Bronchitis Abdijsiroop No. 3881 Zaterdag 17 Januari 1925 38ste Jaargang ,cw ethouders en hun j jaarwedden. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIEN: Teneinde bij iedereen vrijen toegang *-|verkrijgen, zal onze Courant zich houden jiten alle partijschappen en zich bepalen it het niededeelen van hetgeen in onze ingeving voorvalt en der vermelding waar ig isOns blaadje vinde in iedere 'oning eene plaats en worde bij allen een ^^'elkome vriendhet worde een middel an gemeenschap tusschen verschillende ,i3£0|rsonen, en voor allen een bron ombekend t faiej worden met hetgeen op ons eiland plaats Q windt, in één woord, het worde de vraag- 'Is alak voor allen, die niet onverschillig zijn, vasiöor hetgeen op Texels bodem voorvalt. 3 pea Texelsche Courant, no. 1, 15 September vei laa hiel keei vol |o 1887. IV. Beginsel tegen beginsel. J't Is droevig maar wdar: met de cijfers niets te beginnen. Is men voorstander n een hooge wethoudersjaarwedde, niets nvoudiger dan een paar gemeenten uit lijst te pikken en te zeggenals die 1OUO geven, dan mag Texel toch zeker el f 750 geven. Maar is men voorstander van 'n laag «.laris, ook dim kan men zeggen wanneer ichejinke Friesche gemeenten als Doniawerstal, •dfijollummerland en Lemsterjand f300, een aatprentsche gemeente als Smilde f 200 geeft ?elwaarom moet Texel boven de f300gaan? nog] En wil men het gemiddelde van alle gemeenten nemen, ook dan nog wijzen de s efdüfers eenerzijds 'n dikke f 100, andererzijds oeJuim f1300aan,en dus: óók geen houvast. J Waar is de vuurtoren die ons de weg J' vzal wijzen uit deze zee van tegenstrijdig heden, zonder dat we op de klippen der partijdigheid stranden ko en, oo wal jdei tdei b de cijfers geen betrouwbare geven, waar dan de redding lijn Wanneer die uitkomsten an te verwachten Is niet door zuivere edeneering eenig houvast te krijgen, een oodanige regel te stellen dat elk denkend aensch moet zeggen: ja, zoo moet heten iet anders? IEn, alsof ook de laatste steun ons nog intvallen moet. ook op deze vraag moet iet antwoord ontkennend luiden. Het is een moeilijk geval, iets, wat men :t. in de wijsbegeerte noemt een petitio prin )tt Icipii. Dat wil zeggen het antwoord op deze vraag is slechts dan te geven, wanneer tevoren reeds is uitgemaakt of een hoog dan wel een laag salaris gegeven zal worden. Waarmede dus gezegd wil zijn dat, afge zien van alle persoonlijke bijsmaakjes, het tenslotte zuiver een kwestie van beginsel tegenover beginsel is. De hoogte van de wethoudersjaarwedde is afhankelijk van de taak welke men de wethouder, binnen de grenzen der wet, toebedeelt, en van de opvatting omtrent deze taak die bij de wethouders zelf en bij de raadsleden bestaat. Nu is er geen sprake van dat een van beide mogelijke opvattingen de eenig-juiste zou dienen te zijn al naar de politieke opvattingen en inzichten heeft elk z'n voor en z'n tegen. Allereerst dient dus uitgemaakt te worden hoe men de jaarwedde der wethouders wil opvatten: als zakgeld,als tegemoetkoming in verschillende kleinere onkosten dus, dan wel als geldelijke belooning voor bewezen diensten, in de plaats tredende van de gewone dagelijksche verdiensten welke door de wethouder, uit hoofde van zijn wethouderschap, gemist worden. Dus komt de vraag, op z'n scherpst gesteld, hierop neeris 't wethouderschap een eerebaantje of een bezoldigde betrekking? Wanneer men de aandacht schenkt aan de wisselvallige politieke samenstelling van menige gemeenteraad, waaruit volgt een wisselvallige samenstelling van het kollege van B en W., dan lijkt het gevaarlijk aan het wethouderschap als aan een bezoldigde, min of meer vaste, betrekking te denken, stelt men daar tegenover de vele tijd en werkkracht, die het wethouderschap soms vergt, vooral wanneer voor langere tijd de funktie van de burgemeester waar genomen moet worden, dan weer zou men zeggen dat moet toch goed betaald worden? Er is nog een andere zijde ook... aan de zaak. Wanneer men deze in