HET GOUD DER ZEE. FEUILLETON. CENTi PER y2 POND WATER ter reede van Texel, vóórmiddags; (nam. ongeveer Vs uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Oct. Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. van Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,29 Zond. niet (tot Alkro.) 9,04 6.49 Zondags (tot Alkmaar) 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05 Zondags niet 12,13 12,31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51 Zaterdags en Zond. niet 5,54 4,14 Zondags niet 6,39 7,24 9,32 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,16 Zondags niet 8,32 7,57 sneltrein Zondags niet 9,40 9,11 11,22 12,28 Zondags niet 2,46 3,05 6,13 5,40 alleen Zondags 8.07 5,49 Zondags niet 8,07 9,16 sneltrein 11,08 Zondags aankomst 11,31 11,25 sneltrein alleen Zondags 1,04 Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen: van Texel 6.— 8,— 11.2,30 5,30 uur van Helder 7,— 9,30 12,— 4,15 6,45 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,— 11,— 5,30 uur van Helder 9,— 12,— 6,45 uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg 20 minuten vóór het vertrek v. d. boot VantHaven: na aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend: Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1—2. Werkdagen: Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties j Rijksverzekeringsbank 1 vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro 1 Rijkspostspaarbankvm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 11—17 Oct 1924. Rijwielen 5,35 uur, rijtuigen 6,05 uur. Door ERNST KLEIN. Nadruk verboden. Vollmar greep zijn hand. „Ik dank u, mijnheer Worosky," sprak h(j, „de tijdingen, die u mij gebracht hebt, zijn voor mij van zeer veel waarde en ik kan u niet genoeg voor al uw moeite danken, die u zich getroost hebt. En ik zou graag nu het aanbod, dat Lewin tot u gericht heeft, willen herhalenWilt u meewerken aan de verwezenlijking mijner plannen ?u Michael had niet verwacht, dat hij zoo spoedig voor deze vraag gesteld zou worden. Als een dolk werd zij hem op de borst gericht. Hij bevond zich nu eenmaal in de bruisende branding en hij wist zich daaruit nu toch niet zonder strijd te redden op het vaste land der waarheid. Hy mocht slechts op een plotseliug opdagende klip hopen, waaraan hy zich zou kunnen vastklampen. Daarom antwoordde hij nu„Ja Zy bleven nog langen tijd in het gezellige hoekje zitten babbelen en bespraken verschillende dingen. Vollmar deelde o.a. den valschen bode mede, dat hij zyn trouwen medewerker en assistent naar Beriyn had gezonden, om Lewin te bevrijden. En hg voegde er na een kleine pauze aan toe „Ik behoef daar ook in 't geheel geen geheim van te maken, u schynt my eon man te zijn, die zich voor onze zaak zeer verdiensteiyk zal weten te maken. U was vroeger soldaat en hebt, voor zoover ik zulks uit uw verhaal kan beoordeelen, zeor veel moed en koelbloedigheid aan den dag gelegd. Zulke mannen kan ik juist goed gebruiken. Als u er niets op tegen hebt, wil ik over eenige dagen verdere bijzonderheden met u bespreken. Thans acht ik den tijd daarvoor nog niet gekomen. Ik zou n.l. eerst eens nauwkeurig willen nagaan, in welke functie u het best voor onze zaak werkzaam kunt zyn. U moogt my dat niet kwaiyk nemen, niet waar? Mijn oude vriend Lewin kent u al van kindsbeen af, hij zou wel direct geweten hebben, waarvoor u het meest geschikt bent." Michael ging dadelijk op de woorden van den professor in. Hier bood zich een onver wachte gelegenheid om zich terug te trekken Hij betaalde eenvoudig het bankiershuis Boyle de 30.000 dollar terug en hij behoefde zich niet meer over zichzelf te schamen1 „Mynheer Vollmar," antwoordde hy, „ik begrijp uw motieven volkomen en ik zal de laatste zyn, die zich by iemand zal opdrin gen, die hem niet met open armen ontvangt. Als u het mij toestaat, zal ik morgen, als de boot van Molde terugkomt, den terugreis aanvaarder. Dan kunnen wij rustig het oogenblik afwachten, dat het uw assistent gelukt zal zijn, Lewin in vrijheid te stellen. Dan kan de oude beslissen, of en