Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Texel. Een naklank van de schapenfokdag. waardoor deze warm werd en stopte. Zoodoende moesten ze wel dalen met de noodlottige gevo.'gen. Naar de ontwapening Terwijl Washington en G-ai ève elkan der het genoegen betwisten om een ontwapeningsconferentie .bijeen te roepen heeft de Amerikaansche geDeraal C. O. Wi'liams ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Franklin Institute te Philadelphia, een vergadering van wetenschappelijke monscheu uit alle hoe ken der wereld vergast op een lijst vao nieuwe oorlogswerktuigen, zooals nieuwe snelrijdende tanks, loopgraaf- mortieren met grootere trefzekerheid, macbinegeweron van giooter kaliber, een automatisch scheudergeweer, een veld kanon van 75 m M. meteen scnootsafstand vau 15 00b yards vergeleken met die van 9000 yards uit den wereldoorlog, een nieuw afwoei kanon, dat 8400 yirds lood recht de lucht in kan schieten «n horizon taal 17 000 yards ver draagt en dat hoog vliegende bombardeerescadrilles uit de lucht kan vegen, nieuwe tractors voor de zware artillerie, nieuw rookloos, vlamloos kruit, een nieuw zwaar kanou op spoor- chassis gemonteerd, dat granaten van 16')0 pond 23 mijl ver schiet met een snel heid van een K.M per minuut en waarbij de „dikke BertbaV kleine kinderen zijn, enz. enz. Er zal voor den Volkenbond niets anders overschieten dan het wetenschappelijk denben op het gebied van bewapening eenvoudig te verbieden. Sollicitaties bvj het kilo. Te Velp kwamen bij het bestuur eener bijzondere school voor een bestaande vacature zooveel solicitatiebrievert in, dat het totaalgewicht niet minder dan 3 K.G. be di oog De rijioielplaatjes voor 1925. Slechts geringe wijzigingen. De „Haagscbo Crt" verneemt, dat de nieuwe belastii'gplaatjes voor 1925 slechts geriuge wijzigingen zullen onder gaan. De vleugels van het plaatje mot de daarin gemaakt gaatjes blijven onveran derd en op denzelfden afstand van eikaar. Beneden en bovenrand krijgen een eenigszins ander beloop, terwijl ook de kleur van bet metaal anders zal zijn dan die van bet tbaus geldende belastingruerk Zooals bereids bekend is geworden, werd de geraamde opbrengst van de be lasting met ruim 1V» millioen gulden over troffen. Dit cijfer is nog niet definitief en zal vermoedelijk nog eenige verbooging ondergaan, daar de postdirecteuren pas in bet begin van deze maand bun verant woording inzenden van de nog verkochte plaatjes. Het getal rijwielen kan dus in Nederland veilig op ruim 1V> millioon gesteld wordeu. De oude Grieksche Goden aan 't bakkeleien Nu eenige dagen geleden heelt zich oen kort, kernachtig en niet van humor ontbloot gevechtjo afgespeeld in de kolom men van de Nieuwe Rotterdamsche Cou- raut. De vechtenden waren een drietal van de oude Grieksche goden, althans zij tooiden zich met derzelver namenMars, de krijgsgod, Mercurius, de god van de nandei en Venus, de bekoorlijke godinne der iielde. De wapenen waarmee ze elkander bestreden, waren ingezonden stukken. Het geval nu was aldus. Een olficier van bet een of andere legercorps uitte zijn krachtdadige en offlcierlyke (lees hier niet „potsierlijke" alstublieft) onte- vredennoid over het, van krijgskundig staudpuut zeker hoogst belangwekkende feit, dat een zeker soort officieren van een ander pioegje zoo'n mooie donker blauwe mantel droegen, terwijl hii zeil zich van zoo iets fraais, lar streelmg zoowel van de narionaie als vau z'n eigen ijdeiheid, r.iet kou bedienen. Hij voud hot dan ook gewenscht kenbaar te maken dat ziju korps eigenlijk een mooie donker- roode mantel moest hebbendan zou je u's wat zion. Wat is begrijpelijker dan dat Mercurius, toen-ie dat Jas, witgloeiend werd? Hij vloog op z'n gevleugelde voeten naar zijn kantoor en ging voor z'n schrijf machine zitten eeu ingezonden stuk aan de hoofdredacteur lypeu. Uf nou onze olficieren mets auueis te doen bauden dan over zu'ke onzin na te denken Gevolg schoon dat niet