Texelsche Berichten, Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. MIJNHARDT's Sfaal-Tabjetten 90« Maag-1 abletien 75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten 60" Kroniek. Maandag 17 November. En zoo zitten we dan meteen midden in de winter, de nachtvorstjes zijn dagvorsten te- worden, de slooten liggen dicht, en de jeugd droomt reeds van schaatsenrijden, hakkebanden en beentje-over. Het kin, al is 't wat vroeg in de tijd, maar de hoep der jeugd, cm over een paar dagen op de schaats te staan kan nog zeer wel ver ijdeld worden, tot gerechte vreugde van de boeren, die op deze vroege vorst wel niet zeer gesteld zullen zijn. Ook wegenaanleggen en stratenmaken is kwaad werk wanneer het vriest. Eu ookdaa'- om zouden wij, indien we 't maar voor 't zeggen hadden, de vorst wel graag weer kwijt zijn. De Koogerweg toch ligt van 't kerkhof tot aan Buitenlust netjes bezaaid met dikke stukken puntige basallslag, die misschien wel zeerge schikt zou zijn om in tijd van oorlog een vijan delijke artilleriekolonne eenigen tijd tegen te houden, maar voor het berijden met Texelsche boerewagens met 'n ketje is ze toch zeer zeker minder geschikt En zoolang het vriest is er in dit werk niet veel voortgang te verwachten. En ook voor 't Raadhuis geeft men de straat opgebroken en de oude monumentale pomp, waarover ook in ons blad al heel wat geschre ven en gewreven is, is nu geheel afgebroken en vervangen door 'n gietijzeren pompje, waar aan nut de beste wil van de wereld niets monumentaals valt te ontdekken Naar verluidt is dit echter een tijdelijke maatregel, en zal de oude pomp binnenkort weer herrijzen op een plaats waar-ie ,'t vei keer niet meer in de weg staat. Wanneer dan nog de vernieuwing van de Raadhuisstoep met de allerliefste kleine, in portland gezette bruine Waalklinkertjes z'n beslag zal hebben gekregen reeds in de Raadszitting van 26 April werd het besluit daartoe genomen dan krijgt de Kooger-ingang van ons hoofd-marktplein een heel wat beter aanzien. De nu achter ons liggende Zondag is voor den Burg een sportfeestdag geweest. Reeds des morgens was er een voetbalwedstrijd tus- schen Texels tweede elftal en een Zeekaart- schoolelftal, om een zilveren medaille, beschik- biar gesteld door de Zeevaartschoolleerling van der Kuyle. Met 3—2 wist Texel II deze medaille te veroveren. Des middags twee uur vond de met belangstelling verwachte wedstrijd tusschen Texel 1 en de Adelborsten plaats. Ondanks de koude was er vrij veel belang stelling voor deze kamp. Voor het begin van de wedstrijd werd een keurige bloemenmand als geschenk van de Adelborsten aan de feest vierende vereeniging, het veld opgedragen, waarna de spelers Gem Dros en Piet Koorn elk een krans in ontvangst hadden te nemen wegens hun koperen bruiloft met de S. V. T. Ook deze wedstrijd had om een zilveren medaille plaats, ditmaal beschikbaar gesteld door de Nuordhollandsche Voetbalbond. Het einde van de fraaie strijd, waarbij van beide zijden mooi vlug spel te zien werd gegeven, was een 3—1 overwinning voor de Adelborsten. En 's avends was het feest in Ho'el Texel. Om 8 uur kon de voorzitter van de feestkom- jnissie, de heer Ran, aan een goedgevulde zaal het welkom toeroepen, waarna de voorzitter derS. V.T. de heer de Wilt een kort historisch overzicht van des Sportvereenigings levensloop in de laatste 1/S eeuw gaf. Aan het einde van zijn redevoering werd hulde gebracht aan allen die deze verdiend hadden, waarna de beide oudste leden der S V. T., de HH. G. Dros en P. Koorn een bizonder blijk van waardeering, in de vorm van een gouden