NT°. 3841, Woensdag 27 Augustus I9S4 87*' Jaargang, Nieuws- em Advertentieblad. LICHT EN KRACHT OP TEXEL. Van week tol week Texelsche Berichten. tilt »t#a verschut Woensdag- enSaterdagmorge» kdverseutlön daags voor da uitgave vóór 4 aar aam. Pr#» dar Adrerltmliéhi &BONNBMENTBKa» ABVBRTSNTiES worden homo* b$j &6 üitg. Fum* L A N Cd 8 V S L 3 I» fi KOOK, Parkstraat, Bu**ofTbh* lewaarschuwd wer- RANT. Ab»nnev*enttprvi per S maanücm Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door gcheei Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENSTJNo. 652. VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST. II. Wanneer wy na het verleden, onze blik naar het heden wenden, dan zouden wij de toestand zooals die nu is, eigenlek kun nen samenvatten in deze eene korte for mule wij zitten in langzamerhand nor maal wordende tijden nog steeds met een nood-verlichtingsbedrijf opgescheept. Van technisch standpunt zijn de ken merken van dit noodbedrijfDat er maar één zuiggasmotor is en maar één dynamo. Hapert er aan slechts een van beiden wat, dan zit men cirekt zonder licht. Verder is alles zeer beknopt opgesteld in een bouten centraleeen noodbedrijf in een noodwoning. Van verbruikersstandpunt is een van de eerste kenmerken van dit noodbedrijf wel: dat de geleverde elektriciteit duur is. Wij betalen hier ruim de helft meer dan aan de vastewal van Noordholland, en de ta rieven van de PEN zijn ,00k niet laag. Een tweede kenmerk, met het eerste in verband staande: het geringe aantal licht punten dat men bijna overal aantreft. Het gemak van elektrisch licht is juist, dat men het overal kan laten aanleggenals eenmaal de leiding ligt heeft men het ge mak ervan en als 't licht 'niet brandt vindt er ook geen stroomverbruik plaats, dus worden er ook geen kosten gemaakt dan. Een derde grief is: dat men geen elek triciteitsmeters in de woningen aantreft. Hierdoor wordt eenerzijds'n zuinig stroom verbruik niet in de hand gewerkt, waar door misschien onnoodige belasting van de centrale plaats vindt, (.het kost immers toch niets')terwijl anderzijds onnoodig veel betaald wordtwie een maand lang des avends om regen uur naar bed gaat, mo6t- evenveel betalen als wie het licht een maand lang tot half twaalf 's nachts laat branden. Een vierde en zeer ernstige grief tegen het noodbedrijf is voorts: dat het ons slechts in de avenduren, en des winters in de donkere morgenuren, stroom ver schaft. Des nachts na half twaalf ont breekt ons elke verlichting, tenzij men petroleumlampen in reserve heeft; over dag ontbreekt ons eveneens de mogelijk heid lichte elektromotoren te drijven, elek trisch te strijken, enz. Minder als werkelijke grieven dan wel als onaangenaamheden van bijkomstige aard zouden wij nog kunnen noemende heele avend 'n puffende en lawaaimakende motor midden in het dorp benevens de ontsiering van onze straten door een war net van draden, gespannen over een aantal niet bepaald sierlijke houten palen.- Waar bovengrondsche aanleg goedkooper is dan ondergrondsche, daar is dit laatste bezwaar niet altijd te ondervangen Een eigenaardig, en, van ekouomisch standpunt gezien, waarschuwend verschijn sel is ook het volgende: dat men op het eiland, behalve de gezinnen die nog petro leum branden, ook reeds aantreft partiku- lieren die een eigen lichtinstallatie hebben. We noemen dan in de eerste plaats Hotel Texel. Hier is een volledig elektrisch kleinbedrijfje in werking: motor, dynamo en akkumulatorenbatterij Eenmaal in de 2 a 3 dagen draait de motor eenige tijd, waardoor de batterij wordt geladen. Dan wordt er verder met stilstaande motor dag en nacht stroom geleverd, niet alleen voor Hotel Texel zelf, maar ook voor het ge bouwencompiex van Vlessing's Kleeding- magazijnen. De prijs die deze voor de geleverde elektriciteit betaalt staat vrijwel op gelijke