Asthma Abdijsiroop No. 3874 38ste Jaargang \sr Schrafe Zaterdag 20 December 1924 Aan onze Lezers en Adverteerders. WYBERT V/ moest: Anga Uw gezondheid Zwervende dieren. Texelsche Berichten m ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regol meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bi) abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 In verband met het Kerstfeest zal de Texelsche Courant Zaterdag 27 December niet verschijnen. Evenals andere jaren bestaat in het Oudejaarsnummer gelegenheid tot het plaatsen yan Nieuwjaarsadvertentiên, van ten hoogste vijf regels ad 40 cent. Voor tijdige inzending daarvan houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Uitg. Texelsche Courant INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Gebrs. Smit te den Burg om vergun ning tot het oprichten van een inrich ting voor machinale houtbewerking, te drijven door een benzine-motor van 6 PK. in het perceel gelegen aan de Molenstraat kadastraal bekend in Sectie E, no, 1246 en K to. 1839. Op Woensdag 31 December 1924, des middags te twaalt uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 17 December 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. R P. KEIJSERCz L-B. liiiiiiii kunt U tegen de gevaren van verkoudheid liet beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts [■■in.iniiiiii-iini'!.iiiiiniuinninmminniiniiitit|t'i"|n"i""i"|i"|"""|""l"|niu"11 Men verzoekt ons, vanwege „Texels' Dierenbescherming," het volgende, door Een Dierenvrieudin" in de Telegraaf ge schreven, wel in ons blad te willen op nemen. Het behoeft geen nader betoog, dat in de- meeste groote steden zwervende huisdieren worden aangetroffen, die 'n ellendig bestaan hebben en deze ellende meestal hebben te danken aan de menschen, die het niet zoo nauw met bunne huisdieren nemen. Het is van algemeene bekendheid, dat de voortteling dier dieren dagelijks toeneemt om de eenvoudige reden, dat door den mensch zelve geen naai of perk daaraan wordt gesteld door - boe misdadig het voor velen moge schijnen de pas ge boren dieren, direct na de weiping, dooi verdrinking te dooden zoodat zjj later voor mishandeling of zwerven gevrijwaard worden. Velen zullen hiertegen protesteeren en jammeren, dit werk niet te kunnen- of laten doen. Zeer juist en natuurlijk geoordeeld, doch ik laat er direct op volgenindien deze pas geboren diertjes 't zjj honden of katten 6 6 weken oud zijn en ontegenzeggelijk „schattig" om hunne moe der rond kruipen of huppelen, dan verlangt een ieder die het ziet, zoo'n diertje te be zitten. De een vindt het aardig als speelgoed voor de kinderen en de andere doet het indien het een poes betreft voor de muizen. Mocht nu het diertje niet spoedig zinde lijk zijn, in deze het hondj.e dan zijr. er genoeg menschen, die eenvoudig korte metten maken en het dier naar een Asyl laten brengen of zoo dit hun te veel moeite bezorgt, kalmweg het dier hier of daar op straat zetten, met de gedachte, een ander zal er wel voor zorgen. Nu echter eerst heeft het zwerven een aanvang genomen en wordt het dier door dierenhaters en kwellers, vuilnisbakkenras genoemd en ge schopt öf verjaagd. Dit is meermalen het geval indien het een hondje betreft. Evenzoo gaat het met de katjes, die uit den aard hunner natuur reeds na hun ge boorte vele ten minste reeds zindelijk zijn, maar op een ander gebied de bezitter hinderlijk worden, doordat zij hare nagels aan een of ander meubelstuk, trachten te scherpen. Ofschoon het nu ook niet te ontkennen valt, dat dit voor een huismoeder niet plezierig is,, kan deze poes dit spoedig afleeren, door een ruwe plank in de keuken of elders vertikaal te plaatsen en de poes eenige malen daarbij te brengen en de \y gaat gepaard met verschillende verschijnselenbenauwdheid, kort-, ademigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht da aanvallen doordat zij dc borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis, keelpijn. A'KKER's Alom verkrijgbaar in koker* van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram /4.S0 ÊS!g»^^SBgS!r..i pootjes heen en weer op die plank te be wegen. In korten tijd doet poes het uit haar zelf en men heeft er succes van. Neen, velen zetten óók het dier hier of daar neer en „er af zijn zij". Ook voor poes begint nu het zwervend leven. De bezoeken dezer laatste dieren aan hun natuurgenooten zijn onvermij lelijk, en dus na eenigen tijd wéér verrneerdering, dus méér zwervers in den dop en zoo tiert het welig voort. Honger en gebrek lijden zij en worden veelal besmetdooranderen, die door zwerven en ziekten uitgeput raken en met huidziek ten of erger, met schurft worden aangetast, om eiDdelijk een tragischen doad te vinden. Ziehier het resultaat vau de geweldige voortteliug. Een verzoek dus aan ieder, die wat voor dieren gevoelttracht zoo mogelijk de pasgeboren dieren een zachten dood te bezorgen Bedenk, dat er thans duizenden poesen, cp de erven, in sloppen en stegen in stad en dorp een ellendig bestaan hebben en weinig of geen voedsel kunnen bekomen Door verjaging dezer zwervers, waaraan oud en jong zich dikwijls schuldig maken, worden de'dieren schuw en verschuilen zich op den dag, om dan des nachts uitge hongerd te voorschijn te komen om voedsel te zoeken, een toestand dio dient verbeterd te worden. Zij toch ook hebben niet om het leven gevraagd en verplicht het den mensch, de dieren niet te laten lyden. Ten slotte wensch ik bezitters van katten ernstig aan te raden met het oog op de aanstaande slachtingsdagen, ten gevolge dei- op handen zijnde „Kerstdagen* ,n oogje in 't zeil te houden aangaande de poes, daar het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat in die dagen, het slag van „kattenmeppers" zal verdubbelen. Men zij dus op zijn hoede ruwe huid, Gesprongen ^jpfruwe huid,Gesprongen Ik handen,Springende lippen. Jm Zou dat niet kunnen? (Van een bizondere medewerker) Het Eierlandsche postkantoor Bewijst veelzijdig nut. Waaróm nu, o I gij kniesoor, Dat gespetter en gesput 't Is een prachtvoorziening In den woningnood: Pa regelt de bediening En moeder smeert het brood, Je komt je briefje posten, Drinkt meieen een kopje thee En een deel der portokosten Komt weer in je port'monnee. Laatst las ik in de Texelsche Crt. sombere klaagliederen over het Eierlandsche postkan toortje. 't Is tevens huiskamer. Nou ja, vindt u dat zoo erg Geen stipte geheimhouding. Och kom, welke Texelaar lijdt nou aan geheimen, trouwens die eilandsche geheimen kennen we wel. Je kan ze nog beter aanplakken op één der gemeentelijke borden. Dan weet je tenminste zeker, dat geen mensch ze leest. Ik mag zoo'n regeling wel, 't geeft een knus idee, 't Is een gezellig binnenkomen. Geen snauwerige ambte naren achter kippengaas, die een kwarlier dwars door je heen loenschen of je bedorven lucht was en je uitschelden voor „Colijn" als je opmerkt dat je van 't ouwe in 't nieuwe liever thuis zou vieren en geen zin hebt wortel te schieten of te beschimmelen. Heb je geen gepast geld bij je of ligt je pakketje niet aan zeven staaldraden, dan sturen ze je het zoo lang van 'I kastje naar den muur tot het tijd van sluiiing is en laten je vervolgens door den portier op straat zetten. Zeker, er zijn uitzondelingen, ik ken een post man. bij wien je al met een glimlach binnen komt en in een lachkramp weggaat. Daar zou je heengaan voor je gezondheid. Maar er zijn ook andere 'k Stel me voor, dat zoo'n huiskamerbeamWe van nature een gezellige, oubollige baas moet wezen, voorzien van langen baard en Goudsche pijp. „Hallo, ouwe jongen, kom er in, hier is de groote stoel, gooi de kat er maar af en doe of je thuis bent." „Wat is er van je gading, Wissel of pakket Geef maar op je lading, Aan moeder jas en pet. Hier is inkt en pennen, Daar staat de tabak. 