Gemeenteraad van Texel oe tie r Bion acht zich uiot in staat de bescbouwingeu vac de heer Pisart naar brhooren te kwalificeereo. Spr. begrijpt nier, waar de heer Pisart de brutaliteit vandaan haalt om deze dingen te zeggen de heer P toch is zelt niet in staat om ze te beoordeeleu gezien de houding ten opzichte vaa do subsidie voor Vreemdelingen vet keer inde vorige raadsvergadering door hem aangenomen. Een verstandig mensch had inplaats van t 100, f500,— subsidie gevraagd. Be zuinigen toch wil met zeggen met een groot potlood maar aau hot schiappeu gaanhet beteekent, uit een oogpunt vau maatschappelijke waarde beschouwd zich afvragen wat kan ik doen om de vruchtbaarheid hier te bevorderen Met 500 gulden had men reklame voor ons eiland kunnen maken, zoodat 't Vreem delingenverkeer ware toegenomen. Ge volg geven aan de raadgevingen van de heer P, zou beteekenen de zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Spr. geeft de raad dan ook in overweging aan 's heeren Pisarts advies geen gevolg te geven. Is het indienen van dit voorstel een brutaliteit En wisten wij dit vooruit dat de heer Vlaming aan Oosterend woonde Zeker, zegt spr. dat is zoo, maar, daar gaat hst juist om. Wij willen niet bestuurd worden door renteniers. Wij willen geen menschen die slechts ééi kaste dienen. Wanneer wijde heer do Graaf geschikt achten om als wet houder de belangen van Texel te dienen, moeten wij deze dan niet verkiezen omdat hij te Cocksdorp woont? Neen, wij hebben teveel achter de schermen gekeken nu. Ü9t centrum met z'n élite wil de domper blijven zetten op de be langen van het gemeenschappelijke werk. Zit de heer Pisart bier misschien als de boodschapper van die menschen Wij moeten menschen bebben die onze ge meenschappelijke belangen met hart en ziel dienen; de vraag of ze in den Burg wonen en geld hebben, dient ons koud te laten. De heer Epe weDscht erop te wijzen dat de houding van de heer Pisart in de vorige raadszitting, bij de Vreemdelin- genverkeer-kweslie, onbetrouwbaar was. Toen er sprake van was de subsidie met f 100 te verhoogeo, heeft de heer Pisart op rooskleurige wijze over oe toestand van de geldmiddelen van VV. in den Burg gesprok9o. De sekretaris van VV de Koog is echter naar de Algemeene vergadering in Amsterdam geweest en daar lag een brief van de heer Pisart dat d9n Burg, wegens flaancieële om standigheden, niet in staat was een af gavaardigde te zenden. (Gelach.) üe heer Pisait verwacht van de beer Epe het bewijs voor zijn bewering over de flaancieële omstandigheden, die VV. belet zouden hebben een afgevaardigde te zenden spr. heeft nooit aan 't hoofd bestuur geschreven. De heer Epenaar de vergadering in Amsterdam De heer Pisartik heb nooit iets dergelijks geschreven, het is een groote leugen, Ik zit hier niet als over brenger of als zaakwaarnemer voor anderen, ik zit hier niet als stroopop van de heer Keijser, zooals de heer Epe. Bij de gemeenteraadszitting waarin over de wethoudersbenoemingen beslist zou worden, ben ik vooraf ook bij de heer Keijser in de kamer geweesthot ging toen over de vraag kombineeren: ja dan neen, en toen zei de heer Keijser: het kan nog niet. En dus zei de heer Epe óók het zal niet gebeuren dat is voor mij het bewijs dat de heer Epe danst naar de pijpen van wethouder Keijser. Ik verkondig hier echter mijn eigeu meeniog en blijf erbij dat dat deze verhoogiog van 900 gulden onverant woordelijk is. Iu 1914 had het er bij door gekund, maar nu niet, nu is het de vraag wie zal dat betalen Het antwoord moet luiden: de ingezetenen zè f. Ik ben er dan ook van overtuigd dat wethouder Keijser zelf tegen dit voorstel zal m reten zijn. De voorzitterIk wil u bij voorbaat wel zegg9n dat ik sterk voor het hier ingediende voorstel ben. De heer Pisait: dat kan ik mij niet begrijpen; hebt u destij Is niet g>zegd de helft van uw vermogen voor Texöl over te hebben De voorzitterzeker, en die mede- deeling bevestig ik u vandaag