het lichtder geschiedenis, of misschien beter uitgedrukt, in het licht van de politieke ontwikkeling der laatste tientallen jaren, beschouwt,dan blijkt ei over't algemeen wel een strooming te bestaan om althans een zoodanigejaar- wedde uit te keeren aat ook de minder met aardsche goederen gezegenden het wethouderschap, zonder bezwaar voor hun levensonderhoud, kunnen waarnemen. Dit staat dan weer in verband met de snel opkomende meerdere ontwikkeling: en poli tieke mondigheid van dearbeiders in menig Nederlandsch kollege van B. en W. heeft dan ook reeds de al-of niet kerkelijke arbeider zijn intree gedaan. Op deze laatste gronden steunt dan ook wel in hoofdzaak het voorstel Ke\jzer. Maar al deze overwegingen geven geen ander licht in deze zaak dan dat ze erop wijzen dat het hier een zuivere beginsel kwestie geldt, en daarmede zjjn wij dan aangeland op het terrein der politieke over tuigingen en persoonlijke opvattingen, op welk terrein wij ons, uit den aard der zaak, niet verder kunnen of willen begeven. Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's Damsimultaan. Laten we het maar eerlijk zeggen onze verwachtingen waren voor Dinsdag- avend niet al t.e hoog gespannen. En laten we er dan meteen bijvoegen dat we het, gelukkig, heelemaal bij het ver keerde eind hebben gehad Het is een allergezelligste avend geworden, mot veel belangstelling en mooi spel. Een twictigtal deelnemers bad zich voor de simultaanwedstrijd opgegeven. Tegen balt acht vond de loting plaats opdat niet alle spelers het voordeel van „eigen" borden op de beer Witte zouden hebben. Daarna werden tij deurwaar dersexploot de „krijgsartikelen" voorge lezen en vervolgens deel ie de heer J. Kikkert nog mede dat door de lhrektie van de Texelscbe Couiant, firma Lai go- véld de Rooii, een hiedaiiiebeschikbaar was gesteld voor die speler, weiko, naar Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. het oordeel van de simultaanspeler, in de gunstigste stand van hem won. Deze mededeeling werd door de aanwezigen met applaus begroet. Hierna begon de beer Witte zijn rondegang langs de twintig tafeltjes, die tot ruim elf uur ononderbroken duurde. Het zij ons verguud te dezer plaatse van ODze groote bewondering voor de heer Witte te getuigen, niet alleen dat hij het heeft aangeduifd, maar ook nog tot eeu zoodanig einde heeft gebracht, dat hij van de 20 partijen er slechts 9, dus miDder dan do helft, verloor. En wanneer men de namen van hen die het van de heer Witte wonnen, naleest, dan zal het hen die niet onbekend zijn in de Texelsche damwereld, niet verwonderen dat deze spelers, hij een zoo moeilijk spelen, met twintig man tegelijk, eun slaagden het van desimul taanspeler te winnen. De winners waren C. van Heerwaar den, G. Coevert, S J. Hin, C Roeper Mz. Hendrik Witte, C. Ljjker, P. Kuiper, D. Lap en S. Keijser Uz Tevens kan enkel uit dit lijstje al blijken boe groot de belangste.ling geweest is, dat men er zelfs voor van het Horutje en uit Eierland overgekomen was. Na afbop deelde de heer J. Kikkert mede dat de beer Witte er bezwaar tegen had uit de 9 winnaars iemand aan te wijzen die voor de, door de Texelsche Courant uitgeloofde, medaille in aanmer king kwam dit was ondoenlijk. Daarom werd voorgesteld aanstaande Dinsdag 20 Januari een onderlinge wedstrijd tusschen de winners van hedenavond te houden, waaraan dan de twee remisespelers en de heer Witte zelf ook deel zouden nemen. De prijswinnaar zou dan als eerste prijs de zilveren medaille van de Texelsche Courant ontvangen, terwijl dan de Nieuwe Texelsche Ciurant, naar de heer Reij zooeven medegedeeld had, ook een me daille als tweede prijs beschikbaar stelde. Aldus werd besloten. Texelsch Fanfarecorps. De algemeene vergadering van het Texelsch Fanfarekorps werd Woensdag 14 Januari in Hotel Texel gehouden. Met het bestuur waren aanwézig 22 werkende leden. De voorzitter opent te 8 ure de vtirga- deriog en drukt er zijn spijt over uitdat er weer zoo