Benauwd Abdijsiroop Prijsverlaging V. 8866 Zaterdag 22 November 1924. 88"* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. De post op 't grootste Waddeneiland. tot stikkens toe WYBERT Gemengd Nieuws. Hoestsiropen voor Kinderen klad verschijnt Woensdag- Zaterdagmorgen Advertentie'! daags roor de uitgave vóór 4 oor nam. ui. groote doozen TEXELSCHE COURANT. Abtnninenitpriji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging de> porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. AdüNNBMEMTïN se A8YBRTENTIEN wordea a&agoHOKtl b(j da Uttg Prpt der AdeertenMnf, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekenü, POSTCHEQUE- en Q1ROOIENST No. 652. Flan* LAN(JEVBL#A SB K 0 O li, Parkstraat, Boa* or Tixit Teneinde bij iedereen vrijen toegang ,e verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriend; het worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron ombekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A1887, In een tweetal vorige opstellen hebben we eerst een paar algemeene opmerkingen gemaakt over het postwezen en deszelfs publieke waardeering en daarna de post verbinding tusschen Texel en de vaste wal benevens de centra des lands, vergeleken met de postverbinding, der andere wadden eilanden. Zelfs wanneer Texels grootere ekono- mische belangrijkheid in aanmerking ge nomen werd, dan nog meenden wij te mogen besluiten dat onze postverbinding met de overkant, bezien in het licht onzer aardrijkskundige ligging, bevredigend was te In dit, en een volgend, opstel zullen we nu van de verschillende posttoestanden tusschen Texels duinen en dijken een alge meen overzicht trachten te geven, terwijl dan in een laatste artikel enkele grieven en wenschen naar voren gebracht en be sproken kunnen worden. Bepalen we ons eerst tot de aankomende brievenpost. Allereerst zij dan opgemerkt dat slechts de dotpen Oudeschild en den Burg rechtstreeks voordeel hebben van de vier aankomende posten des zomers en drie des winters. Oosterend, de Cocksdorp, de Koog, den Hoorn en de Waal hebben zomer en winter tweemaal per dag een post, aansluitende op dezelfde postbooten, zoodat deze dorpen geen verbetering des zomers, noch verslechtering des winters ondergaan. In Oudeschild (voor den Burg zie men aan het slot van ons vorig artikel) is de toestand nu aldus. Zomerdienst. Op het postkantoor komen posten aan 7,50 10,20 - 5,05 7,35. Winterdienst. Aankomende posten10,20 12,50 - en 5,05. Dus zomers vier en winters drie aan komende posten per dag. De overige dorpen hebben twee aan komende posten en wel in aansluiting op de posten die 's morgens 10,30 en 's avends 5 15 aan het hoofdkantoor den Burg wor den ontvangen. De post van 10 30 nu komt op de achter de plaatsnamen vermelde tijden op de dorpen aan. Oosterend 11,20 de Cocksdorp 11,55 - de Koog 12 10 den Hoorn 11,55 - de Waal 11,05. Dit is tevens de Zondags dienst. De post voor Oosterend-de Cocks dorp wordt vervoerd per autobus-Reuvers, de overige dorpen gaan per flets. De aankomende post van 5,15 is op de volgende tijden in de dorpen: Oosterend 5,50 de Cocksdorp 6,25 - de Koog 6,35 den Hoorn 6,30 de Waal 6,15. Zooals men ziet hebben wij Eierland, vanwaar juist de klachten komen, buiten beschouwing gelaten. Wij komen daarop evenwel nader terug. Hieruit moge dus blijken dat alle dorpen op Texel tenminste twee malen per dag hun post ontvangen, terwijl alle Texelaars hoe afgelegen ze ook woneD, zeker een maal, en verreweg de meesten twee keer per dag hun post thuisbezorgd krijgen, of het ook regent hagelt, sneeuwt, vriest of hitte'golft, dat doet er niet toe. Men zou zoo zeggen ook hierover kan men in 't algemeen tevreden zijn. SSS Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft November.) Nadruk verboden. De vorst heeft ons overvallen. Het oogsten der bieten en der knolrapen was nog in vollen gang, zoodat nu groote haast achter 't werk werd gezet, In sommige deelen van ons land zijn de akkers en weiden door het rivierwater overstroomd en is daardoor groote schade ver- ooizaakt. Het vee werd gestald, waar en zoo goed als dit