Gemengd Nieuws. De 23e Juni legde mej. G. E. Moojen, dochter van onze vroegere plaatsgenoot de heer J. K. Moojen, met gunstig ge volg het eindexamen vau het gymnasium te Haarlem af. Op initiatief van het Gemengd Koor te den Burg wordt een extra- goedkoope boot- en treinreis gehouden a.s. Zondag 29 Juni, naar de zangwed strijden te Alkmaar. Men geve zich hiervoor tijdig op en zie voor verdere bizonderheden de advertentie in dit blad. Oosterend. Donderdag a.s. zullen de oudere leer lingen van de o.l. scholen te Oosterend, Oost, Zuid- en Midden-Eierland met het onderwijzend personeel dier scholen een reisje naar Amsterdam maken. Met een extra boot komt men van Helder terug, om den dag zoo lang mogelijk te kunnen maken. Bloembollenreclame. Men overweegt te Hillegom om door de kweekers ter plaatse langs den hoofd weg in de tuinen en tuintjes bloembollen in perken te doen planten tot verfraaiing der gemeente en reclame voor h6t gebruik van onze bollen. De stand van het gewas wordt als volgt geachtHyacinthen jonge bollen best; voor dikke bollen is het weer on gunstig, toch zal het gewas goed zijn. Vroege tulpon staan middelmatig en hebben veel van het „vuur" te lijden. Darwin tulpen gewas goed Crocus ongelijk, over 't algemeen middelmatig. Hot Narcissen-gewas staat best. Gasaanval op een Senaat. In den Senaat van den staat Rhode Island, waar de democraten in de min derheid zijn, werd een dag en nacht voortdurend debat gehouden, waardoor de democraten trachtten te verhinderen, dat de door de republikeinen ingediende begrooting werd aangenomen. Toen het debat 42 uur geduurd had, drong een prikkelende lucht in de zaal. Eonige oogenblikken later zonken drie republikeinen en één democraat ineen. Het bleek, dat chloorgas in de zaal was galaten, waardoor de zitting moest wor den opgeheven Drie republikeinen wer den naar het ziekenhuis gebracht, waarna de zitting weer werd geopend. Weer ipat andersgeen „Jan" maar „Johannes." - Op een morgen kwam iemand op het stadhuis te 's Hertogenbosch de geboorte van zijn zoou aangeven. „Jan" moest de nieuwe wereldburger volgens papa keeten Op de burgerlijke staud dacht men er echter anders over. „Je kunt hem noemen zoo je wilt," sprak een der ambtenaren plechtig, „wij schrijven hier geen Jannen in, dat wordt Johannes." Aldus geschiedde 1 Honden-boudoirs. De Engelsche honden-mode heeft een nieuwe ster ontdekt, de z g. mouwhond jes. Het zijn de Cbineesche hondjes, ver want met het Pekicg-ras, maar dan veel kleiner. Men noemt ze mouwhondjes, omdat de Chineosche dames ze in de wijde mouwen van hun japonnen mee dragen. De beestjes moeten natuurlijk een verzorging hebben, overeenkomstig bun komaf en waardigheid, en er zijn hier en daar dan ook honden boudoirs ingericht, de muren behangen met Chi neesch weefsel en Japansch snijwerk. Eenvoudiger. „Word je wel eeus geplaagd door slape loosheid?" „Ta. Er zijn nachten, dat ik maar drie uur slaap." „Dan beklaag ik je, want ik weet wat het zeggen wil. Ik heb er nu al twee jaar last van. De dokter noemt het neuris insomnia paralaxitis. „Ik heb het al achttien maanden, maar wij noemen het „Marietje." De slachtoffers. Krautenverkooper luid op stiaat ven tend Geheimzinnige zaakVijftig slachtoffers E >n voorbijganger koopt haastig een courant en kijkt ze door. Zeg eens, jochie, ik zie r.it ts van dien aard iu het blad. Wat beteekent dat Dat is juist da geheimzinnige zaak mij"boMr U is het eon-en vijfstigste slachtoffer. Een waterkijkster beetgenomen. Men deelt aan de Dordrechtsche Cou rant mede Mej V. was sedert geruimen tijd suk kelende en kon, welke moeite men zich ook getroostte en welke gelden ook aan haar kwaal ten koste werden gelegd, geen genezing vinden, zelfs bij meerdere doctoren