Motorschip Maria Jongens en Meisjes! I mSê^1 N.J .WOUDA'S Geerlings' Briefsteller vraagbaak voor iedereen E» MMMLh VOORHANDEN Fa. R. EIJGELAAR Zoon. I I HET GOUD DER ZEE' Maandag 12 uur naar Purmcrend Donderdag 7 uur naar Leiden. Spreekuur met Arts Wed. BUYKES, Stationstraat II, Helder. Firma Langeveld de Rooij. s. s. Texelstroom naar Purmerend. WOUDA'S MEEL Fa Langeveld de Rooij. Harlinger Steenhouwerij Natuursteenwerken Grafversieringen Schoorsteenmantels Slijpsteenen, enz. HYPOTHEEK. Geld beschikbaar voor le en 2e Hypotheek. FEUILLETON. 16 cent vaart Bloembollen Woensdag aan boord. Tand-Techniker De mooie doosjes met Lucra- kleurkrijtjes, die maar kosten, zijn weer te krijgen bij Vertrekt 1 uur. MEELFABRIEK* 5NEEK: verzameling van. brieven over de meest uiteenloopende onderwerpen, tevens inzake wettelijke voorschriften van allerlei aard. 15e druk gebonden f 2,75. H. KEESOM. Tsaar vaart Maandag a.s. D. METS. Bcstacnde hoofdzakelijk uit Eoekwcitmeel en Rijstbloem, is algemeen bekend en wordt vee! gebruikt. Dit is natuurlijk niet zonder reden. Het is het beste in zijn soort, doordat bet zuiver is, mooi blank van kleur, goed waterhoudend en van prima bakaard. Vraagt het uw Winkelier. 15 $5 Vraagt inlichtingen bij onze Agenten of rechtstreeks aan ons adres. luidt 't spreekwoord. Ook adverteeren kost geld. Niet adver teeren komt u echter nóg duurder. ADVERTENTIËN in de „Texelsche Courant" hebben steeds 't gewenschte succes. Credieten vanaf f 500,—. Postzegel voor antwoord. Brieven onder No. 12 aan het bureau van dit blad. HOOGWATER ter reede van Texel, vóórmiddags(nam. ongeveer y3 uur later.) Datum 7 8 9 10 11 12 13 Aug. Hoogwater 1,36 2,25 3,22 4,30 5,52 7,07 8,15 van Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,29 Zond. niet (tot Alkm.) 9,04 6.49 Zondags (tot Alkmaar) 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05 Zondags niet 12,13 12 31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51 Zaterdags en Zond. niet 5,55 4,14 Zondags niet 6,41 7,24 9,32 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,16 Zondags niet 8,32 7,57 sneltrein Zondags niet 9,40 9,11 11,22 12,28 Zondags niet 2,46 3,05 6.13 5,40 alleen Zond. in Juli, Aug. 8.07 5,49 Zondags niet 8,07 9,16 sneltrein 11,08 Zondags aankomst 11,29 11,25 sneltrein alleen Zondags 1,04 Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen van Texel 6.— 8,— 11.— 2,30 5,30 uur van Helder 7,— 9,30 12,— 4,15 6,45 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,— 11,— 5,30 uur van Helder 9,— 12,— 6,45 uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg 20 minuten vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Burg—Koog v.v. Van Burg: 1,— 2,30 5,15 n.m. Van Koog: 1,40 4,40 6,30 n.m. vm. 8,30 tot nm. 3 Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend: Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1—2. Werkdagen Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties Rijksverzekeringsbank Postcheque en giro Rijkspostspaarbank: vm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 9—15 Aug. 1924. Rijwielen 8,59 uur, rijtuigen 9,29 uur. Stoomboot TexelHarlingen v.v.. Van Texel: Dinsdag en Donderdag 10 v.m Van Harlingen Woensdag en Zaterdag 10,30 v.m Door ERNST KLEIN! Nadruk verboden. 5 Hij trad ongeveerin denzelfden tijd in functie, toen ik door mgn vader als jongste compag-. non in de firma werd opgenomen. Mijn broeder en ik stellen daarom het hoogste vertrouwen iü hem. Het gebeurde dan, dat Rjj op zekeren morgen zeer opgewonden op het bureau kwam en direct mijn privékan- tooi binnenstormde, zonder zich eerst van overjas en hoed te ontdoen Ja, hij was opgewonden, zooals ik hem nog nooit had gezien Hij vertelde ons het volgende Een landgenoot van hem, een verstokte, fanatieke socialist en revolutieman was bij hem ge komen en had hem een nieuwe, veel winst gevender positie aangeboden, dan hij bij onze firma bekleedde. Het giDg hier om niets minder dan een nieuw opgericht consorto- rium, dat zich zou bezighouden, met het produceeren van goud langs kunstmatigen weg." „Goud langs kunstmatigen weg Ik dacht, dat de tjjd der oude alchimisten leeds lang voorbij was glimlachte Michael Maar de ernst van den Amerikaan verdreef zijn ongeloovigen glimlach. „De oude alchimisten waren zwendelaars of armzalige weetnieten. Bovendien bedien den zy zich bij hun proeven slechts van steenkolen of ijzer of tin in ieder geval van een vaste stof Maar thans mijn waarde, wordt goud uit zeewater gemaakt". „Oef liet Michael zich ontvallen en keek den spreker van terzijde aan Dat was toch een heel wat sterker staaltje. „Uw oom bracht ons het geheim Zijn land