Gemengd Nieuws. ning te nemen, waarop deze toestemmend antwoordt. De bestuurs- liever sekretarisverkiezing heeft het tegendeel van een vlot verloop na langdurig gepraat en gestem wordt eindelijk in de plaats van de heer van der Meulen de heer Gude tot secretaris verkozen. Het voorstel tot opheffing van de volkstuintjes geeft ook nogal aanleiding tot besprekingen. De volkstuintjes .varen oorspronkelijk krisisinste!lingen,die later ook nog hun nut bleken te hebben. Jam mer was het evenwel dat de pogingen tot wederinhuur van het land vrijwel zeker moesten afstuiten op de voorwaar den die de eigenaresse meende te mogen en moeten stellen. De vergadering was van meening dat hieraan niet moest worden toegegeven en besluit tenslotte de icaak maar aan het bestuur over te laten, dat dan maar naar bevind van zaken moet handelen. Aid niet op de agenda voorkomend punt wordt thans behandeld een voorstel van het Nutsbestuur om de kommissie voor de Nutswooingen, voor het door haar over het afgeloopen jaar gehouden beheer, décharge te verleenen. De be treffende bescheiden en boeken zijn door de heer Jonker op, uiterst nauwgezette wijze bijgehouden, waarvoor deze zeker een woord van dank toekomt. Nadat de heer Reij nog een opmerking over een klinker-voetpad voor deze wonin gen heeft gemaakt, wordt, onder instem ming der vergadering, de gevraagde décharge verleend. De voorzitter, destijds afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Arn hem, brengt hierover een uitvoerig ver slag uit, waarnaar met de noodige ernst en belangstelling geluisterd wordt. Bij de rondvraag wordt door de heer Mulder de mogelijkheid van een geringe Kontributieverhooging te berde gebracht een gezond financieel beheer eischt toch dat aan de voortdurende tekorten 66n einde worde gemaakt. Bovendien geeft het Nut zooveel te genieten elke winter dat een geringe kontributieverhooging toch zeker wel geoorloofd is. De heer Van der Meulen en anderen met hem, vreezen dat door deze maatregel velen als lid zullen bedanken. Weer anderen meenen dat er te veel geld aan het Hoofdbestuur moet worden afgedragen ruim honderd gulden gaat daar ieder jaar heen. Een plaatselijk Nut zou dit bedrag dan toch alvast maar in kas heb ben. Bij de stemming wordt tenslotte met op één na algemeene stemmen besloten de kontributie te verhoogen van f 1,50 tot f2,— per jaar. Daarna bedankt de heer W. H. Lap de heer Van der Meulen voor wat deze in al die jaren als sekretaris voor hot Nut heeft gedaan wat door de verga dering met applaus onderstreept wordt, hierna sluiting te 1! uur. Voetballen. De wedstrijd tusschen Tbxel I en het Adelborstenelfcal had een zeer spannend verloop. Zooals bekend is was dit een van de Nederlaag-wedstrijden, waarbij dooi de Sportvereeniging een beker is uitge loofd voor die klub welke haar de grootste nederlaag toebrengt. Naar men ons mededeelde moet Dog een wedstryd (tegen Geel-Wit) gespeeld worden, en, als het lukt ook die wedstrijd te winnen dan is de beker voor Texel zelf. Nu, de Adelborsten hebben ook ditmaal geen kans gehad. Ze hebben keurig ge speeld, en in vlugheid waren zo dikwijls ons Texelaren de baas terwijl ook met namebuudoelverdiger goed werk leveide. Toch wist Texel I reeds voor de rust een tweetal punten te maken, terwijl dit na de rust 3-0 werd. Een fraaie overwinning I Te Helder speelde Texel II tegen Batavier II, deze wedstrijd werd door Texel II verloren met 0-2. Ongeval bij een dorschmachine. Maandagmorgen bij het aanvangen der werkzaamheden heeft op de hoeve Kat wijk in dePrius-Hendrikpoidereen ernstig ongeval plaats gegrepen, dat gelukkig, naar het zich laat aanziou, niet met doodelijke afliop zal zijn. Bij het in beweging zetten van de -dorschmachine wilde Frans Lomans de drijfriem in wei king stellen, waartoe, zooals gewoonlijk, een handspaak ge bruikt werd Hij bevond zich echter aan de