Foster's Rugpijn Nieren Pillen Schapenfokdag Doopsgezinde Gemeente Volksfeest te De Koog Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in GLAZEN FLACONS, GEEL ETIEET Foster-Mc Clellan Co. a London. Volksfeest te (ie Cocksdorp: Woensdag 27 Aug. Deurwaarder GIFDN. Het Texelsche Schaap. Eenige maanden geleden Kondigden wij de verschijning aan van een fraai uitgevoerde brochure „Le mouton de Texel," waarmede klaarblijkelijk beoogd werd in Fransch-sprekende landen belangstelling voor het Texelsche Schaap op te wekken. Vroeger reeds verscheeD iets dergelijks in het Spaansch, en thaDS ontvanseD we een exemplaar van „Oas Texel-Schaf" een Duitsche uitgave van dezelfde brochure. De uitvoering is keurig, veel illustra ties en op kunstdrukpapier gedrukt, het zal zeker medewerken tot verdere ver breiding van kennis omtrent ons schapen ras. Misschien vinden wij gelegenheid nog eens terug te komen op de inhoud van 't boekje. Flesschenpost Engeland- Nederland. Ditmaal kunnen we melding maken van een flesch met briefje erin, dat het verder bracht in de wereld dan de flesch die nu eenige tijd geleden door de Cocksdorper schooljeugd te water ge laten werd. Grietje Swart, een jeugdig badgastje, v >nd n 1. aan het Koogerstrand een flesch waarin een gesloten bi ief, met erop het verzoek deze te zenden aan Mr. W. R Gibbs, Lawn House, Stour bridge Road, Lye, Stourbridge. Worcestershire (Engeland De flesch was de 3e Juni van dit jaar in zee gegooid en werd gevonden de 19e Augustus. Oudeschild. Peze week werden van hier verzonden 393 lammeren, 381 schapen, 45 varkens, 4 kalveren en 7 paarden. Weer de Lutine. Lloyd's beeft een contract afgesloten met 2 ingenieurs uit Delft om te trach ten in een bepaalden tijd een gedeelte van de lading der Lutine te bergen. Geljjk bekend, is de Lutine met een groote voorraad goud en zilver ter waarde van ongeveer 300,000 pond aan boord in den nacht van 9 op 10 October 1799 tusschen Vlieland en Terschelling gezonken. Verschillende pogingen om een gedeelte der kostbare lading op te halen, zijn tot du tue gedaan, doch zonder resultaat, gelijk wij reeds eerder meldden. Twee tegenstanders in debat. Het hoofdbestuur van den ViijziDnig Democratischen Bond, heeft tot den generaal C. J. Snijders het verzoek ge richt te debatteeten met het Eerste Kamerlid prof. dr. D van Embden, naar aanleiding van gezegden in een vergade ring van „Ons Leger" te Rotterdam. Hiersprak de heer Snijders over het op treden van prof. Van Emblen inzake de ontwapeDingskwestie als „onzinnige en verderfelijke propaganda." „De Vrijzinnig Democraat" meldt thans, dat het hoofdbestuur bericht beeft ontvangeD, dat de heer Snijders bereid is tot genoemd debat, dat op zijn ver zoek gehouden zal worden in de tweeden helft vau September op Dader te bepalen plaats te 's Gravenhage. Iets aardigs van de Londensche conferentie. Van Herriot en Marx wordt iets aar digs verteld. Het is een conferentie anec dote toen Mac Donald, die alle gedele geerden tot afscheid de hand drukte, tot de Duitsche rijkskanselier Marx was genaderd, hield hij diens hand vast en bracht hem zoo naar Heiriot, die te midden zijner vrienden stond. Mac Donald legde daarop zonder één woord de hand van Marx in die van Herriot, trad terzijde en bleef glimlachend toe zien, hoe de Franschman en de Duitscher elkander de hand schudden. „Hoog" bezoek Zaterdagavond j 1. werd Harlingen met een „hoog" bezoek vereerd. Al ligt het aan den rand van Friesland, toch schijnen we langzamerhand al meer in de publieke belangstelling te gaan