3837 Woensdag 13 Augustus 1924. 37'" jaargang. Blieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Uit Texels Raadzaal Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. Jit klad verschijnt Woensdag- en Saterdarmorgea Abennementeprüe per S maandem Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheet Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging det porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. idvertenttöu daags voor de uitgave vóór t uur nam. Prpe der Admtsnlti»», Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST JNo. 652. \BONNSMENT!S A6VÏSTSNTIEN wordea aaageacm» bij do !7i<0. Firma LANGEVSLÖdt 6 8 K O O II, Parkstraat, Bor« or Tixit 2—9 Aug. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland be hoort tot het verleden. Het is geheel vo)g6ns het programma verloopen, met uitzondering dan wat het weer op ëen der dagen betreft. Want de Zeeuwen hadden op mooi weer gerekend, omdat by het Oranjebezoek immers het traditioneels Oranjezonnetje behoort. En dat het op een der vier Zeeuwsche Oranjedagen pijpstelen regende was dus buiten het programma om. Het Zeeuwsche volk heeft zich intusschen niet onbetuigd gelaten, waar het gold de vorstelijke bezoekers een hartelijke ont vangst te bereiden. —o—o—o— Op het parlementaire en politieke gebied groenen en gelen thans de komkommers. De beide Kamers zijn met vacantia en de leden zullen nog eenige rust kunnen ge nieten. Maar hoe meer we September naderen hoe meer ook de aandacht weer zal worden opgevraagd door de binnen- landsche politiek. Het is eigenlijk al weer begonnen. Zoo is dezer dagen verschenen het voorloopig verslag inzake het wets ontwerp tot wijziging der Tariefwet. De bedoeling der regeering is, zooals men weet, om het zoo spoedig mogelijk ,te behandelen en daar is in de Tweede Kamer en ook in de pers reeds ernstig tegen zooveel haast geprotesteerd. Blijkens het voorloopig veislag is dat protest in de afdeeliogen nog op scherpe wjjze herhaald. Het voor en tegen is verder breedvoerig onder de oogen gezien en straks, als de Kamer het ontwerp in openbare behandeling neemt, zal men op veel critiek moeten rekenen. Minister Colijn heeft echter nog niet zoo lang geleden uitdrukkelijk betoogd, dat hij de herziening van het Tarief noodig heeft om de begroóting in 1925 sluitend te kun nen maken en dat de meerderheid der Kamer hem geven zal wat hij vraagt, mag wel als zeker worden aangenomen. Col(jn heeft nog altijd gekregen wat hij vroeg. Da regeering heeft ook inzake de Loterij- wet werk voor de Kamer gereed gemaakt en waarschijnlijk zal daarover niet een zoo scherpe critiek behoeven te worden gevreesd. Wel komt ze niet met het voor stel om het door enkele groepen ter rechterzijde geliefkoosde denkbeeld van afscnaffing der Staatsloterij aan de orde te stellen, maar zjj wil toch blijkbaar een pogiDg doen om tegenover de loterijzwen- del beteugelend op te treden. Er zal een preventief regeeringstoezicht worden ge schapen ten opzichte van premieleeningen en bet zal volgens het voorstel straks niet zoo gemakkelijk gaan als thans om de goede gemeente met allerlei premieloten gelukkig te maken. —o—o—o— Wat. de buitenlandsche aangelegenbeden betreft, concentreerde de aandacht zich in de laaiste dagen voornamelijk op Londen, waar de scbadevergoedingacoDferenue haar laatste en beslissend stadium ingetreden is. Na de aankomst en de welwillende ont vangst der Duitsche delegatie heeft te Loüden het optimisme den boventoon kunnen voeren. Het scheen in de eerste dagen wel als van een leien dakje