m mag nooit in de zon gedroogd worden V* de LUX méthode-en J X°. 3814, Zaterdag 24 Mei 1924; 37'" Jaargang. Kieuws- en Advertentieblad. BRUIN—ZUIDEWIND Spoor- en Bootdienst. MOTORDIENST TEXEL-AMSTERDAM via de ZAANSTREEK tweemaal per week. Texelsche Berichten. uit blad verschflut Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlön daags voor de nltgave vóór 1 nor nain. ABONNEMENTEN as ABVERTENTIKN worden saaganoaen bö de üitg. F» ha L ANÖfïVBL® ÖE ROOIÏ, Parkstraat, BnseorTsiH Dienstregeling 22 April 1924. Vertrekuren van de Boot. De Landbouwer, de Boekhouding en de Belastingen. De Pinksterbruud. Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goedtfé- derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep-op wollen goed want dan vernielt*U de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. CfE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Je moet het maar treffen. Het reddingwe^en aan de Nederlandsche kust. TEXELSCHE COURANT. Abonnementtpryi per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. Prxjt der AdeertenMni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. 'V-/ POSTCHEQUE- en OIROD1ENST No. 652. Licht op Van Zaterdag 24 Mei tot en met Vrijdag 30 Mei. voor rijwielen 9,38 uur, voor rqtulgen 10,08 uur. HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 22 Mei v.m. 12,03 Vrijdag 23 12,56 Zaterdag 24 1,23 Zondag 25 2,20 Maandag 26 3,22 Dinsdag 27 4,33 Woensdag 28 5,48 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwltantien, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg 20 minuten vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Op Werkdagen Vertrek Texel 6.— 8,— 11vm. 2;30 nm 5,30 nm Vertrek Helder 7,— vm. 9,30 vm. 12,— 'smidd.4,15inm. 6,45 nm. Op Zon- en Feestdagen Vertrek Texel 6,— vm 11,— vm 5,30 nm. Helder 9,— vm 12,— 'smidd. 6,45 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,29§ 9.04 6.49+ 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05§ !2,03 12,31 2,54 2.08ft 4.40 151*» D, 4,14§ 6,40 7,24 9.31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8.32 7>55§ 9.40 911 11,22 12,28§ 2,49 3 04 «.13 5 495 8,07 9,16 i;.°8 11,21+ Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen cp Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Zeker, we leeren landbouwboekhouden tegen woordig We hebben verstand van een be- drijfsinventaris, van kasboek en groepeerings- boek.Maar toch in de eerste plaats streven we hiermede een praktisch doel naeen zuivere bepaling var. ons inkomen ten behoeve van de inkomstenbelasting. Maar al zijn we dan goede boekhouders, daar mede zijn we dan nog geen belastingkommie- zen geworden. En begaan dus fouten. We trekken bedragen van ons inkomen af die er niet afgetrokken mogen worden en we ver geten ons inkomen te verminderen met be dragen die volgens de wet erwèl afgetrokken mogen worden. En dan gaan we reklameeren en krijgen nul op 't rekwest. Nu heeft zich verleden jaar in Gelderland een kommissie gevormd, bestaande uit belas- ting-inspekteurs en landbouwkundigen. Tezamen hebben deze een aantal konklusies samenge- waarnaar de landbouwer zich kon richten bij zijn belastingopgaven. De Rijkslandbouwconsulent, direkteurvan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, de heer S. Smeding, heeft zich nu gewend tot de be- lastinginspektie in Noord-Holland, met het ver zoek deze konklusies aan een beoordeeling te willde onderwerpen. Op een Inspekteursver- gadering te Alkmaar heeft men toen, aan de hand van het voorgaande, een meer uitvoerige leiddraad opgesteld. Door de bemoeienissen van de Rijkslandbouwkonsulent is deze leid draad nu in druk verschenen. Wie zich een exemplaar er van wenscht aan te schaffen zij verwezen naar achterstaande advertentie. Wat aan dit geschriftje zijn bizondere waarde geeft is ten eerste wel de heldere en duidelijke wijze waarop de zaak wordt toegelicht kort en krachtig op slechts 10 bladzijden maar nog meer in 't bijzonder is het dit: dat het is samengesteld juist door hen, die onze belas tingopgaven moeten nagaan. Het geschriftje behandelt achtereenvolgens Grond; Grondverbeteringen; Bedrijfsgebouwen: Werktuigen; Vee; Voorraden; Boomgaarden; Bosch, hakhout, wegbeplanting e.a.Kinderen die in het bedrijf werkzaam zijnen nog enkele opmerkingen. Zaterdag voor Pinkster hebben we .Luilak". Dan staan de jongens voor dag en dauw op en versieren ramen en deuren met distels en kransen en briefjes met „luilak". Onderwijl zingen ze Luilak, slaapzak, kermispop, Staat om negen uren op, Negen ure, hallef tien, Nog is de luilak niet te zien I Of: Hier komt de luilak, Ie-heit geen halve cent op zak De luilak moet maar opstaan En dan maar weer naar bed toe gaan. Dezelfde dag is van oudsher bestemd ge weest voor de Pinksterbruud. Omtrent de be- teekenis hiervan kunnen we het volgende mede- deelen. De Pinksterbruud was vergezeld van twee bruidsmeisjes. Alle drie droegen ze de Texel sche kap. De Pinksterbruud zelf was van onder tot boven behangen met gouden en zilveren sieraden, beugeltasschen, bloedkoralen en alles wat maar kostbaar was. De bruidsmeisjes droe gen geen bizondere sieraden, wél echter een beugeltasch of een