zeven beste pinken Spek. Spek. Gekookte Ham Biggen te koop Voor landbouwers, vee houders, tuinbouwers. Fa. LangGvold ée Rsoij- Krommewaal 14, 3 beste Schetters. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Predikbeurten. eenige Vlaswieders, ook jongens. van elke provincie van ons land, een schaap met twee lammeren. Beste Schrammen te koop. DE WIT Sf KLEIN S3 vette varkens, Yermist een lam, prima rundvleesch. De landbouwboekhouding van de Gier. Fa. Langeveld de Hooi). Noteering C. R„ Keijser Co. Em Engelschman over ome vee houderij. In de Daily Mail schrijft. JohD Ashfort over de behandeling van hoornvee in ons land. De koeien worden in Holland met even veel zorg behandeld, als menscbelijke wezens. Ze krijgen het beste voer, hun stallen zijn als 't ware „gemeubeld" en als ze iu de wei gaan, hebben zo een overjas" aan. Voor de stalraampjes nangen op talrijke boerderijen glasgor dijnen, terwijl in vele Ëngelsche vee stallen zelfs niet eens ramen zijn. De stal vloeren zijn bekleed met glim mend witte tegels, die smetteloos rein worden gehouden Teneinde gedurende den staltijd te voorkomen, dat de staarten bij het liggen in de groep hangen, wor den ze door een zindelijk kettinkje, dat van de zoldering afhangt, opgehouden. De hoorns worden scbooDgekrabt en gepolijst en het dier zelf voortdurend geborsteld. Aangezien de Hollandsche koe acht maanden van het jaar op stal staat, zijn deze maatregelen misschien wel noodig. Bovendien worden de koestallen electrisch verlicht, terwijl tevens voor verwarming is gezorgd. De Hollandsche lente is doorgaans zeer koud en winderig. Daarom wordt de gelukkige Hollandsche koe, wanneer ze in Mei naar de wei wordt gebracht, goed ingepakt, want het vertroetelde dier mag geen kou vatten. De buitengewone zindelijkheid van alles wat met het vee en de stalling in ver band staat, moest een voorbeeld zijn «oor onze Engelsche boeren. Alles, van de glimmende melkemmers tot de prach tig besneden melkstoeltjes is alles even zindelijk als menschelijkerwijze maar mogelijk is. Er is in Holland een boerderij, waar varkens worden gehouden en waar elk varken een soort kleine badkamer bij zijn hok heeft. Doorzitten en stukloopen schrijnen en smetten der huid ver zacht en geneest men met Purol. Mijnheer de Redacteur. Onze Texelsche wegen. Geachte Redactie Van vele vroolijke vogelaars. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hindei kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. Blom te Oudaschild alhier om vergun ning tot het oprichten van een visch- mal6rij, gedreven door een benzinemotor van 27, P K. op het perceel kadastraal bekend in S°ctie D, No. 2588. Op Maandag den 2en Juni 1924, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 19 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Texel, 19 Mei. 2 paarden 5 Koeien 7 Pinken 5 Nuchtere kalveren 4220 Lammeren 28 Biggen 225,— a 350,— 125.— a 175. 14,a 17, 20,- a 30,— 14.— a 18, 4 vette varkens 28 a 29 cent per pond 14 Schrammen 18. - a 25. (Zomertijd.) Zondag 25 Mel 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.ni. half 11 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmcr. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur Leesdienst Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Donderdag 22 Mei. Zuid-Eierland, half 8 Meisjesvcreeniging. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn, worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Z\j wekken de lever op en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65in apotheken en drogistzaken. 