weinig belangstelling van de zijde der donateurs is. Het jaar ls»24 is, aldus vervolgt de voorzitter, van geldelijk standpunt bezien niet ongunstig geweesteen schuld, van 300 gld. hebben wij Kunnen aflossen. Maar wel werd de vereeniging gevo olig getroffm door het overlijden van naar sekretaris-penningmtester, de neer W. P. Lap, die gedurende een reeks van jaren belangeloos die funktie bekleedde en bij allen in hoog aanzien stond. Dan is aan de orderekening en vi r- antwoordiog van de penningmeester, (tij delijk waargenomen door N. Kortenhoe- veuj. Op verzoek van de voorzitter vor klaren de ÜH. Ad. Kalf en S. S. Smeding zich bereid de rekening en bescheiden n,<. te zien, Bij monde van de heer Smeding ver- klaait, na gehouden onderzoek, de kom missie dat zij tot haar spijt niet kan adviseeron tot goedkt unng van de aange boden rekening weliswaar is de kom .n-is- Si0 ervan overtuigd dat de geldmiddelen: wel in orde zullen zijn, maar de wijjw waai p deze verantwoord zijn i., geheel: oiivoljos ndo. Eeu rekening over tataai i uim 600 gulden kan niet goedgekeurd worden wanneer posten van ruim 8UU gld. aan uitgaven en 450 gld aan ontvangsten zolder eenig nader bewijs of kwitantie op de rekening gebracht worden. De kommissie wil aannemen dat dit alles onstaan is door en na hot overlijden van de heer Lap en stelt daarop de rekening met do bescheiden weer in banden van het bestuur. Hierna volgt voorlezing van een keurig verslag over het afgeloopen jaar, waarin op onderhoudende wijze de lotgevallen van 't Fanfare in 1924 geschetst worden. De heer Kortenhoeven de aamensteller van dit verslag, oogst de welverdiende dank voor zijn werk. De bestuursverkiezing heeft do volgen de uitslag. In de plaats van nu wijlen de heer Lap wordt met 16 van de 22 stem men totsekretaris-penningmeester geko zen de heer N. Kortenhoeven. Dan volgt verkiezing van 2 nieuwe bestuursleden. Bij de eerste vrije sremming haalt slechts de beer P. Zijm de vereisebte volstrekte meerderheid (17 stna een 2e en 3e stemming wordt met 15 van de 22 stem men de heer H. Koorn benoemd. Allen nemen bun benoeming aan. Direkt na de bestuursverkiezing volgt de verkiezing van 3 kommissieleden, uit de stembus komen bij eerste vrije stem ming de HH. Jac. Schrama, D. P. Koorn en Adr. Lap. Dan is aan de orde de begrooting 1925. Na ampele besprekingen wordt deze vol gens het bestuursontwerp vastgestold. Wij vermelden er slechts uit dat met groote instemming de gratificatie van de direkteur van f50 op f 100 per jaar wordt gebracht en dat f 50 wordt afgelost aan de werkende-leden-kas. Bij de ïondvraag wordt nog gewezen op de noodzakelijkheid de instrumenten goed tegen brand te verzekeren, welke aangelegenheid in handen van het be stuur wordt gesteld. De beer D. P. Koorn stelt voor aan het gemeentebestuur te verzoeken om een vaste standplaats voor de muziektent in het park oak hier zal het bestuur voor zorgen. De uitvoering wordt daarop bepaald in Hotel Texel op Zaterdag 28 Februari. Hierop maakt de heer N. de Jong een opmerking over bet tegenwoordige vaandel, dat zich reeds „in verregaande staat van ontbinding" bevindt. Op het festival te Schagen had men opgemerkt dat bijna alle vaandels tot opschrift drongen „Aangeboden doot de Burgerij". Is uat geeo vingerwij zing hoe ook wij san een nieuw vaai-d 1 moeten komen Het b stuur zil p'atii in dio.mogaandü c/erwegen. Smiting to 11 ure. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL i Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regel moor: 10 ct. Dozelfdo advertontio 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. Bij abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 DÜj ff MIJNHARDT's Stasl-Table'ten -. 90" Matig-Tabietien.75 Zsnuw- i abletten 75« Laxeer-Tableiien .60" Hoofdpijn-Tabletten 60" Bij Apoth. en Drogisten. verzacht -zuivert geneest. Alom verkrijgbaar in kokers van T. 230 gram f 1.50 550 grein ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1