geldbakje. Deze drie hoofdpersonen werden vergezeld door de andere jonge meisjes van het dorp, welke echter niet allen in Texelsch kostuum behoefden te zijn. Onder 't zingen van het volgende liedje trok men dan van huis tot huis. Hier komt de Pinksterbruud Wie wil haar zien, zien, zienderdedien. Om uwe wil dan komt zij hier Om uwe wil zij gaan, gaan, gaanderedaan, En nu moet zij aan 't wiegtouw staan En 't wiegtouw in de iene hand, hand, hande- [rehand En de pappot in de aêre hand En de vroedvrouw zeitdat dikkertje, ik gun, [gun, gunderedun Je 't eerste jaar een flinke zeun En 't twiede jaar een dochtertje fijn, fijn, [fijnderdedijn, Kom laat er een stik of twaalf zijn Een stik of twalef an de disch, disch, discher- [dedisch Dan weet je wat vrouw huushouden is, Vrouw huushouden dat is werk, werk werker- [dederk En 's Zundags gaan we naar de kerk En dan komt onze pierewierewiet Met een paar gloeiende wangen. En Jan, als jij niet doogen wilt Dan zullen we je gaan verkoopen Dan brengen we je naar de spinnemaker toe En laten we je zachtjes loopen. Na afloop van dit liedje hielden de twee bruidsmeisjes hun taschje op, om een gave in geld. Waren ze zoo het heele dorp rond geweest, dan trokken ze naar een der behoettige in woonsters, meestal een oude vrouw. Deze had dan melk met koek voor de meisjes klaar staan, waarvoor ze een kleine vergoeding be- LUX Fabrikanten van TWINK en LIFEBUOY. taalden. De inhoud van de beugeltasschen was dan ook voor dit oudje. Hiermede is dus ook de eigenlijke bedoeling en gelukkig een edele bedoelingvan de Pinksterbruud opgehelderd. En ligt daar misschien niet tevens een aan wijzing in hoe dit oude en mooie gebruik dat uit folkloristisch oogpunt zeker verdient gehandhaafd te blijven aangepast zou kun nen worden aan deze tijden Wanneer de een of andere nuttige instelling eens weer financieel in de put zit, laten de Hoornder Pinkster- bruudjes zich haar lot dan eens aantrekken I Allicht zijn het even aardige als doelmatige medicijnmeesteressen. Daar heb je nu b.v. kinderen. Vaak lusten ze thuis geen snert, of geen bruine boonen, al leg je d'r een tientje naast. Maar als er bij 'n vrindje of een buurman snert gegeten wordt, dan zijn ze er als de kippen bij en eten zich bolrond. En zoo is een officieele, van te voren aan gekondigde muziekuitvoering, met verboden te rooken en verplicht programma a 10 cent be nevens een openingswoord van de voorzitter wel heel mooi, maar als je nu zoo eens onver wachts met je neus in de boter of liever met je ooren in de muziek valt, dan stel je dat toch nog veel meer op prijs. Zoo 1.1. Woensdagavond half negen op de Groeneplaats. Het „Gemengd Koor" zou een repetitie in Hotel Texel houden, maar, behalve dan de officieele aankondiging en wat dies meer zij, (zie boven), is het een openlucht zanguitvoering in optima forma geworden. In de tuin van .Texel" werden o.m. gezongen: Troost der Toonkunst, Sneeuwklokjes, Boven de Sterren, Morgenlied, Koningskind en Meilief. Ongeveer half tien 'was alles afgeloopen. Na tuurlijk waren er op zoo'n mooie zomcravend heel wat aandachtige luisteraars op de Groene plaats, die van onze Texelsche zangers zeer genoten. Door zon en warmte der laatste dagen staan de vruchtboomen al in volle bloei. Sommige gaan gebukt onder een overdadige bloemenweelde. Wil men eens een boom zien waar de bladeren nauwelijks meer te ontdekken zijn, die a.h.w. onder een sneeuwlaag van witte bloesem bedolven is, dan ga men eens voorbij de Boksberg bij Stroomer zien. Onder bovenstaande titel is een fraai boek verschenen, geschreven door de gep. kapitein ter zee G. F. Gobius. Waarschijnlijk zal het voor de deur staande eeuwfeest der beide reddingmaatschappijen aan deze uitgaven niet vreemd zijn. Met name voor de kust- en eilandbewoners is het boekje zeer aantrekkelijk. De behande ling der reddingmiddelen, de organisatie van de geheele reddingsdienst, kustwacht, havens en zeegaten worden er uitvoerig in besproken. Ook Texel heeft z'n aandeel in de bespreking zoo komt er een foto van de motorreddingboot „De Eierland" te de Cocksdorp in voor. Het boekje is royaal geïllustreerd, en, last not least het is niet duur (f 2,—.) Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Keijser, stationschef te Lichtenvoorde (Geld.) is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Varsseveld (Geld.) Het bestuur van de Sportvereen. „Texel bericht ons, dat de voetballiefhebbers Zondag (zie achterstaande advertentie) een paar mooie wedstrijden wachten. Tegen het tweede elftal komt Geel-Wit 2 en tegen het le elftal komt H.R.C. 2 uit voor de Nederlaag-wedstrijden en Zondag 1 Juni komt het alhier bekende Adel- borstenelftal tegen Texel I uit voor de Neder laag. Het vorige jaar mochten de Adelborsten na een zware wedstrijd een 3—2 zege behalen, deze match wordt a.s. week nog nader bekend gemaakt. Tegen Texel 11 komt dan Helder3in 't veld. Hemelvaartsdig (Donderdag) vriend schappelijk Texel IBatavier I, Kampioen 2e KI. N.H.V.B. Oudeschild. Deze week zijn van hier verzonden 4'35 lammeren, 93 koeien, 24 kalveren, 36 varkens, 5 schapen, 1 paard.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1