 vette koeien f 0,90 af 1,20 p. K.G. Q17 Gelde koeien 150 a 450 Melkkoeien 150 a 450 8 Stieren. 41 Vette kalveren per Kg 1,50 a 1,70 Nuchtere kalveren 10,— a 36,— —0 Schapen 35,a 45,— 463 Vette varkens per K.G. 0,68 a 0,71 100 Magere varkens 16,- a 36,- 269 Biggen 14,— a 20, Kipeieren 5,— a 5,75 Schagen, 10 April. Uit de Schager Crt. 20 Vette koeien a 20 Gelde koeien 250 a 325 34 Kalfkoeien 300 a 425 20 Vette varkens 0,64 a 0,70 155 Biggen 6,50 a 15, Boter 1,70 a 1,90 Kipeieren per 100 4,50 a 5,50 DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrywel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urine zuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijnen bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 51) jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 37 AD VERTENTIEN. Heden overleed plotseling in het St. Elisabeth-gesticht te Alkmaar onze I geliefde Man en Vader, DIRK BLOM, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Namens de Weduwe, Kinderen en Kleinkinderen P. BLOM. Warmoesstraat, den Burg, Texel 8 April 1924. Teraardebestelling 12 April a.s. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij het overlijden van onzen Broeder en Oom JAN DAALDER ondervonden, betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank, Aan Vader en Moeder Brouwer dank voor de goede zorgen steeds aan hem besteed. Familie DAALDER. Texel, April 1924. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstel ling hebben gegeven, bij de teraardebestel ling van onzen geliefden Vader J. M. HILLENIUS, DE FAMILIE. Oudeschild, April 1924. vertrekken Maandag 12 uur van Texel en Vrijdag 2 uur van Amsterdam. Aanbevelend. De ondergeteekende bericht zijn geachte begunstigers en plaatsgenooten, dat hij voor zien is van van bekroonde eerste klas beesten van de Paaschtentoonstelling te Schagen. Weverstraat. over de landerijen te loopen bij ons in gebruik. H. KEESOM. vaart Maandag 14 April Vertrekt 1 uur. D. METS. eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerijen van G. LOOIJ, Tienhoven. Zij die schapen hebben met beginnende verschijnselen worden verzocht direct den vee arts hiervan te verwittigen. Het Bestuur der H. M. v. L. afd. Texel H. KEESOM, Voorzitter. R. A. KEIJSER, Secretaris. vertrekken Dinsdag 15 April n.m. 2 uur van Amsterdam. Ligplaats is veranderd ook voor WUIS <5 Zoon agent VAREKAMP, tel. 34952. Beleefd aanbevelend. eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerijen Rozenhout en Driehuizen. JOH. KIKKERT. GEVRAAGD bij G. ZOETELIEF Pz. Cocksdorp, Texel. GEVRAAGD tot hulp in de huishouding. Brieven letter K bureau van dit blad. TE KOOP van veel melkgevende koe. Tevens 15X50 K.G. billijke prijs. J. Cz. ROEPER, Einde Waalderstr. Burg.' te Texel, zal op Woensdag 16 April 1924 voor middags 10 uur in het café „Den Burg" te Den Burg diverse inboedelgoederen waaronder maho niehouten schrijfbureau, dito tafel en stoelen, dito waschtafel, (ouderwetsch) ledikant mei springveeren matras en verder toebehooren, brandkasten, vastkleed, spiegels, klokken, lampen, een houten schoorsteen, pendules met coupes, schilderijen, schemerlamp, kap stok met kleed, vazen, beelden, potten pannen, aardewerk, enz. Te bezichtigen in gemeld café Dinsdag 15 April 1924 van 26 uur namiddags. Nette inboedelgoederen kunnen worden ingebracht. zal op Donderdag 17 April 1924 voormid dags 11 uur in het café „den Burg"teder Burg publiek verkoopen Voor de heeren H. en K. Beumkes gelegen in den Prins-Hendrikpolder te Texel aan den Hoofdweg, kadastraal bekent Gemeente Texel Sectie F. no. 1466 en 1467 samen groot 1.53.70 H.A. No. 2. Twee aaneen gelegen perceelei bouw- en weiland gelegen alsvoren, kadas traal bekend Gemeente Texel Sectie F. nu 1462 en 1463 samen groot 2.15.40 H.A, Combinatie no. 1 en 2. No. 3. Een perceel weiland in den Prins Hendrikpolder, kadastraal bekend Gemeenti Texel Sectie F. no. 1141 groot 6.11.80 H.A Te veilen in 2 perceelen a. noordweste lijkste helft en b. zuidoostelijkste helft e: gecombineerd. Combinatie no. 1, 2 en 3. No. 4. Eenige perceelen bouw- en weilant met daarop staande gebouwen, in het pol dertje „'t Horntje" kadastraal bekend Ge meente Texel Sectie F. no. 1392,1379,1380 1577, 1578, 1581, 1582, 1583 en 1584 ti zamen groot 8 34.22 H.A. benevens Vj Sectie F. no. 950 en 956 te zamen groo 2.06.50 H.A. Te veilen a. Zuidwestelijkste gedeelte groot 3,63,82 H.A. en b. noordoostelijks gedeelte, groot 5,73,65 H.A. en gecombineerd zal op ZATERDAG 19 April 1924 (e: dus NIET op Vrijdag 18 April 1924, zooal oorspronkelijk opgegeven) des voormiddag 10 uur ten verzoeke van de heeren H. fa K. Beumkes ten huize van den heer tl Beumkes in den Prins-Hendrikpolder 5 koeien, 2 schetters, paard, 5 schapen, kar landbouwgereedschappen en werktuigen, et verderen landbouwinventaris, 100 kippene: hetgeen verder te voorschijn zal worde:' gebracht. Het Bestuur van Polder Eierland op Texe, zal op Maandag 14 April 1924 des voor middags 11 uur, in café „Den Burg" te Dei Burg op Texel, a. Het vervoer van eene partij Basaltsla vanaf de losplaats te de Cocksdorp, naa en langs den Zandweg nabij Maria hoev tot Eijerlandsche huis, in polder Eijerland. b. Het vervoer van eene partij Klinker brik, vanaf de losplaats te de Cocksdorj enz. naar en langs genoemden weg. Het vervoer van een en ander moe dadelijk en geregeld na gunning plaats hebben. c. Het aanbrengen van een vleilaag ei het maken van een paardenpad van kiin kerbrik, plaatsen van bandzoden en he spreiden van basaltslag op gezegden weg (De lengte van den weg is 720 M.) Inschrijvingsbiljetten (op zegel 50 cent moeten vóór het uur der besteding in voor zegd café Den Burg worden ingeleverd terwijl alle inlichtingen worden verstrek' door den Dijkgraaf H. Flens te Den Burg er den Opzichter L. van Hoorn te de Cocks dorp. Texel, 8 April 1924. Het Bestuur van Eijerland voornoemd H. FLENS, Dijkgraaf. L. v. HOORN, Secretaris.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2