dasspeld, in ont vangst hadden te nemen. Hierna werd het woord gevoerd door de heer D. E. W. C Boswijk die, namens de eereleden, de Sportvereeniging een heldere nieuwe klubvlag ten geschenke aanbood, en door de heer j. A Hazewinkel als direkteur der Zeevaartschool, die namens leer lingen, leeraren en hemzelf, een fraaie bloemen mand, benevens, als meer blijvend blijk van sympathie, een verguld zilveren herinnerings- medaille overhandigde. Pas daarna kon de eigenlijke feestavond een aanvang nemen. Naast zang, muziek en voor drachten de mutiek van de Z V.S.-Jazz Band was heel aardig werd de hoofdschotel van deze avond wel gevormd door een drietal Mij- spelen, elk in een bedrijf. Het eerste hiervan, een verliefderigheidje met 'n bezeerde knie in een voetbalkleedkamer, was heel aardig op Texelsche toestanden omgedicht. Het tweede „De order van de generaal gehet ten, en hande lende over de hoogst gewichtige vraag of de werkkielen tu«schen het eerste en tweede, dan wel tusschen het derde en vierde knoopsgat genummerd moesten worden, was in hooge mate lachwekkend; met name de hoogste en laagste militair die er in voorkwamen. Tims en de kapitein, waren onverbeterlijk. Ook de luilakkende onderofficieren gaven uitstekend spel; misschien kenden ze „de dienst'nog van vroeger Hierna werd als toegift nog een blijspelletje „de Goochelaar" opgevoerd, waarin Nic Ran zoo zwart gegoocheld werd, dat-ie na een half uur nog met in staat was het slotwoord te spreken. Te half twaalf was het programma afgeloopen en bleef men nog een paar uurtjes onder een gezellig bal bijeen. Pluimvee-tentoonstelling. Verschenen is het vraagprogramma voor de pluimvee-tentoonstelling van de Veree niging op Pluimveegebied „Helder", een aardig boekje, dat een goeden indruk geeft van hetgeen de tentoonstelling geeft. Uit het voorwoord halen we aan „Met genoegen denkt de vereeniging terug aan de welwillende medewerking die ze bij de voorbereiding van tiaar tentoonstelling ondervond, zoowel van de zijde der auto riteiten als van particulieren Zeer velen gaven voorts van hen belangstelling blijk door eerepiijzen beschikbaar te stellen, zoo lat de prijzenlijst, die zilveren en ver-^ zilverde bakers, verguld zilveren, zi veren eu bronzen medailles, kunst en gebruiks voorwerpen noemt die van het vorig jaar verre overtreft. Het noemt de Pluimvee tentoonstelling een jaarljjks terugkomende aantrekkelijkheid, die om 't economische he- lang ten volle de aandacht verdient. Het wijst er voorts op, dat de verzorging der dieren in goede handen is. Het genees kundig toezicht, wordt uitgeoefend door den dierenarts, de heer de Haan. Als schenkers van eereprijzen lezen we de namen van 1U vereenigingen in en bui ten de staddie van niet minder dan 50 firma's, terwijl dan nog een lange lijst van personen volgt. Zestien pagina's druks zijn noodig om alle eereprijzen te om schrijven en letterlijk alle klassen zijn goed bedacht. De tentoonstelling zal dus ongetwijfeld een succes zijD. Aan het einde van het vraagprogramma worden de inzenders uit Amsterdam, Alkmaar en overige plaatsen aan het Noord-Hollandsch karaal gewezen op de gemakkelijke verzending en billijke vrachtberekening van den stoombootdienst „E S O.N A'." Helder Amsterdam, v v. Vraagprogramma's kunnen door belang hebbenden worden aangevraagd bij G. J. H Verstegen Spoorstraat 114, Helder (ingang in het kantoor Palmstraat). Bij Apofh. en Drogisten O mies child, 17 November. Uitvoering zangvereen. „Eigen Oefening" De zangvereeniging .Eigen Oefening" gaf op 15 en 16 Nov. voor beide malen een goed be zette zaal, eene