811 YYDVERTEiNTTIEJNr. GETROUWD P. J. KOORN en T. KOORN -Bakker die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Molenbuurt, 15 Mei 1924. De Heer en Mevrouw BOSWIJK—Rit meester zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Den Burg, Mei '24. Te koop bij C. J. GEENSE, Eierland, Het molenbestuur van de polder het Noorden brengt ter kennis van de inge landen, dat de regeling van de jaarwedde van den Secretaris- Penningmeester ten zijnen huize ter inzage ligt. Aan te nemen het wieden van een perceel bieten. Gerookt Gezouten en Verscli Spek Bij de 5 pond 40 cent per pond. Zoolang de voorraad strekt. Aanbevelend, C. VISSER. naar officieele gegevens bewerkt, met nauwkeurige afstandsbepaling per s=tuk f 0,90. 30 cent per ons. Aanbevelend, C. VISSER, Terug te bekomen tegen vergoeding der onkosten bij M. W. DE GRAAF, de Cocks dorp. VAN HIJFTE, Noorden. D. C. BRUIN, Waal. vertrekken Donderdag 22 Mei naar Amsterdam Dinsdag 27 Mei van Amsterdam. Ligplaats Agent VAREKAMP, Tel. 34952. Beleefd aanbevelend. Te koop bij C. VAN HARN, Eendekooi, Eierland. TE KOOP JOH. KUIP, Spijkdorp. merk teerstreep van oor tot oor over de neus en linkerwang. Inlichtingen verzocht door C. KUIP, Koog. Vanaf heden tot en met Zaterdag verkrijgbaar Beleefd aanbevelend, ADR. MOSK. Uitbetaling naar vetgehalte aan kaasfabrieken f 0,20 Vroege aardappelen en teelt van velderwten f 0,15 Hoenderteelt Rust Roest dl. I n dl. II dl. III van AF OUDESCHILD Ronde mais Gebroken Mais Galfoxmais Chevaliergerst Gerst gezuiverde blanke Suikerkoekjes (incl.) Murwe koek W.L. Zaansche Voorslaglijnkoeken Amerik. lijnkoeken Grondnootkoeken Haver Texelsche Gemengd kippenvoer met Zonnebloempitten Kippenrijst Paddi nieuwe oogst Rijstgraint Witte erwten Tarwe Tarwezemelen (incl.) j Gedroogde Spoeling i Liebig's Vleeschmeel Phosforzure Voederkaik Alles per 100 K.G. den Burg, Texel, 22 Mei 1924. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Vergun mij een plaatsje in uw blad voor het volgende gesprek, waarvan ik vorige week op het werk aan de weg Haven—Burgzicht ge tuige was. Bij voorbaat dank. JanZeg ereis Piet, waarvoor dient eigenlijk die arbeidswetgeving? Piet. Wat bedoel je daarmee, Jan J. Nu, b.v. die beperking van de arbeidersdag, die nu ook voor de arbeiders op dit werk blijkt te geiden. P. Die beperking bedoelt, de arbeider tegen zichzelf te beschermen, wanneer hij soms zijn dag zoo lang zou willen maken, dat hij daardoor lichamelijk benadeeld werd. J. Juist, juist! Maar hoe staat het dan met de centen De loonen van de arbeiders hier op de weg zijn gerust niet zoo hoog, dat de arbeidswetgeving daaraan behoeft te knabbelen. P. Doet die dat dan J. Ja zeker, sedert twee weken is de arbeids tijd hier beperkt en gaan de werklui Zater dags met minder centen naar huis. P. Dat is wat voor de arbeiders-raadsleden, dunkt mij. Dat kan ik niet oplossen Ik las in een uwer laatst verschenen bladen een stukje over de verbetering der Texelsche wegen. Zeer zeker juicht elk die verbetering toe. ik zou haast durven zeggen, hoe meer en beter wegen, hoe meer en grooter welvaart. We hebben onlangs de verbreeding van de Koogerweg en van enkele binnenwegen kunnen zien tot stand komen. Verder beharding van geheele landwegen of gedeelten daarvan. Zeker alles niet alleen in 't belang van 't snelverkeer, doch vooral ook van groot belang voor de landbouwers. 