Sportvereemging Texel. SportTereenigiog Texel. Niemeuers Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws, Predikbeurten. Marktberichten. Uitslag van gehouden Moopingen. Sportvereeniging Oosterend. ADVERTENTIEN. Voetbalwedstrijd Alles in orde. Gegeten werd er in de „dining room". Heel netjes. Altijd ten schoon tafellaken en uitstekende bediening. Voor iedere tafel - waar ongeveer veertig lui aan zitten zijn twee bedienden. Het eten was van uitstekende kwaliteit, daar viel niets op aan te merken. Maarhet was Engelsch. Jandorie, wat een rare kostjes hebben die lui. En alles even flauw. Nu staat er wel zout bij, maar dat geeft het eten weer een heel andere smaak. De eerste morgen aan boord was Zaterdag morgen. Iedereen was present. Er werd goed gegeten. We kregen goed te eten porridge oftewel pap, ham met eieren, brood, boter, thee en jam. Inplaats van pap kon je ook worst met aardappelpuree krijgen. Er wordt vier keer per dag ge geten, in drie ploegen. Na het ontbijt gingen we aan dek. De meesten waren nog in orde, maar er waren er ook al die met bleeke gezichten rond liepen. Ik liep het schip eens door om zoo hier en daar te neuzen; nu, wij derde klasse passagiers hebben ruimte genoeg hoor Zooals ik al vertelde was mijn hut in het voorschip beneden. Ging ik nu twee tiappen op dan was ik in de dienstgang, links daarvan was het bagageruim. Daar voor de W C.'s en waschgelegenheid. Verder kwam je in de derde klasse rookkamer, heel netjes ingericht, met banken met bruinleeren zittingen, stoelen en tafeltjes. Weer verder was een badgelegenheid, kuip baden en douches. Een eindje verder terug is de „launch", een soort zaaltje met een piano en een gelegenheid waar je van alles kunt koopen, een soort kan tine dus. j Naar men ons mededeelt, zal heden Zater dagavond 8 uur, bij gunstig weder, door Texelsch Fanfarecorps een rondgang met mu ziek door den Burg worden gemaakt. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ontvangen giften over de maand April Wed. H. Burg f 2,—, M. R. Oudeschild f 2,50, J. H. Oudeschild f 3,—, C. D. Pz. Oost f 5, J. D. Jcz. O'end f 20,—, P. B. O'end f 3,50, J. K. Burg f 2,50, W. d. P. den Hoorn f 1,— P. v. R. den Hoorn f 2,50, Wed. J. K. Burg f 3,62. Volksonderwijs. De jaarvergadering, Donderdagavond 8 Mei in Café den Burg gehouden, kon zeker wel slecht bezocht worden geheeten. Slechts 8 personen, bestuur inbegrepen, waren aanwezig, toen de voorzitter, de heer W. H. Lap, de vergadering opende. Na voorlezing der notulen, brengt de secre taris, de heer D. C. Dros, jaarverslag over 1923 uit, waaraan we ontleenen, dat de vereeniging het afgeloopen jaar met succes had gewerkt, o.a. door oprichting van, de cursus in de Engelsche taal, welke cursus veel belangstel ling heeft en waarom dan ook is besloten deze zomer met de lessen door te gaan. Echter alleen voor ouderen en enkele jongeren, die daarvoor verzochten in aanmerking te komen. Hierna komt ter sprake het vervolgonderwijs. Betreurd wordt, dat dit onderwijs in de klem is geraakt. De maatstaf hiervoor aangenomen betreffende het getal leerlingen, wordt te hoog geacht en mag, meent men, niet voor alle scholen gelden. Blijft het 7e leerjaar, dan is vervolgonderwijs niet zoo noodig, maar komt dat te vervallen, dan moet er weer vervolgonderwijs komen, meent de heer Klimp. De voorzitter betreurt het, dat er van de zijde van de ouders van leerlingen, die voor vervolgonderwijs in aanmerking komen, niet meer belangstelling wordt getoond. De heer de Maar deelt mede, dat de school commissie van oordeel is, dat het uniforme getal verkeerd is. Kleine dorpen jwordt hier door de gelegenheid ontnomen, vervolgonder wijs te hebben. Wanneer het vervolgonderwijs echter een uitgaaf van f 4800,zou vragen en daarvoor niet meer animo is dan nu, komt dat per leer ling toch zeker wel wat duur. Op voorstel van de secretaris, wordt be sloten, binnenkort een gecombineerde vergade ring te houden met de schoolcommissie en de onderwijzers, om tot getallen te komen, die het doel, het geven van vervolgonderwijs, mogelijk maken. Hierna doet de penningmeesteresse mej. E. Langeveld, rekening en verantwoording van gehouden beheer, waaruit blijkt, dat er een voordeelig saldo van f 163.87'/, in kas is. De rekening door de heeren de Maar en Klimp nagezien, wordt in de beste orde be vonden, waarom aan de vergadering geadvi seerd wordt, deze goed te keurenwaartoe wordt besloten. Aangezien het hoofdbestuur steeds nood lijdend is, wordt besloten f 25,— te zenden De aftredende besluursleden, mej. E. Lange veld en de heer K. v. d. Ham, worden op voorstel van de secretaris, bij acclamatie her benoemd. 