tf°. 3843 Woensdag 3 September 1924. 37at' Jaargang. - en Advertentieblad. LICHT EN KRACHT OP TEXEL Van week tof week Texelsche Berichten. Adverteutiëu daags voor do altgavo vëór 4 nar aan. Prü» dor Adnerlenttini iBONNSMENTEN »n A »VK STENTIEN wordes aaagoaonoa do Uiig. Tl** 'UNQIEVKLI B ROOII, Parkstraat, Boa» or T i z a COURANT. -Mi ïUs verschijnt fcoensdsjj- ea ^kterdagniorgr* Abenncntenttprv» per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V V POSTCHEQUE- en OIROOIENSTJNo. 652. VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST. IV. Wij schreven reeds in ons vorig artikel, dat de aanleg vaD elektriciteit over lange afstanden ekonomisch pas mogelijk wordt, wanneer aan het andere einde van de draad voldoende stroom wordt afgenomen. Hoe langer de kabel, hoe duurder de aanleg, dus van hoe meer stroomafnamej men verzekerd moet zijn. Werpen we nu weer een blik op 't kaartje, Oo Oosterend W WaalOu Oude- schild; H: den Hoorn; K: de Koog; B: Badhotel; C: de Cocksdorp; V; Vuur toren; jês omvormer;-)-: watergemaal; transportstroomkabel. De cijfers bij de kabels geven de afstanden in K.M. aan. dan zal het zonder meer begrijpelijk zijn, dat in het oorspronkelijke plan slechts de elektrifikatie van de dorpen den Burg, Oudeschild,den Hoorn, de Waal en Ooster end was opgerfomen. De afstanden op 't kaartje spreker daartoe een duidelijke taal. De elektrische centrale, gedreven door zuiggasmotoren, wilde men dan te Oude- schild bouwen, om de transportkosten van de steenkool te besparen. Dit oorspronke lijk ontworpen bedrijf zou stroom leveren van des morgens een uur of zes tot des nachts Vs 12 é^12 uur- Tegen dit plan rezen verschillende be zwaren. Zoo werd het bv. beter geacht de centrale in den Burg te bouwen Aan de hand van het kaartje kan men dan ook zien dat in de latere plannen de centrale in den Burg gedacht is„ terwijl van daaruit de transportkabels loopen naar de verschil lende dorpen en de vuurtoren. Op al de aangegeven punten worden dan transfor matoren of omvormers geplaatst, die de transportstroom in verbruikstroom omzet ten, waarna deze langs ondergrondsche kabels of bovengrondsche paalnetten aan de verbruikers wordt afgeleverd. Inde latere plannen komt de onderbreking van de stroomlevering gedurende de uren tusscben middernacht en 's morgens zes uur ook niet meer voor. Terecht werd dit. als een der ernstigste grieven tegen het tegenwoordige noodbedrijf beschouwd. Wij wezen reeds eerder op het streven naar personeelsbezuiniging by't Ryk. Onder anderen in verband hiermede wordt met voortvarendheid gewerkt aan de elektrifi katie van de Nederlandsche Noordzeekust vuurtorens Van Schiermonnikoog tot Hoek van Holland zijn, nu wij dit schrijven, allo vuurtorens van elektrisch licht voorzien, op één na: de Eierlandsche Vuurtoren. Naar ons van betrouwbare zijde werd medegedeeld zal dit op den duur zoo niet kunnen blyven. Wanneer de Eierlandsche Vuurtoren niet binnen afzienbare tijd de elektriciteit van de Gemeente Texel zal kunnen betrekken, dan is het niet uitge sloten te achten dat de toren een eigen lichtinstallatie, met motor, dynamo, etc. krijgt. Waardoor de lilliputbedrijfjes weer met een vermeerderd zouden zijn. Zcu daarentegen een mogelyk Texelsch Elektriciteitsbedrijf de Vuurtoren als „vaste klant* kunnen boeken, dan zou daarop, om1 vele redenen, hooge prijs te stellen zyn. In de eerste plaats toch wordt de renta biliteit van een elektriciteitsbedrijf door een groote en vaste afnemer zeer gunstig beïnvloed (om welke reden men dan ook, behalve de vuurtoren, gaarne de bemalings inrichtingen der verschillende polders onder de vaste afnemers zou willen mogen reke nen) en in de tweede plaats zou het, indien de Eierlandsche vuurtoren zijn elek triciteit van de gemeente betrok, zoogoed als zeker zyn dat dan ook de Cocksdorp aangesloten kon worden. Werd de leiding Vuurtoren-Cocksdorp dan langs de Koogerweg gelegd, dan zou boven dien de afstand naar de Koog zoodanig verminderd worden, dat ook dit aangesloten zou kunnen worden. En, zoo men de Koog als badplaats vooruit wil brengen, zou het dan op de badgasten niet een hoogst merk waardige indruk maken, zoo men het heele eiland elektrificeerde, doch de badplaats voorbijging Volgens de berekeningen van een der deskundigen zullen de bewoners van den Burg niet méér voor hun elektrische stroom behoeven te betalen als de andere dorpen ook aangesloten worden. Evenwelmen onderzoekt op het oogen- blik ook de mogelijkheid van een nieuw en beter bedrijf voor den Burg alleen, wanneer er tegen de elektrificatie van heel Texel overwegende