NIEMEUER'S Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Ootet°„ï'!Te»l.2M«'924- Huwelijksvoltrekking 15 Mei a. s. nog medegedeeld, dat de heer Ennik hier zal komen om een onderzoek naar de toestand in te stellen en voornamelijk besprekingen te houden over het merken van lammeren met teer. De voorz. zegde de secretaris dank voor zijn notulen en jaarverslag. Vervolgens deelde de heer J. Daalder Dz. iets mede over een schandelijk spel, dat de laatste tijd door jongens te Oosterend wordt gespeeld: zij vangen dan musschen, .binden deze met de pooten aan elkaar en laten ze dan weer vliegennatuurlijk raken de stomme dieren dan verward in een boom of telegraaf draad en moeten daar dan een marteldood sterven. De aandacht der politie zal op dit euvel worden gevestigd. Wanneer de heer Daalder nog wijst op het verstoren van nesten door jongens, dan bepleit de heer W. Eelman de oprichting van een jeugdbond. De heer Daalder zal op de eerstvolgende onderwijzers vergadering hierover met zijn collega's spreken. De rekening van de penningmeester, de heer Wortman, sloot met een batig saldo van f 86,53. De heeren Zur Muhlen en de Wijn werden herkozen als bestuursledenterwijl 'besloten werd om geen afgevaardigde naar de Algem. Vergadering te zenden. Nog eens over het merken van de lammeren sprekende, maakt de heer W. Eelman de op merking dat het z.g.n. stiftenmerk wel eens nadeelig voor de handel zou kunnen zijn; het bestuur besloot hierop zich tot de heer Keesom om advies in deze zaak te wenden. De rondvraag bracht nog enkele opmerkingen o.a. over het dragen van kippen bij de pooten, en ook over een verzoek om hieronbezoldigde Rijksveldwachters aan te stellen, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1924 Ingelegd f 5594,49 Terugbetaald f6305,51 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7177. Giften Witte Kruis. N.N. Oudescbild f 2,6u N.N. Oude- schild t 1, Do „Pioneer Patent Motor Roller" is, tezamen met de „Patent Scarifier", gearriveerd Dit nu is geen Hindoestan- sche prins met z'n knecht, en ook geen nieuw middel tegen galsteenen ot kink hoest, maar een zware motorwals met een soort „keienploeg" die thans werkzaam zijn bij de wegverbetering op de nieuwe weg Haven Burg üe motorwals weegt „schoon aan de haak" 8'/= ton eD kan met waterballast worden bijgevuld tot op 10 ton of tien duizend kuoaram gewicht. De „scarifier" is een zwaar gevaarte op 4 wielen, met, inplaats van één ot meer ploegscharen, twee zware stalen pennen, die de weg sneller en grondiger opbreken dan een groot aantal mannen dit met pikhouweelen zouden kunnen doen. Hij wordt door de motorwals getrok ken, die vanmiddag althaos door een Texelaar bestuurd werd, terwijl de Eogelsche monteur achter de keien- ploeg liep, braaf van „lieoks" en „reichts" commandeerendezooveel Hollandsch had ie al geleerd die paar dagen hier 1 De wals blijft nog geruimen tijd op Texel werkzaam. Oudeschild, 2 Mei. Deze week werden van hier verzon den 103 koeien, 85 kalveren, 52 var kens, 9 schapen. Kinderen van één geslacht- Vorige week werden te Uithuizen in den echt verbonden de heer K. Bouwman en mej. J. Bouwman. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand fungeerde de beer A. J. B.uwmao, de vader van de bruid. De getuigen waren allen familieleden met den naam Bouwman. Tei wijl tenslotte als bevestiger van het huwelijk optrad prof dr. H. BouwmaD, booïtleeraar aan de Theologische School te Kampen. Een goed middel tegen transpiree- tende voeten is „lanoform". Zou het haten In de hoop, dat zelfs inbrekersbartoD bewogen kunnen worden, doet een Lon- densche dame, in de Eogelsche bladen een beroep op de twee mannen, die tijdens haar afwezigheid haar woning binnenslopen. Zij stalen alles wat van hun gading was, waaronder 't miniatuur portret van mrs. Haines' gestorven kind het eenige, dat zij van haar lieveling had. Jan Dat is een slechte sigaar. Piet (de schenker van de sigaar): Je weet niet wat een goede sigaar is. Jan Misschien niet, maar een slechte ken ik wel. Maandagmiddag omstreeks halfzeven werd op den weg tusschen Maastricht en Linne, een voerman, die plotseling verkeerd uitweek, overreden door een motorrijder uit Herstal. Io zwaar gewon den toestand werd de man naar een in de buurt zijnde woning vervoerd. Goed opgeborgen. Maandagavond drong een dief het kan toor van den dierentuin te Kopenhagen binnen met het duidelijk doel de Paasch- ontvangsten, welke ongeveer 6000 gulden hadden bedragen, te stelen. De dief for ceerde de safe, doch vond