k Texelsche Berichten. meelipy voorot roi over Puddingen zijn vastgesteld. Plaatsen bij de loopplank is absoluut uit den booze. De heer Dros geeft B en W in overweging zoo billijk mogelijk te werk te gaan bij het aanwijzen der plaatsen. De voorzitter zegt dat dit natuurlijk is. 1. Adres van A. |onker Szden Hoorn, be treffende herziening van een ten zijnen opzichte nadeelig uitgevallen beslissing inzake een aan gevraagde bouwvergunning. De voorzitter zegt dat het ter plaatse geen drukke weg is; kan de Raad zich ermee ver eenigen dat B en W een onderzoek instellen en zoo mogelijk een gunstige schikking treffen Goedgekeurd. 2. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ooer 1923. De kommissie tot nazien der rekening be stond uit de HH Boon (voorzitter) S. Keijzer en Pisart, leden. Men achtte het gewenscht dat ook de ontvangsten aan de hand van bewijs stukken zouden kunnen worden nagegaan, overigens geeft de rekening de kommissie geen aanleidingen rot op- of aanmerkingen, t$ en W stellen voor*de rekening goed te keuren en hun op te dragen maatregelen te beramen waardoor tot een betere kontrole op de ontvangsten geraakt kan worden. De rekening wijst aan een to'aal van Ontvangsten f 29172,38'/ Uitgaven 19356,39 Saldo 9815,99'/, Goedgekeurd. 3. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1923. Wordt op voorstel van de voorzitter gesteld in handen van een kommissie bestaande uit de heeren Keesom (voorzitter), D. C. Dros en v. d. Ree. 4. Idem gemeente rekening en rekening gem. electriciteitsbedrijf ouer 1923. Op voorstel van de voorzitter wordt: a. de gemeenterekening in handen gesteld van een kommissie bestaande uit de heeren A. Epe (voorzitter), C. Stoepker en S. Keijzer. b. de rekening gemeentelijk electriciteits bedrijf in handen gesteld van een kommissie bestaande uit de heeren de Graaf (voorzitter), Boon en Pisad. 5. Opmaking ooordracht uoor benoeming leden college uan zetters. De voorzitter doet voorlezing van een bijge voegd schrijven van de Kommissaris der Koningin, waarin deze erop wijst dai de zetters nog alleen voor de grondbelasting hun diensten bewijzen, waarom het wenschelijk is bij de benoeming slechts deskundigen in het schatten en opnemen voor te dragen. Aftredenden zijn de HH. J. Koning en IJ. Lap. Als tweetal voor de eerste aftredende wordt opgemaakt: I. J. Koning en 2. Jb. Boogaard. Als tweetal voor de tweede attredende wordt Opgemaakt: 1. IJ. Lap en 2. W. J. Bakker. 6. Crediet aanurage uoor luateruoorzie- ningen. Wordt voorgesteld om bij de School te de Cocksdorp een tweetal betonringen te plaatsen omdat men daar bij droogte zeer om water verlegen is. Bij de Ruigendijk is nueenzuig- perspomp aangebrachter wordt voorgesteld, tegen waterveronireiniginv, daar nog em put omheen te maken. Tijdens de droogte die we nu gehad hehben was de toestand te Oudeschild zoodanig dat B en W gemeend hebben te moeten ingrijpen door op een stukje gemeentegrond bij de Middellandsche weg een put'met pomp te maten. Naar aanleiding van een destijds opgeworpen kwestie of er ook bij de hoeve Dordrecht een pomp geplaatst zou worden, bevelen B en W aan dit nog even uit te stellen en eerst eenste zien hoe de nu reeds geplaatste pompen vol doen. Er ontspint zich nu een diskussie over de al of niet noodzakelijkheid van een pomp ter plaatse, waarbij het hoofdzakelijk gaat over de vraag of de bedoelde wel vtor of achter de duinen ligt. De h er Epe zet hierop uiteen dat er twee wellen zijn waarvan een voor en een achler de duinen. Nu de wel voor de duinen is opge droogd, heeft men noodgedrongen die achter de duinen in gebruik moeten nemen, ue heer v. d. Ree zou een pomp aan de weg willen hebben dan kon iedereen ervan profiteeren. De heer Dros zegt dat de heer v. d. Ree waarschijn lijk het oog op een nortonpomp heeft; dit is ech'er veel lastiger. Men heeft nu een wel, sla er een pomp in en de zaak is gezond. De heer de Graaf zegt dat de put aan de Ruigendijk toch wel de voornaamste ismen kornt daar van de Koog zoowel als van Oosler- end water halen. Laat het daar nu eerst maar eens bij. De heer Stoepker brengt B en W dank voor wat zij in dezen, op zijn verzoek, gedaan hebben. 