x°. 8846 Zaterdag 13 September 1924. 378li Jaargang. ieuws- en Advertentieblad* Uifsfal'lDedsfrijden. Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. JU »la4 verschQet Woensdag:- «h Saterda*morden Abenneinenttpriji per 8 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verbooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. AdverteatlSu daags voor de uitgave vóór 4 aur aan. jPrtfr dar Adeertenttèni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, (TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. - W POSTCHEQUE- en GIRODIENST JNo. 652. ABONNEMENTEN** A9VERTENTIEN worde* aaageaci*** b{] de üitg. Vimmé LANGSVEIi©*» E R O O Parketraat, Bp««o>T»x»h Ten einde bij iedereen vryen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in .onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig is jOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriend; het worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron ombekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zjjn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. In vroegere jaren, zoo lezen wij in onze geschiedenisboekjes, waren de huizen van de kooplieden aan de straat voorzien van een afdakje, „luifel" genaamd. Hieronder werden de goederen, waarin de koopman handel dreef, op de straat tentoongesteld, met het doel de voorbijgangers tot bezich tigen en, zoo mogelijk, hierdoor tot koopen uit te noodigen. Door de vergrooting en verbetering der vensterruiten is hierin langzamerhand ver andering ontstaan en de uitstalling veran derd in een ten toon spreiden der waren achter winkelramen. Weliswaar wordt tot op dezen dag, ook op Texel, nog wel eens een en ander op de straat ten verkoop uitgestald, maar hoofdzaak is tegenwoordig toch wel de winkelraam-uitstalling geworden. Het doel is echter hetzelfde gebleven belangstelling van de voorbijgangers wek ken, om zoodoende de lust tot koopen van de uitgestalde artikelen aan te wakkeren. En het doel van uitstal-wedstrijden, schoon tweeledig, ligt hierin opgesloten. Eenerzijds toch werkt de wedstrijd, door groote be langstelling van het publiek te trekken, mede tot verhooging van de feestvreugde andererzijds kunnen publiek zoowel als mededingers, door vergelijking, eens zien hoe een goede uitstalling moet zijn, .wil zij aan het tweede lid van haar bovenom schreven doeltot koopen nooden, beant woorden. Belangstelling wekken, dat is het eerste, anders loopt je klant voorbij. Nu kan dit op verschillende wijzen geschiedendoor een wekker in de etalage te laten afloopen, door de stadsomroeper ervoor te zetten met 'n grammafoonmaar dat is niet de weg die men in 't algemeen, en zeker niet bij een uitstal-wedstrijd, heeft te volgen. De belangstelling moet hier gewekt wor den door de bizondere samenstelling, de mooie opbouw of een schoon geheel van kleuren. Met dien verstande evenwel, dat hulpmiddelen van buiten het vak niet de overhand mogen hebben. Dat wil dus zeg gen dat een modemagazijn zeker hier en daar bloemen mag zetten, maar dat mode artikelen de hoofdzaak moeten blijven vor men. De reden van dit voorschrift is te vinden in het tweede gedeelte van wat wij als doel van een uitstalling noemden verkoo- pen. En dan dient een tabaks win keiier toch op te wekken tot het koopen van siga ren, sigaretten of tabak, en niet van pioen rozen of rumboonen Of groene zijde Zoo zal dus, naast het algemeene uiterlijk en de schoone opbouw van de uitstalling, ook de „verkoopkracht", de vraag: „zalik door zoo'n uitstalling mijn waar verkoopen?" voor de winkelier van belang zijn bij de samenstelling van zijn etalage. Bovendien kan voor een beoordeelings- kommissie voor 't publiek komt dit er minder op aan de vraag of een winkelier zich bizonder veel werk voor z'n uitstalling getroostte, van eenig belang zijn veel ge wicht mag dit echter niet in de schaal leggen. En dan is er tenslotte nog het aanbrengen van de avendverlichting, die in zooverre van groot belang is dat vele menschen pas na beëindiging van hun dagtaak in staat zijn langs de straten te kuieren, zöodat ook dan pas de uitstallingen lot hen kunnen spreken. Een op dé juiste wjjze aangebrachte ver lichting kan veel bjjdragen tot de verfraaiing van een uitstalling. Tenslotte een opmerking van praktische aardmoeten de verschillende uitstallingen allemaal