niet. Nu kwam haar teroore, dat een zekere mevrouw H. wonende te Rotterdam, hier ter stede aan de Nieuwe Haven een bureau voor uroscopie bad opgericht en daar des Vrijdags zit ting hield. Er was reeds een zekere roep van haar uitgegaan en wat meerdere doctoren niet konden, zou zij wel kunnen bewerkstelligen. Mej. V. stelde zich dan ook vol ver trouwen onder behandeling, doch toen na verscheidene weken geen beterschap intrad, kwam de familie van mej. V. op het denkbeeld, de behandeling van me vrouw H. te controleeren. Een der zoons begaf zich Vrijdag j.l. naar haar bureau en overhandigde baar een lleschje urine zijner moeder, wat meermalen gebeurd was en vroeg inlich tingen omtreDt den toestand van de zieke Toen mevrouw H. hem meedeelde dat ziju moeder goed vooruitging vroeg hij haar hoe zij dat dan toch wel kon consta- teeren, waarop zij antwoordde, dit aan de bacillen in de urine te kunnen bemerken. Hierop werd de zoon kwaad en zeide ten slotte niet de urine van zijn moeder,doch van het varken te hebben medegebracht en hij verlangde zijn geld terug. Zij gaf hem een gedeelte van het bestede geid terug. Het broertje. De agent wandelde langs het diepe kanaal en vond er een jongen, die bittere tranen schreide. „Wat is er jochie?" vroeg de agent. De jongen wees naar een hoed die op het water dreef. „Mijn broertje.... mijn broertje.... snikte hij. De agent sprong in het kanaal, dook onder 6n kwam weer boven, dook weer en zocht naar het broertje, maar vond het niet. Eindeljjk kwam hij weer aan wal, alleen met den hoed. „Waar stond je broertje, toen hg er inviel?" hijgde hij. Het jochie snikte nog. „Miju broertje.... heeft m'n hoed in het water gegooid. Ik wou het je zeggen, maar je liet me niet uitspreken. Een middel om StaalSmeed- ea Gietijzer van elkander te onderscheiden. Het is gemakkelijk indien men met emvoudise middelen deze metalen kan onderscheiden. Het te onderzoeken metaal wordt op een plek glad gevijld, zoodat de oppervlakte zuiver blank is. Op die plek biongt men een droppel zuiver ge concentreerd salpeterzuur (dat bij een drogist wel te kiijgen is) en laat dit een paar minuten op het metaal inwerken. Veeg het daarna weg en spoel de opper vlakte af met schoon water. Bij smeedijzer vertoont zich dan een witachtige, aschgrauwe, bij staal een bruinachtige-zwarte en bij gietijzer een donkerzwarte, duidelijk waarneembare plek. De kleuriog van deze vlek berust op de afscheiding eeuer groote of kleinere hoeveelheid fijn verdeelde koolstof, uit gietijzer ongeveer 3 petuit staal 0,6 pet. en uit smeedijzer 0,3 pet. Men beware deze gegevens, vroeg of laat kan men ze noodig hebben. Het mooie huwelijk Zoo is je zuster getrouwd? Ja, een mooi huwelijk. Heb je wel eens van graaf Hogendorp gehoord O, ja Tiouwde ze in die familie? Om zoo te zeggen, ja. Zij trouwde met een neef van de keukenmeid hij rijdt op do tram De zuchtende getuigen. Rechter (tot vrouwelijke getuige): „Gehuwd of ongehuwd?" De getuige zucht Rechter (dicteert): Ongehuwd. R ebter (tot mannelijk getuige)„Ge huwd of ongehuwd?" De getuige zucht. Rechter (dicteert)Gehuwd. Tusschen geleerden. Twee geleerden waren aan 't twisten. De een was een groote, 'ange maa, de ander een kort dilt ventje Opeens zei da lange man: „Jij, jij... wel man, ik zou ja in m'n zak kunnen sD ken Waarop de ander rep!;coe:de „Nou, dan zou je meer veistani in je zak hebben dan in je hoofd." Een ondernemend heerschap. Te Brussel is een Italiaansche post- commies aangehouden, die er vroeger te Florence met papieren ter waarde van 1 800 000 fr. van door was gegaan en tevens 12.000 lire had mesgenomen uit de kas van zijn vakvereeniging, waarvan bij voorzitter was. De man was eerst naar Zwitserland gevlucht en vervolgens naar