'k Wil 't je wel bekennen, Rooken is mijn zwak. Heb je niks te schrijven? O, da's geen bezwaar 'k Zou evengoed maar blijven, Hier heb je een sigaar." M'n liefje, wat wil je nog meer? Wie kanr op zoo'n kantoor wat tegen hebben Intusschen is het denkbeeld voor uitbreiding vatbaar. Het systeem kan ook op grootere kantoren toegepast worden of op andere lakken van dienst. Het schoollokaal leent zich uitstekend voor liet doen van de wasch onder leertijd en 't drogen en strijken van 't goed. Tegelijk kunnen de moe ders dan een oogje op den meester houden, want dat is hoog noodig, Die koejeneert de kinderen toch al genoeg. Heeft-ie veel praatjes dan wordt-ie mtt vereende krachten getwinkt of over de lient gehangen. Het belastingkantoor wordt tevens slachthuis, dan blijven we in denzelfden geest en in 't gebouw van de tele fooncentrale worden van Rijkswege rustbedden voor zenuwlijders geplaatst. Nou geef ik toe dat ook schaduwzijden weer niet ontbreken. In een eenigszins druk postkantoor, waarin ook een gezin met tien kinderen van U tot 10 jaar is^ ondergebracht, zullen wel eens minder aange name oor- en neusfestijnen of verwarde tooneelen voorkomen. Nietwaar de kinderen en de klan ten willen allebei geholpen worden en zij j even ongeduldig. Jet, de oudste dochter, is erg - maar ik zai itet u voorzingen .Pappie, ik heb zoo'n buikpijn (Rrrrlng I de telefoon) „Jaaa, Hallooo, Hier IJselstein" „MammieI au, m'n koon!" „Leelijk' aap, wat nou weer? Hop, vooruit, naar bed I O I pardon, m'n waarde heer 'k had het tegen Jet." „Is op 'n brief naar 't hoofdbureau Adresseering overbodig?" ,'n Oogenblikje, 'k help u zoo Pietje moet zoo noodig 1 Hemel, Jaap, wat voer je uit? 't Chèqueboek vol met vlekken I" „Ja Pa. zegt de looze guit, De theepot was aan 't lekken* .Mag ik e/en tllfoneeren, Of is de cel bezet „Bezet I m'n oom is te logeeren En ligt er nog op bed. Ga maar in 't vertrek hiernevcn Waar ook een toestel is." „Wel heb ik van m'n leven I" Gflt moe vol ergernis En met ijselijk gegier Roept ze „Wat is dat Wat moet die nare kerel hier? Ik zit net in 't bad I' Komaan, wie doet het voorstel Aan den ministerraad Zoo'n regeling bespaart wel Duizend huizen aan den Staat I De nieuwe rijwiel-belastingplaatjes. In 1925 zal ons rijwiel van een nieuw plaatje voor de rijwielenbelasting voorzien moeten zijn. Een afbeelding van dit wit metalen plaatje heb ben wij opgenomen in ons blad van Zaterdag 10 December Het zou echter lastig zijn zoo men op Oud .'jaarsavond klokke iwaalf zijn plaatjes allemaal verwisselen, moest en toch is na dc slag van twaalven het oude geelkoperen plaatje ongeldig. Om last en onaangenaamheden te voorkomen heeft de minister van financien nu bepaald dat van 25 tot 31 December geen kon- trole op de plaatjes wordt uitgeoefend. Een ieder zij dus aangeraden nd de Kerst en voor Nieuwjaar het nieuwe behstingmerk aan zijn rijwiel te bevestigen. De sterke man. Woensdagavond kregen wij iets ongewoons te zien. Op de steenenplaats vertoonde namelijk Johannes Oudesanderik van Losser zijn kunsten, niet op het slappe koord maar met ijzeren staven, hoefijzers en dikke spijkers, IJzeren staven werden a's koperdraadjes opgerold, in de vorm van veiligheidspelden gebogen, spijkers met de hand-n gebroken en meer van die sterke toeten. Een mannetje waar men liever pap mee mocht eten dan mee vechten. Een vrij dichte schare belangstellenden sloeg de vertooning gade. Kalenders. Wij ontvingen ter aankondiging een tweetal maandkalenders; de eene is van de NV. v. d. Berghs Margarinefabrieken en heeft het aardig- lachende Blue-Band meisje tot onderwerp; de andere gewerd ons van de Chem. Wasscherij „de Regenboog" en bestaat uit een kleuren- reproduklie van F. van Mieris „In hel Atelier." 't Zijn beide een paar sierlijke kalendertjes. Doos 60-90c'r Bij Apoih.en Drogisten.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1