AV Colbert-Costuums (prima blauw Vicuna) 19,20, 23,75, 28,80. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Tegen Slapenloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. YOLKSKLEEDINGmagazij a Q-. BRAMLAGE, "Weststraat 13 Colbert-Costuums 7,20, 9,60, 12,80, 15,20, 19,80, 21,40. Broeken 1,99, 3,20, 3,60. Stroohoeden 49, 68, 99, 139 cent. Voetballen. Bij de 11. Zondag gespeelde voetbal wedstrijden won Texel II van Geel-Wit II inet 3-1 het was een aardige en vlot gespeelde wedstrijd. In ae namiddag moest Texel I bet met 0-1 afleggen tegen H.RC. Texel begint de wedstrijd al met 10 man en aldra moet de reserve-keeper voor een bard schot van de H.R C. mid-voor zwichten. Daarna wordt aan beide zijden bard gewerkt: Texel I om een tegen- puot en H R C. om de voorsprong te vergrooten, wat ecbter niet mag baten ook na de rust kunnen de Texelaren, niettegenstaande ze nu de wind mee hebben, bet gelijkmakende doelptint niet veroveren. Jammer 1 Donderdag de Kampioenen 1 XHe Zendingsdag. Wij herinueren onze lezers Dog even aan de XHe Texelsche Zendingsdag, waar, behalve ds. Schellenberg van de Cicksdorp en ds. Janzen van Oosterend, zullen spreken de heer A. van Dijk, oud zendeling over „ds S ioDdanees van den zelfkant in zijn geloof en leven," en de heer P. Hartendorff, Midlernachtzende- ling, over: „Wat openbaar maakt, is licht." Na 28 jaren. 't Was ons ter oore gekomen dat de Texelsche marktmeester nu 1.1. Maandag voor do laatste maal zijn werk als zoo danig zou verrichten, na 28 jaren lang direkt voor 't wei en wee van Texels schapen oa lammereD, en dus indirekt voor het wel en wee van de Texelaren zelve, gezorgd te hebben. Wij meenden hierin een aanleiding te vinden, de scheidende funktionaris een en ander te vragen over vroeger en nu. Reeds voor 18% dao, bad Langeveld de toenmalige marktmeester geholpen bij zijn werkzaamheden en toen deze in '96 overleed, Dam nij de betrekking zoolang, voor de weduwe, waar. In 1897 volgde zijn vaste benoeming tot markt meester, welke betrekking hij dus, wanneer we rekenen dat die in '96 is aangevangen, gedurende 28 jaren heeft waargenomen. Gaarne had Langeveld, naar bij ons zeide, de dertig jaren vol gemaakt, maar 't heeft niet zoo mogen ziin. Ea wat is nu de hoofdzaak van zijn werk geweest? Het antwoord daarop moet luiden regeling. Eu wie weet. welke waarde aan orde en regelmaat moet worden toegekend, dia weet ook dat Laugeveld voldaan kan terugzien op wat door heru en met zijn medewerking is tot staud gebracht. Zoo kunnen wij wijzen op de sindsdien tot stand ge brachte regeling van de aanvoer, ;op het nummerstels9l voor de bokken, waardoor iedere verkooper terstond zijn hok kan vinden, en op de direkte betaling van de marktgelden. In de tijden, dat er soms 9000 lammeren werden aangevoerd, en, later, een 1700 scbapeD, dan was zoo'n goede regeling wat waard 1 Vioe- ger toch, toen men b v. alleen de namen met kiijt op de hokken schreef, was één slagregen voldoende, om alles in de war te laten loopen. Dat men Langeveld's adviezen op prijs stelde, is gebleken toen eens een raadslid tegen hem zeide„al de rege- Imgen en verordeningen die gij eigenlijk voorgesteld hebt, zijn door de raad steeds met algemeene stemmen aanvaard We hopen van harte, dat de aftredende funktionaris nog lang en met voldoening op de afgeloopen 28 jaren zal mogen terngzien en zijn eventu9ele opvolger de voetsporen va,u