Coöp. Boerenleenbank te Texel. DUINKERS HET GOUD DER ZEE ti UW AEfIKlihi ©@S® Oelden beschikbaar tegen persoonlijke en zake lijke zekerheid rente 5'|2 pCt. 's jaars. FEUILLETON. Melange en Margarine is in kwaliteit het hoogst en in prijs het laagst. Vraagt uw winkelier ons nieuw merk HADEE verpakt in ]|2 ponds cartons a 30 ct. Winkeliers H. DUINHER Pz Vraagt prijsopgaaf. Helder. KINKHOEST kan in korten tijd genezen door DRAGANA Slijmhoest door Katara Bronchitis, Griep en Influenza door Vindicta Jicht, Rheumathiek, enz. door Comu-Balsem Redwateren door Contine Wormen worden verdreven door Vermessa. Verkrijgbaar bij Mevr. UAAXMAN-Weeland. Voor aanvragen zich te vervoegen Kantoor Molenstraat. Hot aantal nieuwe abonnó's op was dit voorjaar ruim vierdu'izend WILT OOK U voor het komende winterseizoen niet eens een proef abonnement bestellen Bestellen bij Boekhandel Barkstraat. Kanaalweg 147 t. o. de Mi^enburg, HELDER. Het aanbevelen van een artikel is alleen goed, indien het artikel aanbevelenswaardig is. beveel het dan ook door advertentiën in de „Texelsche Courant" aan. HOOGWATER ter reede van Texel, vóórmiddags; (nam. ongeveer y0 uur later.) Datum 23 24 25 26 27 28 29 Oct. Hoogwater 4,05 5,24 6,23 7,10 7,49 8,26 9,03 van Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. Helder naar Amsterdam. Van Amsterdam naar Helder. Aankomst Amsterdam Vertrek Helder. 6,29 Zond. niet 6.49 Zondags 9,04 7,27 sneltrein 1 10,05 Zondags niet 12,13 12,31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51 Zaterdags en Zond. niet 5,54 4,14 Zondags niet 6,39 7,24 9,32 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Vertrek Amsterdam. 'Aankomst Helder 5,16 Zondags niet 8,32 7,57 sneltrein Zondags niet 9,40 9,11 11,22 12,28 Zondags niet 2,46 3,05 6,13 5,40 alleen Zondags 8.07 5,49 Zondags niet 8,07 9,16 sneltrein 11,08 Zondags aankomst 11,31 11,25 sneltrein alleen Zondags 1,04 Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen van Texel 8,— 11.— 2,30 van Helder 9,30 12,4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel 8,— 11,— 3,15 van Helder 9,30 12,— 4,15 uur uur uur uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg20 minuten vóór het vertrek v. d. boot VanJHavenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend Zon- en feestdagen vm. 8—9nam. 12. Werkdagen Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties i Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro 1 Rijkspostspaarbank: vm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 18-27 Oct. 1924. Rijwielen 5,20 uur, rijtuigen 5,50 uur. HET BESTUUR. IVsmüMdU Tegen inzending van 10.95, ontvangt U alle tot en met December verschijnende nummers en bovendien GRATIS een extra lingerie-nummer, hoofdzakelijk gewijd aan dames- en kinder-ondergoed, waarin een groot aantal modellen, van welke gratis geknipte patronen worden verstrekt. GRATIS: recht op deelname aan een hoogst interessanten dames-hoedenwedstrijd, waaraan een ieder gemakkelijk kan deel nemen en waaraan 100 fraaie prijzen zijp verbonden, o. a. een PRIMA INZINKBARE TR APN A AIM ACH I NE. 