Uitslag van gehouden Verkoopingen. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Het komende woltekort. In de Telegraaf van 4 Aug. j.l. komt een belangwekkend artikel voor, over de wol als handelsprodukt. In hoofdzaak is daarin het volgende te lezen. De laatste jaren gaven ons een sterke bevolkingstoename te zien. Daarentegen is de wolproduittie met ongeveer zes honderd millioenEogelf-che ponden achter uit gegaan. De bevolkingstoename en wolproduktie- afname drijven Datum lijk id een richting van verhoogde wol prijzen Door een toe name der katoenkuituur wordt deze prijsverhooging echter weer tegenge werkt. Het voornaamste pronukticland voor wol is wel Australië. Hier nu gaat bet met de wolproduktie de verkeerde kant uit. Van 1860 tot 1801 Dam het aan tal schapen in Australië toe met 86 millioen. Van 189 c tot 1023, een ev«u lange periode, nam het aantal schapen echter met ruim 27 millioen af. Wanneer we een vergelijking treffen over de wereldtoestand, zooals die was in 1900 en zooals die nu is, dan blijkt het volgende. De toename van de bevolking is sinds 1900 te schatten op ongeveer 150 a 200 millioen. Het aantal schapen daarente gen is in die tijd afgenomen met naar schatting 100 millioen. De jaarlijksche merino-wolproductie is voor de geheele wereld met niet minder dan 175 miljoen pond gedaald. De grootere bevolkingstoename heeft Diet alleen tot gevolg een grootere be hoefte aan wollen kleedingstukken. Zij vereischt tevens meer voedingsmiddelen. Naast meer landbouwproducten neemt ook de consumptie van vleescb toe en hiermede gepaard gaat het in grooter aantal slachten van schapen. Tevens zorgt de toenemende beschaving in Oostersche landen er voor, dat de vraag Daar wollen stoffen in dit wereldgedeelte jaarlijks aangroeit, waardoor dus het verschil tusschen wolproductie en ver bruik steeds scherper wordt. Al deze factoren wijzen er op, dat de wolproducenten een goed tijdperk tege moet gaan Indien de teekenen met bedriegen en er zich geen plotselinge wijzigingen vooidoen, zal meb binnen niet al te laDgen tijd voor een tekort aan wol komen te staan. De reeds buitengewoon hooge wolprjjzen kunnen stellig nog meer stijgen, want het is zoo goed als uitgesloten, dat het aantal schapen gelijken tred houden kan met de toenemende bevolkiog van de geheele wereld. Gelukkig breugt de succesvolle en toenemende ontwikkeling der katoen cultuur een gedeeltelijke oplossing voor dit moeilijke probleem. Voor de Texelsche schapenfokkers kunnen de in deze bescbouwiDg vervatte gegevens Diet anders dan jverheugend zijn, daar een overproduktie van wol en schapeD voorloopig nog wel Diet op handen schijnt, integendeel het tekort steeds dreigender gaat worden. Nieuwe postzegelsof hoe langer hoe gekker. In plaats van de bestaande frankeer zegels van 1, 2, 2'/i en 4 cent, zuilen in deze waarden zegels van een nieuw ty^e worden uitgegeven. De zegels van het tbaos in omloop zijnde type blijven geldig voor de frankeering. De verstrekking vau de nieuwe zegels aan de kantoren zal geleidelijk plaats vinden, naarmate de voorraad van het bestaande type raakt uitgeput. N. R. Ct. „Ja, buurvrouw, mijn dochter heeft nu verkeering met een echteu netten jongen. Als hij een kopje koffie bij ons drinkt en het op zijn schoteltje uitgiet blaast hij er niet in om ze af te koelen, zooals een ander, maar hij waait er over heen met zijn hoed." Vleiend. „Wat, je wilt toch niet zeggen, dat C je voor een ezel uitschold „Nu 't kwam er vrijwel op neer. Hij zei, dat jij en ik ééa potnat waren." Uit de