in de kranten stond Meicurius en Mars woedend op elkaar. Totdat Venus met het volgende inge zonden stukje kwam, waardoor beide andere goden in een lachbui bleven en de strijd dus beëindigd werd Mag ik na het ingezonden stuk van Mercurius er dezen dwaalster op opmerk zaam maken, dat hij de aangelegenheid van de militaire kleeding dreigt te ver troebelen door zijn commercieel gesputter. Deze zaak is er toch als van ouds een tusscben Mars en mij. VENUS. In ons verslag over de schapenfokdag schreven wij onder meer .Van bevoegde zijde vernamen wij nog dat verschillende vreemdelingen zich niet konden vereenigen met het feit, dat men tegen Septem ber nog ooien met hare lammeren durfde te presenteeren, zonder dat door contróle de afstam ming vaststaat.' Deze zaak heeft nog een staartje gehad welk staartje te vinden ts in de kolommen van het Bijvoegsel van 't Algemeen Nederlandsch Land bouwblad. In het no. van 13 September komt namelijk een artikeltje voor van den E. (Oovers.), waarin deze een in zeer waardeerende woorden gesteld verslag over onze fokveedag uitbrengt. In de middenmoot van dit artikel komt echter de volgende passage voor. „Er is zeker moed voor noodig !om bijna September bij ongecontroleerde schapen nog ooien met hare lammeren aan te bieden. Meet- malen werd dan ook, vaak nog van de zijde van Texelsche boeren, deze opmerking gehoord" En verder: zoo mooi als zeer zeker bij gecon- troleerden het nummer „Schaap met hare lam meren" is.... zoo bedriegelijk zou zulks bij ongecontroleerden kunnen zijn." De heer C. Keijser Hz. schrijft naar aanleiding van deze zinsneden een artikel in het no. van 4 Okt. waarin deze beweringen .een insinuatie aan het adres van de Texelsche fokkers van ongecontroleerd vee" genoemd worden. De heer Keijser, zelf fokker, en bestuurslid zoowel van de Holl. Mij. van Landbouw als van de Ver. tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-Hulland, en als zoodanig in deze zaak wel tol oordeelen bevoegd, schrijft „dat niet één Texelsche boer zijn confraters van zulk een kwade trouw zal verdenken. Dat E. vaak van de Texelsche boeren deze opmerking ge hoord heeft, betwijfel ik ten zeerste" zoo eindigt schr. De heer E. Dz. Qovers plaatst hierbij een onderschrift waarin wordt gezegd dat van „be wuste kwade trouw geen sprake is doch wel verzocht wordt „eens aan te toonen, op welke wijze eenige controle, of zelfs aanwijzing kan worden gegeven, volgens welke bij ongecontro leerd vee aannemelijk te maken valt dat een aangeboden ooi bij de mede aangeboden lam of lammeren behoort." „Op goede trouw, van wie ook, mag fokkerij, en vooral die van het opkomend Nationale schaap, nooit drijven" aldus eindigt de heer Govers. Wegverbetering Koogerweg. Naar men ons mededeelt is door een 15-tal bewoners en eigenaars van perceelen aan de Koogerweg een verzoekschrift tot de ge meenteraad gericht, waarin erop wordt aan gedrongen, nu men de verharding van dat weggedeelte ter hand gaat nemen, nog een rioleering daar aan te brengen. De rioleeringen van de daar staande huizen toch zijn onder de Koogerweg door gelegdindien deze nu zou worden opge broken, dan hebben die huizen in't geheel geen afwatering meer. Bovendien zal een goede rioleering ook een gunstige invloed op de droogte van de weg hebben, terwijl, zoo eindigt het verzoekschrift, als de nieuwe wegverharding eenmaal tot stand gebracht is, er in de eerste jaren wel geen sprake van zal zijn dat men weer tot opbreken voor het leggen van een rioleering zal over gaan. Door de vele nieuwbouw juist daar ter plaatse meenen adressanten langzamer hand ook tot de kom van de gemeente te zijn gaan behooren. De loswal nabij Oost. Het noodige materiaal (palen, betonstuk- ken etc) is, aangekomen, benevens een drijvende bok met hei inrichting, zoodat met de werkzaamheden tot uitbreiding van de loswal een aanvang gemaakt kon worden. Als 't weer nu maar wat meewerkt! Wegverbetering te Oost. De onlangs