vei keerde kant, waardoor zijn kieeren door uö drijfriem gegrepen werden en hij werd meegesleurd err bekoeld geraakte. Door bet lossnijden van zijn kieeren moest men hem bevrijden en toen bleek dat bij ernstige kneuzingen en een diepe wonde aan de nek had. Op advies van dokter van der Vegt, die de eerste ge neeskundige hulp verleende, werd de getroffene naar het hospitaal te Helder vervoerd, waar bjj verder behandeld werd Reeds des middags kwam hij terug en wordt nu thuis verder verpleegd. Naar wij bij informatie vernamen maakt de patient het naar omstandigheden redelijk wel zoodat gelukkig de hoop op een gunstige afloop van dit ongeval blijft bestaan. Opening bioskoop-selzoen. Helaas, de opening van 't bioskoop- seizoen is een mislukking geworden, en niemand die er meer hei. land over had dan de exploitant, de heer Kikkert zelf. Het duurde tot ruim half negen voor we wat te zien kregen en wüit er toen op 'tdoek kwam weten we niet recht; het leek wel op da manoevres in Brabant en ook wel wat op een sigarettenfabriek... Ea dan hoofdfilm: Madam Butteifly, waarvan we inderdaad iets fraais ver wachtten, liep ook op niets uitdan wilde 't licht niet branden en dan stond de boel op de kop. Tenslotte deelde de heer Kikkert in een kernachtig toespraakje de toedracht der zaak mede't vorige jaar waren de films door z'n schoonzoon steeds afgedraaid geworden, en die had de noodige kennis wel om te zorgen dat alles vlot van stapel liep. Om nu echter ditmaal ook zeker van het welslagen der onderneming te zijn was er een beroeps operateur van de vastewal mee overge komen met als resultaat dat de hele boel in 't honderd liep. Om half tien werd de zaak kordaat stop gezet, liever dan nog langer door te wurmen, met de belofte dat voor de aan wezigen op een andere avend nog eens gratis gedraaid zal worden. Wij twijfelen er niet aan of onze Texelsche Bioskoop zal z'n goede naam en faam deze winter wel weer weten te handhaven. Ongeluk ter reede van Texel. Op het ter reede van Texel liggende oorlogschip Heemskerk is door onbekende oorzaak een stoomleiding gesprongen. Er waren een drietal gewonden, waarvan twee zoodanig dat direkte opname in bet hospitaal noodzakelijk werd geacht. Zij jverden daartoe per Marinesloep naar de haven van Nieuwediop gebracht. De derde was licht gewond en kon aan boord blijven. Otideschild, 13 October. Radioconcerten. De heer de Wilt vau den Burg heeft hier eeu tweetal radioconcerten ten ge- hoore gebracht. Zijn toestellen waren daartoe in „de Zeven Provinciën" opge steld Was Zaterdag in de vooravond de muziek nog niet al te best, later op de avend werd het beter. En toen Zondag nog eenige verbeteringen waren aange bracht ging het uitstekend de luisteraars waren ten zeerste voldaan over deze ge slaagde demonstratiesde muziek was dan ook zeker mooi te noemen. VAN JAREN HER. Wij lezen in de Texelsche Courant van 20 Okt. 1887. Vlioland, 14 Oct. Naar men.verneemt heeft de heer Bossen ontslag gevraagd als Directeur en Loeraar aan de Zeevaart kundige school alhier, wegens overplaat sing in gelijke beirekking naar Delfzijl. Het feit is volvoerd. De Amerikaansche rond-de wereld vliegers hebben 27.000 mijl afgelegd en zijn teruggekomen op da plek van waar zij den 6eu April opstegen. Het eerste rekord werd door hen ge slagen toen zij 900 mijlen aflegden door van Attn eiland naar deKurillen eilanden van Japan te vliegen Het tweede rekord was de 500 mijl over de Chineescbe zee. En het derde was bet yolbrengen van den tocht. De werkelijke tijd dat gevlogen werd is geweest 366 uur hoewel de expeditie 150 dagen duurde. De vlucht ging door Kanadeesche sneeuwstormen, verrader lijke Alaska orkanen, door de heete win den van Indië, door dichto misten en het ijzig klimaat van IJsland en Groen land. Toen een der vliegers in Frankrijk weid gevraagd of de reis werkelijk nu zoo verrukkelijk