weer. De heer Pisait kan zich dit niet recht indenken boe dat samen kan gaan. De heer de Graaf geeft in overweging zich wat te bekorten. Le heer v. d. Ree acht het ook niet juist dat de raadsleden in hun keuze voor wethouders bepet kt zouden worden door slechts hen te kunuen kiezen die het wethouderschap, om 't geld, wel kunnen waarnemen. Er moet een vrije keuze zijn, niet beperkt door floancieele beweegredenen. De heer de Graafbet spijt me dat het debat zoo'u onaangename toon heeft gekregen er was een politiek luchtje aan en dat diende vermeden te wordeD; dat is lang niet mooi. Met het voorstel van de heer Keijzer is spr. het niet geheel eens, en spr.'s politieke vriend, de heer Keesom, ook niet. Dit voorstel heeft ons overrompeld, pas eergisteren hebben we de stukken ontvangen en het is dus voor behandeling in deze raads zitting feitelijk niet rijp. Het lijkt beter 't een maaud te verschuiven. Wat de toelichting betreft, daarin schuilen wel enkele fouten. Verouderd zijn de thans geldende wedden toch zeker niet te achten, waar ze nog in spr's zittingstijd werden vastgesteld. En in de vorige vergadering waren we het er toch reeds over eens geworden dat de verplaatsingskosten betiafd zouden worden De heer Keesom kan zicb met het door de heer de Graaf gesprokene vol komen vereenigen. De heer Stoepker is ook voor uitstel. De heer Boon heeft hier niets op tegen wanneer men de zaak wil onder zoeken, moet men echter goed onder zoeken. Men dient dan bijvoorbeeld te vergelijken hoe in '859 de jaarwedde van een burgemeester was f 1000 en een wethouder f 150, vergelijk dat eens met wat we ru hebben. Zoomoet men de zaak onderzoeken en niet ver gif 3trooien, gelijk do heer Pisart deed. Dan had ik daareven ook gbzwegen. De voorzitter heeft ook geen enkel bezwaar tegen uitstelde zaak is veel te gezord dan dat ze er doorgejaagd zou behoeven te worden. Wat de vraag, of de tegenwoordige salarissen uit de tijd zijn, betreft, moet men eens Dagaan dat bijvoorbeeld in 1859 e?n buegemeester f 1ÜU0, en een wethouder f 150 genoot, bij een jaarlijksche omzet op Texel van f 29)00. Nu in 1924'is de jaariijkicbe omzet gestegen tot ruim f250,000, het burgemeesterssalaris tot f 4500 en de wethouders-jaarwedde tot f 300. Dus ben ik aldus de voorzitter, het ermee eens dat de tegenwoordige wedden verouderd zijn Toch is f*r geen enkel bezwaar tegen een maand uitstel. Spr. is zelf reeds sedert jaren er voor geweest dat deze zaak geregeld zou wordeneen wethouder Zitting van Woensdag 24 December 1924. namiddags 3 uur. Voorzitterde lieer R. P Keijser Czloko- burgemeester. Sekretaris de heer Jonker. Afwezig de heer D. C. Dros. De voorzitter opent te 3 u 20 de vergadering en zegt daarbij dat, wegens een reeds 4 weken geduurd hebbende ongesteldheid van de bur gemeester, aan hem de ongewone taak is opge dragen deze vergadeiing te leiden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goeJgekeurd 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen Procesverbaal van kasopname bij de gemeente ontvaifger, waaruit blijkt dat in kas is een be drag van f81.870,13, hetwelk overeenstemt m t het bedrag dat in de kas aanwezig diende te zijn. Brief van het raadslid, de heerS.Keijzer.be- vattendc een voorstel tot het verhoogen van de begrooiingspostsalarissen voor de beide wet houders, van f600 op f1500, met afstandsver goeding. Op voorstel van de voorzitter wordt dit punt naar het einde van de agenda verschoven. 2 Ontslage-aanurage A Langeueld als gemeenteontvanger De voorzitter doet voorlezing van een schrij ven van de heer A. Langeveld, waarin deze, onder dankzegging voor hot in hem gr stelde vertrouwen, onls ag uit zijn be rrkking van gemeenteontvanger verzoekt. Hierna wijdt de voorzitter eenige waardee- rendc woorden aan deze ainbienaar, die door voortdurer de ongesteldheid gedwongen wordt ontslag uit zijn betrekking te viagen vo r dat de gezette tijd hiervo r aangebroken was. Het ontslag wordt hierna op de meest eervolle wijze verleend, waa-na de heer de O'aaf, op de heer Ktesom na het oudste lid, zich als tolk van de raad aansluit bij de woorden van lof, door de voorziiter gesproken. 