Foster's Rugpijn Nieren Pillen Uitslag van gehouden Moopingcn. Het Goud der Zee, Texelscha Courant. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in GLAZEN FLACONS, Foster-Mc Clellan Co. a London. Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. ons nieuwe en spannende feuilleton, begint op de laatste bladzijde van dit nummer onzer courant. Zorg xlat ge er geen enkel gedeelte van behoeft over te slaan. Wees niet afhanke lijk van een samenlezende buurman of vriend neef of nicht. Voor een kwartje in de maand wordt U de Texelsche Courant door heel Nederland franko per post tehuis bezorgd. Abonneert U nog heden op de Geslaagd voor de akte nuttige handwer ken te Groningen, Mej. P. C. Bonne, te Win- sum (Fr.) Albert Backer, Cornelia de Jonge, Dirk Room en Thijs Tiessen, leerlingen van de M. U. L. O. school alhier, slaagden heden (Vrijdag) te Alkmaar voor het Mulo-examen. Cello-concert in Hotel Texel. Men verzoekt ons een kleine opwekking te plaatsen voor het celloconcert dat as. Vrijdag in H itel Texel zal worden gegeven door de hier niet meer onbekende cellist Carel van Leeuwen Boomkamp, met aan de piano zijn zuster Tonny van Leeuwen Boomkamp. Wij zouden haast geneigd zijn te vragen is dat nu nog noodig Goede muziek hooren we op Texel al zoo zelden dat de enkele maal dat ons hiertoe de gelegenheid geboden wordt, toch zeker een ieder, die ook maar een greintje voor muziek gevoelt, er heen gaat. Voor nadere bizonderheden zie men de ad vertentie in dit no. Schoolfeest. 't Was Donderdag feest voor de leerlingen van de Christelijke school alhier. Onder geleide van het onderwijzend perso neel en enkele genoodigden, ging het per automobiel naar de Koog, waar aan het strand eenige prettige uren werden doorgebracht. Wel liet het weer af en toe iets te wenschen over, doch de jeugd was goedsmoeds en de redding tent, het boothuis van de N. en iuid-Holl. Red ding-Maatschappij, bood een welkome beschut ting tegen de enke'e regenbuien en gelegenheid voor het gebruiken van de versnaperingen, die de kinderen met milde hand werden verstrekt. De jeugd vermaakte zich kostelijk en de tem peratuur van het zèewater was daarbij geen beletsel, het was lekker om te baden. Opgewekt werd ten slotte weer per auto, wat een genot, de terugreis naar den Burg aanvaard. In de beste stemming kwam men hier aan en na de gebruikelijke rondjes keerde ieder huiswaaits. Toelating Zeevaartschool. Toelating tot de eerste klasse der zee vaartschool verkregen' de volgende leer lingen J. N. H. Klerk, Krommenie G. J. ten Gate, Apeldoorn K. v. d. Kooij, de Cocksdorp N C. J. Lampers, de Cocksdorp F. M. H. de Hesselle, Aachen (Duitschland) C. Cupido, den Hoorn J. G. v. d. Kuylen, St Gratiën (Frankrijk) Een tweetal leerlingen moet in Septem ber nog toelatingsexamen doen. Naar Terschelling. Ter voorkomiüg van misverstand ver wijzen wij onze lezers naar de in dit no. voorkomende advertentie betreffende de gewijzigde vertrekuren van het s.s. Ter schelling, dat morgen'naar het eiland van die naam een pleziertocht onderneemt. Men deelt ons nog mede, dat het Fanfare de reis zal meemakenwaardoor de be langstelling voor de reis zeker zal toe nemen (.e Cocksdorp 23 Juli Hedenrr iddag moest de sergt. vlieger A. Oost- indië met het toestel de F 538 uit „de Kooij" een noodlanding maken wegens motordefect. De landing, die«plaats had op het strand achter de Eierlandschen vuurtoren, liep vlot van stapel. Van den motor bleek de watermantel gescheurd en de nokkenas gebroken. Een per vliegtuig aangekomen monteur is bezig de motor te herstellen. Oudeschild. v Deze week werden van hier verzonden 341 lammeren, 55 schapen, 41 varkens, 15.kalveren, 5 koeien en een paard. Schoolreisje. Dinsdag j.I. was Oudeschild aan de beurt met een schoolreisje. De hoogste drie klassen maakten toen, onder leiding van de heer Schaap, een uitstapje naar Ams'erdarn. Na een goede reis naar de hoofdstad werd, daar aangekomen, plaats genomen op een klaar liggende boot die het gezelschap, na een heei lijk tochtje over het IJ naaf de Johan de Wit