'GRATIS: gedurende een half kwartaal een abonnement op Neerland's meest populaire humoristisch weekblad: het Geïllustreerd Stuiversblad. GRATIS: een overdruk van een boeienden roman naar keuze óf de Erfgename van Dannewalde óf Een geheimzinnige verdwijning. Het Nieuwe Modeblad heeft in zijn 24en jaargang een alcehcele vernieuwing ondergaan- Het verschijnt tweemaal per macnd en is het goedkoopste en meest praktische mode-tijdschrift in Neder land. bij tal van vakscholen in gebruik. Behalve door een overvloed van modellen voor dames- en kinderkleedin... onderscheidt het zich thans ook zéér bijzondet door een uitgebreide rubriek van alle soorten, ook de meest moderne dameshatidwerken. Postwissel te zenden aan de Administratie dezer courant. Naam en adres daarop duidelijk vermelden, benevens den titel van den gratis overdruk-roman, welken men uitkiest. Zy. die onze courant per post ontvangen, kunnen Het Nieuwe Modeblad ook slechts per post ontvangen. De prjje bedraagt dan 1.25 per kivartaaL Door ERNST KLEIN. Nadruk verboden. 26 lk ben getrouwd. Ik heb mij een zeer eerbiedwaardigen naam verworven maar mijn hartstocht heeft mij niet meer los gelaten En toen begon ik plotseling een weg voor mij te zien, heel duister en vaag maar myn beste Worensky, een weg! De kwestie van een ondeelbaar oogenblik was het een ingeving, als u wilt" „M^jn arme vrouw lag zwaar ziek zij is dan ook van haar ziekbed niet meer opgestaan en ik holde alleen maar ruste loos tusschen de ziekenkamer en mijn laboratorium heenen weer. En dat ging zoo dagen en nachten voort. Het had warempel niet veel gescheeld, of mijn vrouw had den laatsten adem uitgebla zen, terwijl >k koortsachtig bezig was in myn laboratorium. Als ik over mijn retorten en reageerbuizen gebogen sta, dan vergeet ik alles om mij heen Ik had vroeger eens een collega, die over den aard van de vlam, trouwens over het verbrandingsproces in het algemeen, een geheel nieuwe theorid had opgesteld een theorie, die alle bestaande theorieën volko men omverwierp en hij kon het niet klaar spelen om in een snelkoker het theewater warm te krygen! Zoo erg was het met mij nu wel niet. Ik heb altijd wel iets van het leven begrepen en er van genoten. Ik ben voor het leven pas bruikbaar ge worden, toen ik eindelijk had ontdekt, op welke wyze ik de zes billioen kilo goud die in de zee aanwezig zyn, daaraan zou kunnen onttrekken. Vollmar bleef staan en duidde met een armbeweging op de woelige zee. „Ziet u," sprak hij, „dat is mijn goudmijn. Ik heb byna een kwarteeuw onafgebroken moeten werken, alvorens ik had gevonden, hoe de gaDgen in deze goudgroeve moesten worden aangelegd. Wilt u dat eens hooren?" Michael gevoelde een zonderlinge opwin ding. Het geheim, voor welks oplossing hij was gezonden, zou thans voor hem onthuld worden. Stellig niet tot in de kleinste bijzonderheden, maar misschien toch vol doende om Boyle en consorten dertigduizend dollar armer te maken. Eigenlijk was nu het oogenblik aange broken, om met de waarheid voor den dag te komen. Michael vreesde echter dan het groote vertrouwen, waarmee hy hier zoo in 't oog loopsnd bejegend werd, op wreede wijze te verstoren. Het was voor hemzelf immers voldoende, dat hij op dit oogenblik tot het besluit was gekomen, Mister Boyle in New-York met de eerstvolgende post de in Weenen voor hem gedeponeerde 30.000 dollar terug te zenden. Hij zei daarom„Als u dat vertrouwen in mij stelt, mijnheer Vollmar Ee professor lachte. „Wees maar niet bang, jonge man, al te veel zal ik je heusch niet vertellen. Maar toch wel voldoende om te wtten, waarvoor je zult te strijden hebben, als je binnenkort mocht besluiten, je voor onze zaak op te offeren. Want, mijnheer Worensky, ik weet bijna zeker, dat u daartoe zult overgaan XVIII. En terwijl zij verder voortliepen, begon de professor „Zooals ik je reeds gezegd heb, bestond het denkbeeld om goud uit zeewater te bereiden, reeds lang voor mijn tyd. Men Alle artikelen van Dr. B. J. DE VRIES. Vraagt attesten. 