deelen, worden we meer en meer in het „wereldverkeer" getrokken Het heeft twee „hooge" heeren behaagd de stad ODzer inwoning op hun reis aan te doen Omstuwd door een menigte nieuws gierigen liepen ze langs verschillende strateD, de bewondering der straatjeugd, de nieuwsgierigheid der dienstmeisj-s en vaak de lachlust der ouderen-opwekkend D6Z9 tw^e heeren zullen zich op steden voorib wegende van uit Ainsteidam oen bezoek aan Parijs brengen. Alvorens deze reis te aanvaarden maken ze een tournée door Nederland Onderweg moeten ze in hun onderhoud voorzien door den verkoop van ansichten, die de beide „langbeenen" voorstellen. Een vreemden indruk maakt het, als men in de verte een groote menigte menschen ziet aankomen, waarboven twee reuzen uitsteken. Een eigenaardig gezicht levert het op als men ze ziet bukken om onder den bovenkant van een winkeldeur door den winkel binnen te gaan. En het publiek houdt er van zijn kant verschillende beschouwing op na. Maar, zoo als een der heeren ons verzekerde, is het laDg geen gemakkelijk werk en vor dert hun loopen heel wat inspanning Ze hebben gewone stelten ODder hun voeten gebonden, waarvan het boveneinde langs het been is bevestigd. Het steunvlak is dus niet groot en wel te begrijpen is het, dat zulk loopen dat op balanceeren berust, vermoeiend zal zijn. Na een wandeling van een uur of zes móeten ze noodzakelijk rusten. Doch, zooals ze ons verzekerden, gaat het om f 10.0C0, indien zo hun tocht goed ten einde brengen. Van uit Amsterdam hadden ze eerst Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gelderland en Overijsel bezocht, waren toen weer naar Amsterdam teruggekeerd om ver volgens een tocht door Noord-Holland te maken. Toen waren ze naar Stavoren overgestoken, hadden Sneek en Bolsward bezocht om daarna een bezoek aan Har lingen te gaan brengen. Ze reizen verder de provincies GroniDgen en Drente door en zakken zoo naar het Zuiden af om bij Visé in Limburg over de grens te gaan en België binnen te stappen, om zoo hun reis naar Parijs te vervolgen. De heeren klaagden vooral over de moeilijkheid bij het loopen over ongelijke bestrating der verschillende steden Ze zagen er volstrekt echter niet tegen op om in heuvelachtig terrein te loopen. Over de medewerking der politie waren zo zeer tevreden. N. Harl. Ct. Brievenbus. Elerenveiling te Texel. Al meermalen is het mij opgevallen dat in het marktbericht de prijs te hoog was opgegeven zoo ook het bericht van j.l. Maandag de prijs staat vermeld als 7 30 8 80 terwijl er eieren zijn ver kocht voor f 7.— Mond- en Klauwzeer. De ziekte is geweken bjj het vee van: Jae. Lap Kz., S Jonker Cz. en IJ. Lap te Den Hoorn. Texel, 22 Augustus 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Grondbelasting. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 16 Aug. tot en met 22 Aug. 1924. GEBOREN Pieter Reijer, z. v. Pieter Boon en Jentje Fernhout. ONDERTROUWD Aart van der Knaap en Trijntje Drijver; Pieter Former en Heintje Brouwer. GETROUWDPieter Cornelis Vlaming en Jannetje van der Slikke. OVERLEDENFranciscus Johannes Bos, oud 1 jaar en 8 maanden. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadbuize). een kruis, een bril. Zondag 24 Augustus 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Janzen Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer H. Avondmaal. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half 11 de heer de jong van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, geen godsdienstoefening. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpak kingen. ADVERTENTIEN. ONDERTROUWD P. FORMER en H. BROUWER.] OosSd,!Texel' 21 Aug-1924 Huwelijksvoltrekking 4 Sept. a. s. Huwelijksinzegening des middags 12 uur in de Ned. Herv. Kerk te De Waal. Eenige en algemeene kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD Th. SCHAAP en F. Z. v. ELLEN. Huwelijksvoltrekking 6 September te Uithuizen. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze beste Vrouw, Moeder en Behuwdmoeder, ADR1AANTJE MOOJEN betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, H. FLENS. Degenen, die hun medewerking willen verleenen bij de organisatie van het boven staande, komen ter vergadering op 's avonds half acht bij GEZ. BUIJS. op Woensdag 27 Augustus a. s. voorm 9 uur op het marktplein te Den Burg. Inzenders worden verzocht half 9 met hun vee op het marktplein aanwezig te zijn. Namens de Afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw. Afd. Texel v. d. L. T. B. Vereen, tot Verbet, v. d. Schapenfokkerij in Noordholland. op Woensdag 3 September a. s. Voorm. 10 uur, Schoonrijden met één en twee paarden. Nam. 2 uur. Ringsteken met paard en kar. 4 Hindernisrijden met paard onder de man. 5 Ringsteken op motorrijwiel met dame op de duo. 6 Ringsteken op fietsen. 7 Stoelendans. Aangifte bij Het Bestuur. Donderdag 4 September, 's morgens 10 uur Kinderfeest. Wegens ongesteldheid van Ds. FRERICHS Burg Zondag geen godsdienstoefening. De Kerkeraad. De verkoop vau de restanten van den Boek handel „Mercator" zal thaus pl ats hebben aanstaande MAANDAG des morgens te 10,30 uur (oij gunstig weer) om contant geld, voor het winkelhuis op de Grotmepkats. Men schrijft ons: IETS OVER ONWEER. Na het buitengewoon hevige onweer, dat in den loop dezer week boven een groot gedeelte van het eiland woedde, vinden vele uwer lezers het wellicht interessant eens iets naders om trent dit machtige natuurverschijnsel te ver nemen. Ik wil daarom heel in 't kort en uit den aard der zaak vrij onvolledig een en ander hieromtrent vertellen. Met zekerheid weet men thans, dat de blik sem een electrische vonk is, die in den regel eenige honderden, niet zelden echter eenige duizenden meters lengte heeft. Deze laatste buitengewoon lange stralen komen voor wan neer de ontladingen tusschen de wolken onder ling plaats vinden. Men kan de lengte be rekenen uit fotografische opnamen. Hieruit blijkt dan tevens, dat scherpe hoeken in den straal niet voorkomen, dat er echter meestal wel tal van zij-ontladingen of vertakkingen optreden. Zooals bekend is, magnetiseert een electrische stroom in het algemeen naburige ijzeren voor werpen. Bevinden deze zich op of nabij de trefplaats dan zal de bliksem dit dus ook doen. Meermalen heeft men dit kunnen constateeren bij het ijzerhoudend basaitgesteente. 't Is zelfs mogelijk hieruit ongeveer de stroomsterkte van den bliksem te bepalen Men vond zoo, dat deze wel 10000 ampère en meer kan bedragen. (Een electrische tram gebruikt een stroom van ongeveer 50 ampère.) Door den korten duur der ontlading is de warmteontwikkeling even wel betrekkelijk gering. Een telegraafdraad b.v. smelt op de trefplaats, maar niet, waar deze draad den stroom voortgeleidt. Hoewel er tal van merkwaardige bliksem- vormen zijn, wil ik hier thans liever iets over den donder zeggen. De donder toch is een trilling van de damp kringslucht, tengevolge van hare sterke ver hitting door den bliksemstraal. De verhitte lucht zet zich dan plotseling krachtig uit, stuwt de omgevende lucht opzij en veroorzaakt alzoo een evenwichtstoring, die zich in de atmosfeer tot