bezwaren mochten bestaan De hieraan verbonden voordeelen zijn betrekkelijk weinig kosten, minder perso neel en toch ook een kontinubedrijf, door middel van een akkumulatorenbatterij. Wanneer men met een semi-permament bedrijf voor den Burg voorloopig genoegen zou kunnen nemen, dan moet er toch en wordt er in de plannen ook rekening gehouden worden met een in de toekomst komende uitbreiding tot de andere dorpen. Het is dan alleen de vraag maarwanneer? Een antwoord hierop is moeilyk te geven. Een van de moeilijke vraagstukken welke men tenslotte ook nog zal hebben op te lossen, of, zoo al niet van oplossen ge sproken moge worden, waarbij men dan tenslotte de knoop zal hebben door te hak ken, is wel de vraag: moet er gelijk- dan wel draaistroom komen? Als zijnde van te technische aard hebben wij deze vraag niet aangeroerd, ja, onze lezers zelfs van het bestaan dezer soorten stroom onkundig gelaten. En hoever zijn we nu Wel, de zaak verkeert thans in het rekenstadium. De mogelijkheid wat rendabel zal zijn en wat niet, wordt nu aan een ernstig onderzoek onderworpen. De beginselkwestie, de groote lijnen van het plan, gaan iedere Texelaar natuurlijk ter harte. En het aangewezen lichaam om over die kwestie te beslissen is natuurlijk de vertegenwoordiging van heel Texelde Gemeenteraad Maar wat de ekonomische en bovenal de technische zijde van het geval betreft hier dient men, naast het eigen gezond ver stand, bovenal vertrouwen te stellen inde kennis, de eerlijkheid en de goede wil van raadslieden; anders is het gladweg onmo gelijk ooi tot een redelijke oplossing te geraken. Dit staat evenwel vast, en wordt ook tot richtsnoer genomen bij de berekeningen en plannen: het bedrijf moet zichzelf kun nen bedruipefi. Wie geen elektriciteit gebruikt, mag er ook niet, in de een of andere vorm van gemeentebelasting voor betalen. Wjj zyn hiermede aan het einde van onze beschouwingen gekomen, en eindigen met nogmaals de hoop uit te spreken dat wij een steentje hebben bijgedragen tot de waardeering van een oplossing, die ter zyner'tyd tochgevonden zal moeten worden. 23—30 Aug. Ala deze regels oDder de oogen der lezers komen zal te Geneve de vergadering van den Volkenbond zyn geopend. Hieraan wordt door tal van hooggeplaatate regee- ringapersonen deelgenomen en ook Mac- donald en Herriot, de minister presidenten van Engeland en Frankryk, zullen van de party zijn. Nederland en België zijn o.m. vertegen woordigd door hun ministers van buiten- landsche zaken en in verband daarmee is het, dat in de laatste dagen weer eens in onze pers de z.g. „Belgische kwestie" naar voren is gebracht. Er mag dus worden verwacht dat te Genève buiten de confe rentiezaal thans weer eens eeu poging zal worden ondernomen om de breuk tusscben België en ons land te herstellen. o oo De buitenlandsche politiek werd in de laatste dagen geheel beheeracht door de vraag wat er in Duitschland zou geschieden met de Londensche overeenkomst. De be handeling in den Ryksdag, de stormachtige tooneelen die daarby voorvielen en waarbij de edelgrootachtbare heeren elkander blauwe oogen en bloedneuzen sloegen en niet minder ook het gemarchandeer tusscben regeeringsagenten en de leiders der Duitsch nationalen, in de Duitsche pers zeer kern achtig als „Koehandel" gekenschetst, hielden niet alleen in Duitschland zelf maar ook in de andere landen aller aan dacht gespannen. Het is ondoenlijk in een kort bestek als dit ook maar 'n eonigsziosvolledig overzicht te geven van de besprekingen voor het voetlicht en achter de coulissen en alles wat er verder noodig geweest is, om de Duitsch nationale stemmen te krygon, die er voor de anneming meteen s/3 meerder heid van de Londensche verdragswetten noodig waren. Op het allerlaatste oogenblik pas heeft eeu deel der Duitsch nationalen bet roer ömgegooid en zyn deze met de regeerings- voorslellen meegogaao. De onderhandelingen achter de coulissen hebben tot Vrijdagmid dag voortgeduurd en niemand wist toen nog hoe de stemming zou uitvallen. Dat ten slotte de 3/s meerderheid voor de spioiwegwet verzregen werd, zal moeten worden toegeschreven aan de vrees van een deel der Duitsch nationalen voor ont binding van den Ryksdag en mede aan concessies die door de regeering gedaan zijn. Welke die concessies zyn, valt op het oogenblik dat wy dit schrijven, nog niet met zekerheid te zeggen. Eén der concessies is al dadelijk aan het licht getreden en dat is de proclamatie van de regeering inzake de kwestie van de schuld aan den oorlog In die proclamatie wordt getegd, dat de door het verdrag van Versailles afgeperste verklaring,dat