uitvoerirg in de „Zeven Pro vinciën". Opgevoerd werd .Prinsesje" een mooie operette, heel aardig geschreven en mooie muziek. De solo's en koren werden over het algemeen goed gezongen, zoodat de operette het aanwezige publiek zeer goed mocht voldoen. Ook aan de aankleeding van het tooneel was heel wat zorg besteed. De directeur, de heer R. Smit, kan met genoegen op deze goed ge slaagde uitvoeringen terugzien en werd dan ook hartelijk dank gezegd door den voorzitter voor de vele extra repetities welke hij zich hiervoor had getroost. Op beide avonden volgde een recht gezellig bal. De Cocksdorp 16 November, Uitvoering. Heder avond weid door eenige dames en heoren, die Zaterdagavond voor de leden van desociëttit „De Vriendenkring" waren opgetreden, een uitvoering gegr- ven in het lokaal van G z. Buijs. Er wrrdeu een 2-tal b'ijspelen, afgewi-seld dor voordrachten en een paar panto mimes, voor het voetlicht gebracht. B'ijkens het applaus na elk nummer viel oen on ander zeer in den smaak van de taliijke aanwezigen. Een prettig bal vormde het slot van den avond. Rooken m een autobus. Het „Hbld schrijft: Onze Almeloscbe correspondent nam Vrijdagmiddag te Nijverdal plaats in een autobus, rij lende voor Almelo Toen bij goed en wel zat, las hij daarin de waar schuwing „R)oken aan de passagiers verboden, Art. 4 der Politieverord." De chauffeur dampte er evenwel lustig op los, waarna onze correspondent hem vroeg „Rookt u Een tweede-passagier wees de vrager op de waarschuwingen zoide: „dat geldt alleen voor de passa giers en uiet voor den char-ffsur". Laatst genoemde voegde er nog aan toe: „Ja mijnheer, als ik den heeleu dag niet Loocnt rooken, kon ik het niet volhouden." Het armé Vuitschland en 't rijke Nederland. De Puitsche rijksregeering deelt mede, dat de ambtenaarssalarissen vermoedelijk met 1 ecember zullen kuDneuwoideu verboord, tengevolge van d9 verbete ring van den algemeenen ecocomischtn toestand en vooral van het feit, dat het evenwicht op do begrooting thans ein delijk is hersteld. Dinsdagmiddag zal deze aangelegenheid nog worden be sproken met de vertegenwoordigers der "uitscne bondsstaten en waarscbijulijk zal den de nieuwe regeling aan het einde vau de volgende week kunnen worden b keod gemaakt. Üo bondstaten zijn het er in principe met de rijksregeering over eens dat die salarissen noodzakelijk moeten wordeo veihoogd Doude dagzal het vraagstuk van da salansverboogin- guri op het lijksdepartement vau fiian- ciëu worden besproken, aan welke be- sprekiog de vertegen woor iigers der vak- vereenigmgen /.uilen deelnemt-n. Hen zal da 1 het resuitaat van de md-ihaude- ihübu met de boudss'atao wend-u mede- jtdïöid, Scheepvaart-inspectie en bezuiniging P. L. de Vries, voorzitter der Ver eeniging tot Bevordering van het Z e- vaarikuidig onderwijs, schrijft onder bovenstaand hoofd in de N. Rott Ct. In bet ochtendblad A van 3d October komt onder bovenstaarden titel een arti kel voor, waarin van het Zeevaartkundig onderwijs wordt gezegd „Weet men dan uiet, dat in bet alge meen de uitvoering der Zeevaartwetlen op de soberste leest is geschoeid en dat, behoudens het Zeevaartkundig onderwijs hoiwelk onder een ander Lepaitement behoort en sedert jaren milüotnen meer verslindt dan voorbeen, met zeer twijfel achtig succes Het is wel de moeite waard, deze bewering eens aan cijfers te toetsen. Mijn cijfers ontleen ik aan het ondeirwijsvei- slag 19 3 1924 zooals d't aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is overgelegd Daarin vindt men dat het totaal der rijkssubsidies aan de twaalf Zeevaart scholen over 1921 bedroeg f 567,644 Zooals men weet geeft het tijk 75 pet. en de gemeente 25 pet. van het totaal bedrag. Deze twaalf zeevaartscholen kosten dus aau rijk en gemeente samen 100 maal 1 567,644 is f 756,858. Momen- 75 teel heb ik geen gegevens over latere jaren tot mijo beschikking. 