op grooten afstand voortplant met een snelheid van ongeveer 340 M. In de seconde, de voortplantingssnelheid van het geluid. De afstand, waarop de donder nog wordt gehoord, is zeer verschillend. Het geschiedt echter zelden, dat hij meer dan ern minuut na het lichten wordt waargenomen, wat een afstand van twintig K M. zou beteekenen. Bedenkt men nu, da' kanonschoten tot op hondeid K.M. en meer hootbaar zijn, dan blijkt hieruit, dat de geluidsterkte getinger is dan men zou ver wachten. Wie over treffen en inslaan iets naders wil weten raadplege daarvoor de geschotten over onweerswa.irneming van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt. Slechts enkele merkwaardige zaken wil ik hier even kort vermelden. Bij een onderzoek over Ongeveer 700 getroffen boomen bleek het volgende «266 waren populieren; 149 waien eiken, 36 peren, 6 kersen. 6 beuken, enz. Hieruit komt duidelijk naar voren, dat men veiliger is onder beuken dan onder eiken. Veur de .ieken, mö je wieken En de bueken, mö jé sueken zegt een Geldersch rijmpje. Men houde er echter wel rekening mede, dat dit slechts een betrekkelijke veiligheid is, daar een hooge boom, zoowel voor den ntensch als voor een naburig huis de trefkans vermeerdert. Dat in een stad in 't algemeen door bliksem zelden brand wordt gesticht, zal zeker een gevolg zijn van de vele metalen geleiders. Zoo ook, wanneer er aan een huis uitgebreide metaalmassa's voorhanden zijn, bepalen deze den door den bliksem te volgen weg geheel. Tenslotte wil ik nog wijzen op een paar merkwaardige verschijnselen, n.l. deze De meeste onweders vallen in het warme jaargetijde, de veelvuldigheid van dit natuur verschijnsel neemt ia het algemeen van de polen naar den evenaar toe. (Zoo is het ge middeld aantal onweersdagen per jaar voor IJsland één, voor ons land 109, voor Buiten zorg 167). De weinige onweders der koude luchtstreken komen bijna steeds in den winter voor. Er blijkt ook een merkwaardig verband te bestaan tusschen het optreden van onweersverschijn selen en de elfjarige periode der zonnevlekken L; J- V- De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kenpis van belanghebbenden, dat ter secre tarie dezer gemeente vanaf heden gedurende 30 dagen ter inzage ligt een opgave der schat tingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1924. De verzoeken om herschatting en hermeting op kosten van ongelijk, die om vernietiging van schattingen welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschrif ten tegen ambtshalve verbeteringen van mis stellingen in de juiste belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onder werpen, bedoeld in artikel 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. 86) behooren luidens de artt. 16, No. 1, 19 no. 1, 23, derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie te worden ingediend binnen 30 dagen na heden. Texel, 21 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Purmerend, 19 Aug. 610 Runderen waaronder: 320 vette koeien f 1,10 a f 1,35 p. K.G. 22o Gelde koeien 200 a 475 Melkkoeien 200 a 475 67 Stieren. 50 Vette kalveren per Kg 1,50 a 1,70 166 Nuchtere kalveren 10,— a 42, 511 Schapen 35,— a 50,— 535 Lammeren 24,— a 30,- 484 Vette varkens per K.G. 0,80 a 0,87 120 Magere varkens 16,- a 34,— 232 Biggen 10,— a 20,— Kipeieren 6,20 a 8,40 Schagen, 21 Aug. 97 Vette koeien 300 a 520 19 Gelde koeien 180 a 365 50 Kalfkoeien 275 a 500 223 lammeren 26.— a 33.— 46 Vette varkens 0,80 a 0,86 183 Biggen 10,— a 18, Boter 1,90 a 2,20

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2