hoogte met die aan de vaste wal van N001 dholland. Hotel Texel en de N V. Vlessing hebben nu het voordeel onafhankelijk te zijn van de centrale te den Burg: hun licht gaat niet 0111 half twaalf 's nachts uit en de stroom kost hun minder dan ons Dan noemen we de Doopsgezinde kerk en pastorie, beiden met een eigen acety- leeDgasinstallatie, evenais 't Rijwielen magazijn van Gebr Lafèber. Ook de R. K. Kerk wijkt in zooverre af van de overige gebouwen in den Burg, dat deze weliswaar zijn stroom betrekt van de gemeente, maar met deze stroom tegen evenredige vergoeding natuurlijk een eigen batterij laadt, waardoor ook deze kerk zich onafhankelijk van de gemeente lijke stroomlevering, (wat deszelfs stopzet ting om half twaalf 's avends betreft,) gemaakt heeft. Buiten den Burg merken we verder op dat ten eerste het militaire vliegkamp de Mok een krachtige eigen installatie met motor, dynamo en akkumulatorenbatterij heeft. Er, dan is er nog een eigen lichtinstal latie van groote lichtkrachtdeEierlandsche vuurloren. Zooals bekend mag worden geacht wordt deze met pharoline gestookt. De hieraan verbonden bezwaren zjju in 't kort: brandstoftransport over lange afstand; geen bizonder groote bedrijfszekerheid en tenslottehet vereischen van voortdurend toezicht, vanaf de ontsteking by zonsonder gang tot het dooven bij zonsopkomst. Vooral dit laatste bezwaar is, (in niet te ver verwijderd verband met hetheerschende streven naar personeelsinkrimping bij Rijks diensten gezien), niet licht te schatten. Tenslotte zou opgemerktkunnen worden dat de petroleumverlichting ook als ten soort klein eigenbedrijfje ware te beschou wen. Deze vorm van eigenbedryf treft men dan aan op de dorpen buiten deD Burg, en op de verspreid liggende boeren hoeven. Van licht naar kracht overgaandeer zijn hier op het eiland een vrij groot aantal benzine- en oliemotoren in werking. In de eerste plaats geschiedt de bemaling, voorzoover deze niet door windkracht ge schiedt, met motoren. Bovendien treft men dan op Texel nog verschillende motoren met een geringer aantal paardekrachten aan. Deze zijn ten dienste van het bedrijf van graanmaalde- rijen, timmerlieden, op 'n boerderij etc. Dan zyn er vele bedrijven waar de ge wenschte drijfkracht slechts voor korte achtereenvolgende tijdsduren noodzakelijk iswij denken hierbij aan bakkerijen, drukkerijen, machinale schoenmakerijen, enzoovoorts. Een petroleummotor is hier, door den aard van het bedrijf, niet geschikt, weshalve men zich dan maar met hand kracht of trapbeweging behelpt Een elek tromotor zou hier zeker op z'n plaats zijn. En wat dan de verwarming betreft: de beide moderne vormen hiervan steenkolen- gas en elektriciteit, kent men totausverre op Texel niet. Het koken op gas zoowel als het gasgebruik in 't algemeen, neemt in de groote sleden eer toe dan afde vraag werd zelfs door een onzer zegslieden opgeworpen of niet een modern gasbedrijf voor heel Texel, zoowel verlichting als ver warming opleverende, niet de voorkeur zou verdienen boven 'n meer of minder grootsch elektriciteitsbedrijf Aan de beantwoording van deze vraag zullen wij ons niet wagen. Een feit is dat met elektriciteit ook voor verwarming heel wat te bereiken is:men denke slechts aan elektrisch strijken, elek trische theewater-ketels en de, de laatste tijd steeds meer in zwang komeDde elektrische radiatoren of straalkachels, waarmede een plaatselijke verwarming mogelijk en doelmatig is - Wij gelooven dat de schets van het „Heden" hiermede vrijwel volledig is. 16-23 Aug. De Tatiefwet biyft nu sterk de aandacht vragen vau het kraotenlezend publiek, en men hoort than3 de voor- en tegenstanders druk aan het woord. Ook over de nieuwe vtrhoogiag van de tabaksoelasting wordt nog het een en ander gezegd cd deze onder werpen zullen ongetwijfeld aan de orde blijven. Naar dezer