1 Pijnloos en radicaal werken Mijnhardt's Laxeertableiten Was ingekomen een schrijven van het hoofd bestuur met de mededeeling, dat het plan be staat, een collectedag te houden voor Volks onderwijs en waarin ook de medewerking van de afd. Texel wordt gevraagd. Besloten wordt die medewerking te verleenen. Op welke wijze dit zal geschieden, zal nader door het bestuur worden geregeld. Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering wordt benoemd mej. E. Langeveld, als plaatsvervangend de heeren C. C. de Maar en W. H Lap. Door de heer Klimp wordt het weder op richten van een algemeene Bewaarschool ter sprake gebracht. Ook de slechte afscheiding tusschen de schoollokalen, waardoor lesgeven soms zeer wordt bemoeilijkt, wordt door spr. besproken. De schoolcommissie zal daaraan haar aan dacht schenken. Voor een speelplaats, afgesloten van de openbare weg, pleit nog de heer C. A. Keijscr. Besloten wordt wederom een spreker uit te noodigen en een avondje te organiseerert. Uit een lijst van sprekers, zal door het bestuur een keus worden gedaan, voor het aanvullen van het programma zullen wel weder eenige heeren en dames worden gevonden, meent de secre taris. Sluiting. Oudeschild, 9 Mei, Deze week werden van hier verzonden: 152 koeien, 48 kalveren, 49 varkens, 6 schapen en 7 paarden. Oosterend. Door omstandigheden bleef in het voorst der week het volgende achterwege. Het Begrafenisfonds alhier hield een buiten gewone vergadering, noodig geworden door de eischen van de Verzekeringskamer. Er waren maar weinige leden aanwezig, wat wel jammer was, want groot waren de werkzaamheden van der. directeur, den heer M. Kikkert, ge weest, om de zaak bij genoemde Kamer zoo te bepleiten, dat de vereeniging op eigen wijze kan blijven voortwerken. Men heeft nu een nieuw reglement aange nomen en er zal steeds contributie opgehaald worden. Doch men blijft voortgaan en dat schenkt voldoening. Een woord van dank en hulde voor zijn krachtig optreden mag den heer Directeur niet onthouden worden. De voetbalmatch, Zondag j. 1. gehouden tusschen O.V.V.,en Helder 3, had als uitslag 2—2, dus gelijk spel. In de samenstelling van O.V.V. is heel wat wijziging gekomen. Mond en klauwzeer. Het aantal middelen tegen mond- en klauwzeer neemt toe zoodia we maar weer in een periode zijn waarin de ziekte beerscht. Dikwijls zjjn dit min of meer geheimmiddoleu, en dan valt er weinig van te zeggen. De uitvinder zelf be zweert bij kris en bij kras d:it bet mond en klauwzeer voortaan tot bet verleden zal bebooren... waaraan voorzegde ziekte zicb dan weinig stoort en lustig blijft voortwoekeren. Of het volgende hoe zeer dan ook niet geheim ook dit lot beschoren zal zijn We lezen in de N. R. Ct. dat de heer J. J. Meier, dierenarts en directeur Vleesch- keuringsdienst, er in geslaagd is, op theoretische grondslag, 6en serum of inentstof samen te stellen, die, beproefd op het vee van 23 eigenaren, de volgende resultaten opleverde 1. Indien de stof, kort na de besmet ting, wordt, ingespoten, dan wordt het besmette dier onvatbaar. 2. Als de werking van de smetstof al te ver gevorderd is, dan verloopt de ziekte veel lichter dan gewoonlijk. De heer Meier voegt aan zijn artikel nog het volgende toe De exploitatie door mijzelf als zgn. geheimmiddel acht ik een onmaatschappelijk on onweten schappelijk standpunt, waarom ik de Regeerirg, bij schrijven van 26 April, publicatie aanbood". We kunnen spoedig nadere publicaties hieromtrent verwachten, en hopen dat deze gunstig mogen zijn. Ook wat voor Texel Onder scholieren te Bussum is een club voor vogelbescherming opgericht de Merel" genaamd, die reeds meer dan 70 leden telt. Bij toetreding beloven de kinderen geen nesten te verstoren, of toe te laten dat anderen dit doen. De liefde tot de natuur en tot het vogelleven wordt aangewakkerd door clubwandelingen door bosch- en hei en langs de plassen. Belangstellend vreemdelingJelui bent zeker tweelingen, nietwaar Maar boe kennen ze je toch uit mekaar Ja mijnheer, dat zal ik u zeggen die zooveel op Jan lijkt ben ik en die zooveel op mij lijkt is Jan. VreemdelingO zoo, dank je wel. Het vraagstuk van het autobusver- keer. B. en W. van Alkmaar zijn met ver schillende gemeenten, die een autobus dienst op Alkmaar onderhouden, overeen gekomen, om aldaar een centrale keuring in het leven te roepen. Wereldreizigers van de koude grond Een