1 heeft reeds in de 2de helft der 19de eeuw vooral in de Vereenigde Staten, pogingen daartoe aangewend. Maar het bereidings- proces was eenerzijds te langdurig, ander zijds te kostbaar. De oceaan bevat op 200.000 K G. water slechts één enkele gram goud. Dat is zeer weinig. Bij de goudwinning uit erts, komen op 1000 K.G. ertsgesteente zes gram goud voor. Ge kunt dus zelf het verschil uitrekenen. Al die goudfabrieken, die er aan onze mooie stranden zouden verrijzen, konden bij zulk een geringe productie onmogelijk in stand blijven. Ik heb nu een ijzerkoolzuurverbinding gevonden, die aan alle eischen voldoet en tamelijk snel het goud aan het zeewater onttrekt. Als u wilt, is deze verbinding de steen der wijzen, dien de alchemisten in de middeleeuwen hebben gezocht. Stap voor stap heb ik geworsteld om vooruit te komen, totdat ik eindelijk achter dit natuurgeheim ben gekomen. Behalve ik, kent alleen mijn assistent de samenstelling van deze stof en voor mijn dochter ligt zij in een verzegelde envelop gereed, wanneer ik er niet meer zijn zal. Het geheele proces is bijna een eeuwig durende beweging, zonder dat er krachten van buitenaf op inwerken. De electrische kracht, die ik noodig heb, levert mij de zee. Het water pompt zich zelf als het ware in de bakken en het verhit zich zelf in de smeltkroes Het verlicht mijn werkplaatsen en verwarmt ook de kachels in mijn woning. En ik produceer bij dag- en nachtarbeid daaruit dagelijks 4000 K.G- goud, die mij, als ik de afschrijvingen en het rentever lies van mijn fabriek, de arbeidskracht van mijn mannen en van mijzelf in aanmerking neem, thans zoo ongeveer 400.000 Duitsche Ryksmark kosten. Het kilogram goud kost tegenwoordig 37 a 38.000 Duitsche marken. Ik zou denken, dat dit dan toch wel een aardig winstgevend bedrijf is Zij waren ondertusschen bij de eigenlijke goudmijn aangekomen, die, door een hoogen muur omgeven, zich met de talrijke gebou wen en geniale inrichtingen, tegeD de woedende baren door de vooruitspringende kaap beschut, over de geheele breedte van het schiereiland van het eene strand naar het andere uitstrekte. De ingang bevond zich aan de westzijde een hooge, ijzeren traliepoort, die de profes sor met een klei.a, zonderling gevormd sleuteltje opende* Gheruischloos, zonder dat een bepaalde beweging viel waar te nemen, viel de poort a-chter de binnentredenden weer in 't slot. Verwonderd keek Michael om én Vollmar lachte zijn opgewekten lach. „Ziet u," sprak hij, „de zee is ook myn portier. Zij is zelfs mijn nachtwacht en een betrouwbare ookDe electrische stroom, dien zij mij levert, sluit de poort en laadt alle draden, die u daar boven op den muur ziet, met h oogspanning. Hier komt niemand over Uit de 'deur van het eerste gebouw traden twee arbe iders naar buiten,oude en betrouw baar uit?;iende mannen zooals Jonas, dien Michael bij zyn aankomst had leeren kennen Zij hadben met twee andere kameraden den nachtdi enst verricht en brachten verslag uit. De professor knikte hen vriendelijk toe en wendd.e zich daarna weer tot zijn gast "Vordt vervolgd

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4