Gemengd Nieuws. R. K. Kiesvereeniging. De belasting op rijwielen. In zijn nieuwe gedaante komt de in houd van het wetsontwerp van de be lasting op rijwielen, dat Woensdag in de Tweede Kamer werd aangenomen, hierop neer. Tegen betaling van f 3 wordt een Rijks- merk verstrekt, waarvan ieder rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden voorzien moet zijn. Kosteloos wordt een speciaal merk verstrekt voor fietsen, in gebruik bij onvermogende gezinshoofden in de uitoefening van hun beroep. Alleen dienstrijwielen en kinderfietsen zonder luchtbanden zijn vrijgesteld (niet rijwie len met hulpmotoreu) Strafbedreigingen: f5 tot f25 boete voor 't niet bezitten van het gewone merk; f10 tot f 100 boete voor 't ten onrechte bezigen van het gratis verstrekte merk. Een goed fruitjaar? Men schrijft uit Maas en Waal aan de Msb O/er het algemeen denkt men dat 1924 een buitengewoon fruitjaar zal zijn, daar de omstandigheden dit jaar zeer gunstig zijn. De bloesemknoppen hebben zich een maand later geopend dan in gewone jarende tijd der gevreesde nachtvorsten raakt voorbij. Nu beweren echter sommigen, dat, wanneer de bla deren de bloesems te veel voor zijn in ontwikkeling (en dit is dit jaar het geval) de bloesems verzwakken en na eenigen tijd gezet te zijD, afvallen. In hoeverre dit waarheid bevat, zal de tijd spoedig leeren. Buikspreken. Een buikspreker zou als krachttoer een damesstem doen hooren, welke als sopraan van achter uit de zaal zou komen. De menschen waren vol verwachting. Het duurde, een, twee, drie minuten en men hoorde niets. De buikspreker werd zenuwachtig. Toen riep van achteren uit de zaal plots een jongensstem„'t Gaat niet, baas, ik ben de naald van de gramophoon kwijt." Een nieuw overheidsbedrijf in Neder landsch Indië. In .het Borneo Advertentie blad stond de volgende advertentie: Bezoek van Z E. den Gouverneur- Generaal aan Bandjermasin. Vlaggestokken mbt vlag, wimpel en touw ter gemeentesecretarie verkrijgbaar naar gelang van de grootte ad f6,14,50 en 13. De Gemeentesecretaris H. G. Smies. (Binnenkort worden aldaar ter gemeen- tesekretarie ook witte handschoenen, hooge hoeden en boorden verkocht, ter wijl men de aanstelling van een ujks- kleermaker voor galacostumes over weegt, Red Een gril van de natuur. Te Moskou is de vrouw van een bekend arts uit Wladiwostok met haar kind aan gekomen, een jongen van pl m. vijf jaar die volkomen het uiterlijk van een vol wassen man heeft. De jongen is als een normaal kind geboren, maar ontwikkelde zich buitengewoon snel en heelt nu een vollen baard, een snor en een diepe bas stem. Zijn spieren zijn zoo sterk ontwik keld, dat de meeste volwassenen hem niet aan kunnen. In geestelijk opzicht is hij nog een gewoon kind. Zijn bewegingen zijn on zeker, evenals dit bij alle kindtreu van zijn leeftijd bet geval is Ook zijn grilleu wenschen en smaken bevinden zicu in volkomen overeenstemming met zijn leeftijd. Het kind is nu in een kinderziekenhuis opgenomen. Alle toegepaste middelen om Ta i PsAmóndeltjespudditfo^^>i den te voorspoedigen jongen van zijn „ziekte" te genezen hebben voorloopig geen resultaat opgeleverd. Te Hampton, bij Londen, kreeg een vijftig-jarige werkman een zware ijzeren plaat op het lichaam. Stervende werd hij naar het hospitaal gebracht Onderweg slaagde hij er in zijn beurs uit den zak te nalen en hem aan een makker te geven met d9 woorden „Dit is al wat ik bezit. Geef het aan mijn vrouw." Daarop stierf de man. De vrede tusschen do menschen is de grootste weldaad op aarde, welke binnen het bereik van allen ligt. Kindje verbrand. Een kindje