MiemeUers mm/m BINNEKLAKD. INGEZONDEN STUKKEN. iJW/% TEXEL. 25 April 1924. Giften Witte Kruis. N N. den Burg f 2,50; C. B Mz.Oude- scbild f I.— W. de P. den Hooru f 1, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Groenewoud, tbaDS brigadecomman dant der Rijksveld wacht te Spijkenisse. is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdam. Emma-bloempje. Dinsdag a s. zullen jonge'meisjes in onze gemeente weer rondgaan met het bekende bloempje, waarvan de verkoop zal zijn ten bate van het londs tot be strijding van de tuberculose. Met genoegen doen wij van deze jaarlijkscbe ommegang mededeehng en bevelen de inzameling ten zeerste aan. Bij de deze week te's Gravenhage gehouden exameDs, slaagde voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer P. Visser, leerling aan de Zeevaartschool alhier. Bemesting. Van spinazie5 tot 10 lood superfos faat en eveDzooveel patentkali per vier kante meter een paar dagen voor het uitzaaien. 2 lood chilisalpeter voor het zaaien en als de plantjes vier blaadjes hebben nogmaals 2 lood chili. Voor kropsla bemesting als boven en 2 lood chili direct na het uitplanten. De salpeter mag met in het hart van de planten komen. Voor andijvieals voor kropsla. Voor rabarber is zelfs 10 lood van elk der drie meststoffen niet te veel. Oudeschild25 April. Dezo week werden van hier verzonden: 116 koeien, 75 kalveren, 26 varkens, 6 schapen en 2 paarden. Waal 24 April. Onze plaatsgenoot de rietdekker N. Slot, had heden het ongeluk bij de vee houder J. K. alhier door de schuurzolder te vallen. Met een bloedende hoofdwonde en een pijnlijk gevoel in de borst werd Slot naar huis gebracht. Geneeskundige hulp werd spoedig inge roepen. De Harderwijker haven. Het comité van actie voor vaargeul zee- en haveuverbetering voert nog steeds een krachtige propaganda voor zijn plannen. Verschillende besprokingen met autoriteiten, ook met Kamerleden, en vergaderingen met het gemeentebe stuur zijn gehouden. Tegen de volgende week is het comité bij Ged Staten van Gelderland genoodigd tot het verstrekken van inlichtingen nopens het plan van f 120.000, dat Harderwijk gelegenheid zal moeten bieden, haar vleugels op scheep vaart- en industriegebied wijd uit te slaan. De aauwezigheid van „het Harde" vlak voor den havenmond houdt, gelijk men weet, de ontwikkeling van de zeer gun stig gelegen plaats tegen en is de oorzaak van een voortdurend getob. Het comité vau actiestreeft er naar, de slechte toestandeu zoo spoedig moge lijk tot het verleden te doen benooren. Het wenscht de kosten te zien bestreden uit de gemeentelijke leening, omdat het wachteu op steun vooral op Rijks- steun ongetwijfeld veel te lang zal duren. 101 jaar geworden. Te Blesse (Fris in den ouderdom van 101 jaar overledeu Dientje Gaal, we duwe van J. H. Musegaas Vreetzame geiten. Toen Zondagmorgen de arbeider W., te Ossendrecht van zijn fabriek thuis kwam, spoedde hij zich als naar gewoonte haastig naar de kerk en van daar loopens vlug naar zijaduiventil, want de duiven moesten van een vlucht thuis komen, aldus het Dbld. v. N.-B. In zijn groote haast vergat hij vrouwlief zijn weekloon af te geven en bij het zoeken naar zijn zakdoek viel het weekloon in den geitenstal, welke onder deduivéntil stond. Een der twee geiten, eens een duur maal willende gebruiken, hapte vlug toe en slikte het geld in. W., die iels had zien vallen, onderzocht zijn zak ken, doch vond niets meer. Waar hij nog juist zag, dat een der geiten iets wat op papier geleek inslikte, werd een kloek besluit genomen. De geit werd gedood, den buik geopend, doch niets daarin gevonden. Tot overmaat van ramp moest toen ook de tweede geit't met den dood bekoopen en na opening werd het zuur verdiende weekloon terug gevonden. Ondertusscben waren de dui ven thuisgekomen, doch alle prijzen waren reeds doir derden gewonnen. Er ontbreekt nu nog maar aan, dat W., proces verbaal wordt aangezegd, wegens het ongeoorloofd slachten van geiten. 