bracht. Deze groote boot van de Maatschappij Nederland, die het verkeer met onze Oost onderhoudt, werd onder vriendelijke leiding bezichtigd. Na afloop hiervan voer men naar de wal, waar een extra-trem gereed stond. Deze bracht allen door de stad, stilhoudende bij bezienswaardige punten, naar Artis. Hier werden de oogen uitgekeken en de magen gevuldwaarna de terugtocht werd aanvaard. De heer Schaap met het overige onderwij zen 1 personeel ei de g leiders hebben zeker de dank der ouders verdiend door delinderen zulk een prettige dag te bereioen. Ue Kooij, 25 Juli Vernieuwing plankenpad. in de laatstgehouden raadszitting werd door de h< er Epe aan B. en W. gevraagd het planken- p.d van de reddingbootschuur naar 't strand te willen'vernieuwen. Het gemeentebestuur heeft, zeker omdat we midden in het seizoen zitten, gemeend hier snel te moeten handelenreeds in het begin dezer week toch werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden en thans is het pad reeds klaar. Voor de vele badgasten en in- wdhers van Texel een heele verbetering. I e waanzin dezer wereld De kopjes-duikelaar, die al duikelend over zijn boofd van Amsterdam naar Marseille zou JuikeleD, is inderdaad aldatr aangekomen. Een weg van evertj s 11 U K. M. H et oorlogs-jubileum Weinig belang stelling te Alkmaar. Het komitee tot herdenking der mobi- lisa ie- 914 is te Alkmaar wegens gebrek aan belaugstellirg ontbonden. Typeerend is het feit, dat van de 29 uitgezonden veizoeken aan burgemeesteis uit omlig gende plaatson,oor. tot vortfung vaneen plaatselijk komitee over te gaan, niet één antwoord is binnengekomen. Inbraak in een school. Te Enschede is Zondagnacht, vermoe deljjk door gebruik te maken van valscbe sleutels, ingebroken in de Openbare Lees zaal aldaar, De politie, gewaarschuwd door eon burger die iets verdachts be merkte, vond den dief gevlogen. Er wordt een bedrag vaD ruim f80 vermist. Mond- en klauwzeer. Hoezeer het mond- en klauwzeer in Gelderland om zich heen grijpt, blijkt uit de omstandigheid, dat zich alleen in Ede de laatste dagen 56 gevallen dezer ziekte hebben voorgedaan. Doodelijk ongeluk met een bagger molen. Maandagmiddag was men op de Arn- hemsche sleephelling b9zig met het af tuigen van een baggermoleo. Plotseling begonnen vier emmers van den molen in benedenwaartsche richting te rollen De werkman L. Jansen geraakte met de emmers tusschen de ladder door te water. Tijdens het vallen werd zijn hoofd geheel verbrijzeld, zoodat toen de ongelukkige uit het water werd opgehaald, de omboden geneesheer slechts den dood kou consta- teeren. 'n Tweede werkman kreeg lichte verwondingen. Een huwelijk tusschen „sterken.a Samson Brown, bekend als de sterkste mao van de aarde, is Zaterdag te Lewis- ham in bet huwelijk getreden met Dorothea Dawes, die het „sterkste meisje van Engeland" genoemd wordt. Onmiddellijk na de huwelijksplechtig heden begaven de gelukkige „sterken" zich naar Cratford,om aldaar een voorstel ling te geven. Onderweg hield Brown even stil bij een automobielreparatie, door eoDige minuten een kant van den auto 1 dM. van den grond te hoDden. Bij de voorstelling kneep hjj een appel tot moes, dreef met de hind een nagel in een paardenhoef, beet een ijzeren ketting met zijn tanden in tweeëa en droeg vier manoen op een tafel. Brown's sierke vrouw verrichtte toeren met halters van 56 pond en droeg twee mannen op een tafel rond. Een kind op de motorfiets. Bij de motorrennen, die vorige Zondag te Sappemeer gehoudeu werden, gaf een 6 jarig jongetje van Kant uit Midwoide een demonstratie op een motorrijwiel. De kleine motorheid had veel succes bij het publiek. Op slag doocl. De loodgieter J. K. is Maaudagoamiddag uit de dakgoot van pand na. 50 aan den 's-Gravendijkwal te Botterdam, waar bij werkzaam was. vermoedelijk tengevrlge van een duizeling, op straat gevallen en op zijn hoofd terecht gekomen Hij was opslag dood. Zijn lijk is naar het zieken huis gebracht. Een moeilijke redding. De Cape Times meldt, dat de Nederl. sleepbooten Utrecht en Friesland bij Port-Elizabeth