mogelijk was. maar vele producten moesten op het land achterblijven. Vele land bouwers hebben zelfs in den nacht doorgewerkt, om nog van den akker binnen te halen wat kon, vóór het water de geheele vlakte in een meer veranderde. Ook buiten deze ramp gaat jaarlijks nog veel groenvoer (blad en koppen van bieten enz.) verloren. Dit is jammer. Er moest veel meer ingekuild worden, hetgeen kan geschieden met mangelwortelbladeren, wor telloof, knollen, serradella, spurrie, haver, met wikken en groene maïs. Men rijdt het groen voer op een hoop. Laat de stand van het grond water het toe, dan graaft men te voren een meer of minder diepen kuil. Is de hoop inwen dig warm geworden, dan wordt hij belast met ruim een halven meter aarde zoden of steenen aan de kanten en ook de zijden worden met grond gedekt. Tot het begint te winteren, laat men de massa zoo zitten, welke op deze wijze zuur en riekend is geworden, maar door hei vee heel goed wordt gegeten. Beter dan inkuilen is persen; hierbij kan men echter niet volstaan met eenvoudige belasting, maar komt er wat meer kijken het vordert meer oplettend heid, waardoor mislukkingen dikwijls niet uit- Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest. Overal per koker f2.75 f4.50 voordecliger c groote flacons blijven. Het inkuilen van suikerbietenbladeren en koppen kan niet genoeg worden aanbevolen; de voederwaarde is veel te groot, om ze als mest op het land te mogen achterlaten. Na de stalling van het vee zij men er vooral op bedacht, dat naast het droog- en krachtvoer nog voldoende groenvoer wordt gegeven. De beteekenis daarvan heeft men de laatste jaren beter nog dan te voren leeren inzien, nu ge bleken is, dat de waarde der voedermiddelen niet slechts afhangt van de zetmeel waarde, het gehalte aan verteerbaar eiwit en minerale be- standdeelen, maar ook nog van enkele andere, grootendeels nog mhekende stoffen, die men vitaminen noemt. Slechts kleine hoeveelheden ervan zijn noodig, maar deze zijn dan ook onmisbaar en spelen in het dierlijk lichaam een groote rol. In den tuin. Deze en de volgende maand is het de volle oogsttijd van de kool. .In de wintermaanden is ze het duurst, waarom ze in koolschuren wordt bewaard, in lagen, wel een 20-tal, liggen ze opgestapeld; de inrichting is vorst- vrij. Men weert de vorst niet met een kachel, maar met petroleumlampen, waarbij de ver spreiding der warmte gelijkmatiger is. Uw rhododendrons behoeft ge voor de vorst niet te dekken, maar wel tegen de scherpe oosten- niiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMimiiliiilillliiiiimiiimiiimiiiiiiiiniiHmhmiimiiiir TABLETTEN Bi) Apothekers en Drogisten. iiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiillllllintiiiiimiiiiinliiiiiiiillilliiilllii iiiiluiniiiimiutiT wind te beschutten, door een rietmat of iets dergelijks. Leg bovendien om de wortels een laag biad. Ook uw perzikboomen bevriezen niet licht, maar de ijzel kan aan het hout en de vruchten sappen schade doen, waarom eenige bedekking is aan te bevelen. De Hydrangea's of Hor tensia's, die in den herfst met groote witte en rose bloemtrossen bloeien, kunnen ook zonder eenige dekking de strengste winters doorstaan. De bonte Hortensia's echter, welke prachtige gazonplanten zijn, kunnen niet buiten blijven, maar moeten vorstviij worden overgehouden. Houd uw Chrysanthemums die thans in vollen bloei staan, goed vochtig; echter geen gier meer toedienen. Als de bloemen goed open zijn, zette men ze op een droge plaats, ze blijven dan 2 ii 3 weken langer goed. Deze planten kunnen nu reeds als stek worden ge stoken men heeft dan vroeg krachtige jonge planten. In een kouden bak gestoken, hebben ze na 3 4 weken reeds wortel gemaakt. Zijt ge in het gelukkig bezit van een Aarons- kelk, een dankbare plant, zet ze dan, na het bloeien, op een droge, vorstvrijeplaatsin April of Mei kan men ze weer buiten brengen in den vollen grond, in goede, natte aarde, op een zonnige plaats. VAN JAREN HER. Het Noordhollandsch Kanaal Wy ontvangen van bevriende zijde een oud handschrift met een gedicht, betrekking hebbend op de