'n Boffertje. Een zeer voorspoedig 13-jarige leerling van het Haarlemsche Gynasium, die al van zijn tiende jaar af daar de oude talen bestudeert, bad van papa als aan moediging voor zijn vlijt e3n Sportpaleisje cadeau gekregen. Eu daar 't vacantie was, mocht hij Donderdagavond mee naar Amsterdam, om onder vaderlijk toezicht de trekking in het gebouw Bellevue bij t9 wonen. Er werden 10 extra premies van vijftig gulden uit sluitend onder de aanwezigen gedraaid en warempel, onze jeugdige Haarlemsche gymnasiast behoorde onder de gelukkigen. Ondanks zijn Grieksch kon hij nog niet direct over Stoïcynsche kalmte beschik ken, baande hij zich zenuwachtig een weg tusschen de personen, die op dezelfde rij waren gezeten, waarna hij het podium beklom en stralend van vreugde de twee bankjes van f 25 in ontvangst nam voor.Paascheieren. Zoo'n boffert 1 Kwaadioilligheid. Gisteravond kwart over elf is een locomotief van de Westlandsche stoom tram, die met twee aanhangwagens reed, op den Loosduinschenweg te 's-Graven- bage, ter hoogte van de Valkenboschkade uit de rails geloopen. Dit ongeval is vermoedelijk aan kwaadwilligheid te wijten, want over vier meter was tus schen de rails en het wissel grint ge worpen. De aanhangwagens bleven in de rails, zoodat geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Een ladder gebroken. Dinsdagmiddag omstreeks half drie zijn te Alkmaar door het breken van een ladder twee werklieden, die bezig waren een daklijst af te nemen, naar beneden geslagen. Een hunner Klaas Spaans, van Koedijk, een jongeman, brak o m. drie ribben, waarvan er een door het onhandig vervoer door zijn long is gedrongen. Hij is in het St. Elisabeth- gesticht opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. De andere werkman, een bejaard man, J. v. d. Bisse, had zoodanige verwondingen bekomeD, dat hij spoedig na het ongeval overleed. Tante: Frits, als je zulk een leelijk gezicht tegen mij trekt, zal je gezicht nog eens zoo blijven staan. FiitsIs dat met u ook gebeurd, tante Kind verdronken. Dinsdagmorgen 11 uur is het 3-jarig zoontje van den heer G. Langelaan, te Pijoacker, in een sloot achter de woning gevallen en verdronken. Ook al om voorschot. Een Gemeenteraadslid van een ge meente in Zuid-Limburg vervoegde zich dezer dagen daar ten gemeentehuize en vroeg om eeo vooi schot op de presentie gelden als Raadslid voor de vergaderingen die hij dit jaar nog moet bijwonen. Zwemdemonstratie. Men schrijft van Kolhorn aan de Sch. Crt. Maandag j 1. hadden wij het genoegen een zwemdemonstratie bij te wonen. Wij stonden met stomme verbazing en met den winterjas tot over de ooren, dit schouwspel gade te slaan. Wat toch was het geval? baar het strand en vooral de pieren van ons dorpje zeer bewonderenswaardig zijn, besloten een dame en heer daar even een kijkje te nemen en tevens de p er te bozoeken. Maar, o gunst, de juffiouw had bhiten den waard (in dit geval den wind) ge rekend en zie daar, een ferme rukwind nam haar snoezig hoedje van haar lief tallig hoofdje en wierp het in zee. De jongeman, die al zijn manlijken moed wilde toonen, nam een kloek be sluit en besloot den hoed achterna te zwemmen. Wat doe je ook al niet voor een hoed. De stroom en de ]wind waren zeewaarts en de hoed dreef dientengevolge steeds verder van de kust af. Maar bij werd nu