7. Aankoop strookjes grond uoor straat- oerbreedingen te Oosterend. Waar de wegen te Oosterend smal zijn, moet elke gelegenheid om tot verbetering van be staande toestanden te geraken, worden aange grepen. Er wordt nu voorgesteld a. Van J. Trap te koopen 18 M2 grond voor f50,— voor verplaatsing van de schutting zal J. Trap zelf zorg dragen. b. Van de Fam. Plaatsman .13 M2 grond te koopen. c. Van G Kuijper, Koetebuurt, te koopen 11 M' voor f50,v..or verplaatsing «an de schutting zal G. Kuijper zorg dragen. d. Over te nemen van J. Manlje, 4 M2 grond, zonder kosten mits de gemiente zorg d aagt voor het verplaatsen van de schutting. Goedgekeurd. 8. Huur uan grond uoor rommelopslag- plaais te Oosterend. Reeds herhaalde malen is er in de Raad op gewezen dat te Oosterend de huishoudelijke afval etc. zoo maar langs de weg wordt ge worpen. Gebrs. Koning bieden nu de gemeente een s'uk grond in huur aan tegen een huurprijs van f 1,per jaar, onder beding dat de ge meente dan zorg draagt voor de afrastering. Het stuk grond is gunstig gelegen ten Noorden van het dorp, terwql de voorwaarden billijk, zijn te achten. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 9. Rioleeringsplannen. Ten opzichte van de toestanden te Oudeschild is zeer binnenkort van B en W de indiening van een afzonderlijk plan te verwachtende moeielijkheden ook mei de laatste belangheb bende zijn nu geheel opgelost. Voor den Burg en Oosterend zijn nog enkele voorzieningen noodig. Voorgesteld wordt om a. Aan de Schiloerweg te leggen 214 M. riool, met 11 kolken en 8 zinkputten. Het riool zal uitmonden in de Verversloot achter de Warmoesstraat. b. In de Gasthuisstraat te leggen 152 M. riool, met 2 kolken en 2 zinkputten c. Te Oosterend, door de tuin van de heer A. Eelman Azn., te leggen 59 M. riool, met 2 kolken en 1 zinkput in de tuin van de heer Eelman Wordt goedgekeurd. De heer Roeper zegt dat er in de Waal ook al eens om rioleering gevraagd is. De voorzitter zegt dat de hier ingediende plannen reeds van oudere datum zijn. Maar de zaak heeft de aandacht van B en W. 10. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1924/1925 Langzamerhand volgt het vermenigvuldigings- cijfer de dalende lijn. Weliswaar is erin 1923 rond *0,000 gulden overgehouden, maar dat cijfer begint reeds aardig te pinken en gere kend mag worden dat tenslotte niet meer dan 20,000 gulden op de nieuwe dienst zal kunnen worden overgeschreven. Ofschoon B en W meenen dat de dalende lijn moet blijven gevolgd, achten zij het toch een zaak van voorzichtig financieel beleid om niet t e ver te gaan met een verlaging. Wan neer toch een daarop volgend jaar weer tot verhooging zou moeten worden overgegaan, dan zou dit hoogst orpleizierig zijn. Wordt dus voorgesteld om voor 1924-'25 het ver- menigvuldigingscijfer te brengen van 1,5 op 1,3. De heer Keesom zegt dat we zoo zoetjes aan door onze spaarpot beginnen heen te raken. En de gelden die worden.allemaal besteed niet aan oogenblikkelijk noodige, tijdelijke voor zieningen, maar aan zaken waar onze nakome lingen evenveel pleizier van zullen hebben als wij. Moet dat nu zoo doorgaan Laat die nakomelingen daar ook maar wat aan meebe talen dat kan, als men voor dergelijke pro- duktieve werken een leening sluit inplaats van ze uit gereed geld te betalen. Zoo gunstig zijn de tijden toch niet; weliswaar zijn er op de lammerenmarkten goede prijzen gemaakt, maar het staat zeer te bezien of dat zoo door zal gaan. De heer Keesom stelt dus voor om het vermenigvuldigingscijfer op 1 te bepalen. De heer D. C. Dros