genoot had het hem onthuld, dat wil zeggen, in zooverre, als hij er zelf mee op de hoogte was. Wacht eens En de oude heer brak hier het gesprek af en haalde een groote landkaart te voorschijn, die hij voor zich op de tafel uitspreidde. Het was de kaart van Noorwegen. „Kijk eens," ging hij voort, terwijl hij met zijn vinger op een eilandengroep wees ongeveer ter hoogte van de 63e breedtegraad. Dat is degroep derRomsdalseilanden. Enkele daarvan worden door visschers bewoond. Maar in 't algemeen zijn het woeste en onbewoonbare rotseilanden Opeéndaatvan op welk weten wij niet heeft zich de man gevestigd, die hetgoud uit het zeewater fabriceert. Het is een Duitsche professor zjjn naam wist uw oom eveneens niet, aan gezien ook zijn landgenoot daarvan geen idéé had. Deze Duitsche professor heeft daar groute werken tot stand gebracht, waarin dag en nacht wordt gearbeid. Sinds twee jaar is hij reeds bezig. Hij moet al milliarden geproduceerd hebben uit zee water milliarden man Met verwondering zag Michael, hoe de Amerikaan meer en meer zijn waardigheid en terughoudendheid liet varen en hoe zich onder dit omhulsel iets anders vertoonde - de afgunst, de dorst naar goud. Nu hij van de milliarden sprak, die een ander uit de zee te voorschijn haalde en waarin hij geen aandeel bezat, flikkerde in zijn eerst zoo koele oogen ten helder licht op, een licht, dat Michael wel zag en dat hem absoluut niet beviel. Hjj bezat de diepe verachting van den echten soldaat voor geld en zucht naar geld Hij geraakte niet in opwindiug, als hij van milliarden sprak. Mr. Boyle viel hem tegen. Michael schudde nog steeds ongeloovig het hoofd. „Een socialist, een revolutionair zegt u wie weet, waarom die kerel mijn oom zulke mooie aanbiedingen heeft gedaan Hebt u, mijnheer Boyle, eenig bewijs, dat de zaak inderdaad geen hersen schim is, die u najaagt?" De Amerikaan greep hem in zijn opwinding stevig bij den arm. „Wilt u nog meer bewijzen fluisterde hij. „U hebt zelf gezien, hoe scherp ik be waakt en bespied wordt, sinds men weet, dat ik mij met deze kwestie bezighoud. Ik heb zelf geen flauw vermoeden, wie die menschen zijn en volgens wiens opdracht zij werkzaam zijn maar ik weet zeker, dat ik vanaf Amerika voortdurend achter volgd wordt. Men heeft immers ook dadelijk een wakend oogje op u gehouden. Men zendt er niet zooveel bewakers op uit, als men niet zulk een groot geheim te verbergen heeft." „Alles goed en wel, maar „Het is ons verder duidelijk, dat er op de Romdalseilanden grootsche dingen ge beuren," giDg Boyle nog overtuigender voort, „groote dingen, mijnheer, die men geheim wenscht te houden, ook al zou zulks bloed moeten kosten." „En daarheen wilt u mij zenden riep Michael plotseling in lachen uitbarstend „Wij hopen, dat u de geschikte man daar voor bent." Michael scheen zich vroolijk te maken over de naïeve openhartigheid van den Amerikaan, hij lachte om dezen man tegen over hem, die stellig alles bezat, wat hij noodig had en toch begon te sidderen als hij over rijkdommen van een ander sprak. Mister Boyle ontging deze uitgelaten vroo- lijkheid niet. Hij kon er geen verklaring voor vinden en schoof ze nog steeds op rekening van Michaels twijfel. „Mister Michael," zeide hij, „u behoeft ook niet direct aan den ernst van deze zaak te gelooven. Uw taak zal het zijn, u zelf en ons er van te overtuigen, in hóever re deze geheimzinnige zaak op waarheid berust. Ik meen te gelooven, dat u een man bent, wien zulk een onderneming toelacht. Bedenk u wel, dat men u uw dolk heeft ontstolen, zie dat ge hem terug krijgt. Van ons ontvangt u behalve al uw reis-en verblijfkosten als honorarium Wederom aarzelde hij, nu echter om de som te taxee- ren, die men dezen man kon aanbieden. Hij was oorspronkelijk van plan geweest honderdduizend dollar als honorarium tö noemen. Maar Michaels spottende glimlach bewees hem, met wien hij te doen had. En hij vulde zijn afgebroken zin verder aan„En als honorarium dertigduizend dollar." Dertigduizend dollarDat was een som, die den armen drommel van een afgedankten officier meer zei dan een millioen. Of zelfs een milliard 1 Dertigduizend dollar was een bedrag, waarmee een normaal mensch heel wat kon bereiken 1 Daarmee kon men al hetmogelyke beginnen De Michaels hadden een klein stukje grond in de buurt van do Adriatische Zee. Het huis was vervallen, de akkers verwaarloosd - met die 30000 dollar kon hij werken. Wat had hij niet een moeite gedaan, om minder, veel minder te verdienen Maar een millioeD daar hingen te veel nullen aan Dit was eerst recht een milliard voor hem Wordt vervolgd. I

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4