achtervolgd door den moedigen zwemmer, die toen eerst zijn pogingen staakte, nadat hij zoo ongeveer 100 meter van de kust was verwijderd en zag, dat alles wat h\j deed, vruchteloos was, daar het hoofddeksel vlugger wegdreef, dan hij kon zwemmen. Na veel inspanning gelukte het den jongen man tenslotte, den vasten wal weer te bereiken, bibberend van de koude en zonder hoed. Bij ons rijst nu onwillekeurig de vraag, of zooiets niet grenst aan roekeloosheid en onvoorzichtigheid, terwijl de vertoo ning zelf ons deed denken aan een dada ïstische voorstelling. Gemakkelijke plaatsen in de kerk Bij de opening van een bazar voor den bouw van een nieuwe Presbyteri- aansche kerk, heeft de burgemeesters vrouw van Grimbury gepleit voor ge pleit voor gemakkelijke zitplaatsen. „Als wij naar de bioscoop gaan, dan zitten wij in ruime klapstoelen," zoo zeide zij volgens de „Daily Mail". „Waarom kunnen we dan in onze kerken geen gemakkelijke met pluche overtrokken stoelen hebben Nieuwe kolenwagens. De Nederlandsche Spoorwegen zullen naar de N. R. Ct. mededeelt, hun wagen park uitbreiden met 450 kolenwagens vau 20 ton. Er zijn 100 van deze wagens in Duitscbland besteld de overige wor- hier te lande gemaakt.. De goochelaar sloeg een figuur. Het Leeuwarder Nbld. vertelt als historisch In een klein provinciestadje zou een goochelaar optreden. Een der voornaam ste toeren zou bestaan in het laten ver dwijnen van een gulden van iemand uit het publiek in den zak van een ander der aanwezigen Nadat de gulden ge vraagd en verkregen was, liet de gooche laar dien onder de bekende woorden verdwjjnen en sprak na eenigen tijd En nu, geacht publiek, die heer heeft den gulden op zak, bierbij wijzende op iemand, die achter in de zaal tegen het buffet geleund stond. De aangewezene kreeg een kleur en stotterde Neem... me niet kwalijk, meneer, maar... ik heb nog maar negentig cent van den gulden, dien je me gaf. Ik heb voor dat dubbeltje een borrel gekocht. Een daverend gelach klonk door de zaal en de goochelaar heeft zich dien avond'niet meer laten zien. Paardenuitvoer naar Duitschland. De laatste tien dagen zijn over Roer mond ongeveer 1500 paarden naar Duitschland uitgevoerd. De uitvoer begint thans te minderen, daar de kooplieden naar N.-Brabant afzakken. VaderHé, wat doen m'n ekster- oogen zeer 1 Pim: Waar heeft u die eksteroogen dan, pa? Vader: Wel, aan m'n voeten,jongen. Pim (na even nadenken): Vaderrr 1 Vader Wat is er Pim Doet u dan uw eksteroogen dicht als uw voeten slapen Een schuit in den grond gevonden. Op het terrein van het voormalige Munniken-bolwerk te Alkmaar, waar men bij het bouwen van oen paar groote perceelen den iaatsteu tjjd vele beenderen en zelfs een g ^heel geraamte vond, heeft men nu op een diepte van 3 M. een oude schuit gevonden, die blijkens de constructie zeker een drietal eeuwen oud is. Er boven op lag een dikke laag puin, naar do dikke brokstukken teoordeelen afkomstig van het klooster, dat in de middeleeuwen op dat terrein stond. Vrouw (van een kapitein): Om 's hemels wil, Karei, ik kan den rook van je pijp niet meer verdragen. Kapitein (tot zijn oppasser)Kees, breng haar weg. Oppasser: Om u te dienen, kapitein, mevrouw of de pijp Onkruid en blindedarmontsteking. De „N. R. Crt." ontleent aan de „Deutsche Med. Wochenschrift" van 21 dezer over het bovenstaande onderwerp de volgende beschouwingen Het is opmerkelijk, hoevele gevallen van acute appendicitis en van chronische ontstekingsprocessen aan 't wormvormige aanhangsel wij aantreffen in de provincie Hannover en Oldenburg, waar de ziekte bijna het karakter vaneen epidemie aan neemt. Dit feit doet vermoeden, dat