1932 en misschien 1923 kunnen iets duurder zijn geweest, maar daarna moet het bedrag belangrijk naar beneden zijo gegaan, want eerst kwam de „trchniscbe beiztening" der salarissen en iu dit jaar een korting van 10 pet over de geheele linie. Men zou zoo meenen dal het zeevaart kundig onderwijs zich do laatste jaren wel sterk moet hebben uitgebreid om ge ijken tred te houden met de uitbrei ding van onze handelsvloot. Het tegen deel is waar. De regeering begon reeds met beperking, toen nog niemand aao bezuiniging dacht: i zeevaartschool werd opgeheven, aan andere scholen werd de gelegenheid tot opleiding voor de hoogste rangen ontnomen en tenslotte weiden dit jaar op deze twaalf zeevaart scholen maar even 590 weselijksche les sen bezuinigd Men begrijpt dat voor 1925 de boven becijferde f 756,8"8 tot een benl wat lager bedrag zal zijn geslorken. Eu daa bet „twijfelachtig" succes. Zoolang de scbiijver ons zijn naam ent- boudt, kan zijn oordeel voor mij geen waarde hebben. Ik beroep me dan liever op een directeur van een ODzer grootste Scheepvaart Maatschappijen, die twee jaar geloden ter gelegenheid van het 59jarig jubileum der Vereenigiig ter bevordering van het Zeevaartonderwijs vei klaarde „dat onze Scheepvaart Maat schappijen lageie assuiantieprem ëa be talen dan die van eonig ander land, danken zij mede aan de goede resultaten vau het Zeevaartkundig onderwijs." Gebruik Neclerlandsche Taal. De commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich tot de colleges van burgemees ters en wethouders in die provincie gewend met een brief, ^waarin hij als zijn meenii g te kennen geeft, dat het gebruik vau vreemde woorden door de ambtelijke lichamen, zooveel mogeliik moet worden vermeden, en waarin bij de aandacht vestigt op het door het Nederlandsch Verbond aanbevolen boekje Nederiandsche woorden en uitdrukkingen ter vervangiDg vaD- ismen, dat wellicht een handleiding kau zijn, teneinde ook in de ambtelijke .stukken het gebruik van zuiver N'ederlandscb, waar dit nog niet het geval was, ingang te doen ymdeD. Een rijke arme. Dezer dagen ivervoegde zich volgens „Het Volk" aan de Arnhemsche gemeen- tebank-van leening de vrouw van een werklooze, die eeu bioche ter bdleening aanbood tu vroeg of zij daar drie kwaitjes voor kon krijgen. Op de viaag van den ambtenaar en een poliiieman, die daar juist aanwezig was, hoe ze daaiaan kwam, vei telde ze het een paar jaar geleden in de tuin van i eo villa aan üeu Velperweg te hebben gevonden. De dienstbode, wie zij het totn liet zien, had gezegd: „Hou dat prul maar." Ze uad het eeu paar jaar gedragen en wilde lu, door werk loosheid van haar rnau gedwongen, er wat geld voor maken. Meu bedt bet „piul* bij 'n goudsmid lateu lax-reren eudeze schatte de. waaide op., t 259, dus iels rneei dab 3 kwaitjes. iitt bleek eeu gouden biocne to ziju, bezet met, diamanten ueviouwuedt deu tuiu aangewezen Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct Bij apotli. en drogisten. waarin zij het gevonden had. De toen malige bewoonster, die intusschen ver huisd was naar Velp, herkende haar eigendom terstond. Bij lardverburingen te Ter Apel waren de opbrengsten in de laatste weken geregeld 15 a 25 pre. lager dan in de laatste huurjaren het geval was Het waatborgfoods voor de dezen zomer te Hoorn gehouden