slechts eenig kopergeld. De geldkist met de Paaschrecette stond veilig in het hok van een boa constrictor. Twee meisjes vermist. Te Nieuwer Amstel worden twee meisjes vermist. De namen zijn: Elisa beth Koope, geboren te Enkhuizen 28 Maart 1905 en Gteertruida Snijders, ge boren te Sloten (N H.) 10 April 1906. Zij zijn in eikaars gezelschap op 24 April 's avonds per autobus naar Amster dam vertrokken. Opsporing wordt door de ouders ver zocht. Ook een wapen. Maandag maakte een 50-jarig koop- mao, afkomstig uit Roermond, die in dë Westerstraat te Utrecht koopwaar aanbood, zich boos op een dienstbode, die omdat de man naar jenever rook weigerde iets van hem te koopen. De man wandelde op twee krukken, dair hij één been miste, maar ging met een van de krukken het dienstmeisje te lijf. De man is door de politie aange houden. Gehuwde ambtenares. Bij Kon. besluit is bepaald, dat vrou welijke ambtenaren, die wegens huwe lijk eervol ontslag hebben genomen en geen aanspraak hadden op dadelijk in gaand pensioen en deswege een gratifi catie ontvingen, bij herplaatsing in eenige pensioengerechtigde betrekking verplicht zijn onverwijld het uitgekeerde bedrag terug te storten. Aan een groot gevaar ontsnapt. De dijkwerkers, werkzaam aan de Hondsbosscbe zeewering, waren Zater dagmiddag aan het werk, toen plotseling een dijk van zeewater kwam opzetten, die niet was te ontloopen. In minder dan één minuut rees het water meer dan een meter en liep op tot 0,50 M. boven AP. De arbeiders, die een honderd meter van de stoenglooiïng verwijderd werkten, stonden onmiddellijk tot aan het middel en verder in het zeewaterna veel moeite en gevaren wisten ze den vasten wal te bereiken. Op een heistelling op een der hoofden konden de arbeiders niet meer wegkomen en gedurende 15 minuten moesten zij in hun gevaarlijke toestand blijven wachten. Toen herkreeg het water weer zijn vorigen stand. Al het drijvende materiaal was ineens weggevaagd en dreef naar zee. Wel mag van geluk worden gesproken, dat de zee niet nog 0,50 M. hooger is geweest, anders waren van de 60 ar beiders zeker niet minder dm de helft onherroepelijk verdronken Gedurende de bijna 40 jaren, dat aan deze zeewering wordt gewerkt, is zoo iets nog nooit in deze mate voorgekomen. Niet pronken met andermans veeren E«n mevrouw te Dokkum stelde zich gaa dj groot aan. maar had daarvoor niet 'ie middelen, lezen we in de Dracht ster Crt Moest ze eens luxe voorwerpen gebruiken of een mooi eet- of theeservies, dan liet ze wat op zicht halen. Geregeld werd het later teruggebracht met de boodschap, dat mevrouw nog geen keus had gedaan, maar naderhand wel zou koopen. Weer werd een fijn servies gehaald, maar een vroegere meid zei tot den koopman, dat hij 's avonds plm. 9 uur eens moest informeeren. Hij ging er heen om het terug te halen, maar mevrouw zei, het onmogelijk te kunnen missen. De koopman hield aan, ging naar het vroolijke gezelschap (meneer was jarig) en pakte het gebruikte servies voor de oogen van het verbaasde gezel schap in een mand met de opmerking dat mevrouw niet moest pronken met andermans veeren. Mevrouw wendde hoofdpijn voor en moest naar bedde visite ging vroeger huiswaarts dan ge woonlijk. Door zijn eigen vrouio bestolen. Een landbouwer te üoetinchem deed de vorige week bij de politie aangifte, dat bij hem dien nacht was ingebroken en een bedrag van f300 ontvreemd. Tevens werd medegedeeld, dat die week reeds tweemaal ongev^enscht bezoek was geweest. Beide keeren waren zijn fiets banden doorgesneden en een partij aard appelen ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en na drie dagen bleek haar, dat de diefstal was gepleegd door 's mans eigen vrouw en dat deze ook de fietsbanden had door gesneden, teneinde een sfeer van onvei ligheid te scheppen. Voor drie jaar was onder gelijke om standigheden bij den landbouwer inge broken en werd een som van -f 600 ver mist. Die diefstal bleef onopgehelderd, maar thans bekende de vrouw zich ook daaraau te hebben schuldig gemaakt. Het geld was besteed om gemaakte schulden te voldoen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Autobussen. Nu op ons eiland de autobus het verkeers middel is geworden waarvan vrijwel alle reizen- den dagelijks gebruik moeten maken, is het gewenscht, daarover, in het algemeen belang, eens iets te zeggen. Misschien dat daardoor dit verkeer, dat ontegenzeggelijk een vooruit gang is, in de goede banen geleid zal worden. De vragen doen zich voor; Is concurrentie op zoo'n onderneming wel in het