wij hier bij de verschillende patiënten te doen hebben met 'n gemeenschappelijke oorzaak van de kwaal. Door verschillende chirurgen, die zich belastten met het opereeren van personen, die aan acute blindendarmontsteking leden, werd nu vastgesteld, dat in een groot aantal ge vallen in het weggenomen ontstoken wormvormige aanhangsel eigenaardige vreemde lichamen voorkwamende zaden van de gewone blauwe korenbloem Dit onkiuid komt daar ter plaatse bijzon der veelvuldig voor tusschen het koren, en de korenbloemzaden zijn zeer lastig uit het koren te verwijderen. De lande lijke bevolking uit deze streken eet bij voorkeur als dagelijksch voedsel het z.g. „Schwarzbrot", of „Pumpernickel" ge naamd, een soort roggebrood, dat menig maal nog heele roggekorrels bevat. De veel kleinere en hardere korenbloemzaden passeeren, zooals vaDzelf spreekt, gemak kelijk de molensteenen, zoodat zij ook in het meel zitten. De in den appendix gevonden zaden waren voor het grootste deel nog onbeschadigd, hetgeen ook dui delijk is, omdat er om het zaad een dikue schors van cellulose (houtstofj zit, zoodat de verterende vochten uit den darm er nagenoeg niet op inwerken. De zaden bestaan uit een tot 4 m.M. lang wig vormig lichaam, en zijn bezet met scherpe borstelharen. Hun eigenaardige vorm dwingt ze er als het ware toe, in nauwe spleten van den darm binnen te dringen. Wanneer nu zoo'n zaadkorreltje in den blinden darm binnendringt, dan bestaat er alleen maar een voorwaartsche be weging de teruggang wordt door de haartjes belet. Op deze wijze kan het korreltje tot aan het einde van den appendix komen. Bij deze beweging zien we een zekere overeenkomst met een rogge-aar, die vanzelf tegen onzen arm kan opkruipen, wanneer wij de aar met de stekels naar boven bij onzen pols tusschen arm en mouw plaatsen. Na een korten tijd vinden we de aar dan in den oksel terug Bij de voorwaartsche beweging van het zaadkorreltje zal de wand van den appendix min of meer worden bescha digd, zoodat daar een tot ontsteking voerende prikkel optreedt. Bovendien kan de korrel de slijmafscheiding van den wand ter plaatse beletten een uit weg naar den darm te vinden, zoodat wij daar een stuwing krijgen. Hierdoor wordt aan de aanwezige of alsnog binnendringende ziektekiemen een prachtig voedingsterrein geboden, waarvan zij dan ook een dankbaar ge; bruik maken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Met drukke dagen, zooals Zon-en feestdagen, acht inzender het zeer noodig, dat er bij ver trek en aankomst der boot eene regeling wordt getroffen, dat de vele reizigers met hunne bagage goedschiks aan en van boord van de Dageraad kunnen gaan. Met de Paaschdagen ondervonden de reizigers het ongerief, dat zij zich door het publiek moesten heendringen. In het algemeen belang is een regeling als genoemd zeer gewenscht. Zoude het Hoofd der Politie deze grief niet kunnen wegnemen, bijv. door politietoezicht? U dankend voor plaatsing, Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in het tijdvak van 23 tot en met 25 April mond- en klauwzeer is geconstateerd bjj het vee van H. Kuip en C. W. Bakker Dz. te de Westen en M. Reij, Jac. Keijser Dz. en J. Zoetelief Pz. te den Burg. Texel, 25 April 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Stremming verkeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de weg Burgzicht SchaDS op Woensdag 30 April 19.4, voor het verkeer gesloten zal zon, in verband met herstelling van de brug, nabj „de Schans." Texel, 25 April 1924. De Burgemeester voornoemd, bUYSING DAMSTE. (rSl^07/«711 1/ een pak Mn A/»-'

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2