z'n voorganger zal druk ken I Vrijdag 23 Mei werden aan de Leidsche markt aangevoerd 377 vette schapen f 42 tot 58; 4821 lammeren f 16 tot f 30 per stuk. Tot veler genoegeD hebben wij ver leden jaar een geregelde passagiers- stoombootdienst van Texel op Harlingen gehad. De vraag was toen krijgen we ueze in 1924 weer, of niet? Gelukkig kunnen we deze vraag thans met „ja" beantwoorden. Dinsdag 3 Juni a s. wordt door de N.V. „Stoomboot-Maatschappij Texel" met h6t s s. Terschelling de dieDSt Oude- schild Harlingen heropend. De Terschelling vertrekt Dinsdags en Donderdags plm 10,10 uur v.m., na aan komst van de Dageraad dus. Vanuit Harlingen vertrekt hij weer Wi ensdags en Zaterdags 10,% v.m. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar de strooibiljetten en eerstd.ags verschij nende advertenties. Dinsdagmorgen werd in Hotel „de Zwaan" te den Burg de jaarlijkscbe feestvorgadering van de L.T.B. gehouden onder voorzitterschap van de Hr. de Wit. Oosterend 27 Mei. Het beurtschip van den heer P. v. d. Vis had het bij den stormwind van Zater dag hard te verantwoorden, toen het zich bevond in het Scheurrak De fok woei stuk en men was tot ankeren genood zaakt. De boot sloeg tegeD het schip en kreeg een gat. Voor meerdere veilighoid moest men het bootje laten slippen. De sleepboot „Terschelling" van de firma Dros Co. verleende assistentie en bracht het beurtschip in de Texelsche haven. De Cocksdorp. Chr. Jongelingsvereeniging. In het gebouw voor Cbr. belangen te de Cocksdorp, vergaderde Zaterdagavond 24 Mei de ring „Texel" van de Cnr. Jongelingsvereonigingen. Als spreker trad op de heer C. Tabak. Deze is sekretaris van het Ned. Jonge lingsverbond voor het plattelandswerk. Als onderwerp had de spr. gekozen: „Verbreeding en verdieping van de plaatselijke vereenigingsaibeid". Na af loop van zjjn voordracht vertelde spr. nog iets van een reis, door hem gemaakt met het oorlogsschip „Tromp", naar Smyrna. Spr. had deze reis als geestelijk verzorger van de bemaDDiDg meegemaakt. Door 't slechte weer was de opkomst niet groot, wat niet wegnam dat de avend zeer gezellig verliep. De volgende Zondag werd in hetzelfde gebouw herdacht het 25-jarig bestaan der C. J. V. „Excelsior". Ook hier trad de heer Tabak als spreker op, ditmaal over „Het verband tusschen de gemeente, de Chr. Jongelingsvereeniging en het jeugdwerk." Ook hierna volgden nog enkele ver halen over sprekers reis met de „Tromp".- Gelukkig was de opkomst nu beter en kan de avend dan ook zeer geslaagd genoemd worden. Het Staphorster Boertje tegen woordig de opvolger van wijlen z'n vader rchijnt. ondanks de vele geldboeten waartoe-ie zoo nu en dan veroordeeld wordt, toch goede zaken te maken. We lazen tenminste in de „Telegraaf" de volgende advertentie DOKTERS. Het St.apborster Boertje (J. K Stegeman, G 92. Staphorst) vraagt ter assistentie nog een bekwaam arts. Let wel, NOG een, Hoeveel beeft-ie er al zitten? Gerookte kinderen. De gezondheidsraad heeft inlichtingen verzocht, of door de besturen van gemeen ten bepalingen zijn gemaakt „teneinde het rooken van kinderen en jeugdige per sonen te bestrijden." Eén der gemeentebesturen heeft daar op geantwoord „hier worden geen kin deren gerookt." (Delfsche Post.) De paardrijdende Kroonprins van Engeland. Amerikaanscbe deelnemers aan een concours-hippique te Wembley hebben een Mexicaanscb paard moe naar Enge land geb:acht, om dat den prins