algemeen be lang Enlevert deze geen gevaar op voor de algemeene veiligheid? Zou het niet veel veiliger zijn als de gemeente, die toch ook in vele andere gevallen over onze veilgheid waakt, den autobusondernemers die het verkeer over Texel onderhouden, een zoo danige subsidie gaf, dat deze in staat waren reservewagens aan te schaffen, deze te onder houden, en bij de minste storing in dienst te stellen Wat geeft het nu als wij gemeenteverordenin gen maken op het vervoer, en wij rijden In wagens die straks de sloot of de haven in tui melen Naar inzenders meening is de gemeente Texel volkomen tot ingrijpen bevoegd; zij kan daar door bevorderen dat alle reizigers ineen solied vervoermiddel getransporteerd worden. Willen behalve de post-auto's meerdere onder nemers hetzelfde traject berijden, dit is hun goed rechtdoch de veiligheid van het reizend publiek eischt dat wij over goede post-auto's blijven beschikken, waarvan wij de verzekering hebben dat ze geregeld worden nagekeken, bij eventueele defecten direct buiten dienst gesteld worden en vervangen doorreservewagens. Z-r. Brievenbus. Afgeluisterd 1 JaapZeg Thijs weet u wie er op 8 Mei verjaart Thijs: Wel Deen, ik kan al die verjaar dagen niet onthouden, is het iets bizonders. Jaap Ja, Thijs, eigenlijk wel, de voorzitter van de Hanze en ook tevens van de overleden Melkveehoudersbond is op deze dag 75 jaar oud. Thijs: Nu, hij heeft mij op vergaderingen menigmaal laten lachen. Welnu, dan krijgt hij dien dag van mij een kaartje, ook zeker wel van u JaapJa, dat is secuur Thijs en nog wel van veel meer, maar zeg, hoe is het adres? Thijs: Dat weet ik juist best, datisSteger- weg no. 32 Assen. JaapAlles in orde, goede dag Thijs. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in het tijdvak van 26 April tot en met 2 Mei mond- en klauw zeer is geconstateerd bjj het vee van J. Schraag Gz. en G. Schraag, Zuidhaffel en Johs. Flens, den Burg. Texel, 2 Mei 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 haarspeld, l zilveren armband en 1 PijP- Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 26 April tot en met 2 Mei 1924. GEBORENGijsbertus Cornelis, z. v* Jacobus Witte en Hendrika Gieskens, Cornelia, dochter van Willem Drijver en Neeltje Roos. Cornelis, z.v. Jako bus Johannes van Swinderen en Guurtje Bakker. ONDERTROUWDJan Eelman en Aaltje Smit. Pieter Jan Koorn en Trijntje Bakker. Mattheus Constantinus Bak ker en Hendrika Cornelia Hin. OVERLEDEN: Jan de Boer, 83 jaar, weduwnaar van Antje Vlas. (Zomertijd.) Zondag 4 Mei 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Doopsbediening. Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Janzen. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Kerkcollecte. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 6 Mei. Burg 's avonds acht uur Bijbellezing in het gebouw voor Chr. Belangen. Purmerend, 29 April. 863 Runderen waaronder: 150 vette koeien f 0,90 a Gelde koeien Melkkoeien 5 Stieren. 96 Vette kalveren per Kg 852 Nuchtere kalveren 560 Schapen 564 Vette varkens per K.G. 119 Magere varkens 314 Biggen Kipeieren Schagen, 1 Mei. Uit de Schager Crt.: 54 Vette koeien 277 Gelde koeien 55 Kalfkoeien 99 Vette varkens 161 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 1,20 p. K.G. 175 a 450 175 a 450 1,40 a 1,60 10,— a 33,— 35,— a 48,- 0,61 a 0,65 16,- a 30,— 14,— a 20,— 6,a 6,50 275 175 300 0,58 10,- 1,60 5,- 475 410 500 0,65 15,- 1,80 6,50 RUGPIJN WAARSCHUWT. 121 Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, slepende rugpijn en scherpe steken bjj bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nierenpijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zulk een in de aanvang lichte ontsteking leidt bjj verwaarloozing metter tijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwij kingen vertoont, te schaarsch of te veel vuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijken vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid ge voel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren laDg zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld woidt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 32 CORRESPONDENTIE. Van onze abonnee Mr.John J. Polmann, Wallington, U.S.A., bereikte ons een post wissel abonnementsgeld is daarmede be taald tot 1 October 1926. AD V ERTEJSTTIKInT. ONDERTROUWD P. J. KOORN en T. BAKKER. Eenige kennisgeving voor Texel. Jü bent het man, ik merk het direct aan den heerlijken geur van 708

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2