over een kam geschoren worden, of is indeeling naar soortenbakkers, schoenwinkeliers, ijzerhandelaren, noodig Het antwoord hierop moet verschillend luiden, naar de mate van h6t aantal deel nemers. In een-groote stad, waar in elk der ver schillende rubrieken voldoende deelnemers zullen zijn, is zeker indeeling naar soorten de aangewezen weg. Maardan moeten er ook komen een eerste prijs voor de schoen winkeliers, een tweede prijs voor de schoen winkeliers, een eerste prijs voor de bakkers, enzoovoorts, enzoovoorts. De taak der jury wordt er dan heel wat gemakkelijker door ook, terwijl het publiek te eerder met de beslissing van de jury zal kunnen instemmen. Maar in een kleine plaats en daar zullen we bescheidenheidshalve den Burg toch nog maar onder rekenen) is dit ondoenlijk, tenzij men alle deelnemers een eerste of tweede prüs zou willen geven. Maar dat zou weer ten eerste de waarde van zoo'n .bekroning" geheel wegnemen, en ten tweede zou de penningmeester van de feestkom missie hiertegen allicht eenige bezwaren in te brengen hebben 1 Door een of ander puntenstelsel, al of niet op bovenstaande grondslag, moet de beoordeeling zich hier over alle mededingers gelijkelijk uitstrekken, terwijl men zich bij de uitspraak van de jury, nolens volens, zal dienen neer te leggen. Uitslag loting lichting 1925. Lijst houdende de namen der milltiepllchti- gen, die Woensdag 10 September 1924 deelna men aan de loting der militie voor de lichting 1925. 1 Jacob Sake Groendijk 2 Dirk Sijbrand Eelman 3 Gerrit Witvliet 4 Pieter Comelisse 5 Gerhardus Schraag v.v. 6 Cornelis Nicolaas Bakker 7 Frans Witte 8 Jan Aris Eelman 9 Pieter Zoetelief 10 Johan Arnold Zoetelief 11 Johannes Daalder 12 Pieter Vlas 13 Pieter Bakker 14 Simon de Waard 15 Pieter Witte 16 Biem van der Vis 17 Jacobus Lips 18 Willem Ellen v.v. 19 Willem Johannes Boersen 20 Jacob Bruijn 21 Willem Burger 22 Ludolf Medema v. 23 Cornelis Garritsen 24 Johannes Maas v. 25 Theodorus Witte v.v. 26 Jacobus Rijk v.v. 27 Hendrikus Albertus Schoenmaker 28 Thomas van der Werf 29 Hendrik Cornelis Bakker 31 Cornelis Koorn v. 32 Pieter Moerbeek 33 Karei Stoepker v. 34 Maarten Bruijn 35 Johan Arnold Barhorst v. 36 Jacob Buijs 37 Jacob Kiljan 38 Cornelis Hopman' v. 39 Pieter Jacob Dros 40 Jacob van Leeuwen v. 41 Dirk Brans v. 42 Johannes Cornelis Lipjes 43 Jan de Ridder v. 44 Gerbrand Dros v.v. 45 Max Dingeman Spoel 46 Hendrik Willem Stolk v.v. 47 Hendrik Willem Hoogfï&eitfe v- 48 Simon Jan Koogcr 49 Pieter van Sikkeleras 50 Dirk Johan Wuis v. 51 Frederik van der Kooi v. vrijgesteld. v.v. voorloopig vrijgesteld. Het Bestuur van de sportvereeni- ging „Texel" bericht ons, dat Texel I dit seizoen zal uitkomen in de Ie klasse N.H.V.B. Zondag komt op bezoek een sterk elftal, hetwelk ook in de Ie kl. van de N.H.V.B. uitkomt, dus twee elftallen van ongeveer gelijke sterkte. Texel II komt dit seizoen in de He kl. van de N.H.V.B. uit. Onze beginselverklaring. Vele kranten, weekbladen en tijd- sdbriften drukken aan het hoofd van pagina 1 hun beginselverklaring, of die hunner politieke parti), af. Dit heeft het voordeel dat iedereen dadelijk weet met wat voor soort courant hij te doen heeft het is een kleur bekennen ter voorlich ting en met reklame-doeleinden. Ook wij hebben gemeend dat het geen kwaad kon dit eons te formuleeren. En we konden dit niet beter doen dan door enkele zinsneden af te drukken uit de verklaring waarmede de allereerste Texelsche Courant op 15 September 1887 de wereld werd ingezonden. De opvat tingen omtrent aard en werkkring van de Texelsche Courant, door de toenmalige uitgevers gehuldigd, zijo nog geheel de onze. Wat voor hun vooruitziende blik zeker pleit. Geslaagd. De heer W. Bood Czn. te de Cocksdorp slaagde te Amsterdam voor het politie- diploma. De geslaagde genoot zijn op leiding van de heer O. Goënga, alhier. Oudeschild. Visschersscheepj'es op drift. Door de hevige Noordwestelijke wind zijn een drietal visscherschuiten, de TX 84, 13 en 7, in de nacht van Dins dag op Woensdag losgeslagen en de haven uitgedreven, de Zuiderzee op. Des mid dags kwam bij do Burgemeester bericht binnen dat de TX 84 en 13 te Enkhuizen waren binnen gebracht, terwijl later werd vernomen dat de TX 7 in Koudura terecht gekomen was. Beroep N.