zoo ja, in hoeverre ik op de hoogte van uw plan nen gebracht moet worden." Er schynt nu eenmaal een vloek op een slechte daad te rusten, men raakt er hoe langer hoe meer in verward, zoodat men zich er tenslotte niet meer aan kan ont tiekken. Ook al wil men zulks nog zoo oprecht, zooals Michael het werkelijk eer ïyk met zijn terugreis meende. Want juist zyn laatste woorden deden hem nog ster ker het vertrouwen van Vollmar winnen „Precies zoo gedacht, als ik het van u verwacht had," riep hij uit, terwijl hij zijn hand als om zijn woorden kracht bij te zet ten op Michaels arm legde „U blijft na tuurlek. Ik ben er zeker van, dat ik er geen spyt van zal hebben. En ik hoop u ook niet." Michael bad zich dus zelf vastgewerkt. Hy kon niet anders doen, dan toestem mend het hoofd te buigen. De professor knikte tevreden en stond op. „Mijn dochter," zeide hij, „zal u wel uw kamer wijzen. U moet mij thans veront schuldigen. Ik moet aan mijn werk. Van avond aan tafel zien wij elkander dan weer." Buiten huilde de storm met woeste vlagen. Hoog werden de witgekuifde golven opge zweept en hevige regenbuien, met sneeuw vermengd, kletterden tegen de ruiten. Reeds lang brandde in het aangenaam verwarmde vertrek het electrische licht. Renate bracht haar vader zijn hooge laarzen, zijn lange oliejekker en drukte hem glimlachend zijn enorme Zuidwester op het hoofd. In een oogenblik was Vollmar volkomen uitgerust en begaf zich op weg. Michael ging naar het raam en staarde den professor na, terwijl Renate naast hem stond. Met moeite worstelde Vollmar tegen storm en regen en vorderde slechts lang zaam, totdat de duisternis hem aan hun oogen ontrok. Kleine electrische lampjes wezen hem den weg naar de westzijde van het eiland, waar zijn fabrieken Jagen. „Dat uw vader er met zulk hondenweer op uittrekt!' merkte^Michael hoofdschud dend op. Renate keek hem met een eigenaardi- gen glimlach aan. „Verwondert u dat werkelijk vroeg zij ongeloovig. Hij zweeg een oogenblik. „U l;ebt gelijk," sprak hij toen, terwijl hij haar aankeek, „het was een zeer domme vraag van mij." Voor de eerste maal zag hij haar aan en wendde zijn blik niet af. Hij kreeg een ge voel, alsof haar blik tot zijn diepste binnenste doordrong. Wie ben je eigenlijk, vroeg haar blik. Je bent plotseling ons huis komen binnenvallen, wat wil je Kom je als vijand Kom je als vriend Ik ver trouw je nog niet. Michaels oogen bleven het antwoord op al deze vragen schuldig. Tegenover dit meisje gevoelde hij zich nog beklagens waardiger als tegenover haar vader. Nog duidelijker drong het oneervolle van de op zich genomen taak tot hem door. Zij bracht hem naar zijn kamer, die naast de andere slaapvertrekken op de eerste verdiepiDg was gelegen en practisch, doch heel eenvoudig was ingericht Hij had een prachtig uitzicht op de zee en duidelijk was het doffe geloei van de branding hoorbaar. Michael deed het raam open en leunde naar buiten De storm joeg hem regen en sneeuw en verdwaalde, naar zout smakende spatten zeewater in het gezicht. Dat deed hem goed. Hij haalde eenige malen diep adem, met gretige teugen liet hij de frissche zeelucht door zijn longen gaan dat deed zyn opwinding langzamerhand verdwijnen. De geheele zaak bekeek hij nog eens van het begin af aan. Brief van zijn oom, ont moeting met den ouden Boyle, de moord, Lewins arrestatie, zijn reis naar New-York, bespreking met den broeder van Boyle, bezoek bij Masters alles precies in volg orde. Hij krijgt een opdracht, die hem uitvoerbaar lijkt, hem om het avontuurlijke toelacht en hem bovendien 30.000 dollar opbrengt. Do menschen, met wie hij tot aan zijn vertrek uit New-York in aanraking is gekomen, bahDe oude Lewin misschien nog de eenige. Er zit dweperij maar toch ook energie in den Rus. Daar kan men tenminste r.espect voor hebben. Maar de anderen. Boyle Sr. een nauwgezet zakenman, Boyle Jr. zonder de voornaam heid als man van de wereld van zijn oudsten broeder. Masters een gek of een huichelaar. Allemaal geldmenschen, anders nietl (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4