sluit zich volkomen bij de vorige spreker aan. De belastingen moeten omlaag en daartoe moet het cijfer op 1 gebracht worden. De heer de Graaf zegt dat we het gerust een jaar op 1 kunnen stellen. De heer Boon zegt dat de gedachtengang van de heer Keesom onjuist is. De spaarpot gaat leeg; wanneer wij nu het vermenig vuldigingscijfer nog lager stellen dan wordt de belastingopbrengst immers nog minder De heer Pisait zegt dat, wie de vruchten zullen plukken ook maar moeten bijdragen, en steunt dus het voorstel Keesom. De voorzitter zegt dat 1,3 een behoorlijk overwogen voorstel is, en dat men groote sprongen niet kan wagen. De heer Keesom zegt in 1923, toen het voor stel luidde 2,— te nemen, zelf t,5 aanbevolen te hebben. Later bleek dat het best had gekund. Nu ook weerer is ruim 80.000 gld. over ge weest verleden jaar en bij het hier voorgestelde cijfer wordt de orbrengst ook al weer 10,000 gld. te hoog geraamd. Waar is dat voor noodig? Wethouder Keijser zegt, dat men ook met de werkejoosheid rekening moet houden. De voorzitter zegt dat de veiligheid in acht genomen moet worden het kan ook tegen vallen. Het voorstel Keesom (faktor 1,—) wordt in stemming gebracht en verworpen met zes teger. zeven stemmen. Tegen stemden de HH. Boon, Stoepker, Vonk, Keijzer, Epe en beide Wet houders. De vermenigvuldigingsfaktor wordt dus vast gesteld op 1,3. 11. Wijziging uerordening^ bepalende aan tal leeraren Zeeuaartschool. Van hoogerhand is bericht ontvangen dat er op de Zeevaartschool op eenigerlei wijze be zuinigd moet worden een bedrag van f4000, per jaar. Het heeft een punt van overweging uitgemaakt of dit te bereiken ware door op heffing van de 3e stuurlieden afdeeling dan wel door tijdelijke stopzetting van de opleiding voor het B.-diploma. Waar in de praktijk de voordee'en, die aan het diploma B verbonden zouden worden, nog niet in werking zijn ge treden, hebben B en W gemeend te moeten voorstellen over te gaan tot opheffing van de B-klasse Wordt dit voo'Stel aangenomen dan kan vervallen een leeraar in de theoretische Zeevaartkunde. Waar de heer P. Vijn een tijde lijke aanstelling heeft, zal deze leeraar dan met ingang van de nieuwe kursus ontslagen zijn. De heer Epe zegt deze nieuwe beknotting van ons eilander-onderwijs zeer te betreuren er is hier toch al zoo Weinig gelegenheid. De voorzitter zegt dat, alhoewel de Zeevaart school een gemeentelijke instelling is, het feit dat deze voor 75 pCt. gesubsidieerd wordt maakt dat men al heel weinig in de melk te brokken heeft. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 12. Vaststelling instructie gemeente ontuanger. Wegens verandering der boekhoudvoor- schriften van Gedeputeerde Staten is het nood zakelijk wijziging te brengen in de instruktie van de gemeenteontvanger. B en W hebben gemeend nu een geheel nieuwe instruktie te moeten vaststellen. Er komen hierin onder meer b-palingen voor die het mogelijk maken de zekerheidstelling van de gemeenteontvanger belangrijk te verlagen. Nadat een door de heer de Graaf voorge stelde iedaktiewijziging in een der artikelen door B en W is overgenomen, wordt de nieuwe instruktie zonder hoofdelijke stemming vast gesteld, 13. Vaststelling uerordening, houdende bepalingen omtrent het bezigen uan motorrijtuigen als openbaar middel uan ueruoer. Jn de ontwerp-verordening met memorie van toelichting komt o.m. het volgende voor. Het exploiteeren van een openbaar mid del van vervoer raakt het algemeen belang en kan dus een onderwerp zijn waarmee de Overheid zich inlaat. Reeds 26 Augustus 1863 werd door de Raad van Texel vastgesteld een verorde ning van politie op de wagendienst van den Burg naar de Haven", waarin deze omnibusdienst tot in de kleinste bijzonder heden werd geregeld. Bij het reglementeeren met, betrekking tot de autobusdiensten betreden de ge meentebesturen dus feitelijk geen terrein