-H. Gemeente. Door de Neüerlandsch-Hervomde Ge meente alhier is beroepen Ds. J. Broekema van Heer Hugowaard (Zuid Veevervoer513 schapen, 307 lam meren, 31 varkens, 8 kalveren en 6 paarden. De heer Braat en de politiek. Het is niet alles koek-en-ei met de heer Braat en zijn politieke vrinden. Braat heett n.l. in zijn lijfblad een artikel geschreven waar de redaktie het niet heelemaal mee eens is, ja, ze heeft het zelfs als „Ingezonden" en „Buiten verantwoordelijkheid van de Redaktie" geplaatst. Nu, het was ook wat erg. Hoor slechts hoe de heer Braat in dat artikel tegen alles en nog wat te velde trekt. Wij halen er hier en daar wat uit aan. „De geitenfokkerij subsidieeren en de SOAP afrossenwas mijn grootste sukses en voor mij tevens een genoegen. Ik ben in vakautiestemming, ik heb nog een paar losse centen over van die gekke verhooging, ik krijg elke maaDd versch, en ik behoef niets te doen, niets, ik ben vrij toch ben ik van plan veei te doen, doch niets aan politiek, Diets, totaal niets. Mensch en dier is verlucht en vei frischt, dus ben ik vroolijk en gezond Geen hoofd-of maagpim, jicht ofrheu- rnaliek, 'L pootje k-m ik uiet eo mijn kiezen heb ik laten uilen opoat ik mij goed van mijn taak als pensiongast zou kunnen kwijten Niet het buitenland, dat wy, mjjn vrouw en ik, al zoo dikwijls bebbon be keken, doch bet binnenland zal mij, hoop ik, herbergen eu zal mijn centen in deze ons toelachende vacantiedagen op strijken. Marktgeschreeuw^deert mjj momenteel niet ik blijf toch in de stemming, gezond en frisch ga ik de vacantie tege moet, de staat zorgt voor geld, en alle politiek laat mij tot half September koud." Evenwel, het wordt te erg met Braat, en er komt sterke tegenkanting, door hem (zie boven) als „marktgeschreeuw" bestempeld. Men wil Braat verzoeken zich wat moer met zijn mede-platte lander de Boor te verstaan, maar op dit verzoek antwoordde dit fraaie heerschap: „Ik wil de leider blijven en geen lijder worden, zal mij daartoe desnoods met de nagels verdedigenik weiger om achter de Boer te staan, ga jullie des noods uit de Bondhet laken moet maar doorgesneden worden." Inderdaad, bot laken moet maar door gesneden worden tusschen de heer Braat en het parlement, zouden wij zoo zeggen. Een huis gestolen. Er is altijd baas boven baas. Het leeghalen op klaarlichten dag van een heele étage met behulp van een verhuis wagen lijkt al eeu heele prestatie, maar is toch kinderspel bij wat dezer dagen mevrouw Cabert te Parijs is overkomen, wier heele buis is gestolen. Madame Cabert is de gescheiden vrouw van den heer Cabert, vrachtrijder van beroep. Madame Cabert besloot na de scheiding zelf te gaan bouwen en een huis te zetten op een stukje grond, dat zjj nog bezat. De fundamenten werden gelogd en al spoedig toog do aannemer aan het werk om een dier kleine, aardige huisjes vau hout en pleister op te trekken, die voor het grootste deel bestaan uit draagbare onderdeelen en slechts een drietal kamers bevatten. Toen de woning bijna klaar was, ging mevrouw Cabert enkele dagen uit de stad. Teruggekeerd, wilde zy haar niouwe woniDg belrekkon, maar vond tot haar groote verbazing haar paleisje verdwenen. Op informatie uitgetogeD, vernam zij van buren en politie, dat er een man met een wagen was gekomen, die in drie dagen het huis had afgebroken en het in gedeelten met zijn wagen bad weggebracht. Dit werkje was zoo openlijk eu kalmweg verricht, dat niemand er aan gedacht had den ijvorigon werkman iets te vragen. Thans is. hij echter gel lontificeerd als de gescheiden echtgenoot van Madame Cabert, die zich gehaast heeft do justitie in den arm te nemen. Te Schagen werden Donderdag 30 Torschellinger veulens in het openbaar ten verkoop gepresenteerd, waarvan 28 verkocht werden tegen f 70, h i 120, Voor de lagere prijzen was veel animo. Ook gij, Brutus. Te Groningen is een agent vsd politie aangehouden wegers diefstal van een rijwielplaatje. Hij is op staanden voet ontslagen. Op de herhalingsschool. Juff.ouw, bij het rekenen op de herha lingsschool „Elsje, als men jou drie kilo aardappels laai halen van negen cent het kilo anderhalf pond vlcesch van 40 cents, en dan nog 8 uien van 1'/, ceuts het stuk, wat Elsje, die pas in een dagdienst je is „Schei maar uit, jeffionw, hij ons bou wen ze met .van hutspot. TEXELSCHE COURANT. 30 Jan Boon

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1