laDdbouwten- zal op zijn minst voor de helft moeten worden aangesproken, De vorige week werd besteed vcor Kamper Eilander hooi f 24 tot f 26 de 500 Kg., en voor binnenveldsch f 20 tot f 22, tweede soort f 18 tot f20. Handel tamelijk vlug. Burgemeester en luitenant. Voor den kiijgsiaad in Den Bosch stond terecht de res. 2e luit. G V. De iuitenant wilde mooi Marken eens zien. Dies ging bij eens kijken en nam gezelschap mede, waaronder eenige dames familieleden, 't Groepje stond op een brug te praten, toen daar de burgemeester tot doorloopen aanmaande, onder de opmer king „Je belemmert het verkeer." Des luits. zus beviel blijkbaar des bur gemeesters toon van spreken niet, a thans ze zei.- 't Kon wel wat beleefder." Dat vond broer ook, die er aan toe voegde„Hij wil ook 'ns toonen, dat bij burgemeester is. 't Is maar een burge meestertje Ea d6 burgemeester merkte opIk ben de burgemeester, weet u wel, dat u mij beleedigt De officier meende, dat de burgemees. ter z ca had bebooren te legitimeeren en hield het er toen voor, zelf beleeditd te zijn en achtte daai door zoowaar het heele officierscorps beleedigd, en op grond waar van hij zich in een scbiijven ging be klagen aan den Commissaris der Konin gin in Ncordbolland 1 Die geen aütwoord gaf. Zoo verhaalde beklaagde, terwijl bij in de houding stond en in een spiksplinter nieuwe jas. Maar, op een toon van groote verbazing waar is nu de burgemeester van Marken Hij zou hier toch verschijnen Waar is bij nu? Hij moer er toch ziju? En hij keek rondom zich. Dat is toch geen manier van doeD, ging hij voort en keek zoekend rond naar omlaag. Dat hef ft de Krijgsraad te beocrdeeleD, aldus de president. Op de groene tafel lag een telegram van den burgemeester, dat hij den trein bad gemist. De auditeur-militair stelde de houding van den luitenant in het licht, toen hij zeiBeklaagde is nog jong, 20 jaar nog maar, en meent misschiet) alleen te weten hoe de wereld er uitziet Eu, wegens overtreding der Politie verordening te Mai keD, in de Zuiderzee, werd tegen beklaagde f3 grëischt. In paradepas draaide beklaagde de rechtzaal uit. Be trappen van vergelijking. Onderwijzer: „In onze taal hebben we drie trappen van vergelijking. Noem eens een voorbeeld Eerste leerling „Lang, langer, langst." Tweede leerliDg„Ik weet eeu voor beeld van vier. Lek, lekker, lekkerder, lekkerst." Derde leerling: „En ik een van vijl„Iets, meer, meerder, meest meester Meester zwijgt. Op zulk een hoogen trap dacht hij nooit te zullen kimeu staan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Zeer geachte Redactie! In het verslag der Raadszitting van 8 Nov. '24, laat u mij zondermeer zeggen: .De heer Boon zegt af te willen gaan op wat gedaan is, en wanneer dat zijn volle goedkeuring kan weg- dragen, dan kunnen zij hem desnoods wel heelemaal Ihuis laten." Zooals u dat daar neerschrijft is het de volle waarheid 't geen ik heb gezegd. Een andere heteekenis kiijgt de zaak echter als de heer Dros dit niet democratisch noemt. Zweeg ik in dezen, zoo zou ieder oppervlakkig lezer kunnen meenen, dat een boven ons gesteld dagelijksch bestuur, volgens de sociaal-demo cratische gedachtengang van Boon, gerust despotisch zou kunnen werken naar hun goed dunken, en Boon bleef liever thuis. Zoo is de zaak echter niet. Volgens de zaak waarom het hier ging, is bij de behandeling en bij de stemming wel duidelijk gebleken, dat het Col lege van B en W gesteld werden voor een fait accompli. Ik ben nu zoo voorzichtig ge weest eerst dit geval te bevoegder plaais* te

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2