waarop ze zich te voren niet bewogen zij zetten slechts een nieuwe stap, tals gevolg van de voortschrijdende techniek, op een gebied waarover hun zorg zich reeds lang uitstrekte. De veiligheid van de passagiers vordert dat de eischen waaraan een openbaar middel van vervoer moet voldoen, niet vrijelijk aan het inzicht van debndernemer worden overgelaten. Art. 1 van de verordening behelst dat het zonder schriftelijke vergunning van B en W verboden is een openbaar middel van vervoer in werking te hebben of te brengen. Art. 7 zegt dat aan weerszijden duidelijk moet staan aangegeven hoeveel personen erin vervoerd mogen wordendat er een duidelijk leesbaar tarief in de wagen hangt en dat er een verbandtrommel en een brandbluschapparaat aanwezig moeten zijn. Het is verboden in de bussen te rooken. Art. 8 zegt dat het verboden is op eeniger lei wijze personen te lokken. De toelichting vermeldt dat B en W zich voorstellen o m. de volgende voorwaarden te stellen Bepaalde maximum eu minimum-afme tingen 2 portierenvoldoende breede gangpaden, 40 cM per persoon zitplaats enz De dienstregeling zal aan de goed keuring van B en W worden onderworpen; de maximum rij-snelheid is 30 KM. per uur; de bestuurder moet minstens 21 jaar oud zijn en behoorlijk gekleedde onder nemer moet de inzittenden bij een solide maatschappij verzekeren, enz. B en W deelen verder nog mede dat het hun bedoeling is voor het trajekt Burg Haven aan de beide rijdende ondernemers •vergunning te verleenen. De heer Keesom heeft bezwaar tegen art. 2, verbod houdende op de openbare weg een rijtuig of auto tot verhuur aan te bieden. Als je een auto achterop komt en die neemt je mee dan mag de politie je er weer uitzetten. De voorzitter zegt dat dit artikel natuur lijk met beleid toegepast moet en zal wor den. Het slaat in 't geheel niet op de partikuliereautoverhuurders, die op geener-, lei wijze in hun bedrijf bemoeilijkt worden. Het betrefl alleen een openbaar ver voermiddel zooals een bus. De heer de Graaf zegt dat z.i 21 jaar voor bestuurder wel wat te hoog is. Er rijden hier toch zeer Bekwame chauffeurs die jonger zijn. De voorzitter zegt, dat waar zoo'n bus een zeer groot aantal menschen bevat en grooter is dan een gewone auto, men toch wel mag vragen dat de bestuurder niet al te jong zij. De heer de Graaf vraagt of dat rook verbod er wel in moet. De voorzitter antwoordt, dat dit niet uit courtoisie tegenover de dames er in ge- lascht is, al ware ook dit een goede reden, maar ter voorkoming van brandgevaar. De heer de Graaf betwijfelt of het wel tot de bevoegr heid van B en W behoort, te verbieden dat een ondernemer zijn passa giers zal wenken bij hem te komen De voorzitter antwoordt, dat dit wel degelijk tot hun bevoegdheid behoort. De heer de Graaf moet dan maar eens in Amsterdam buiten het Centraalstation gaan kiiken. De heer Dros vraagt of alle zitplaatsen, ook de opklapbare, nu gesloopt moeten worden De voorzitter zal dit nog in nadere over weging nemen. De heer Roeper zegt dat het verleenen van concessie niet in het algemeen belang is. Het is bevoordeelen van enkele per sonen Ieder moet het recht hebben om te rijden waar en hoe hij wil. De voorzitter zegt, dat dit een opvatting is die hij niet kan deelen en de praktijk zal over enkele jaren wel uitwijzen dat er zeer weinigen zullen zijn die met de opvatting van de heer Roeper zullen kun nen meegaan. De heer Stoepker zegt dat er niet over de remmen wordt gesproken in de ver ordening. De voorzitter zegt, dat dit bij de motor en rijwielwet geregeld is. Bij een keuring wordt hier het eerst naar gekeken. De heeren Dros en Roeper dringen erop aan dat een te zware belasting bovenop de bus verboden zal worden. De voorzitter zegt toe, dat dit in de be palingen zal worden opgenomen. De verordening wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 13a. Voorstel tot het aankoopen uan een teerketel en teer, tot het teeren uan het uerbeterde tuegulak Hauen-Burg- zicht. Het ie gebleken dat de basalt door een bindmiddel moet worden vastgelegd, wil men van de wegverbetering het volle resul taat verwachten kunneo. Er wordt dus een krediet aangevraagd van f 2500 tot het aankoopen van een teerketel met 80C0 kg. teer en wat daar verder, by behoort. Op een spoedige be handeling wordt aangedrongen daar er baast by is. Wordt goedgekeurd. 