opening van het Noordhol landsch kanaal. Het was onze bedoeling dit nog even te bewaren, doch, naar ons blijkt, hebben andere bladen het reeds opge nomen, waarom wij er ook niet langer meer mede wachten. Het gedicht, of beter rijm is nog wel in de oude stijl't is dan ook in 1822 geschreven. Een kort verhaal Van het kanaal Bijeengebracht Voor 't nageslacht Als men had van Achttienhonderd jaren En twee en twintig zal ik het u gaan ver- [klaren Terwijl hier door de Zijpe werd een kanaal [gegraven Doch na verloop van tijd van omtrent twee [jaren Dat daar de groote schepen door kwamen varen 't Was in Decembermaand, dat op den 24ste [dag Daai men 't Majesteits fregat, met 24 paarden [hier doortrekken zag 't Was Bellona genaamd, geboord al met kanon, Van vier en twintig stuks, waar men hiermede [begon 't Noordhollandsch kanaal te openen als een [vaart Dat velen verwonderen deed, en ook veel op- [zien baard' Des anderen daags zag men hier komen uit [Batavia Een driemastschip gevoerd door Kaptein Zijlstra 'tWas genaamd Christina Barbera, al metOost- [indische waren Doch heeft bij ongeluk een brug hier stuk [gevaren. 't Eerste was bestemd naar Willemsoord Om daar een mast en tuig, zooals een schip [behoort In 't Nieuwediep tevens voor mast, zeilen en [touwen, Om zoo in -staat te zijn de zee te gaan be bouwen. Het tweede was bestemd, en dat naar Amsterdam Die met een lading uit de Oost gezegend binnen kwam. Ik heb dit kort verhaal in dit bestek gebracht Tot dienste voor't geheugen en later nageslacht Daarom, nakomeling, neemt dit eens ter hand Bewaar het voor uzelf ook als een dierbaar (pand Of schrijf hetzelve over, tot een gedachtenis Dan kunt gij zelve weten de eerste gebeurtenis Dit htb ik nagelaten om dit goed te bewaren Terwijl ik nu al tel zes en zestig jaren Te ontvangen met mijn hand, dat is hier ook [mijn begin De teekenirg /an mijn naam Simon Janz. Qrin. Leeraar bij de doopsgezinde gemeente in de [Zuidzijpe 24 December 1822. Wat een Engclschman zegt over: Eóo Engelschman een stommerd twee Eogelscben een weddenschap drie Engelschen een groote natie. Eén Duitscher een pedante vlerk twee Duitschers bierbrouwerij drie Duitscbers oorlog. Eén Amerikaan een milliardair twee Amerikanen twee drinkebroers drie Amerikanen drooglegging. Eéa Franschman een kletskous n twee Franschen een conferentie; drie Franschen -een fijn diner, en Alles wat daar uit voorkomen kan Over den Hollander en den Fries vin den wij het doopceel Diet gelicnt Zonderlinge belasting praktijk, of: vloeibaar inkomen. Een vrouw, die workzaam is in het Provinciaal Ziekenhuis en daar tot taak heeft voor een drie 5, vierhonderd per soren kolfle en thee te zetten, ontving een aanslag voor de Rijksinkomsten belasting, waarop haar salaris f40 te hoog was aangegeven. Bij navraag bleek deze afwijking van haar aangifte niet cp een vergissing te berusten. Immers zij heeft het recht, gelijk den belasting ambtenaar bij onderzoek geblexen was, 's morgens en 's middags telkens ook een kop kolfle of thee te nemen, en daarvoor beho ft zij niet te betalen. Dit voorrecht stelt de belastingadministratie met een „bron van inkomsten" gelijk. Aanne mende, dat de koffiekookster jaarlijks een 800 bakjes leut verschalkt, en deze inderdaad matig taxeerende op een waarde van 5 ceDt per stuk, stelde de nauwgezette ambtenaar haar in komen" f40 hooger daD zij in kontanten geniet. Zoo'n ijverig knechtje van ColijD. Uit de stad buiten. Een drme uit de stad is met baar dochter voor een poosje buiten en wandelt langs etn aardappelveld. Wat zijn dat voor planten vraagt het m dsje aan een ouden boer Aar tappeleD, antwoordt dtze. Maar waarom hebben d^ze dan witte b'o;men en die daar blauwe? i at zal ik u zeggen, juffrouw. Dit hier zijn aardappelen oin te bakken en die da r om te koken. Wist je dat niet eens, lieve Amalie zegt mama verwijtend. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0,60 Mijnhardt's Thijmsiroop 0,75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoesi) \,7ó Bij Apothekers en Drogisten.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1