'kNoem nog de mooie nieuwe weg door Spang, aangelegd ;door 't bestuur der Dertig Gem. Polders en die, wanneer hij geheel be- hard zal zijn, een nieuwe verbinding Burg— Oosterend zal scheppen. Nog verneem ik, dat het plan bestaat, ook doe „de Hemmer" een nieuwe verbindingsweg te maken. Vele landerijen kunnen daardoor beter bereikt en daardoor meer productief ge maakt worden. Woningen en boerderijen zul len er mettertijd zeker aan die nieuwe wegen verrijzen. Daarom meende ik de wensch te moeten uiten, toen ik in uw blad het stukje las„onze Texelsche wegen', dat onze gemeente doch vooral onze polderbesturen, zoo voort varend mogelijk zullen blijken te zijn, om waar 't noodig is, de wegen die er zijn, te verbreeden en zoo spoedig mogelijk te beharden. Eerst wanneer hij behard is, is een weg bruikbaar. Droevig is 't, om van een mooie harde weg plotseling voor een stuk modder- of kleiweg te staan. Behard moeten ze toch, ieder zal 't geld aan verbetering van ons wegennet uitge geven, meen ik, als goed besteed geld be schouwen. Ten slotte wil 't mij toeschijnen, dat bochten als bij Waaldam (boomendijk) waar de weg zoo mooi rechtuit kan en idem bij Molenbuurt, en ook nabij de weg naar Ongeren, om enkel de weg Burg—Oosterend maar te noemen, ten spoedigste moeten worden rechtgemaakt. Voor eenige medewerking van de betrokken landeigenaars, ook waar 't nieuw ontworpen of nog te ontwerpen wegen betreft, houden we ons aanbevolen. Laten zij vooral niet uit 't oog verliezen, dat zij, waar het tnieuw aan te leggen wegen betreft, er zelf het grootste belang bij en het meeste voordeel van zullen hebben. Dankend voor de plaatsing, een abonné, die voor vooruitgang is. Wat zong het vroolijk vogelkijn In Texels warme zonneschijn? Wat krast de meeuw in blauwe lucht? Wat roept de grutto in zijn vlucht Wat is een mensch z'n vrijheid waard, Wanneer hij, blij en onbezwaard, Als vogelaar zijn plicht mag doen Als hij, niet enkel .uit fatsoen", Maar uit een heerlijk ideaal Luistert naar de nachtegaal, Wanneer hij in de groene dreven Zoekt en vindt het nieuwe leven, Wanneer hij vrij van zorg en last Stevig door de modder plast I Wat tureluurt de Tureluur Honderdmaal in ieder uur? Wat kwinkeleert de Bonte Piet? Wat roept de wullep in het riet? Texel is een heerlijk oord Waar je vrij en ongestoord Als een brave vogelaar Luistert naar de merelaar. Waar je in een Norfolkjas Tuurt door jena's prismagias, Waar een kruik Tokayerwijn Soms verzoet het samenzijn, Waar je loert op musch en spreeuw Waar je tuurt naar vink en meeuw. Wat piept het kneutje in het gras, Wat zingt daar aan den waterplas Wat krijscht een oude uilevaar Wat koereloert het duivenpaar? De vogels zingen sadm in koor Sopraan, bas, alto en tenoor: Gij, die ons mint met heel uw hart, Gij, die niet slaapt van onze smart, Gij, die van verre kwaamt (getogen, Gij, die ons leed niet kunt gedoogen. Komt, komt een ander jaar toch weer Het is zoo best voor ons verkeer Der zilverlingen zoete klank Is onze meest oprechte dank I 't En is ter wille van de smeer Dat likt de kat de kandeleer. v A. v. D.V Alkmaar, 16 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 487 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe 12, - a 14,50 Haver 9,50 a 12, Bruine boonen 32,a 45, Gerst chevalier 13,a 13,25 Rogge 9,— a 12, Paardeboonen 12,25 a 13,25 Kleine groene erwten a Groote groene erwten 20,a 21, Grauwe erwten 45, a 60, Eierveiling, 19 Mei. Aangevoerd werden 180 partijen, 28000 stuks. Kipeieren f 5,70 a f 6,90 per 100 stuks Eendeieren f5,70 a f 6,20 per lOOstuks. I GEVRAAGD SIJBR. C. EELMAN. GEVONDEN 0,26 0,70 0,52 0,58 11,75 11,75 10,75 13 11,— 16- 15- 11,75 11.75 12,50 12- 13- 16,25 16,50 12,— 11- 13,50 8,50 9,50 24- 14,50

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 3