ten Oosten van Kaapstad, met geweldig zwaar weer te kampen hebben gehad. Zowaren van Java onder weg naar Walvisch Baai via Mauritius en vervoerden voor de havenwerken al daar een grooten baggermolen en vier modderbakken, elk bemand met twee koppeu. Twee dagen lang hadden ze te kampen met geweldigo hooge zeeën, als gevolg waarvan de vier modderbakken lossloegen. Drie kou de Friesland er weer opbalen, maar de vierde geraakte in zin kenden toestand De twee opvarenden zijn door de tor assistentie uitgezonden Travelier, op het allerlaatste oogenbük gei ed (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Vergun me een kleine ruimte in uw veelge lezen blad. Met verwondering las ik in het verslag van de gemeenteraad, dat onze Edel Achtbare Heer Burgemeester durft te zeggen dat er naar recht en billijkheid gehandeld is, wat betreft de standplaatsen van autobussen. Reeds twee stukken heb ik bij B. en W. ingediend om een standplaats voor mijn autobus; maar aange zien er niet billijk is gehandeld, wat ieder eerlijk mensch kan zien, achtte ik mij genood zaakt, mij tot den Raad te wenden, hoewel ik wist, dat zooiets bij B. en W. thuisbehoorde. Waarom heb ik niet hetzelfde recht als anderen? Even wib ik dit zeggentoen de heer Kikkert reed en de heer Boekei begon, werden de por tieren der wagens evenwijdig van de loopplank verwijderd. Evenzoo toen de heer Reuvers kwam. Waarom moet ik nu zooveel voorwaarts staan Daar ik overtuigd was, dat er niet naar recht gehandeld was, vatte ik het plan op, een ver zoek te richten aan den Raad, doch kreeg toen bericht van den Burgemeester, dat ik een betere plaats zou krijgen. Maar daar ze me nu heelemaal wegdrukken is die verandering van standplaatsen, achteraf gezien zuivere politiek geweest. Om die reden heb ik me nu tot den Raad gewend Het is wel jammer, dat de Raad zich hier niet mee mag bemoeien, want als ik het van den Burgemeester moet hebben zal het laat worden die mag nu een maal niet over Kalis. Ik heb me wel eens afgevraagd, wat daar de reden van is? Ook heb ik onze EdelAchtbare er op gewezen, indien onze standplaatsen even goed zijn, dan te verwisselen, doch dan loopt hij lachend weg. Waar kan ik hier nu recht voor vinden Dankend voor de plaatsruimte, P. KALIS Cz. Mond- en Klauwzeer. De ziekte is geweken bjj het vee van: Jac- Kok GzHoogte; Gebrs Bakker, Spijk; Gebrs Boon, de KuilJac. P Bakker, de Kuil; P. W. Lap, de Buitendijk; H. P. Zijm, den Hoorn. Texel, 25 Juli 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSLNG DAMSTE. Herdenking Mobilisatie 1924. De Burgemeester van Texel brengt het vol gende ter openbare kennis. Over het geheele land wordt dit jaar het feit herdacht, dat 10 jaar geleden de geheele weer macht werd gemobiliseerd om af te wenden het gevaar dat ons Vaderland in den plotseling uifbrekenden wereldoorlog zoude worden mee gesleept. Is het eensdeels de bedoeling om bij degansche bevolking op te wekken een gevoel van dank baarheid, dat wij voor de bittere ellende, die een oorlog op eigen bodem medebrengt gespaard zijn gebleven; om te verlevendigen het besef der noodzaak van eenheid en saamhoorigheid bij groofe gevaren en te versterken vaderlands liefde als eerste burgerdeugd anderdeels wordt met deze „herdenking" beoogd het verwekken van sympathie voor de gedachte om, zooveel zulks doenlijk is sieun te verleenen aan die oud-gemobiliseerden die in bijzondere mate zijn getroffen door de gevolgen van het langdurig verblijf onder de wapenen en die daaronder nög lijden. in deze Gemeente zal de herdenking op de volgende wijze plaats hebben. lo. Aan de geestelijkheid van alle gezindten is verzocht, om zoo mogelijk op Zondag 27 Juli a.s. aan de herdenking een toepasselijk woord te willen wijden. 2o. Op Woensdag 30 Juli zullen in de Ge meente manifesten worden aangeplakt, waarin de bevolking gewezen wordt op de beteekenis voor ons land van het gebeuren in 1914. Het ligt in de bedoeling, dat deze manifesten blijven hangen tot en met 1 Augustus d.a.v. 3o. Op Donderdag 31 Juli a.s. des namiddags te 5 uur zullen alle gemeente-klokken gedurende eenigen tijd worden geluid. 