dagen gemeld is, heeft de regeering reeds haar Staatsbegrooting gereed en naar dea Raad van State gezon den. Ei volgens berichtgevers dio het blijkbaar kunnen wsteu, komen op die beg'ooting da opbrengsten van de herzie ning der Tariefwet en de verhooging der Tabaksaccijns als sluitposten voor, waar door de begrooting, die in de laatste jaren steeds met geraamde tekorten sloot, thanB dan sluitend is gemaakt. Men weet intusschen dat tegen het op die w(jze sluitend maken van de begrooting vooral by de linkerzyde ernstige bezwaren bestaau en er zal dan ook wel heel wat over worden gezegd, eer de beslissing in de Kamer valt. Voorts is er nog de Plaatselijke Keuze die weldra weer op het tapijt zal komen en waartegen thans e6n uitgebreide actie gaande is. Of bet wat zal baten is een andere vraag. —0-0—0— Donderdag kwamen de Fransche Kamor en de Senaat byeen om Herriot, in de ge legenheid te stellen verslag van de Londen- 80be conferentie en de daar getroffen over eenkomst te geven. Herriot heeft een breedvoerige uiteen zetting van de zaken gegeven. Meer dan eens werd hij door de communiston of de nationalisten in de rede gevalleo, maar overigens liep bet zonder incidenten af. Veel nieuws heeft Herriot niet verteld, wat ook Diet verwacht kon worden, daar vrij wel alle byzonderheden der Londenscbe conferentie door de pers werden meege deeld. Hy lichtte echter de gronden toe waarom de FraDSChe delegatie in verschil lend opzicht eenige concessies bad gedaan. Htt Eransche arbitrage-voorstel had het succes der conferentie verzekerd. Geen der concessies is in stryd met het verdrag van Versailles. Wel is de bevoegdheid van de Commissie van Herstel een weinig ver minderd, maar Herriot achtte dit ook in 's lands belang, want arbitrage kan ook door de minderheid in de Commissie V3n Heretol worden gevraagd indien de meerder heid mocht weigeren een iugeBieke blijven van Duilscbland te constateeren. Ook vond hy het voor Frankryk een voordeel, dat de vraagstukken der schulden en van de veiligheid afzonderlijk worden geregeld en by verklaarde tenelotle dat de acte vaa Locden slechts bet begin is, maar dan toch het begin van deu werkeiyken vrede. Da rede van Herriot werd luid toege juicht door de regeeriogsmeerderüeid, waarna do premier zich naar den Senaat begaf om daar dezelfde uiteenzetting te geven. Ocderwyi dit geschiedde begonnen nu besprekingen in de Kamer waarbij de communisten zooveel kabaal maakten, dat Painlo- de voorzitter, ten slotte zyn hoed opzotte en wegliep ten teeken dat de ver gadering geschorst wa3 Toen later de gemoederen wat gekalmeerd waren, werd de zitting heropend en ver wierp de Kamer een communistisch voor stel om de debatten te verdagen. Vervol gens werd met 320 tegen 209 stemmen een motie van vertrouwen in Herriot uaoge- nomen en besloot de Kamor tot in behan deling nemen van de overeenkomst van Londen. In den Senaat werd eveneens een motie van vertrouwen in de regeering ingediend Met 177 tegen 109 stemmen werd besloten deze door te zenden naar de daarvoor be staande commissie. De nieuwe week zal belangrijke debatten brengen in Kamer en Senaat over bet Londenscbe verdrag Algemeen verwacht men dat Herriot met eeu voldoende meer derheid zal woiden gemacbt'gd om het pact van LoDden te teekenen, al zullen de nationalisten zich bij de debatten wei niet onbetuigd laten Vooral over de veiligheid van Frankryk schijnen zij zich benauwd te maken. Te Londen is overeengekomen, dat als de parlementen tot de goedkeuring be sluiten, de onderteekenicg van het verdrag aldaar Zaterdag 30 dezer plaats zal hebben. 