aangekochte motorwals heeft z'n eerste werkstuk opgeleverdOost is een prachtige weg rijker geworden. De weg ziet er degelijk uit en 't is te hopen dat hij de tand des tijds goed zal doorstaan. Voor de bewoners van het dorpje is zoo n weg een heele verbetering Waal 5 October. Vanwege het Witte Kruis zijn hior nabij de woning van een ernstige ziekte een drie tal borden geplaatst met verzoek zacht te rjjden. Hogen wij den wagenbestuurders, auto- en motorrijders verzoeken hieraan gevolg te geven? Ons ter end. Zondag j.l. speelden O.V.V I en Atlas I van Heidei, alhier voor de competitie De uitslag was 1-2. De sterke wind was lastig en de spelers gaven geen mooi spel Allen liepen gedurig te hoop en het geheel gaf den indruk van matheid. Den Hoorn6' October. De verkoop van de speldjes ten bate van de N. en Z.-Hollandsche reddingmaat schappij heeft opgebracht f13,-. - Vliegtocht Nederalnd - Indië 'i I< leoiijk mis met onze O ist-Indië- vliegers 1 Ze zitten op 't oogenbik met eeu ernstig beschuiigd vliegtuig in een weiland eigens op de Balkin, zuo tus- scuen Belgrado en Konstautinopel. Het koelwater vau de motor is er uitgc-loopen MIJNHARDT's Staal-Tableften .90"* Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten 60« BIJ Apoth. en Drogisten. Zitting van Zaterdag 4 October 1924. nam. 3 uur. Voorzitter: de heer H. P. A. Buysing Damsté, burgemeester. Sekretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden. Afwezig wegens onge steldheid de heer Pisart, De voorzitter opent te 3 u. 20 min. de ver gadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Een brief van de heer J. A. Hazewinkel, waarin deze zijn benoeming tot direkteur-leeraar aan de zeevaartschool te Texel aanvaardt, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrou wen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het proces-verbaal van kasopname, dd. 30 September, waaruit blijkt dat in totaal in kas is een bedrag van f 30,724,85', hetwelk in overeen stemming is met het bedrag dat in de kas aan wezig behoorde te zijn. Bovendien wordt nog opgemerkt dat een bedrag van f50,000 tijdelijk tegen onderpand, bij de Nationale Bankvereeni- ging is belegd Is nog ingekomen een brief van de afd. Noord- Holland van het verbond van gemeenteambte naren, waarin opmerkingen worden gemaakt over de bezoldiging van de gemeenteontvangers. De voorzitter zegt dat deze zaak reeds in de vorige raadszitting werd afgehandeld, zoodat dit adres gevoeglijk buiten beschouwing kan blijven. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Verder is ingekomen een adres van de polder Waalenburg, waarin wordt gewezen op de, naar de meening van het polderbestuur, hoogst noodzakelijke verbreeding van de Westerweg. Dit zou tevens een geschikte gelegenheid voor werkverschaffing in de aanstaande winter zijn. Bovengenoemd polderbestuur heeft zich hier omtrent eerst verstaan met de polder Eijerlar.d indien deze '/5 van de kosten wilde bijdragen, en de gemeente 3/, voor zijn rekening zou willen nemen dan zou Waalenburg bereid zijn ook voor y5 in de kosten bij te dragen. Van de polder Eierland is echter bericht ontvangen dat men op het gedane voorstel niet wenscht in te gaanalsnu stelt Waalenburg voor toch nog tot bedoelde wegverbreeding over te gaan. indien de gemeente een subsidie van 4/6 zou willen geven. De raming der totale kosten, inbegrepen het graven van een sloot, landaan koop etc., bedraagt f5900. De heer Dros zegt nog dat de weigering van het polderbestuur van Eijerland om in dezen mede te werken gegrond is op de wensch geen half werk te doen. Indien tot verbreeding van andere aansluitende wegen besloten wordt, wil men wel medewerken. Het verzoek gaat naar B en W om prae-advies. 