X°. 3836, Zaterdag 9 Augustus 1924 37s1- Jaargang. jSieuws- en Advertentieblad. !De pluimveeteelt op Jexel. Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. idverteuttSo daags voor de uitgave vóór 4 our nam. ABONNEMENTEN «a ABVBRTENTIEN worde* «angenoan kQ do TJitg. I'm ma LANOEVELWA 8 9 R O OII, Parkstraat, Bun» orTixn Dienstplicht. De voeding van Pluimvee. Door de Noord-Hollandscbe Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose is te Helder (Kerkgracht 32) opgericht een Consultatie Bureau, ten behoeve van de bestrijding dier ziekte ook voor Texel. Het C B voor tbc-bestrgding heeft ten doel alle gevallen van tuberculose in zijn kring op te sporen en te leeren kennen, om ten 1ste. overal maatregelen te nemen ten einde alle inwoners tegen besmet ting te beschermen, zooals de brandweer doet bij brand. ten 2de. de patiënten zelf na onder zoek onder behandeling te stellen van den huisarts, waarbij door het bureau alle mogelijke hulp wordt verleend. Punt 1 is een zaak waar iedereen het grootste belang bij heeftbij punt 2 zijn het de patiënten die in de éérste plaats het meeste belang hebben bij het Consultatie bureau. Zooals de advertentie in dit blad aan geeft, is het bureau geopend eiken Woendag van 2 3 uur. Het genees kundig onderzoek wordt verricht door Dr. Rieuks, directeur van het Gemeente ziekenhuis te Helder. Het bureau staat kosteloos open voor alle inwoners van (Texel, zonder onderscheid van geloof, stand of beroep. Ieder die bij zich, zija kinderen of zijn huisgenooten het minste of geringste verschijnsel opmerkt of vermoedt van tuberculose, wordt dringend aangeraden, in zijn eigen belang, zich aan het Con sultatie bureau te laten onderzoeken. Vooral een t ij d i g onderzoek voorkomt dikwijls veel leed en ellende, en spaart veel géld uit. Nadrukkelijk wordt een ieder, die zich aan het Consultatie bureau wil laten onderzoeken, verzocht daarvan vooraf mededeeling te doen aan zijn eigen dokter, want het C-B is voor de be strijding, en de huisarts voor de behan deling van elk geval van tuberculose. Naar wij vernemen zulien door Texels Fanfarecorps, bij gunstig weer heden (Zaterdagavond) te Oudescbild eenige muzieknummers ten beste worden ge geven. Het klokluiden te Oosterend. In ons vorig no. kwam een „brieven- busje" voor waarin een lezer zijn nood klaagde dat de Oosterender klok, bij de olficieele mobilisatieherdenking niet had geluid maar integendeel geklept, Wij ontvangen thans een schrijven van de Oostereuder klokkenist Vermeu len, waarin deze in welgekozen bewoor dingen zijn verontwaaraiging over deze krasse beschuldiging uitspreekt, en ver der mededeeit dat de klok wel degelijk is ge1 uid, zooais dit dan ook door de burgemeester was bevolen. Aan Vermeu lens verzork deze zijn uitspraak in ons bl«d te vermelden, wordt dau ook hij dezen voldaan. Schoolreisje Midden-Eierland. Enkelo leerlingen der hoogero klassen van de school to Midden-Eioiland, hopfd de heer C. A. Keijser, hebben onder diens leiding 1.1. Donderdag een reisje naar Wieringen gemaakt. Io verband met de daar plaats gevonden hebbende afsluiting van het Amsteldiep, die een dezer dagen voltooid is, kan dit reisje niet anders dan interessant geweest zijn vooral in latere jaren zullen de kinderen big zjjn dit vroeger gezien te hebben. mOudeschild, 7 Augustus. Deze week werden van bier verzonden 675 lammeren, 122 schapen, 6 koeien, 6 kalveren, 34 varkens en 2 paarden. Omgeslagen. Gisterochtend is oen auto met vijf menschen er in, rijdend in soelle vaart van Brugge naar Blankenberge, bij de spoorwegbrug omgeslagen. De twee mannen, die in den wagen zaten, werden op slag gedood, de drie vrouwen zwaar gekwetst. Het verkeer tijdens de bank Holiday. De verwachting, dat het verkeer Zaterdag j.l. uitermate