Berlijn, waar hij het hof heeft ge maakt aan de dochter van een schatrijk Paraguayaansch gezant Het paar stond op trouwen, toen den postcommies de grond te heet onder de voeten werd. Hij zeide, dat hij vervolgd werd wegens een politiek delict, en vluchtte naar Brussel. Bij zijn aanhouding had hij nog 1500 fr. op zak. Txoeelingsdief en leed. In een Italiaansch ziekenhuis is men wanhopig geworden om een tweeling Gabriele en Emanuele, die voor totaal verschillende kwalen opgenomen waren, maar door de dokters en de zusters tel kens verwisseld werden, en dus hoe langer hoe zieker werden van elkanders en eigen geneesmiddelen door mekaar. Toen de directeur besloot patiënten te scheiden, opdat men zo volgens den burgerlijken stand en hun echte kwaal kon behandelen, liep de tweeling weg naar een ander ziekenhuis, waar de ellende wel opnieuw zal beginnen. Ontvoering van Ministers. Engelsche studenten krijgen van tijd tot tijd zonderlinge invallen, zooals deze nooit opkomen in het brein van studee renden in andere landen. Zoo is de libe rale oud minister Asquith eens door studenten aan het station te Liverpool ontvoerd. Zij brachten hem naar een andere vergadering dan die, waar hij zou spreken. Thans wordt uit Edinburgh ge meld dat aldaar studenten den minister van Schotland, Adams, hebben ontvoerd, toen deze de Scbotsche nationale galerij met een bezoek wilde vereeren. De studenten eischton een losprijs van 500 pond, die hun is uitbetaald en die zij op hun beurt geschonken hebben aan een noodlijdend ziekenhuis. Paniek in een kerk. Te Lajozmise, nabij Boedapest, zou een nieuwe klok in den toren worden ingewijd door een plechtigen dienst. De kerk zat vol menschen. De klokkeluider die op den uitkijk stond in den toren, riep naar beneden dat hij een touw zou laten vallen. Een vrouw in de kerk ver stond hem verkeerd, en gilde plotseling de klok komt naar beneden. Een paniek ontstond: kreten van: de toren valt om, brand, een aardbeving, de dag des oor deels komt, verergerden den angst der menschen, die zich als krankzinnigen bij den uitgang verdrongen. Drie kerk gangers werden doodgedrukt, 30 anderen min of meer ernstig gewond. Vreeselijk tramongeluk in Duitsch- land. Men meldt uit Berlijn Op den tramweg van Iserlohn naar Lethmathe is kort geleden een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Van de tram, die 7,30 uur uit Iserlohn vertrok, wei gerde bij den Hagener landweg de rem. De wagen werd uit de rails geslingerd en kwam tegen een boom terecht, die afknapte. De wagen werd geheel in elkaar gedrukt Er zijn 17 dooden, 30 zwaar en 20 licht gewonden. Daar de weg ter plaatse van het ongeluk sterk helt, is het begrijpelijk dat de tram in de bocht met groote snelheid uit de rails geworpen werd. Volgens de laatste berichten zijn er 13 dooden en 30 zwaar gewonden. Radio, boer en varkenskoopman. Ook sommige boeren hebben, vertelt de Maasbode, hun radiotoestel. Te Jut faas was er ook een Hij had juist z'n middagdutje gedaan en dachtkom, ik ga nog eeus even luisteren aan mijn radiotoestel. Hij hoorde juist de prijzen van de Leidsche varkens markt afroopen en schreef deze handig op. Kort daarna kwam een veekooper, om varkens van hem te tkoopen. „Ja, de tijden waren slecht, en de verrekens waren niks waardWaarop het domme boertje zei„Ik heb zoo juist per draadlooze de prijzen van de Leidsch9 markt gehoord, en als je die geven wilt kunt ge mijn verrekens krijgen en anders gaat ge maar weer weg." De veekooper moest de beestjes heb ben ea betaalde, met een zuurzoet ge zicht de gevraagde prgzen Beter een goedkoope doodkist en een eenvoudige begrafenis, Da een wei volbracht en onbaatzuchtig leven dan een praalgraf na' een.leven van zelfzucht. Het haar vergrijst, de beenen