2. Verbetering uan den meg Burg- Burg- zicht en uan den Koogeruieg nabij den Buig. y Reeds in de vergadering van 9 Augustus is door de Raad een krediet verleend tot het aan- koopen van basalt voor bovengenoemde weg verbetering. De ervaring nu heeft geleerd dat op een weg met druk en zwaar verkeer een paardenpadje niet op z'n plaats is. Het ligt daarom in de bedoeling de paaidenpadjes in de bovenge noemde weggedeelten op te breken en een pro fiel-weg van vier meter breedte ter plaatse te maken. De onderlaag zal dan bestaan uiteen grove basaltslaglaag van 10 tot 6 cM. waar- overheen een fijnere basaltlaag van ongeveer 3 cM. zal komen. Een en ander zal worden ingewalst en met grindzand afgedekt. De ge raamde kosten zullen f 10.000 bedragen, wes halve gevraagd wordt het In Augustus ver leende krediet van f5000 te verhoogen tot f 10,000. De heer Roeper is van meening dat de lagen basaltslag te dik zijn. De heer de Graaf vindt dat de Koogerweg toch ook een zwaar verkeer heeft, zooaat het hem niet juist voorkomt de basaltlagen aan de Koogerweg van geringere dikte te nemen dan die aan de Schilaerweg. De heer Epe geeft in overweging de Kooger weg tot aan de hoeve van Bakker te bewerken, het is daar een belangrijk punt waar drie wegen samenkomen. Het voorstel van B en W wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens wordt aangenomen een voorstel om, ten behoeve van de reeds genoemde verbetering van de Schilderweg van J. H. Geus aan te koo- pen een stro kje grond dat voor de wegver betering noodig is. De prijs hiervan zal bedragen f 1,50 per M5, zoodat de totaalkosten voor de gemeente, inbegrepen de kosten van overdracht, afheining enz., zullen worden f80,—. 3. Benoeming leden uan de Commissie uan bijstand uoor het electriciteitsbe- drijf. Aan de orde is de verkiezing van twee leden in de zoogenaamde iichtkommissie vakatures de HH. H. W. Keesom en D. C. Dros. In ,de vakature Keesom worden uitgebracht 12 stemmen, waarvan 10 op de lieer Keesom, 1 op de heer Stotnpff en I blanko. De voorzitter zegt dat, waar de heer Stompff geen lid van de Raad is, de hierop uitgebrachte slem als ongeldig moet worden beschouwd. De heer Keesom neemt zijn herbenoeming 3an. In de vakature-Dros worden uitgcbracnt 12 stemmen, waarvan 10 op de heer Dros en 2 blanko. Ook de heer Dros neemt zijn herbenoeming aan. 4. Benoeming onderwijzend personeel bij het ueruolgonderwijs. Er zijn hier te benoemen een onderwijzer voor den Burg in de plaats van de heer Riteco, die naar den Hoorn vertrok, en een onderwijzer te den Hoorn. B en W bevelen in deze vakature aanvoor den Burg de heer K. van der Ham en voor den Hoorn de heer P. B. Riteco. Beiden worden met algemeene stemmen benoemd. De voorzitter zegt nog dat, waar Oudeschild verleden jaar zulk een goed figuur maakte, de opgave voor dit jaar niet aan de verwachting beantwoordt. Er mocht in Ondeschild wel eens wat propaganda voor dit vervolgonderwijs ge maakt worden, het is een zeer nuttig iets. 5. Financieele regelingen dienst 1924. Enkele financieele regelingen, in verband met de in deze raadszitting aangenomen voorstellen en verder grootendeels van boekhoudkundige aard, worden na voorlezing door de sekretaris goedgekeurd. 6. Aanbieding gemeente-begrooting en begrooting algemeen armbestuur 1925. Op voorstel van de voorzitter wordt besloten de gemeentebegrooring 1925 te stellen in handen van een kommissie bestaande uit de heeren Dros de Graaf en Epe„ terwijl de begrooting van het algemeen armbestuur wordt gesteld in handen van een kommissie bestaande uit de heeren Boon, Roeper en Keijzer. Verder zal de ge meentebegroting 1925 in een viertal exemplaren onder de raadsleden worden rondgezonden. De voorzitter geeft nog een korte toelichting op de gemeentebegrooring, waaruit voornamelijk blijkt dat, schoon verschillende posten hooger geraamd moesten worden dan aanvankelijk de bedoeling was, het toch nog mogelijk zal blijken met het onlangs door de Raad vastgestelde vermenigvuldigingscijfer 1,3, rond te komen. De heer de Graaf geeft in overweging de begrootingen van de gemeente en van het Electriciteitsbedrijf te scheiden. De voorzitter heeft hiertegen