druk zou wezen met het oog op de Bank Holiday, welke dit jaar op een Maandag valt en aldus aanleiding geeft tot een langen week-end, is blijkbaar nog overtroffen. Zelden wer den de stations dusdanig bestormd, en zelden was de drukPe in Londen zelf ook grooter want tegenover den uittocht der Londenaars stond de iutocht der provin cialen, die naar Wembley togen. De Eogelsche badplaatsen trokken wederom de meeste vacantiegangers. Honderdduizenden gingen naar Lowestoft, Margate, Ramsgate, Hasting, Eastbourne of Brighton, terwijl de Belgi-che kust plaatsen en Parijs naLuurlijk hun aantrek kingskracht niet misten, daar een uur vöör het vertrek van deu boottrein naar Ostende, het perron van het Victoria- station geen reizigers meer kon bevatten, terwijl er meer dan 2000 personen op de treinen naar Folkestone en Dover stonden te wachten 1 De Great Wetern spoorwegmaatschappij had gedurende de laatste drie dageD der week 20.000 plaatsen te reserveeren. De bladen geven verbazingwekkende cijfers van het aantal vervoerde reizigeis. Honderden extra-treinen reden deu gaDschen dag door over het gehoele land. Tal van jonge paartjes maakte van de vacantie gebruik om zich te laten trouwen en een kortstondig huwelijk reisje te maken. Gewaarschuwd. Er wordt in verschillende plaatsen weer geregeld ingezameld voor de z.g. Nederlandsche Nijverheid der Blinden, directeur D Joh. Potharst, en voor de z. g. Nederlandsche Blindenindustrie, directeur A. van deo Burg. Het publiek wordt er opraorkzaaio op gemaakt, dat het werk van deze personeu goenerlei steun verdient. Man hoede zich voor de praktijkeu van genoemde lieden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op het Centraal Bureau voor Maatschap- schappelijk Hulpbetoon, Heerengracbt 174, Amsterdam, dat ook deze waarschu wing verspreidt. N. R Crt. Doodelijke val. Zaterdagmiddag viel de 55-jarige mole naar Schenner te Sonagen boven uit zijn molen, weikeg -sloopt wordt, t.i neinde voot een elèctrisctio bemaling plaats te maken ue oegeluks ge wae iioteud dood TEXELSCHE COURANT. OU blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen AbtnnemenUprvt per S maandent Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging de» porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prü» der Advertentirn, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QlRODlENSTJNo. 652. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat de Minister van Oorlog, bij beschikking van 5 Augustus 1924, Vile Afdee- ling, No. 217 V, aan Willem Roeper, ingeschre vene voor de lichting 1922 uit deze gemeente, met ingang van 23 October 1924, voor den tijd van twee jaren vrijstelling van den dienstplicht heeft verleend, wegens persoonlijke onmisbaar heid. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting Ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 7 Augustus '1924. De Burgemeester van Texel, BUYS1NG DAMSTE. Naast de huisvesting is de voeding een zeer voornaam vraagstuk voor den pluimveehouder. Het is niet mijn bedoeling heel diep op dit vraagstuk in te gaan, het is voor den gewonen pluimveehouder voldoende te weten, hoe een kip moet worden gevoederd en wat ze zooal noodig heeft om, indien verschillende andere omstandigheden daarvoor gunstig zijn, zelfs in October, November en December te leggen. Het natuurlijke voedsel der hoenderachtige vogels, we kunnen dit waarnemen aan ae wilde soorten hoenderachtigen, die in ons land voorkomen, n.l. fasanten en patrijzen, bestaat uit (graan) insecten, wormen, groen, vruchten, enz. Wie in de gelegenheid is, krop en maag van een geschoten fazant of patrijs te onderzoeken, zal zich daarvan kunnen overtuigen, daarnaast echter zal men in de maag steeds een partij kiezel en andere kleine steentjes of harde stukjes