te gaan. Al heel spoedig Dadat aan de Duitscheis de accoord-voorstellen der geallieerden waren overhandigd, warea deze gereed met buD memorandum. En hot optimisme bleef beerscheD. Natuurlek hadden de Duitschers allerlei bezwaren en wenschen, maar daar had men te Londen blijkbaar ook wel op perekend en onoverkomelijk leken de be zwaren niet en de weDSCben waren blijk baar niet overdreven. Er viel althans over te praten. Eo het praten leidde al spoc-d g tot overeenstemming op verschillende be langrijke punten. Het optimisme bleef de boventoon voeren en al zou Macdonald ook niet reeds Zondag naar zijn vacantie oord io Schotland kunnen afreizen, zooals hij g wild had, toch zou het einde der conic- icntie spoedig daar zjjD. Z io giog dus alles naar wensch het kon eigenlijk niet beter, totdat Vrijdag avond plorseiing het seDsationeele bericht drf loude deed, dat de conferentie mislukt wav. Herri^r nai bet met de Duitschers aan den stok gekregen, was boos wegge- loopen en keerde nu naar Parijs terug. De kwestie van de ontruiming van het Roer gebied was een twistappel geworden in de Fransche delegatie 6D Herriot en generaal Noliet zouden scherp tegenover elkander staan. Nu was het dus mis, heelemaal mis. Maar neen, want al dadeljjk werd uit Londen een nadere verklaring van de zaak gegeven. Daarin werd gezegd, dat, hoewel de militaire ontruiming van het Roergebied niet op de agenda van de oonferentie voor kwam, het toch duidelijk geworden was, dat een of andere schikking inzake deze kwestie aanzienlijk bij zou dragen tot ver gemakkelijking van een regeling die door de conferentie wordt nagestreefd. Er hadden over deze kwestie verschillende min of meer mformeele besprekingen plaatsgehad tusschen de Franschen, Belgen en Duit schers en in verband daarmee vertrokken Herriot en Noliet gedurende hel week-end naar Parijs Ze zouden echter vóór de conferentiebijeenkomst vaa Maandag terug ztjn. o o—o De Russen, die zoo'n langen tijd te Londen waren voor de onderhandelingen met d6 Britsche regeering, hebben vooreen verrassing gezorgd. Woensdag toch bracht de telegraaf het bericht, dat de onderbande^ lingen finaal mislukt waren, omdat de Russische gedelegeerden hardnekkig wei gerachtig waren gebleven om ten opzichte van de erkenning der schulden voldoende concessies te doen. 't Was algeloopen, uit. En in een later bericht werd nog gemeld, dat men tot di6p in den nacht vruchteloos had getracht tot overeenstemming te komen. En zie, Woensdagavond was er het be richt, dat de conferentie geslaagd en een volledige overeenstemming verkregen was. Geen wonder, dat aan de juistheid van dat bericht even getwijfeld werd, maar het werd al heel spoedig officieel bevestigd. En Donderdag werden reeds de bijzonder heden van de voorloopige overeenkomst gepubliceerd. Het thans gesloten voorloopig verdrag is nog juist even in het Lagerhuis, dat tot 28 October op xecès is gegaan, besproken kunneD worden Eo heel gunstig is het daar niet ontvangen. De woordvoerder der conservatieven noemde het Verdrag een klucht, die lachwekkend zou z|jn als de achtergrond niet zoo ernstig was. Lloyd George, de leider der liberalen, was niet minder fel in zijn critiek en vond in het verdrag volstrekt niet een waarborg voor een groote leeüing. Macdonald heeft ge tracht de oppositie gerust te stellen door de mededeeling, dat het Lagerhuis het verdrag zal kunnen amendeeren alvorens er zijn fiat aan te geven. In October of November zal het onder werp wel weer aan de orde komen. 