geen enkel be zwaar en verzoekt de kommissie-armbestuur ook het onderzoek van de Electriciteits-begroo- ting nog op zich te nemen. Rondvraag. De heer Vlaming heeft nu een jaar geleden zich een benoeming tot lid van de landbouw- onderwijskommissie laten welgevallen. Spr. is echter van meenit.g dat een dergelijke benoe ming insluit deze funktie naar behooren te kunnen vervullen. Tot spr.'s leedwezen is dit echter niet het geval, spr. heeft rrog geen enkele vergadering bijgewoond en ziet toch dat er maar kursussen worden gegeven, in landbouwkunde en boekhouden, te den Hoorn, Burg en Eierland van eenig onderzoek of er misschien te Ooster end ook belangstelling vooreen deigelijkekur- sus zou kunnen bestaan, is spr. niets gebleken. Op de avend van de 2e September ontving spr. een convocatie, behelzende dat er diezelfde avend een vergadering was; schoon het regle ment voorschijft dat deze oproepbriefjes min stens drie dagen van te voren moeten worden verzonden. Spreker kan zich met deze gang van zaken in het geheel niet vereenigen en be dankt daarom bij dezen als lid van bedoelde kommissie. De heer Dros zegt als sekretaris van bedoelde kommissie te fungeeren, doch nog nooit een reglement gezien te hebben; de bepaling van die drie dagen was spr. dan ook niet bekend in elk geval is het feit dat bedoeld briefje te laat is gekomen, niet te beschouwen als boos opzet van spr.'s zijde. Spr. biedt gaarne zijn verontschuldigingen aan voor het feit dat dit briefje te iaat werd verzonden. De heer Boon vraagt hoe het staat met de onlangs door spr. tot het kollege van B en W gerichte vraag nopens de kinderaftrek bij onze gemeentelijke inkomstenbelasting. De voorzitler zegt dat de tijd daar op het oogenblik niet erg gunstig voor is; er is toch juist nu een wetsontwerp in de Kamer, dat be oogt deze zaak nader te regelen. De heer de Graaf vraagt wat de heer Boon met deze vraag eigenlijx beoogt: is het de bedoeling te zijner tijd van oie kant met een voorstel te komen die kinderaftrek over alle kinderen uit te strekken In dit laatste geval kan de heer Boon op de steun der R.-K. raads leden ten volle rekenen. De heer Boon zegt het voorloopig bij een gemoedelijke vraag te zullen laten; indien tet wetsontwerp eenmaal aangenomen is en het zou blijken dat van B en W niet een voorstel, in de zin als door de heer Boon bedoeld, is te verwachten, dan zal spr. zeer zeker zelf met. een voorstel komen. De heer de Graaf zegt dat de aangekochte brandspuifslangen te nauw zijn. De voorzitter zegt dit te zullen onderzoeken. De heer Keijzer zegt te gelooven de tolk van alle Oosterenders te zijn indien hij B en W hulde biengt voor de tot stand gebrachte ver beteringen op het gebied van bestrating en verlichting te Oosterend. Toch zijn er nog een paar kleinigheden waar spr. de aandacht op zou willen vestigen zoo bv de Oostkant, waar de lantaren voor het huis van Timmer vaak uitwaait, zoodat men daar dan in het duister moet tasten. De voorzitter zegt overweging toe. De heer Roeper is ten zeerste ontstemd over de nieuwe wettelijke voorschriften inzake de aangifte van het mond- en klauwzeer, en wenscht een voorstel te doen om deze keuring van ge meentewege scherper te doen geschieden. De voorzitter zegt een voorstel van zoo ingrijpende aard niet bij de rondvraag in stem ming te kunnen en willen brengen. Spr. weet zelf ook wel wat mond- en klauwzeer is. De heer Roeper wenscht nog een opmerking te maken over het woeste rijden van de moior- rijde/s door de Waal. Geldt de 20-K.M. hier niet? De voorzitter antwoordt dat inderdaad de 20-K.M. alleen geldt voor de kommen der dorpen Oudeschild en den Burg. Dit neemt niet weg dat etn woeste rijder uok zonder deze bepalin gen binnen de kom van elk dorp kan bekeurd worden. De voorzitter acht de uitgave voor de aanschaffing van borden voor alle dorpen, dan ook niet gemotiveerd. Sluiting te 4 uur 30.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2