vinden. De voedingsstoffen, die hoenders noodig hebben zijn dus bekend, ook weten we, dat die kleine steentjes niet voor de aardigheid in de maag zitten, maar dat een kip die absoluut noodig heeft voor zijn spijsvertering Pluim veehouders, die hun kippen uitsluitend .graan voeren, voederen dus zeer eenzijdig, men zou kunnen zeggen, ze houden hun kippen op water en brood en het gevolg daarvan is dan ook, dat ze op zulk een voeding alleen leggdn, als de omstandigheden het gunstigst zijn, dus in voorjaar en zomer, de losloopenden ivinden dan insecten en groen en krijgen aldus toch een volledig rantsoen en de vastzittenden kun nen gedurende de lange dagen [zooveel graan eten, dat ze toch voldoende voedingsstoffen binnen krijgen voor het vormen van eieren. In het koude jaargetijde gaat dat niet. Ze kunnen dan slechts een bepaalde hoeveelheid graan opnemen, daar het opnemingsvermogen van krop en maae beperkt is. Wanneer men dus ook in de wintermaanden eieren wil rapen, kan men met enkel graan- voedering niet volstaan en moet men een vol ledige voeding geven. Een volledige voeding voor hoenders bestaat uit hoendermeel, graan en groen. Het hoendermeel is een mengsel, bestaande uit verschillende meelsoorten, waaronder een zeker percentage vleeschmeel, dat door zijn hooge voedingswaarde de voor de wilde hoen ders onontbeerlijke wormen en insecten ver vangen kan. Een goede samenstelling van hoendermeel is de volgende 17 tarwe zemelen 3^ gerstemeel 21 vleeschmeel (Liebigs') 12 maismeel 10 erwtenmeel 5 lijnmeel 3 phosphorzure kalk (Delft) 100 KG. Het gehalte daarvan is ruim 30 pCt. eiwit en vet en 40 pCt. koolhydraten, de meelsoorten waaruit het besta.it zijn overal verkrijgbaar en het mengsel is niet duur, wie het zelf mengt behoeft het niet meer te kosten dan 15 4 16 gld. per 100 K.G. Voor een klein aantal kippen moet men niet zelf mengen, dat loont de moeite niet en het mengsel moet dikwijls te lang bewaard worden voor het op is, zoodat het bederft door mijt of anderszins. Kleine kippenhouders doen dan ook beter hoendermeel. ten onrechte nog och- tendvoer genoemd, bij de handelaars te koopen. De meeste merken zijn duurder dan de samen stelling die ik hierboven opgaf, vooral in de kleine verpakkingen voornamelijk, een gevolg van de hooge onkosten van den fabrikant voor verpakking, vrachten en provisie. Aan het voeren van hoendermeel waren voorheen nogal bezwaren verbonden omdat voorgeschreven was, dat dit met water moest worden aangemaakt <ot een rulle kruimige massa, terwijl dat bij voorkeur 's morgens werd verstrekt, vandaar de naam „Ochtendvoer". Als rantsoen gaf men dan een eetlepel droog meel per kip, wat ongeveer overeenkwam met circa 40 gram aangemaakt. Dat aanmaken iederen dag en dat rondbren gen was voor velen nogal bezwaarlijk en ook voor de meeste Texelsche pluimveehouders is dat feitelijk niet te doen, omdat er heel wat zijn, die hun kippen tamelijk ver van huis hebben. In de laatste jaren zijn die bezwaren echter geheel ondervanger, door toepassing van de zoogenaamde droogvoedermethode. Voor de droogvoedermethode heeft men noo dig een automatische voederbak, een teekening daarvan kan men rechtstreeks bij mij of bij den heer Eelman Steenenplaats den Burg aan vragen. De bak op teekening is voor 50 hoenders, door het reservoir kleiner te nemen kan men die echter Voor elk aantal hoenders namaken, mits men maar zorgt, dat de andere maten dezelfde blijven, want dat let heel nauw. Maakt men bijv. het onderdeel waaruit de hoenders pikken anders, dan zullen bezwa ren optreden door vermorsen, enz. Het reservoir van de bak wordt met droog, dus niet aangemaakt, hoendermeel gevuld men plaatst de voerbak bij voorkeur in het kippenhok, dat natuurlijk goed verlicht moet zijn en verder heeft men