4o. Op Donderdag 31 Juli a.s. zal van de openbare gemeente-gebouwen de vlag worden uitgestoken. Waar bij de „herdenking" geener lei „feestbetoon" te pas komt, is het niet de bedoeling, dat particulieren zullen vlaggen. In de week van 28 Juli tot 2 Augustus a.s. zal langs de huizen der inwoners een collecte worden gehouden voor het in den aanhef van deze bekendmaking genoemde philantropische doel. Voorts wordt onder de aandacht gebracht, dat een drie-tal oud-gemobiliseerden uit deze Gemeente op kosten van het Heröenkings-Co- mité kunnen deelnemen aan eene landelijke herdenkingsbetooging, welke op Vrijdag 1 Augustus te 's Gravenhage za! plaats hebben, ten doel hebbende, de blijken van trouw aan Vaderland en Vorstenhuis te hernieuwen. Bij deze samenkomst zullen de oud-gemobi liseerden worden toegesproken door verschil lende Ministers en verdere autoriteiten en spre kers. Oud-gemobiliseerden die aan deze nationale betooging mochten willen deelnemen, kunnen zich daarvoor ten gemeentehuize opgeven. Texel, 25 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 19 Juli tot en met 25 Juli 1924. GEBORENJacob, z.v. Jan Boon en Su- zanna Verschelling; Catharina, d.v. Andries de Visser en Dirkje Burgman Klaas, z.v. Jan Bakker en Hillegonda Magdalena Druif. OVERLEDENJannetje Visser, 48 jaar, weduwe van Biem Vlaming. ■4 KV ON DEN VOORW ERPEN. tG»-rt»iponr*erd ion raadbuize). 1 kous, 2 portemonnaies, 1 zweep. Notaris MULDER, op Woensdag 23 Juli in café den Burg voor den heer A. Guiljam a. de boerenhofstede „Locristy" met nieuw gebouwde schuur en 26.77.70 H. A. bouw- en weiland. Kooper C. M. Verheul te Rozenburg voor f 17900,—. b. een arbeiderswoning met 0,21,20 H.A. land. Kooper Adr. Mechielsen voor f850, Op Vrijdag 25 Juli in café den Burg voor den heer A. Eelman Az. a. een boerenwoonhuis met schuur be nevens diverse perceelen bouw-, wei- en hooiland, gelegen in den polder het Noorden, samen groot 49 hectaren, 78 aren, 30 cA. Kooper L. Koning Sz. te Oosterend voor f 17040,—. b. een perceel bouw- en weiland, ge naamd „Driehoek" en de „Frank" zuidelijk gedeelte, samen groot 67 aren. c. een perc. bouw- en weiland, genaamd „de Frank" noordelijk gedeelte, groot 71 aren, 30 centiaren. Gecombineerd gekocht door L. Bakker Wz te Oosterend voor f4070,—. d. een perceel weiland genaamd „Tiltje" groot 58 aren. 20 centiaren. e. een perceel weiland genaamd „de Bollen" groot 70 aren, 10 centiaren. Gecombineerd gekocht door Jb. Eelman Dz. te Oosterend voor f 3535,—. f. twee woonhuizen, waarvan een met groote aangebouwde schuur en erf, te Oosterend, groot 7 aren, 67 centiaren. Gecombineerd gekocht door K. Eelman Wz., polder 't Noorden voor f2590, g. een perceel hooiland gelegen aan de Vanweg nabij Oosterend, groot 1 hectare, 8 aren, 70 centiaren. Gekocht door Jan Vlaming Jbz. te Zeven huizen op Texel voor f850,—. Zondag 27 Juli 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur dr. O. Norel. Koog, v.m. half 11 ds. v. 't Hooft. Herdenking mobilisatiedagen. Oudeschild, nm. half 3 ds. Schellenberg. Den Hoorn, vm. half 11 Eerw. Heer J. M. Martens v. Amsterdam. Collecte voor de Zeemanszending. Oosterend, nm. 3 uur Eerw. Heer J. M. Martens v. Amsterdam. Collecte voor de Zeemanszending. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. Purmerend, 22 Juli. 496 Runderen waaronder: 340 vette koeien f 0,90 a f 191 Gelde Roeien Melkkoeien 35 Stieren. 83 Vette kalveren per Kg 240 Nuchtere kalveren 533 Schapen 345 Lammeren 635 Vette varkens per K.G. 62 Magere varkens 239 Biggen Kipeieren Schagen, 24 juli. 85 Vette koeien 300 a 515 21 Gelde koeien 200 a 375 20 Kalfkoeien 325 a 500 88 lammeren 22.— a 33.50 75 Vette varkens 0,58 a. 0,64 148 Biggen 8,— a 13,— Boter 2,10 a 2,30 Kipeieren per 100 6,— a 6,75 1,25 p. K.G. 175 a 400 175 a 400 1,20 10- 35,— 20,- 0,58 14, 10, 1,50 43,— 48,- 28,- 0,63 24,- 15,— 5,60 a 7,90 verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpak kingen.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2