was antwoordle hij Ik' bad het voor 't geld van de wereld niet wiilea missen, maar ik wil het voor geen mi jondebars overdoen. Do geminde de vaart was 76 mijlier uur. Bet kostgangerswezen. De 37-jarige J. G. had zich voor de rechtbank te Maastricht te verantwoor den terzake van mishandeling van den 24-jarigon mijnwerker L. B. Uit bet ge tuigenverhoor blijkt, dat L. B. bij beklaag de en haar man in den kost was, waar door 'n verhouding was ontstaan tusscben de vrouw en B. De echtgenoot vroeg daarop echtscheiding aan, opdat zij met den kostganger zou kunnen trouwen. Den 22en Juli echter, tijdens de kermis te Heerlen, ontmoette de vrouw, die reeds door B. verlaten was, deze met een ander meisje. Een woordenwisseling ontstond en zij gaf hem met haar eigen stok een slag op het hoofd, die nogal goed aan kwam. De eerste man, die, direkt nadat zijn vrouw door haar aanbidder verlaten was, haar weer in zijn woning had op genomen, weigerde verklaringen onder eede tegen zijn voormalige vrouw af te leggen. Mr. Kneepkens, die het O, M. waarnam, wees in zijn requisitoir op de funeste gevolgen van het kostgangers wezen, bracht B. de laagheid van zijn gedrag onder het oog (hij had ook nog naar de vrouw geschopt toen deze hem had aangesproken) en prees daarentegen de edele houding van den echtgenoot, welke de vrouw, die gezondigd had, weer bij zich genomen had, om haar niet in den modder te laten zitten, en zelfs om haar voor straf te vrijwaren weigert hij om onder eede tegen haar te getuigen. Spreker hoopt dat de vrouw die nobele handelwijze niet zal vergeten. Hij vond die daad zoo mooi, dat hij tegen de vrouw terzake van mis handeling, slechts 60 cents boete zal eischen. Uitspraak 21 October. Het ontwapeningsvoorstel van Dene marken. De drie wetsontwerpen betreffende de ontwapening van Deneraarken luiden volgens de „Vossiscbe Zeitung" als volgt 1. De dienstplicht en de heele militaire organisatie worden afgeschaft, de vestin gen worden gesloopt, de aan het beheer van leger en vloot toebeüoorende ge bouwen en terreinen worden aan andere staatsinstellingen toevertrouwd of ver- koebt- 2. Tot steun van het grenstoezicht, de douane en de politie zal een wacht- en politiekorps worden gevormd. Voor dit korps zullen jaarlijks 800 vrijwilligers worden aangeworven. Hun opleiding zal 4 k 6 maanden duren. Zij zullen zich 12 jaar lang ter beschikking van het korps moeten houden. Het heele korps zal 7000 man sterk zijn. De kosten voor het onderhoud van dit korps zullen de 5,6 millioen kronen niet, mogen overschrijden. Tegenwoordig wordt in Denemarken voor militaire doeleinden per jaar 60 millioen kronen uitgegeven. 3. De toekomstige Deensche vloot zal bestaan uit een wachtschip van 1200 ton, een paar inspektie- en motorbooten en 12 vliegtuigen. De kosten voor hat onder houd van deze vloot worden op 5.9 millioen geraamd. Minister-president Stauning deeldp in een interview mede, dat voor deze voor stellen zoowel in de Tweede als in de E9rste Kamer een meerderheid zal wor den gevonden. Wel logisch. Boar tot kellner „Waarom heb je mij twee lepels gegeven Kellner „De groote is voor de soep, de kleine voor de pudding." Boar „Neem die kleine lepel weg. Mijn mond is even groot als ik pudding eet als wanneer ik soep eet." Wat onze poes eet. Muizen. Nooit. De kaas uit de muizenval. Altijd. De kanarie. Eenmaal. De goudviscb. Vier maal. Het vleesch uit de kast- Veel te dikwijls. De melk uit de melkkan Als ze er de kans toe ziet.) Het eten voor den hond. Als de hond er niet is De knoppen van de azalea. Als ze uit komen Afval op straat. ledareu nacht Gewatteerde dekens. Het is een verkeerde gewoonte om, bij bet afhalen der bedden of bij bet wegbergen, gewatteerde dekens op te vouwen. Want in de plooien en vouwen schuift de watten uit elkaar, da bovei st >f woidt op diff plokkeu duo en zal, veel eeider dan noudig