niets anders te doen, dan eenmaal per week het reservoir bij te vullen. De kippen zullen, ais ze behoefte aan eten hebben, de voerbak opzoeken, overeten zullen zij zich aan het droge meel echter nooit, want het kost hen nogal moeite, om het naar binnen te werken, in die mate zelfs, dat indien men naast de bak met meel een bak met graan plaatste, het gebruik van meel uiterst gering zou zijn, waaruit dus volgt, dat, wil men de kippen dwingen tot het opnemen van hoendermeel, men met graan zuinig moet zijn en de graanvoedering moet beperken tot een maal daags, n.l. tegen den avond, men kan dan tegelijk de eieren garen, schoon drinkwater geven, zoodat desnoods met één bezoek per dag aan het kippenhok kan worden volstaan. Men geve 's avonds zooveel graan als de hoenders lusten, er moet echter niels blijven liggen tot den volgenden morgen. Het verbruik aan hoendermeel zal 40 tot 70 gram per kip per dag bedragen, als regel kan men aannemen hoe beter de kippen leggen, hoe meer meel ze gebruiken, onvoordeelig is het dus nooit, tenzij men kippen heeft die beslist tot de slechte legsters behooren, maar die zijn altijd en bij elke voedering te duur. Voor renkippen is bovendien groenvoeder noodig, wat dat betreft zijn kippen echter niet kieskeurig, onkruid, sla, andijvie, kool, enz. enz. alles lusten ze en te veel kan men er niet van voeren, d. w. z. geef ze zoo mogelijk zooveel ze lusten. In den winter vormen voederbieten een uitmuntend groenvoer, ze pikken die zelf geheel uit wat voor de hoenders een goede bezigheid is een nuttige afleiding bovendien. Zoo is ook het uitstrooien van het graan in kaf of ruigte, in het bijzonder in de winter maanden uiterst nuttig, ook dit verschaft de dieren bezigheid en brengt ze in lichamelijk gunstige conditie. Ieder kippenhouder, die zijn hoenders gadeslaat, zal tot de conclusie komen, dat de werkzaamste dieren de beste zijn en vanzelf zal men er dan toekomen zijn dieren weik te geven. Tenslotte wil ik nog even terugkomen op de steentjes die in iedere kippenmaag voorkomen. Deze steentjes zijn zijn voor de vertering van het voedsel absoluut noodzakelijk. Zij vervan gen bij de kip feitelijk de tanden, een kip kan niet kauwen, het voedsel wordt in de krop met verschillende zuren vermengd en gaat vandaar naar de kliermaag en dan naar de spiermaag. Die spiermaag bestaat uit een holte, omgeven door een stevige wand, welke op zijn beurt weer omsloten wordt door buitengewoon krach tige spieren. Deze kunnen zich met grootej kracht samentrekken, zoodat de inhoud van de maag over elkaar gewreven wordt en het voedsel wordt daardoor tusschen de scherpe en harde steentjes a s het ware stukgemalen. Heeft een kip te weinig steentjes in zijn maag, dan verteert het voedsel onvoldoende en dat is natuurlijk schadelijk. Bij absoluut ge brek aan steentjes sterven de kippen op den duur. Velen meenen dat schelpen of kalk de steentjes kunnen vervangen, dat is niet geheel juist, daar kalk in de .maag oplost. Het toedienen van schelpen en kalk is dus alleen nuttig voor kalkvorming voor de eischaal, daarnaast moet voor fijne grint gezorgd worden, wanneer de grondslag zelf die niet oplevert. Tot besluit nog een enkel woord over het graanvoeder, als zoodanig komen in aanmer king tarwe, gerst, mais en haver van goede kwaliteit, boekweit, ihennepzaad, zonnebloem pitten padi lustende hoenders ook. Als regel zijn deze granen te duur. Op de kwaliteit zijn de [hoenders over het algemeen niet al te kieskeurig, het voordeeligst is, het voeder van goede tot prima kwaliteit, al is het niet noodig bijv. baktarwe aan hoen ders te voerenmuf voer en voer met mijt is echter op den duur nadeelig. 'sGravenhage Juli 1924. B. VAN ASPEREN VERVENNE.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1