van C. v. W. te Koudekerk dat negen maanden oud was en aan mazelen leed, waarvoor moest worden gestoomd, werd door het omvallen van een spiritusstel, in den wieg, die geheel verbrandde, zoodanig met brandwonden overdekt, dat het is overleden. Kwajongensicerk. Tegen de oprit van de Zwanenburgwal bij do Joden Breestraat te Amsterdam stond een kleine vrachtauto. Door jongens is de rem van den auto los gemaakt, waardoor het voertuig achteruit de gracht inreed. Een der bewoners van de gracht heeft nog een poging gedaan den wagen tegen te houden, door erop te springen en do rem vast te draaien. Deze poging is mislukt. Door den reddingsdienst der gemeente is het voertuig weer op het droge ge bracht. Beleefdheid staat tot welwillendheid als de schil eener vrucht tot de vrucht zelve. Zonder welwillendheid heeft de beleefdheid slechts weinig waarde. Het goede vormt het goede, en is van vèrstrekkeudeu invloed. Het gelijkt ia zijn werking op deu kiezelsteen, die, in een vijver geworpen,steeds breedere krin gen trekt, totdat de laatste kring den oever bereikt heeft. Ernstig ongeluk. Tusschen Utrecht en De Bilt sproDg Zondag een 16-jarige joDgenop de tram naar Utrecht, aan den verkeerden kant van den weg, d.w.z. aan de binnenzijde. Hij probeerde over het balkonhekje te klimmen, maar op het oogenblik, dat zijn beenen ver buiten den wagen uit staken, naderde er een tram naar De Bilt en de jongen kreeg van dien wagen een klap tegeu de beeneD, met het ge volg dat hij met het hoofd door een ruit ging en een zeer ernstige wondaanhet gezicht kreeg. Bewusteloos is hij binnen gedragen bij een bewoner van de Biltschen weg en daarna naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was zeer bedenkelijk. jj Hef achtste vrouwelijke Kamerlid. In de Tweede Kamerzitting van Dins dag is de opvolgster van wijlen mr. Kolkman, mej. A. Meyer (R.K.) beëedigd. Van een kipeen Gans en Eende- kuikens. De molenaar van Clonnel (Engeland) had een kip en een gans. De eerste zette hij op eendeneieren te broeden en ca vier weken trok de hen m6t üaar „kinderen" er op uit. Alles ging goed totdat de kuikens bij het water kwamen, waar ze terstond in sprongen en vroolijk rond zwommen. De hen stond doodsangsten uit en liep radeloos kloekend op den walkant heen en weer. Daar kwam de gans aanzwemmen en Earn nu vrijwillig de leiding van het kuiken troepje waarmee echter de angst van de hen niet weggenomen was. Maar het kwam tot een gelukkige oplossing. Op een gegeven oogenblik, dat de gans aan den kant lag, ging de hen cp haar rug zitten. De gans stak van wal, om ringd door de eendekuikens, die nu door „moeder" en „stiefmoedei" gemeenschap pelijk bewaakt weiden Dagelijks her haalde zich deze vertooning, tot groot vermaak van de talrijke toeschouwers. („Onze Tuinen"). Men kan Dergons gosdkooper eten dan thuis. Toch wel, zei de vriend, bij een ander. Gelijk wij reeds meldden, kwam het grootste gedeelte van het gezelschap met de boot van vijf uur op 't Oudeschild aan. Een geluk bij 'n ongelukje was nog, dat een aantal passagiers de trein gemist had, waardoor het vervoer over twee bootreizen verdeeld werd. Burgemeester en gemeentepolitie waren bij aankomst te Oudeschild aanwezig en alles verliep dan ook zeer ordelijk. Des avends vereenigden de leden der Ver- eeniging zich met hunne gasten aan een feest maaltijd in het Hotel de Lindeboom. Onder de gasten merkten we op de Inspecteur van de landbouw J. G. J. Kakebeke en de Districts commandant der Rijksveldwacht E. Dozy. Na afloop der feestmaaltijd werd de algcmeene vergadering gehouden, opgeluisterd