van Wales, in verband met „zijn liefde voor ruitersport," ten geschenk" aan te bieden. Het is een vurig dier van acht jaar oud. De koningsgezinde Engelscben, die er al zoo lang op aandringen dat de prins met zijn gevaarlijke sprongen te paard zal ophouden, zuilen wellicht bedenkin gen opperen tegen de aanvaarding van dit geschenk. Be eerlijke schatkist. Het „Kort Verslag" der Tweede- Kamerzittingen is opgeheven, zooals onze lezers bekend zal zijn. Men toonde ons du dezer dagen een postcheque, be taalbaar ten postkantore alhier, waarbij het teveel betaalde abonnementsgeld netjes werd terugbetaald Oostenrijksche biggen. Het bestuur der Gold. Ov. Mij. van Landbouw is met een maatschappij in Oostenrijk in onderhandeling getreden over de levering van 600 biggen, wegende 15 a 25 kilogram. De levering moet, indien de noodige overeenstemming is verkregen, einde Mei te Zutphen ge schieden. Verkoop van Rijkswoningen op Vlie land. Destijds heeft het Rijk getracht de woning van de voormalige loodskommis- saris en het gewezen postkantoor bij publieke inschrijving te verkoopen. De gebodeD prijzen waren zeer laag en de gebouwen werden niet gegund. De woning van de loodskommissaris is nu voor f 3500 onderhands verkocht aan de heer N. P. Visser te Vlieland. (N. Harl. Ct.) Het water der Zuiderzee. Het zoutgehalte van het water der Zuiderzee is de laatste weken bijzon der laag. Is het normale gehalte 6 pet., dezer dagen bedroeg het slechts 3/10 pet. Door den heer Rankema te Lemmer, die met de geregelde opneming van het gehalte is belast, is in d9 meer dan 35 jaren, dat hij dit nu doet, nog nimmer zoo'n laag gehalte waargenomen. Voor een paar jaar, in een droge periode kwam eens een zoutgehalte van 18 pet. voor. Het verschijnsel wordt in hoofd zaak geweten aan de groote uitstrooming van binnenwater, vooral door de rivier de IJsel. Wat is een limerick? Het woordenboek geeft de volgende omschrijvingeen 5-regelig versje, met eigenaardige versmaat, waarvan de regels 1, 2, en 5 onderling rijmen, evenals .de regels 3 en 4. De laatste drie regels vermelden op grappige wijze iets dat uit de eerste twee niet te verwachten is. Als ge 't nu nog niet weet, dan zullen de volgende voorbeelden, gerijmd door Ant. Bod, het u misscbieD duide lijker maken „Zeg vrouw," zei een boer uit de Zaan streek, „Wat ziet tegenwoordig, die Daan bleek, Z'n vrouw zei terstond, Dat zij dat ook vond, En dat ie nou krek op d9 maan leek. Een ambtenaar van de Ceintuurbaan Zei„Vrouw, 'k wil voor jou door het [vuur gaaD, Maar stuur me niet uit Om zeep of beschuit. Want daar heb 'k geweldig het zuur aan 1" Laatst bracht een meneer van de „Krommerd" Z'n eenigste hoed naar de lommerd. Hij vatte een kou „Verdraaid riep z'n vrouw, „Je bent toch een zeldzame stom merd!" Wie van onze lezers maakt eens Texelsche limericks Waar de Dixmude gebleven is. Het Fransche bestuurbare luchtschip, de Dixmnde, is, du eenigo maanden geleden, verdwenen zonder dat men ooit iets omtrent het lot van schip of be mant iüg vernam. Nu is het raadsel opgelost. Op de kust vaD Corsica is een flesch aangespoeld, waarin oen briefje met de volgende boodschap „Onze benzine is op Wij zijn aan de storm overgeleverd. De bemanning van de Dixmude. Vaarwel. Leve Frankrijk." Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Een tweetal kommissies werden inder tijd benoemd om te onderzoeken of de Kadettenschool te Alkmaar ook inge richt zou kunnen worden voor een ziekenhuis. Deze kommissies zijn nu tot het inzicht gekomen dat dit zeer zeker het geval isde bouw der Ka dettenschool is zeer solide en de ligging gunstig. Ook de deskundige, dr. Wort- man, is deze meening toegedaan. Onderscheiding van een sleepboot kapitein. Men zal zich herinneren dat in de eerste helft van April tijdeDS een staking in Eogeland een der grootste stoomsche pen ter wereld, de Mauretania, uit een Engelsche haven naar Cherbourg (Frank rijk) versleept moest worden. Dit werkje werd verricht door Nederlandsche sleep- booten onder leiding van kapitein N. Persson. Het was een buitengewoon moeilijke overtocht, en dat het reuzen schip, onderweg door een zware storm overvallen, toch behouden in de haven is gekomen, was alleen te danken aan de zeemanschap der verschillende sleep bootkapiteins. De Nederlandsche regee ring heeft deze daad van zeemanschap geèerd door aan de leider van deze tocht de ridderorde van Oranje-Nassau uit te reiken, terwijl de andere kapiteins een waardeerend schrijven van de Minister van Waterstaat ontviDgen. Weer geld genoeg. Uit AmeroDgen wordt aan V.D. ge meld Nu graaf Bentinck zich weer in deze gemeente heeft gevestigd, hebben B. en W. het voorstel om het heffingspercen tage voor de belasting, dat op 6 pCt. was gesteld, teruggebracht op 4. Een bijbelvaste kiezer. In een Berlijnsch stemlokaal vond men bij de jongste verkiezingen een blanco stembiljet nevens een briefje waarop stond: Jezaia 41, vrs. 24. Daar staat n.l.„Ziet gijlieden zijt minder dan niet en uw doen is uit niets en bet ia een gruwel u te kiezen". Bet toenemende luchtverkeer. De Koninklijke Luchtvaartmaatschappfl heeft nu geregelde luchtlijnen op Londen Parijs, Hamburg en Kopenhagen. De toeloop van passagiers is in den laatsten tijd zoo buitengewoon toegeno men, dat zij zelfs door baar diensten op alle lijnen te verdubbelen nog niet aan de aanvraag zou kuonen voldoen. Zij heeft haar geheele materiaal in de vaart moeten breDgen en moet nog dagelijks velen teleurstellen. De drooglegging van de Zuiderzee. In een of ander gewichtig en officieel stuk deelt de Minister van Waterstaat mede, dat hij alles in 't werk zal stellen om de uitvoering van de Zuiderzeewerken krachtig en sdoI door te zetten. De minister is n.l. ook van meening dat een snelle uitvoering de totaalkosten der uitvoeriDg zal verminderen. Een springlevende doedel De heer Lazonder schijnt de Girozaak nog niet bizonder op orde gebracht te hebben, althans te oordeelen naar het volgende ingezonden stuk in deN.RCt. Bestaat de janboel bjj den Post Cböque- en Girodienst nog steeds? Nadat ik eenige maanden geleden de bekende accoordverklaring had ingezon den, vroeg ik verleden week mijn tegoed op (aanvraag in duplo, met mijn hand- teekeniDg eronder.) Gisteren kreeg de kantoorhouder alhier bericht, dat het saldo kon worden uitbetaald en werd hem verzocht, mijn erfgenamen te laten teeke nen, aaDgezien ik bij den dienst geboekt sta als overleden. Hoogachtend, P. Greup. Ouddorp, 23 Mei '24. Geachte Redactiel Onze Texelsche wegen. Wat uw abonnee die voor vooruit gang is, iD uw courant van 11. Woens dag schrijft over verbreeling en ver harding van wegen, woidt ook door mij onderschreven. Op één punt ben ik het echter beelemtal niet met hem eens, en hoop dan ook niet dit Polderbesturen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2