verstijven, de leden worden stram en langzaam kruipt het bloed door de aderen. Maar warm jmoet het hart blij ven, vurig de liefde: want niets is zoo schoon als een grijs hoofd boven een hart dat overvloeit van warme liefde. Afgunst is een tweesnijdend zwaard het verwoest zoowel eigen geluk als dat van anderen. Wie zijn fouten erkent, geeft geen bewijs van zwakheid maar van kracht Door de draadloooze gesnapt. Een eigenaardige geschiedenis heelt zich dezer dagen te New-York afgespeeld. De daar woonachtige mrs. Caroline Ho ward is de gelukkige bezitster van een ontvangtoestel voor draadlooze telefonie. Eén dezer dagen nu zat genoemde dame rustig aau haar toestel naar een draadloos concert te luisteren, toen de aangekondigde naam van één der concer teerenden meer dan wat ook haar gehoor- en andere zenuwen in beroering bracht. Wat was het geval Eigenaar van den haar zoo heftig schokkenden naam was notabene niemand meer of minder dan haar eigen echtgenoot, die drie jaar geleden zonder achterlating van adres vertrokken was en sindsdien taal noch teeken van zich had laten hooren. Ofschoon een hartstochtelijke iadio-ent- housiaste, legde ze toch onmiddellijk haar koptelefoon neer, verwisselde deze met bekwamen spoed voor haar hoed, sloeg haar mantel om, suelde naar buiten en riep een taxi aan. Deze bracht haar binnen korten tijd naar het gebouw, waar het draadloos zendstation, dat haar zooeven op het bewuste concert vergast had, was onder gebracht, het station W. J. Z. Ze kwam daar nog bijtijds genoeg aan, om haar gedeserteerden echtvriend we gens moedwillige verlating te dien arres teeren. Ook de infanterie kan goed schieten 1 Lu aansluiting op ons bericht over de fraaie schietproeven op den Hoorn ge nomen, laten wij bier een ander volgen waaruit moge blijken dat onze infanterie Dog beter kan schieten Eist 23 Juni. De infanterie uit Arnhem heeft hedenmorgen tijdens een oefening met lichtrakketten de geheele boerderij van den paardenfokker Johan Lamers te Elden in brand gestoken. De boerderij ging in vlammen op; het vee is gered. De stoomspuiten uit Arnhem en de brandweer uit Huissen en Eist werden bediend door militairen van het garnizoen Arnhem. Tegen de aardappelziekte. Aangezien in een paar provincies (Noord-Holland en Zeeland) de eerste verschijnselen van de aardappelziekte, veroorzaakt door de zwam Phytophthora infectans, zijn waargenomen, verdient het aanbeveling de eerste bespuiting van het aardappelloof met Eordeausche of Bourgondische pap uit te voeren, of al thans zoodanige maatregelen te nemer, dat een bespuiting spoedig uitgevoerd kan worden. De bereiding van Bordeausche pap geschiedt door samenvoeging van koper vitriool en versch gebluschte kalk, beide afzonderlijk met water aangemengd, in zoodanige verhouding, dat op 100 Liter vloeistof aanwezig zijn VU a 2 K.G. kopervitriool en lal1/» kalk (deze laatste hoeveelheid als ongebluschte kalk be rekend). Bourgondische pap wordt bereid 2 KG. kopervitriool en 1 KG. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Normaal pap poeder en dergelijke producten verdienen, wegens de gemakkelijkheid in het gebruik aanbeveling, indien zij het kopervitriool en de watervrije soda in de juiste ver houding bevatten en overigens 'n goede pap vormen. Twee of driemalige besproeiing met tusschenruimten van twee a drie weken is in verreweg de meeste gevallen als noodzakelijk te beschouwen, teneinde ook de knollen voor aantasting door de ziekte te behoeden. Besproeiing bij zeer zonnig of zeer winderig weer moet worden afgeraden met het oog op gevaar voor biadöetcha- diging. Inlichtingen wordeD verstrekt, door den PlantenziekteDkundigon Dienst te Wage- ningen.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2