familie, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter, vertrok 6 Nov. van het vorige jaar, op een „wereldreis". Het punt van uitgang was Alkmaar, miar. je moet toch ergens beginnen, nietwaar? Ze zijn nu al een halfjaar op weg, maar hebben het nog niet ver gebracht Waar^ schijnlijk is dit te wijten aan hun ver voermiddel, dat bun een blok aan 't been schijnt te gaan worden. Ze zijn nl met een groote ton op' reis getrokken. Of de een duwt en de rest van de familie dan in de ton zit, vermeldt de historie niet. Ze zijn nu in 170 gemeenten van ons dieibare Vaderland geweest, en nu heeft de „Pa" van 't stelletje pijn in z'n been, zoodat men maar beslootweer naar Alkmaar terug te gaan. Of er een eere poort voor hen zal worden opgericht als ze de stad met of zonder ton komen binnenrijden?... Gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met be hulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in het tjjdvak van 7 tot en met 9 Mei mond- en klauwzeer is geconstateerd bij het vee van S. C Kejj- ser SJz. den Burg, Jac. Zuidewind Kerke- plaats, Adr. Bakker, den Burg aan de Hollewalsweg. Texel, 9 Mei 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 3 tot en met 9 Mei 1924. GEBORENLute, z.v. Lute Klein Klouwenberg en Aaltje Beurs. Willem, z.v. Johannes Jan Stroomer en Neeltje Slaman. AHtje, a.v. Johannes Eelman en Ida Roep. ONDERTROUWDCornelis van Harn en Johan na Thomassen. Jan Verhoeve en Wilhelmina Jannette Doorn. Jacob Cornelis Eelman en Trijntje Daalder. Jan Room en Cornelisje Trijntje Lips. GETROUWDAntonius Everardus Richardus van Frankenhuijsen en Cornelia Anna Reij. Cornelis van der Vliet en Trijntje Wille- mijntje Houtwipper. Lodewijk Franciscus Bremer en Fijtje Vlaming. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 kindersokje, 1 wollen das, 1 electr. lantaarn. (Zomertijd.) Zondag 11 Mei 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Brümmer. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Janzen. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Schagen, 8 Mei. Uit de Schager Crt. 85 Vette koeien 375 a 540 371 Gelde koeien 200 a 425 60 Kalfkoeien 300 a 500 74 lammeren 18.— a 22. 78 Vette varkens 0,58 a 0,64 199 Biggen 8,— a 14,— Boter 1,80 a 2,10 Kipeieren per 100 5,— a 7,— Notaris MULDER, op Woensdag 7 Mei, 's av. 7 uur in café den Burg, voor den heer P. REIJ Mz. Twee huizen en vijf perceelen land in Everstekoog samen groot 2,87,H.A. Kooper perceel één, oude woning met 2,15 H.A. land Gebrs. Schumaker voor f 3050, Perceel twee, nieuwe woning met s/i H.A. land Kooiman voor f 2200, DE EINDELOOZE TAAK VAN 122 VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ver- toonen zich urinestoornissen, zenuwachtig heid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizelig heid, p(jn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloed armoede. De vrouwen moeten er werkeljjk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 28 Inplaats van kaarten. V GEBORENARIE zoon van D. NANNINGS en G. NANNINGS-Van 't Hert. Helder, 6 Mei '24. Oranjestraat 5. JOH. EELMAN Pz. en IDA EELMAN-Roep geven kennis van de geboorte hunner dochter ANTJE. De Waal, 8 Mei 1924. Inplaats van kaarten J. VERHOEVE en W. J. DOORN geven kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking zal plaats heb ben 22 Mei a.s. Everstekoog j 8 Mel '®4- ONDERTROUWD C. VAN HARN en J. THOMASSEN Eierland, Texel, 8 Mei '24. Huwelijksvoltrekking 22 Mei a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD J. ROOM en C. T. LIPS. Den Burg, Texel, 9 Mei 1924, Receptie Zondag 11 Mei Waalderstraat van 3V«-5'/o uur Zondag 18 Mei Weverstraat van 3l/2-5lli'mr. Huwelijksvoltrekking 22 Mei"a.s" Eenige en algemeene kennisgeving voor Texel. GETROUWD C. P. EELMAN Wz. en A. KORT Ld. die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Twisk, Mei 1924. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank. Wed. D. BLOM-v. d. Wijk. Den Burg, Texel, Mei 1924. Zondag 11 Mei nam. 2,15 Texel II J. V. C. I. Men wordt beleefd verzocht (voor de Controle) gedurende de wedstrijden het veld niet te verlaten daar anders nogmaals entrée betaald moet worden. Zondag a.s. te 2 uur n.m. Texel I O. V. V. I. Voor consumptie-levering op terrein ge durende een jaar aanmelding bij Bestuur. J aarvergadering op Woensdag 14 Mei a.s., in Hotel „de Lindeboom" des avonds 8V3 uur. Agenda Opening. Jaarverslag. Rekening en verantwoording. Rondvraag. Sluiting. Heeren Donateurs worden verzocht deze vergadering bij te wonen.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2