9 Augustus. Een gemoedelijk raadszittinkje, althans voorzoover deze voor het publiek toeganke lijk was. Tijdens de vrij langdurige zitting met gesloten deuren, voorafgaande aan de benoeming van een direkteur-leeraar der zeevaartschool, ging het binnen klaarblijke lijk nogal krachtdadig toe. Hetstemmen- rumoer was bij tyden in de gang van het raadhuis duidelijk waarneembaar. Veel bizonders is er overigens niet voor gevallen. We volstaan dus met te ver melden dat de jaarwedde van de Gemeente ontvanger langzamerhand verlaagd wordt; dat tot jiirekteur leeraar aan de zeevaart school werd benoemd, met op één na alge- meene stemmen de heer J. A Hazewinkel te Haarlem; en dat we voor 5000 gulden basaltslag gekocht hebben voor wegverbete- ring. Bij de rondvraag klagen de heeren Dros en Pisart over de slechte bestrating in het dorp de Koog. De Voorzitter antwoordt daarop met een ernstige vermaning totalle raadsleden om nu toch vooral niet met allerhande nieuwe wenschen aan te komen B en W hebben al meer dan genoeg hooi op hun vork voorloopig. Dan zegt de Voorzitter nog dat er een zevental verschillende plannen voor de elektrifikatie van Texel, c.q. van den Burg, zijn ingekomen. Deze moeten nog om advies naar een andere deskundige gezon den worden. Tot slot wordt de heer Keesom gekom- plimenteerd met zijn kwart-eeuw raadslid maatschap, waarvoor deze met een enkel woord bedankt. En dan is het toch nog over zessen ge worden. Wolvereeniging. De Federatie tot Verbetering van den Wolhandel in N-Holland heeft, aange moedigd door het succes der laatste jaren en de toetreding van nieuwe leden ook van Texel, blijkens een in dit blad voor- komonde advertentie, het gewonscht ge oordeeld voor nog niet aangeslotenen de gelegenheid te oponen tot aanmelding Het vorig jaar kon aan de aangeslotenen uitbetaald worden per Kg Prima 11.75 Eerste f 1.60 Tweede f t.35 Derde f 0.90 Losse f O 75 Alles dooreen was de uit betaling f 1.561/,, voorzeker een mooi resultaat. Door hare thans verkregen relatiën zoowel in het Binnen- als in 't Buitenland is haar welWagen beter ver zekerd. Terwijl de fabrikatieproeven het afzetgebied, vooral voor de fijne Texelsche wollen, belangrijk verruimd hebben. De aanmelding welke slechts verbindt voor de levering gedurende één jaar, kan geschieden bij den Secretaris, doch ook bij de navolgende beerenJac. S. Keijser te den Burg. C. P. Witte den Burg, IJ. Lap den Hoorn en M. Zuide- wind de Kamp. De harddraverij tijdens de Landbouwtentoonstelling te Hoorn. Tijdens de Landbouwtentoonstelling zal o.m. worden gehouden een groote internationale Harddraverij van meet. Voor deze Harddraverij wordon de snelste paarden verwacht. Het bieek niet wel mogelijk deze dra verij op de Turfhaven te houden. Na ernstig onderzoek en overleg met deskundigen is daarom besloten, behou dens goedkeuring van autoriteiten, dezo draverij te doen plaats hebben op de Nieuwe Weg, die daarvoor uitermate geschikt is. 'n Prachtige rechte baaa en flinke ruimte voor het publiek. De deskundigen verwachten dan ook dat èc voor de deelnemers èn voor het publiek deze draverij tot buitengewone voldoening zal strekken. Voetbalwedstrijd Texel I B. V. V. I. We zullen er maar niet veel van zeggen, 't waren aardige lui met leuke roode broekjes aan, de Bennekommers, maar voetballen konden ze niet zoo erg best. Schoon Texel I verschillende inval lers had uit het tweede elftal wist ze toch een overwinning met ongeveer 15-1 te behalen, 't Kunnen er ook zestien geweest zijn we raakten de tel kwijt op 't laatst. Fiesschenpost. Een in zee geworpen flesch kan, mits de opening met een goed sluitende kurk afgesloten zij, de wonderlijkste omzwer vingen maken. Jaren lang kan zoo'n flesch op de baren dobberennu in een spiegelgladde zee, beschenen door een tropisch zonnetje, dan wee in de woeste golven vau een storm op de Noord- Atlantische Oceaan. En dan na jaren zwerveDS wordt do fl.