3. Idem als boekhouder uan het Alge meen Weeshuis. Als punt 2. 4. Ontslag-aanurage D. de Groot als hoofd der o.l. school te Oost en als hoofd uan en onderwijzer aan den ueruolg- cursus aldaar. Het door de heer D. de Groot, wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te Naaldwijk gevraagde ontslag wordt eervol verleend, met ingang van een door B en W te bepalen datum. 5 Ontslag-aanurage B. Weersma als hoofd der o.l school de Waal en als hoofd uan en onderwijzer aan den ueruolgcursus aldaar. Het door de heer B. Weersma, (wegens voort durende ongesteldheid ongeschikt voor de ver dere waarneming van zijn betrekking verklaard) gevraagde ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend, waarbij de voorzitter enkele woorden van waardeering wijdt aan hetgeen de heer Weersn a voor het onderwijs op Texel deed. 6. Ontslag aanurage K. Brouwer en echt- genoote ais armuader en armmoeder in het gesticht uan Weldadigheid De voorzitter zegt dat, zoo van iemand ge zegd kan worden dat hij zich verdienstelijk voor de gemeenschap heeft gemaakt, dit, zeker van het echtpaar Brouwer gezegd kan worden, wij moeten ten zeerste erkentelijk zijn voor het vele goede wat zij deden, want dit was van meer dan gewone beteekenis voor velen hebben ze met liefde en verpleging zorg gedragen voor een rustige oude dag. De heer Stoepker sluit zich, als lid van het Armbestuur, van ganscher harte bij de door de voorzitter gesproken woorden aan, en spreekt daarbij de hoop uit dat de geldelijke aangele genheden t< t voldoening van het echtpaar B ou- wer geregeld zullen worden. (Instemming.) Hel ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend. 7. Benoeming hoofd der o.l. school te Oost. Met algemeene stemmen wordt benoemd no. 1 van de voordracht, de heer B. P. Abbema, van G mda De datum van indienstireding zal door B en W worden bepaald. 8. Ouerplaatsing C A. Keijser als hoofd der o I. school te Midden tierland naar de Waal. [ngikorr.en is een verzoek van de heer C. A, Keijser, li ofd der school te Midden-Eier- land, oirj overplaatsing als zoodanig naar de Waal. Goedgekeurd, met ingang van een dcor B en W nader te bepalen datum. 9. Benoeming hoofd der o.l. school te Midden tier and. De voorzitter zegt dat B en W in overleg met de inspekteur, een 4-tal sollicitanten hebbt-n laten overkomen, met de bedoeling daaruit dan 1 voor Oost en 1 voor Eierland te laren benoe men. Van die 4 sollicitanten heeft 1 zich dadelijk na aankomst op Texel, reeds teruggetrokken ut overleg met de Inspek eur heeft men toen besloten een nieuwe oproeping voor sollicitan ten voor Midden-Eierland te doen geschieden. Runt 9 wordt dus /an de agenda afgevoerd 10. Benoeming regenten en regentes Al gemeen Weeshuis. Herbenoen,d worden met algemeene stemmen Mw, H. Keesom Dijt (1 stem blanko) en de HH. A. Dros Az. en J. G. Kooiman. 11 Benoeming leden en regentes Alge meen Ai mbestuur. Herbenoemd worden n et iilgemeene stemmen Mw. Trijntje Zoetelief—Graaf en de hr. Gerrit Witte Pz. Met 10 van de 12 stemnen wordt herbenoemd de heer Aris B, kkar Jbz 1 sten, was uitgebracht op de hr A. Bakker Az. en 1 op de hr. Jan Brans. 12. Benoeming lid commissie uan toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. Herbenoemd wordt met algemeene stemmen de heer J. A. G Stompff. 13 Benoeming lid uan de schoolcommissie Benoemd wordt met algemeene stemmen Mw. A. Dijt—Koster. 14. Vaststelling uergoedingen uoor het bij zonder lager ondertuijs. Bij het opmaken van de vergoeding voor het bizonder onderwijs (punt 2 van de raadszitting van 8-Xl-'24) is een vergissing begaan het daar genoemde bedrag moet met f90 1 voor afge keurde schoolbanken verminderd worden, zoo dat het bedrag der vergoeding, inpla»ts van op f 11,72, nader wordt vastgesteld opflC,815per leerling. 