0-0—0— In Duitschland houden deDuitsch oatio- nalen de spanning erin. Le6k het aanvan- keiyk. dat ze zouden nydraaien en zich tenslotte met het LoDdeoscbe verdrag zouden verzoenen, Donderdag besloten zij tegen aller verwachting in bun houding niet te wyzigen en trouw te bijjven aan de, voordat de L mdensche conferentie be gon, gestelde zeven eiscben B'tyvcn zy by dit staedpunt volharden dan zullen zy straks tegen de aanvaarding vac du Lo.i- I dtnscbe overeenkomst stammen ta sullen ze ook hun medewerking weigeren voor het tot stand komen van de wetteiyke maatregelen, die overeenkomstig het plan- Dawes door de regoering voorboreid en in den vorm van wetsontwerpen by den Rijksdag aanhangig zy» gemaakt. Ia de commissie voor de buitonlandscbe aangelegenheden hebben zy alvast hun bezwaren gemotiveerd, maar heeft ook Di. Stresemann, de minister van buitonland scbe zaken, nadrukkeiyk verzekerd, dat wanneer er geen meerderheid voor de regeermgsvoorstellen in den Ryksdag mooht worden gevonden, een beroep op bet Duitsche volk zal worden godaaü. Waarschijnlijk zal daartoe dan de Rijksdag worden ontbonden. Do regeering verwacht in dat geval, dat de verkiezingen ten gUDSte van een aanvaarding der Londen- sche overeenkomst zullen uitvallen. Biykbaar heeft de bedreigiDg met nieuwe verkiezingen op de Duitsch natlo- nalen niet den gewensebte» indruk ge maakt. Ëo toch ligt er voor hen in die verkiezingen bet groote govaar opgesloten, dat zij de winst die zy bij de jODgste Ryksdagverkiezingen behaalden, weer zul len verliezen. Vandaar ook, dat de andere partijen het niet onwcnscheiyk achten. De sociaal-democraten hebben daarvoor nog de bijzondere reden, dat zy een groot deel van de door hen bij de vorige verkiezingen verloren zetels denkon terug te kunnen winnen. Het duurt intusschen nog eenige dagen voordat de beslissing valt en men verwacht dat de rogeering haar onderhandelingen met de leiders der Duitsch uationalen zal voortzetten En Id eon paar dagen kan al heel wat gobeuren. Men hoopt althans nog dat deDuitsch nationalen misschien eDkei tegen de aanvuarding van de overeenkomst zullen stemmen. Waardoor de aanneming ervan met een gewone meerderheid moge lijk blyft en dat als de Rijksdag tot de aanvaarding beeft besloten zy in ruil voor zekere concessie wel voor de afzonderlijke wetten zullen stemmen. Met spanning zal bet verloop van de debatten in den Ryksdag gevolgd worden in de nieuwe weok. 0—0-0 Ia Italië blyft de Matteottikwostie nog steeds de gemoederen in beweging houden. Na het vinden en de herkenning van het iyk van het ongelukkige slachtoffer van de fascisten, is dit op indrukwekkende wijze ter aarde besteld. Maar ook de begrafenis van het slachtoffer be6ft de opwinding die er in Italië heerschip, nog verergerd. De fascistische autoriteiten wenschten aan de begrafenis van Matteotti deel te nemen, blijkbaar om te demonstreeron, datzy niet aansprakelijk wensebten te worden gesteld voor den moord. Di weduwe van Matteotti verzocht deu minister van binnenlaodscbe zaken, dat men baar het schouwepel der zwarthemden en de tusschenkomst der fascistische ambtenaren zou besparen, maar met deze z-ter begrijpeiyke wensch werd geen rekening gehouden. Daarop heeft de oppositie besloten wee te blijven van de begrafenis De toestand schijnt zich meer en meer toe te spitsen ers gevreesd wordt, bat. dit ten slotte tot een botsing zal leiden. Museotine kan zich nog alleen handhaven door het militaire geweld. Onweer. lu de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het wederom nogal zwaar geon weerd. Een drietal koeien op de Hoeve RuLdabl van lio heer Mrntje en een 4-tal lammeren van de heer Jb. Kok op de Hoogte worden door de blik-em ge dood. Üo kooien waren verzekerd. Verder de gebruikelijke stortbuien, die het hunne waer hebben bijgedragen tot verhooging van het waterpeil in slooten en plassen. Rijwielplaatjes. Do gtoote dagbladen herinneren eraan das aanstaande Viijdag 29 Augustus de 'u 1 1 ijti vorioopou is, gedurende welke do

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1