school. Onderwijzer: „Iemand heeft drie pond worst gekocht van tien stuivers, twee kop erwten van vijf stuivers Wat maakt dat Ie zamen Leerling: „Erwtensoep, meeste Verraderlijk teeken. „Ik mag u zeker feliciteeren, juffrouw zei de man in het papierwinkeltje tegen zijn klant. „Hoe bedoelt u?" vroeg blozend het joDge meisje. „Och, juffrouw, als een jonge dame houderd velletjes postpapier komt koopen en maar vijf en twintigenveloppen, dan weten wij wel hoe laat het is!" De mensch als slaaf van den baro meter. In Hemel en Dampkring houdt de heer A. Hub. Eijck bespiegelingen over den invloed van het weer op de mensch. Aan het slot van dit eerste artikel geeft hij een zelf registratie, die zelfs Freud's analyses nog overtreft, en Doemt daarin de volgens zijn bevindingen meest ge- prolonceerde slaap- en droomtypen met daarnaast het droomtype. Voor wie lust in derg-t'ijke zelfcontió e heeft, laten wij deze typen hier volgen. Helderedroomen, zonnig, kalm, aange naam weer. Vage droomen, donker, bewolkte lucht. Zware, beangstigde droomen, nacht merrie, spookdroomen, zware luchten, buiig weer, onweer. Onrustige slaap, veranderlijk wear, draaiende wind. Lichte slaap, gedeeltelijk wakend, bui tengewoon heldere lucht van voorbijgaan- den aard. Diepe slaap, ook nog in de morgenuren, donker weer met neerslag, mist. Indien meermalen zich herhalend, lange ren tijd slecht weer. Niezen of hoesten gedurende den nacht, invallen vpn koude luchtstroomer, buiig karakter, stortregens, sneeuw. Hoofdige boeren. De bewoners van het dorpje Linstead Mayna in Suffolk hebben van de week een vreemden duren eed gezworen „Geen van ons zal ooit meer den straat weg in de kom van het dorp betreden. Tot in eeuwigheid zuilen wij de kom vermijden Op dat punt heeft namelijk een zeer oude kerk gestaaD, waarin sinds 12 eeu wen alle Linstead Maynanen gedoopt, aangenomen en getrouwd zijn. Het graafschapsbestuur heeft de kerk tegen den grond gegooid, om oen brok mooien autoweg te verkrijgen. Dat nemen de Maynanen zoo kwalijk, dat zij besloten hebben genoemden eed gestand te doen. En iedereen is er van overtuigd, dat zij hun eed gestand zullen blijven. Strijd om de vlag. In 1919 besloot de Rand te Zaandijk bij verjaardagen van H. M. de KoniDgin niet te vlaggen. Sedert werd op die dagen dientengevolge van het gemeente huis de driekleur niet uitgestoken. Thans heeft het gemeentebestuur be sloten, daartoe weder over te gaan, ondanks het nog bestaande Raadsbesluit. De burgemeester heeft nu dit besluit van het college ter vernietiging voorge dragen als strijdig met de wet. Een eerlijke dief\ Van een te SteeDderen onbeheerd staand rijwiel werd het belastingplaatje outvreemd, doch vervangen door een zakje, inhoudende f3,10. De dader, een eerlijke dief, had blijk baar bezwaar tegen een rit naar het verwijderd postkantoor. Ten gevolge van het springen van een band sloeg op den Utrechtscheweg bij Arnhem een auto van den heer 3. uit Oosterbeek over den kop. Wonder boven wonder werd de heer 8., die alleen in de auto zat, ongedeerd daaronder vandaan gehaald, De auto is gehavend. Papa, daar lees ik juist van de pianoziekte, wat is dat toch Pianoziekte Weldat is een soort van klauwzeer onder de menschen. Valsche rijwielmerken. Er duiken telkens geruchten op, dat na gemaakte i ij wiel merken te koop worden aangeboden. Ofschoon de gegrondheid dier geruchten tot dusver niet is gebleken schijnt het toch nuttig het publiek er voor te waarschuwen, zich op onregel matige wijze van eeu lijwielmerk te voorzien Wie, ook onbewust, met eeD nagemaakt merk rijdt, staat in ieder geval bloot aan bekeuring wegens het rijden zonder het vereischte belastingmaik. Bovendien echter is hij, die opzettelijk een nagi maakt merk gebruikt, strafbaar met gevangenis straf san ten hoogste 6 jaren. De belasticgmerken zijn uitsluitend verkdjgbaar gest-ld op'de boord-, bij-en hulpkantoren der posterijen. Het hospitaal-kerkschip „de Hoop." Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Diusdag weder voor het maken van den tweeden kruistocht onder de haring- visscbers op de Noordzee van IJmuiden vertrokken. Als geneesheer is weer aan boord dr. F. G. van Asperen van Overveeu, terwijl als geestelijk verzorger nu aan boord is ds. G. C. Schellenberg, Ned. Herv. predikant te de Cocksdorp op Texel. Een pondje vleesch.' Een afbetalingsonderneming te Lon den had een vordering iDgesteld togen een huisvader met zes kindereD, die op afbetalingsvoorwaarden een bed had ge kocht voor 3 pond sterling 5 shilling 6 pence en daarvan 1 pond 1 shilling door omstandigheden was schuldig geble ven. De rechter, die de zaak behandelde, had met het oog op deze houding der vorderende firma gezegd, dat men haar het „pondje vleesch" van haar slachtoffer maar moest toewijzen en wal door het gtëischte bedrag uit te betalen uit de kas van de openbare armenzorg. Een vertegenwoordiger der firma had den magistraat meegedeeld, dat zij wei gerde het bedrag van 1 pond l shilling aan te nemen, en dat hij zeer verwon derd was geweest, 's rechters opmerking in de pers aan te treffen. De rechter antwoordde hem echter het volgende„U waart voornemens, 't bed onder de zes kinderen weg te halen en nu meent u, dat u een reden tot klagen hebt, omdat het geld u uitdearmenkas werd aangeboden en omdat het feit pu bliek werd gemaakt. Er is reden tot openbare schande. U hebt o/er niets te klagen. Door zuigelingengeschrei gered De zeer zware regenbuien die in den nacht van Zaterdag op Zondag neerpias ten hadden te Zwolle bijna "t verlies van vijf menschenlevens tengevolge ge had. Onbewust welk gevaar hen dreigde had het gezin H. Rbestaande uit man, vrouw en drie kioderen, zich ter ruste gelegd in de kleine woonschuit gelegen aan de Friesche wal aldaar. Niemand bemerkte dat het regenwater bij stralen van den kaaimuur en 't dekzeil 't schip binnendrong. Toen het water in het schip bijna 1 meter hoog stond en het schip begon te zinken, dreef de zuigeling in de wieg rond. Op het hevig geschrei der kleine ontwaakten de outers, die in allerhaast met de kinderen het schip verlieteu, en de omliggende schippeis waarschuwden. Het was ongeveer half vier in den nacht toen men een ketting onder de boot had doorgetrokken om verder ziDken te voor komen. Met vereende krachten werd het schip leeggepompt. Eerst om twaalf uur in den middag konden de bewoners de woonruimte weer betrekken. De verduistering van belastinggelden. Het verduisteren van belastinggelden door een belastingambtenaar, zooals dit onlangs aan het kantoor der directe be lastingen aan het Haarlemmerplein te Amsterdam is geschied, zal bij menigeen de vraag hebben doen opkomon, hoe of het mogelijk is, dat op een belasting kantoor bedragen als hierin het spel zijn gedurende den tijd van twee jaar hebben kunnen worden ontvreemd. Van een wanorde bij het beheer van het kaDtoor, die men allicht na een der gelijk geval zou veronderstellen, is, zoo deelt men ons van deze zijde mede, geen sprake. De oorzaak van de mogelijkheid dat een ambtenaar, hier een adjunkt- kommies der belastingen, belastinggelden ten eigen bate aanwendt is voornamelijk