15. Aankoop grond uoor ureguerbreeding Voorgesteld wordt, in verband met de weg- verbetering en verbreeding aan de Koogerweg, een strookje grond aan te koopen van de Wed. S. Dijksen Az. De kosten bedragen, tegen f 0.25 per M3 vermeerderd met de kosten van het ver plaatsen van 'n gedeelte tuinwal en het plaatsen van een hek f 178,50. Goedgekeurd. De heer Epe maakt enkele onverstaanbare opmerkingen, naar aanleiding waarvan de voor zitter opmerkt dat hij er veel voor voelt doch dat, zelfs at blijft het open weer, er voorioopig nog werk genoeg aan de winkel is. De heer Roeper acht 4 M voor het verharde wegvlak genoeg en acht het verdere verbreeden van wegen nltt noodig De voorzitter neemt er met genoegen akte van dat de heer Roeper 4 M breedte vooreen ver hard wegvlak noodig acht, voor de hoofdwegen is dit inderdaad noodig, niet voor binnenwegen. Wat het onderhavige geval betreft; men heeft reeds een aanbod om eenzelfde hoeveelheid grond aan de andere kant van de weg weer te verkoopen tegen dezelfde prijs, zoodat hier al met zeer weinig kosten de weg recht gemaakt kan worden. 15a. Wijziging raadsbesluit badhuisiuegje Op verzoek van Gedejuteerde Staten wordt een kleine wijziging van formeele aard in het raadsbesluit van 8-IX-'24 aangebracht. 16. Ouerdracht aan het Rijk uan de hauen bij Oudeschild Door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten is B en W een wetsvoorstel toegezonden, waarin de voorwaarden zijn vervat, '«.aaronder de Minister van Waterstaat bereid is de haven nabij Oudeschild in onderhoud en beheer bij het Rijk te nemen Deze voorwaarden wijken eenigszins af van de 31 Mrt 1924 vastgestelde doch deze afwijkingen zijn niet van overwegende beteekenis De heer de Graaf zegt dat dit nu wel de 100ste maal is dat wij dit zaakje te behandelen krijgen. Spr hoopt dat het den hoogen autoriteiten nu eens ernst moge zijn. De inhoud van art. 2 is spr. niet rechi duidelijk, daar staat namelijk dat de provincie jaarlijks zesduizend en de gemeente vierduizend gulden in de onderhoudskosten bijdragen, terwijl in art. 1 staat dat het Rijk de haven in onderhoud en beheer overneemt Da' is toch tegenstrijdig? De voorzitter antwoordt dat het hier een overeenkomst tusschen drie partijen, nl. Rijk, Provincie en Gemeente ^etreft. Tegen een andere regeling had het Rijk bezwaren. Goedgekeurd. 17. Financieele regelingen, dienst 1924. Enkele financieele regelingen van formeele aard worden zonder meer goedgekeurdver meld zij dat de kermis f 400 meer opbracht dan geraamd was. 18. Naamswijziging straat te den Burg. Door oe bewoners van het Stoffelsglop (naast de magazijnen van de firma Vlessing) is een verzoek ingediend deze straat een andere naam te willen geven B en W stellen daarom voor hieraan de naam van Weststraat te geven. Goedgekeurd. 19. Wijziging reglement Algemeen Arm bestuur. De raadskommissie welke destijds belast ge weest is met het onderzoek van de gemeente- begrooting 1925, heeft voorgesteld het ambt \jan voorzitter van het Algemeen Armbestuur met een zeker bedrag bv. flCO— te doen bezol digen. In verband daarmede stellen B en W thans aan de raad voor het reglement zoodanig te wijzigen, dat het Armbestuur zelf, als zijnde het beste bevoegd te dezen opzichte, de jaar wedde van z'n voorzitter bepaalt, natuurlijk onder goedkeuring van de raad. Tevens stellen B en W voor de benoeming van een sekretaris-penningmeesterdierinstelling als voorheen, weer door de raad te doen ge schieden, daar de formeele bezwaren die daar destijds tegen bestonden, thans niet meer aan wezig zijn. De heer de Graaf meent dat men verder dient te gaan, ook in verband met de gemeentefinan- ciën waarom kunnen de funktiën van voor zitter en sekretaris niet vereenigd worden De heer Keesom is van meening dat hieruit voor de menschen die om een briefje voor steun moeten, veel gemak voort zou spruiten er is evenwel geen ontslag of vakature en dus ook geen reden over deze zaak nu verder te handelen. De voorzitter zegt dat alle drie betrekkingen toch niet vereenigd kunnen worden het ligt bovendien, wat de geldelijke kant van de zaak betreft, toch in de bedoeling de voorzitter van de instelling slechts een zoodanige bezoldiging te geven als hij verdient. Goedgekeurd. 