is, versleten zijn. Waarom rollen wij onze gewatteerde dekens niet op, precies zooals wjj het doen met vloer- kleeden en matten De ervaring zou dan ieeren, dat bij katosnen zoo goed als bij zijden dekens de slijtage tot een minimum was teruggebracht. Poëzie en proza. Over ons onvolprezen rijwielbelastiog- merk dicht F. v. d. in „Het Volk": Wat is het, dat u nooit verlaat, Wanneer gij op uw rijwiel gaat. En 't spakenrad vlug went'len laat, In ongemeten-kilo-maat? Dat is het „Souvenier" van Staat 1 Dat is, Colijns-piaat Toch mag Z. Exc. tevreden zijn; vol gens de Standaard althans is het aantal verkochte rijwielplaatjes veel grooter dan oorspronkelijk verwacht werd en heeft de Rijksmunt opdracht gekregen een groot aantal bij te maken. Mis schien wordt dit eens een meevallertje op de Staatsbegrooting. Uit een grafrede. Een dorpsondorwijzer hield een graf rede op den gestorven burgemeester en zeide De gestorvene deelde steeds lief en leed met zijo gemeente. Toen 't vorig jaar het mond- en klauwzeer heersebte in het dorp. hadden zijn koeien 't eerst en toen vóór twee jaar de watersnood in het dorp was, stond zijn veid even diep onder water als dat van zijn arme buren." Voor de makkelijkheid. Een dokter kreeg een briefje, dat hem verzocht, bij een patient te komen, die de pokken had. Toen de dokter den zieke bad onderzocht, zeide hij Er is geen sprake van pokken. Ja, dokter, was het antwoord, om u de waarheid te zeggen, wisteu we dat wel maar niemand wist hoe je „rhumatiek" spelt en we dachten, dat pokken even goed was en u dan ook gauwer zou komen. Een heertje moest voor zijn vrouw leverworst balen bij den varkensslager en kreeg de uitdrukkelijke boodschap mede goed op te letten, dat hij door den baas zelf geholpen werd. Hij treedt den winkel binnen en vraagt op geaffecteerden toon aan een dikken man, die ia een witten kiel achter de toonbank staat Bent u hier ook de baas Waarop de slager antwoordt Jawel, of dacht u soms, dat ik hier het varken was De Japansclie romanschrijver. Eön romanschrijver mag zijn positie ven wel goed bij elkaar hebben om niet in de war te raken indien er een groot aantal personen in ziju boek voorkomen. Een Japansch schrijver, die een groot aantal personen in zijn romans laat op treden, scbijnt er ook erg veel last mee te hebben om ze uit elkaar te houden. Hij merkte vaak, dat hij midden onder het werk de kluts soms kwijt was, en niet wist, wat er met een of andere persoon reeds gebeurd was. Dit bracht hem op da gedachte zich als hulpmiddel eeu aantal gskleede pop petjes aan te schaffen, die bij voor zich op tafel plaatste. Zooveel personen er in zijn boek voor kwamen, zooveel poppetjes neemt bij. Sterfteen der romanhelden, dan legt bij het overeenkomstige poppetje in een kast. Komt een of and9r persoon niet meer voor in het gedeelte, waarmee hij bezig is, dan legt bij het poppetje in een andere kast. Op deze wijze kan hij doorschrijven, zonder dat hij steeds moet nadenken, wat er met de eene of andere persoon uit zijn roman gebeurd is. Hij heeft zijn sy3teem langzamerhand tot de grootste volmaaktheid gebracht en weet overaJ raad op. Gaan er personen op reis, dan worden ze in e9n bepaalden hoek gelegd. Trouwen er twee, dan bindt bij ze met een touwtje aan elkaar. Moeclrr en 13 kinderen. Den lOen Sept, overhandigde Mrs. Frank Scott, van Jewe l, Iowa, (Noord Amerika) een reiskaart voor haar zelf en 13 kinderen aan den conducteur van de C. B. Q trein. Deze stond verbluft te kijken, maar nam de reiskaart aan Mrs. Scott had de familiebijbel bij zich, waar het geboorteregister in was, om te bewijzen dat het haar kinderen waien en allen onder de 5 jaar. Z(j is de moeder van 19 kinderen. Er zijn vijf stel drie lingen .en twee paar tweelingen. Vier sticrven. Moeder en kroost waren op weg naar Regina, Canada.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2