gelegen in het gioote aantal diensten, dat heden ten dage op een belastingkan toor loopende is. Waren hst vroeger drie diensten, diie belastingjaren, die men te onderhouden had, tegenwoordig zijn het er vijf geworden daar; dit komt door het slechte betalen der belasting schuldigen en ook doordat de posten grooter zijn geworden daar ook de ge meentelijke belasting op het kantoor geïnd wordt. Door deze uitbreiding der werkzaamheden wordt het dienstjaar '20—'21 pas dit jaar, zooals |men dit noemt, aangezuiverdpas in December '24 is de uitslag van dit ondeizoek be kend en weet men of de rekeniDg in orde is. Het aantal aanslagen, dat op het genoemde kantoor nog onderhanden is, bedraagt 150 -160.000 Slechts een uitbreiding van personeel, zoo oordeelt meD, zou het mogelijk maken door een sneller nazien van de posten de kans op dergelijk bedrog door een hooger geplaatst ambtenaar waarte gen overigens weiDig te doen is te verminderen. Doch, tenslotte, welke maatregelen men ook neemt, zoolang men niet in de menschen die op verantwoordelijke pos ten zijn aangesteld, een zekere mate van vertrouwen kan stellen, zullen knoeierijen als hier bedoeld, steeds een mogelijkheid blijven. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Zaterdag 9 Augustus 1924. Geldinzameling. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat door hen aan het Plaatselijk Comité te Oudeschild van na te noemen vereeni- ging, vergunning is verleend om op Zondag 17 Augustus 1924 in de ver schillende dorpen speldjes te verkoopen ten bate van de Roomsch-Katholieke Yereeniging tot bestrijding der tubercu lose „Herwonnen Levenskracht." Texel 8 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris JONKER Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 2 Aug. tot en met 8 Aug. 1924. GEBOREN Nico, z. v. Pieier Dros en Marie Eelman Naannette, d.v. Wil lem Gerardus Bakker en Antje Eel man. ONDERTROUWD: Pieter Cornelis Vla ming en Januetje van der Slikke. OVERLEDEN: Petronella Engelina Brans, 52 jaar, gehuwd met Cornelis Stoepker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 sleutel Notaris MULDER, op Dinsdag 5 Augustus, 's avonds 7 uur in café „den Burg", voor den heer Arie Eel man jbz. Een woonhuis met schuur en erf, aan de Oranjesingel, groot 1 are 82 centiaren KooperM. J. Witte, de Cocksdorp voor f 2350, Zondag 10 Augustus 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Raabe. Den Hoorn, vm. half 11 ds. F. W. A. Korff Jr. Ned. Herv. Pred. te Heemstede. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half 11 de heer de Jong van Amsterdam. Zuid-Eierland, 's av. half 8 de heer de Jong van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur idem. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Waal en Oosterend geen gods dienstoefening. Purmerend, 5 Aug. 574 Runderen waaronder 325 vette koeien f 1,— a 911 Gelde koeien Melkkoeien 48 Stieren. 42 Vette kalveren per Kg 172 Nuchtere kalveren 399 Schapen 613 Lammeren Vette varkens perK.G. 35 Magere varkens 151 Biggen Kipeieren Schagen, 7 Aug. 70 Vette koeien Gelde koeien 40 Kalfkoeien 202 lammeren 62 Vette varkens 165 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 1,30 p. K.G. 175 a 450 175 a 450 1,30 a 1,50 10,— a 42,— 45,— a 53,- 20,— a 28,- 0,72 a 0,78 14,- a 24,- 10,— a 15, 6,50 a 7,50 300 250 300 26.— 0,72 9,— 1,80 6,- 7. flanuraag crediet uoor aankoop ba saltslag uoor oerbetering weg Burg—Burg- zicht en weg Burg—Buitenlust 550 380 485 34.— 0,79 16, 2,20 7,25

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2