14. Financieele regelingen, dienst 1924. Enkele regelingen, hoofdzakelijk voort vloeiende uit de ter zitting genomen be sluiten, worden z.h.s. goedgekeurd. Rondvraag. De heer Dros vraagt of het noodzakelyk is dat voor de militiekeuringen altyd lo kalen van de school gebruikt worden. De voorzitter zegt toe te zullen over wegen of een andere geschikte lokaliteit te vinden is. De heer Dros zegt een gemoedelyke her innering aan B en W te willen richten aangaande een ter vorige raadszitting inge komen verzoek tot het instellen van een rookverbod voor jeugdige kinderen. De heer de Graaf zegl, dat er de laatste tyd kiacnteu uit Cocksdorp komeD omtrent het ryden op 't smalle straatje. Kau dat niet in de verordening opgenomen worden? De voorzitter zegt dat dit nu niet meer kan. De heer Boon zegt dat de Gemeenteiyk6 Inkomstenbelasting zoo'n ongeiyke draag- krachtvordeeling heeft. Het ware nu wel mogelijk om met een voorstel dezerzyds ter tafel te komen, om deze verordening te wyzigen; evenwel ïykt het spr. een vrienaschappeiyker methode B en W uitte noodieen hun opvattingen 07er een wijzi ging in die zin, dat geziunen met veel kinderen meerdere aftrek krijgen dan tot nu toe geschiedt, eens kenbaar te maken. De voorzitter zegt, dat hiertegen geen bezwaren bestaan. De heer v. d. Ree vraagt te de Cocksdorp een tweetal waarschuwingsborden te willen plaatsen, waarvan één by J P. Dros waar al een oogeluk gebeurd is. Do voorzitter acht dit een geschikt werk voor de A N.W B. De heer v. d. Ree vraagt nog een licht punt daar ter plaatse, en een bij de loods van Daalder, wat z. i. zeer noodig is. De voorzitter zegt de toestand ter plaatse 66DS te'zullen opnemen. De heer Epe vraagt de planken over de duinen, van de reddingbootschuur naar het strand, eens te willen vernieuwen. Er is uit een desbetreffend fonds nog f200 over. De voorzitter zegt dat'dit zoo maarniet mag. De heer Pisart zegt dat het toch ook ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer is. Dezelfde spr. vraagt ook nog een zink put in de Waalderstraat te willen aan brengen op warme dagen is het daar een ondraaglyke stankdat is niet gezond. Da voorzitter zegt dit toe. Do heer Pisart wenscht nog enkele op merkingen over het elektrisch licht te maken. De voorzitter geelt in overweging dit bij zyn onderzoek van de rekening in welke kommissie de heer P. toch zitting heeft te doen Da heer Pisart wenscht toch liever nü zyn opmerkingen te maken. Er is z j. slecht en weinig licht; wat moet er ge beuren als er een zieke is en het licht gaat ineens uit. Ja, van 's avonds 11,25 tot 11,30 dan is het licht goed. Gaarne zou spr. ver nemen hoe of het hier toch wel mee staat. ^De voorzitter zegt dat deze kwestie zich in de zeer bizondero belangstelling van B en W mag verheugen, maar dat voor spellingen hieromtrent toch niet door spr, gedaan zullen worden. Binnenkort komen de beschouwingen en volledige rapporten hierover in de Raad. Da heer Roeper vraagt boe het met de brandspuit in de Waal staat? Ds voorzitter zegt dat men deze binnen kort krijgt, desgewenscht kan de heer Roeper hem dadeiyk meenemeD, Sluiting te 53/i uur. Examens etc. E. F. vau Douwen te den Hoorn deed met gunstig gevolg examen voor de 2e klasse H.B. S te Helder. Bevorderd tot de 39 klasse der vakschool voor meisjes to Helder, de leerÜDge Conie Dros van hier.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2