door mu ziek van het Texelsch fanfarekorps. Dit laatste verbond het nuttige met het aangename door zoo nu en dan eens een rondje door den Burg te maken, wat zeer op prijs gesteld werd. Van de algemeene vergadering vermelden wij alleen dat de oud-voorzitter der vereeniging Dr. j. Büttikofer die expres voor deze jubi leumviering uit zijn vaderland, Zwitserland was overgekomen tot eerelid werd benoemd terwijl van alle zijden hem warme hulde werd gebracht voor wat hij al die jaren in het belang der vereeniging had gedaan. Als stoffelijk blijk van waardeering werden hem een aquarel van Starihg en een luxe-uitgave van het jaarboekje overhandigd. Bewogen dankte de krasse grijsaard voor de hem gebrachte hulde. Zaterdagmorgen half negen. De Groeneplaats levert een gczelligen aanblikruim honderd excursie-deelnemers, natuurlijk van de noodza kelijke attributen prisma- en andere kijkers benevens fototoestellen, voorzien fietsen, auto bussen en daartusschendoor de leiders der ver schillende groepen bedrijvig doende. Omstreeks negen uur vond de afmarsch plaats. De groepen stonden onder leiding van de volgende heerenI R. A. Keijser en M. H. A. Staring; 11 W. H. Lap en C. Keijser111 Bosch- wachter Epe en H. C. Dijt; IV J. Drijver en A. J. Noordijk. Groep I trok de wildernis in met de groote autobus. Achtereenvolgens werden bezocht: de Bol bij Oost, waar de kluten broeden toen naar Waalenburg waar het nest van een dodaars of hagelzakje werd bezichtigd (deze laatste naam ontleent mer. aan de hagelzakjes die de jagers vroeger van deze vogels maakten) en waar men de kolonie kokmeeuwen in oogen- schouw nam. Daarna werd de lunch gebruikt in het Strandhotel, de Koog. In de ttamiddag bezocht men de Mui, waar een kolonie van wel 30 lepelaars was, verder waren er torenvalken en een aschgrauwe kiekendief. De groepen II en III maakten ongeveer dezelfde tocht per fiets II lunchte in het Wapen van Amsterdam te Oosterend; III in 'tStrand hotel de Koog. Deze laatste groep bracht nog een bezoek aan de zilvermeeuwenkolonie in de Westen. Groep IV maakte de langste tochtbij de Slufter ging men het strand op, daarna langs de reddingbootschuur de Krim in en zoo naar de Cocksdorp, waar men de lunch bij Gez. Buijs gebruikte. Vandaar over de Bol bij Oost langs Oosterend door Waalenburg, waar een der deelnemers nog kans zag in een diepe moddersloot terecht te komen terug naar den Burg. De excursies werden allen door buitengewoon mooi weer begunstigd. Des avends vond een tweede feestmaaltijd plaats, nu in Hotel Texel. Hiervan vermelden wij alleen dat de heer Drijver, voor zijn vele beslommeringen bij de voorbereiding, zoowel van deze als vroegere excursies, een stereoskoop- kamera in ontvangst had te nemen; als blijk van waardeering werd deze hem door mej. Polenaar overhandigd. Mevrouw G. Dijt-Eger- hazy las in 't Hongaarsch een brief voor van het Hongaarsch Ornithologisch Instituut, waarin dit dank zegde voor de tijdens de oorlog onder vonden daadwerkelijke steun van de Hollandsche zustervereeniging dit schrijven ging vergezeld van een twaalftal flesschen Hongaarsche wijn, door het Instituut als bijdrage in de feest vreugde gezonden. Gelukkig dat de heer M D. Dijt dit welluidende, maar niet erg begrijpelijke epistel, voor ons in het Nederlandsch over bracht. Als zeer bijzondere, en door de gasten ook op hooge prijs gestelde, verrassing kwamen een 25-tal feestelijk uitgedoste jongemeisjes uit den Hoorn in de zaal het aloude lied van ,de Pinksterbruud" zingen. Een van de oudste inwoners van ons eiland de Wed. Pieter Visser, was hierbij