-sch aan 'tstraDd geworpen in oen vreemd werelddeel, misschien gevonden door een bruine of zwaite meuscheiubroeder, die met het ingesloten geheimzinnige dokumeut, eer- bh.diglijk in een doek gewikkeld, naar een uf andtre „hooge" bestuursambte naar gaat, die lezen kan. Dan wordt het briefje ontcijferd en vertaald en na jaren kr|jgt men dan bericht dat de eens in zee geworpen brief gevonden is in Siam, Sau-Francisko of Yokohama. Deze of dergelijke gedachten moeten ook de heer J. do Jager, schoolhoofd te de Cocksdorp, voor do geest gezweefd hebben, toen hij op 31 Juli met 'n klubje schoolkinderen op reis was naar Ter schelling. Hij schreef althans een briefje van de volgende inhoud, in drie verschil lende talen, en deed dat in een flesch „In zee geworpen op 31 Juli 1924, Terschelling, Holland. Verzoeke bericht waar de flesch gevonden is en wanneer, aan onderstaand adresJ. de Jager, Cocksdorp Texel, Holland. Belooning volgt.1* Helaas, hot sukses is niet groot ge weest. Precies een wook later zag de bemauning van de afhaler van 't Loods wezen op de Vliereede een flesch drijven met een briefje erinEen korte zee reis voor de flesch 1 'n Volgende maal meer sukses toegewonscht 1 Een groepje schoolkinderen uit Beverwijk bracht onder geleide van hunne onderwijzers Maandag een bezoek aan ons eiland. Na hier te hebben overnacht vertrok het gezelschap Dinsdag van hier naar Vlieland. Van Alkmaar kwam een gezel schap schoolkinderen met de veeboot Burgemeester .van Alkmaar naar hier, dat dezelfde dag ook de terugtocht aan vaardde. Maansverduistering. Wij maken onze lezers er opmerkzaam op dat er morgen een volledige maans verduistering zal zijn, die kort na den maansopgang begint en tot na midder nacht duurt. Het merkwaardigste ver schijnsel dat bij totale maansverduiste ringen kan worden waargenomen is de omstandigheid, dat ook de totaal verdui sterde man niet geheel verdwijnt, doch in een zwak, maar duidelijk roodachtig licht biijt schijnen. Dit verschijnsel is een gevolg van de dampkriug der aarde. Bij de lange weg door de lucht wor den de roode stralen van het zonlicht belangrijk minder verzwakt dan de blauwe en dit is de reden waarom de verduisterde maan een roodachtig schijn sel vertoont. Eenzolfde verschijnsel neemt men waar, wanneer de op of ondergaande zon aan den horizon staat en dan stee3s rood schijnt doordat haar stralen een langen weg door de damp kringslucht hebben ai te leggen. De schatgravers. Wat heeft die Lutine, het bij Tor- schelliïig gezonken goudschip, al een schepen, manschen en ponnen in berpe- ring gebracht. Groote eu kleine kranten hebben er kolommen over geschreven, diplomaten van Nederland en andere landen hebben hunne scherpzinnigheid erop uitgeput, handen vol geld zijn er aan verknoeid, groote EDgolscbe £>alva- gesteamers hebbeD er kort voor de oorlog op gewerkt, met als eenig (bekend ge worden) resultaat een stuk of wat half vergane ankers die op de Entos-terreinen te zien waren, en nog is het niet uit, nog geeft men de moed niet op. We lezen althans nu in de Harlioger Cou rant dat de bekende Terscliollinger Firma Doekseu er weer met het s. s Storte- molli aan is bugonueu. Of 't baten zal? TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1