Duitsch land den oorlog heeft ontketend in stryd is met de feiten der geschiedenis De rijkeregeericg verklaart, dat zij deze vast stelling niet erkent, en dat het een recht vaardige eisch van het Duitsche volk is, van den last van een valsche aanklacht te worden beviyd. Zoolang dit niet ge schied is en zoolang een lid van de volkengemeonscbap tot misdadiger tegen over de menschheid wordt bestempeld, kan een ware overeenstemming en verzoening der volken niet voltooid worden. Deze verklaring zal tér keDnis van de buitenlandsche regeeiingen worden ge bracht o-o—o - Uit London kwamen in deu laatsten tyd weer eens beriobten over op handen zynde nieuwe verkieztugen. Er is toch in den laatsten tijd in Engeland veel gebeurd, waardoor de oppositie tegen bet Labourkablnet geprikkeld is geworden. Binnen eakele weken zal Macdooald in bet Hooger- zoowel als in het Lagerhuis voor haete vuren komen te staan. Allereerst is daar het resultaat der Londeoscbe confe rentie, dat laDg geen algemeens instemming te Londen beeft gevonden. De liberalen en zelfs ook een deel der Labourparty neemt het Macdonald kwalijk, dat hy er in heeft toegestemd om de algemeen in Engeland afgekeurde Roerbezetting nog ,een jaar te laten voortduren. Dat is tegen de principes van de liberale zoowel als ,van de arboi- dersparty in. Ook is men er nog niet zeker van dat de ontruimiDg van bet Keulsche gebied door de Britscbe troepen op 10 Januari 1925 zal geschieden. Mac donald zal daarover in het parlement klare wyn moeten schenken. Verde is er de Russische kwestie die Macdonald in het parlement heel wat moeilijkheden zal berokkenen. Het is uit z.g. onthullingen van Morel gebleken dat de regeering gezwicht ie voor den aandrang van zekere socialistische kopstukken om met de Russen een overeenkomst te sluiten, die in bijna alle kringen scherpe afkeuring heeft uitgelokt. Vootts is er in de kringen der industri- eelen een scherp protest gehoord over het ontbreken van een behoorjyke bescherming tegen een groote concurrentie van Duitsche producten op de Briteche markt, welke het gevolg zal worden van de uitvoering van het Dawesrapport. En dan is er nog dé lerscbe kwestie die Macdonald in Lager- en Hoogerbuis kwade oogenblikken zai kunnen bezorgen. Het aan Engeland trouw gebleven Ulster staat niet voor niets in de gunst by de conser vatieven en een groot deel der liberalen. Zoo pakken zich aan den mlnisterieelen hemel in Engeland de wolken onheilspel lend samei en het is dus geen wonder, dat men alweer hoort gewagen van het op komst zyn van nieuwe verkiezingen. o—o o— Uit Moskou kwameD in de laatste dagen behalve berichten over eem op handen zijnde Dieu we hongersnood, waardoor weer heele streken van Rusland worden bedreigd, ook berichten over een militaire actie welke tegen Roemenië heet gericht te zyn. De Opperste Krygsraad (beeft een proef- mobilisatie gelast van bet geheele Russische leger. Een kostbare maatregel, die waar- schyniyk niet zonder brnstige reden ge nomen werd. Het Texelsche schaap. Reeds eenige tijd geleden kondigden wij een tweetal brochures aan, uitgegeven door de Vereeniging tot Verbetering van de Schapen fokkerij in Noordholland, geschreven resp. in de Fransche en,Duitsche taal: „Le mouton de Texel" en „Das Texel-Schaf." Wij ontleenen nu daaraan het volgende. Het Texelsche schapenras ontstond op het eiland Texel. De aanvankelijk schaarse en weinig voedzame plantengroei zoowel als het niet-bij voeren waren de oorzaken dat deze schapen er minnetjes uitzagenklein, laat volwassen en meestal slechts één lam werpende. Weliswaar was de wol goed, maar de hoe veelheid was gering melk gaven ze ook weinig en het vleesch, schoon goed eetbaar, was mager. Wanneer een schaap eens twee lammeren wierp, dm werd een er van gedood. Op deze wijze hoopte men het hoofddoel van de schapenteelt: wol te verkrijgen, het beste te bevorderen. Toch was het Texelsche schaap reeds lang een gewild handelsartikel. Dit kwam doordat het, op betere weiden gebracht, b.v. in de om geving van Leiden, zich ook veel beter ont wikkelde. Sinds de tweede helft van de vorige eeuw begon men met de ontwatering van Texel, waardoor de toestand van de grond veel ver beterde. Tegelijkertijd werd begonnen met de kruising van het inheemsche schapenras met verschillende Engelsche schapen rass en. Betrouwbare historische gegevens o.cr deze kruisingen bezit men niet. De overlevering wil dat kruisi"g met rammen van de volgende rassen heeft plaats gevonden Bordei-Leicester, Leicester, Lincoln, Southdowns, Hampshire-

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1