tegenwoordig. Toen zij de tafelpresident vertelde, juistheden negentig jaar te zijn geworden, rezen allen spontaan van hun zetels om het krasse oudje een „lang zal ze leven" toe te zingen; waarna men haar met bloemen vereerde. o—o— Des Zondags maakten velen van de gelegen heid gebruik om enkele belangrijke broed plaatsen nog nader in oogenschouw te nemen schoon een groot aantal bezoekers reeds om II uur vertrok. Over de „Pinksterbruud" hopen wij in ons volgend nummer nog iets te zeggen. De vergadering der R.K. Kiesvereeniging Vrijdagavond in „de Zwaan' gehouden, werd slechts door zeer weinig personen bijgewoond. De voorzitter, de heer W. H. Willemsen be tuigt bij de opening zijn leedwezen over de slechte opkomst. De vergadering kon zeer belangrijk genoemd worden, daar van het hoofd bestuur der R.K. Kiesvereenigingen een ont wei p-reglement is ingekomen. In het vertrouwen, dat de besprekingen evengoed het gewenschte resultaat zullen hebben, opent de voorz. de vergadering met de christelijke groet. Vervolgens leest de secretaris, de heer C. Buijsman de notulen en een keurig jaarverslag voor, terwijl de penningmeester, de heer S. Keijzer, rekening en verantwoording doet over het afgeloopen jaar. De heeren Jb. v. Heer- waarden en A. Commandeur, die de rekening nazien, geven de verzekering, dat alles in orde is. lc'23 gaf een batig saldo van f 37,78. Secretaris en penningmeester ontvangen dank van de voorzitter voor verslag en richtig be heer. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Met 17 stemmen wordt het aftredend lid, de heer S. Keijzer herkozen. Eén stem werd uitge bracht op de heer A. Commandeur en één op de heer H. W. Keesom. De heer Keijzer neemt zijne herbenoeming aan. De heer Willemsen, hierop het woord nemende, schetst nog eens in het kort de breuk, die bij de laatste Statenverkiezing in de Kath. Partij is ontstaan. Nieuwe partijen zijn gevormd, de N. K. P. en de Kath. Volkspartij. Vele kiezers, die zich met de handelwijze van het Hoofd bestuur der R.K. Kiesvereenigingen niet konden vereenigen, zijn lid van een dezer partijen geworden, waardoor duizende katholieke stem men voor de Katholieke Staatspartij verloren zijn gegaan. Teneinde nu ook deze kiezers weer in de Kath. Staatspartij vereenigd te krij gen, tracht het Hoofdbestuur een nieuw regle ment samen te stellen, waarbij het mogelijk zal zijn, dat ook de mindeiheid hare candidaten op de Roomsche lijst geplaatst krijgt. Het ontwerp-reglement door het hoofdbestuur ingezonden, wordt door de voorz. op duidelijke wijze verklaard. Het opmaken der lijsten zou op geheel andere wijze geschieden dan tot heden het geval was. Iedere kieskring mag 2 personen afvaardigen, die dan met het hoofd bestuur te samen een voorloopig advies op maken. Indien er echter eenige actie gevoerd wordt, kunnen ook buiten dit advies om heel goed personen op de R.K.-lijst geplaatst worden. Nadat de voorzitter vele vragen beantwoord heeft, verklaart de vergadering zich met alge meene stemmen voor dit ontwerp-reglement. Met 12 stemmen vóór wordt besloten adhaesie te betuigen aan een verzoek van de afdeeling Leiden, om te trachten weer een afzonderlijk ministerie van landbouw te krijgen. Als afgevaardigde naar de vergadering der statenkieskring, die te Schagen gehouden is, geeft de heer Smit een mooi en uitgebreid verslag dezer vergadering. De heer P. Witte verzoekt aan het bestuur, bij de rondvraag, er bij het gemeentebestuur op aan te dringen, dat in het vervolg bij de aanslagen in de plaatselijken inkomstenbelasting ook voor meer dan vier kinderen aftrek plaats heeft. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. de vergadering met den Chr. Groet. De eerste lammerenmarkt. Maandag was de aanvoer goed te noemeD, 4220 lammeren werden aangegeven, een getal dat even bleef onder dat van de eerste lammerenmarkt van 1923, maar het dubbele bedroeg van 1922. Aanvoer was lager dan het vorig jaar, maar ook de prijzen bleven beneden die, toen voor de eerste lammerenmarkt ge noteerd. Was toen de noteering f 25,tot f34, nu werden prijzen besteed van f20,tot f 30,— Het weer is uitmuntend en zal onge twijfeld vraag naar jong wolvee tengevolge hebben. De Firma J. Osbree en Co., wereld reizigers etc., waarvan we reeds eerder melding maakten, heeft nog een bekeuring opgeloopen. Ze waren namelijk aan de wandel met een doode zilvermeeuw en een dito zee eendwelke vogels nu eenmaal door de wet beschermd zijn. Of ze dit hapje wildbraad boven een houtvuurije wilden braden, om zich alvast op een dergelijke levenswijze op de eilanden in de Stille Zuidzee voor te bereiden, vermeldt de historie niet Door de Vereeniging „De Vereenigde Koog" is zorg gedragen dat er deze zomer, te beginnen met 7 Juli, een autobus-dienst op de Koog wordt geopend. De dienstrege ling is als volgt: Vertrek van den Burg: 1,00; 2,30; 5,15 Vertrek van de Koog1,40 4,40 6,30. Het tarief bedraagt voor een enkele reis 45 cent en voor een DAGretour 60 cent. Bij de samenstelling van de dienstregeling is zooveel mogelijk rekening gehouden met de tijden van aankomst en vertrek der boot; de laatste bus uit de Koog is voor „Burgers* bestemd, zooals vanzelf spreekt. Tijdens de lammerenmarkt was een fotograaf van .de Boerderij" aanwezig. In de namiddag maakte deze nog enkele foto's van een koppel schapen met lammeren en twee fokrammen op „Ongeren' van een schaap met drie mooie lammeren onder de Waal, (eigenaar de hr. C. Bruin)van een fokram op Bargen, (eigenaar de hr. J. Eel- man Gzen nog een van de hoeve „De Korenschoof" in Eierland. Dat wordt dus een Texelsch nummer van de Boerderij.' Bij de Zondag gespeelde voetbal wedstrijden won Texel III met 5—2 van Geelwit IV, terwijl bij de later gespeelde wedstrijd Texel I van de Zeevaartschool won met 1— Waal 19 Md. Heden vond te Oosterend plaats de be grafenis van onze plaatsgenoot de heer J. Tuinder, in leven vast wegwerker bij het Waterschap de Dertig Gemeenschappelijke Polders. Aan de groeve was o m. het Dage lijksch Bestuur van dit Waterschap tegen woordig. Door de heer J. S. Dijt werden hartelijke woorden van deelneming en waardeeriDg gesproken spr. schetste de overledene als een toonbeeld van nauwgezette plichts betrachting en stelde hem tot een voorbeeld voor anderen. Namens de familie dankte Ds. van 't Hooft voor het gesprokene. Zaterdagavond vond hier in de Ned. Herv. Kerk een zanguitvoering plaats, ge geven door de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" van OostereDd, directeur de hr. R. v. d. Vis Rzn. De bijeenkomst werd door ds. van 't Hooft geopend met gebed en een korte toespraak, daarna zongen de aanwezigen Psalm 118:14. Het programma, onder meer liederen van Glück, Beethoven, Handel en Bach bevat tende, werd daarna op keurige wijze ten gehoore gebracht. Met name nr. 7 Dieib're Heer Jezus werd met veel gevoel gezongen. Te betreuren viel het dat zoo weinigen slechts een 35 tal waren opgekomen om naar deze zang te luisteren. De onjuiste meening, dat door de feestviering in Den Burg deze zanguitvoering uitgesteld zou worden, is zeker de oorzaak van de slechte opkomst. De afwezigen hebben veel gemist.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2