20. Jaaru/edden Wethouders. Ingekomen is een schrijven van de heer S. Keijzer, Lid van de raad, waarin wordt voor gesteld om no. 9 Hoofdstuk II van de gemeente- begiooting 1925, uitgaven „Jaarwedden Wethou ders" te brengen van f 600 op f 1500, met afstand vergoeding. In de toelichting op dit voorstel stelt de heer Keijzer ongeveer het volgende: „De thans geldende regeling is verouderden voldoet niet m;er aan öe eerste eischen van rechtvaardigheid en billijkheid; de vele werk zaamheden, thans aan het wethouderschap verbonden, makeo, dat, voor een wethouder die bij de zaken is, het wethouderschap van een zoo uitgebreide gemeente als Texel een geldelijk nadeel is waarmede het gemeentebelang toch niet gediend kan zijn. Ook is (het zeer wel denkbaar dat in de toekomsteen tot wethouder gekozen raadslid voor deze post zal moeten bedanken, omdat het geldelijke offer dat het gemeentebelang van hem zou vragen, zijn draagkracht te boven zou gaan. De af standsvergoeding Is enkel bedoeld voor het geval een wethouder buiten den Burg woont." Naar aanleiding van dit door de heer Keijzer gedane voorstel hebben B en W bij een 50-tal gemeenten een onderzoek ingesteld naar de daar geldende wethoudersjaarwedden de resul taten vandatonderzoekzijn, met enkele gegevens betreffende de grootte in H.A. en het aantal inwoners der gemeenten, in een bij het voorstel zich bevindende staat, verwerkt. Als voorsteller krijgt de heer Keijzer het eerst het woord, om zijn voorstel mondeling toe te lichten, en zegt ongeveer het volgende Als de Raad eener gemeenie de beheerder van de gemeente is, de Wethouders zijn dan de uitvoerders van de besluiten, door die Raad genomen. Als zoodanig zijn de thans geldende wedden veel te laag te achten. Ieder raadslid moet in de keuze van de persoon, door hem geschikt voor de vertrouwenspost van wethou der geacht, geheel vrij zijn; de geldelijke welstand van de aanstaande weihouder mag in dezen geen gewicht in de schaal leggen. Wat de, ter toelichting door B en W bij het voorstel gegeven, staat betreft, hierin schuilt een onduidelijkheid; de daar genoemde wedden zijn voor 1 wethouder, terwijl spr.'s voorstel, f 1500, bedoeld is voor de beide wethouders samen. De heer Pisart zegt, dat wij in ons land, ja over heel de wereld, in hooge mate staan in een tijdperk van bezuiniging. Spr. zou zeggen waar heeft men de brutaliteit vandaan gehaald om me! het voorstel tot verhooging der wet houdersjaarwedden te durven komen Men noemt het hier wel: „het Gouden Bolletje' maar dat is slechts schijn. Men moet de zaken- menschen hier maar eens ondervragen om te weten hoe slecht het er hier voor staat. De vorige raad gold het een 100 gulden meer voor Vreemdelingenverkeer nuweer900 gulden voor de Wethouders en al dat geld moet dan maar drukken op de nekken der belastingbetalers, schoon die al meer dan genoeg gedrukt worden. Wat die afslandsvergoeding betreft, wel, dat is eigen schuld van de raadmen wist toch dat de heer Vlaming buiten de Burg woonde Als de raad dit heeft geweten, waarom dan een wethouder benoemd die te Oosterend woonde? Alles moet maar uit de zakken der bewoners van Texel komen; de wethouders moesten misschien veel te blij met hun baantje zijn; het moest een eerebaantje zijn. Spr. is dan ook sterk tegen het hier ingediende voorstel en spr. wil dan ook wel dit zeggen wanneer dit voorstel hier erdoor gehaald mocht worden, dan zal spr. eens zien of er niet een hoogere macht boven de raad gesteld is, die dit besluit dan zal kunnen vernietigen.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2