Gemengd Nieuws TEXELSCHE COURANT KRUISWOORD PUZZLE. En nn aan het oplossen van de T.CK F. Heel Texel puzzelt en gij puzzelt mee Vul de volgende woorden in BEPALIN(^EN. ttt Radio-demonstratie in Hotel Texel. Rij wiel merken. Kerkvoogd. DE KOOG c r Lichtbeeldenreis naar Indië. Do uilslag vau de voetbalwedstiijdi Nederland - Belg'ë is peweest dat oms land met 1 -u heeft gewon Den vo gei/s, de bladen is het echter geen sportieve) overwinning geweest daar de scheidsrech ter in zijn leiding Z9er onvoldoende was. De electrisclie kellner. Te Detroit in de Vereenigde Staten is on langs een restaurant met geheel autotna-- tische electrische bedieniog geopend. Het', gaat er zóó toe Ge komt binnen, gaat aan een tafeltje zitten, bestudeert de spijskaart, s',reept daarop aan wat ge hebben wilt er, steekt de kaart in een soort brievenbus, die in de tafel aangebracht is. Dan wacht ge rustig en ca een paar minuten hoort ge een zoemend geluid en uit een holte in het midden van de tafol kom* een presenteer blad met het bestelde eten en drinken: omboog gerezen. De spijskaart werd automatisch Daar de1 keuken geëxpedieerd, 6D vandaar uic wei d het eten door een druk op den knop even eens langs mechanischen weg naar de „plaats van bestemming" gebracht. Ook de rekening wordt den gasten op dezellde w(jze bezorgd, Flinke dame. Mevrouw Green, een dappere jonge Iersche, die onlangs van Belgisch Kongo naar Kenya(Britsch Oost-Afrika) is ge wandeld, is toen zij op weg was tos, bestij ging van den Kenya berg door een rhino ceros vertrappeld. Zij had zich verdedigd met een lient jachtgeweer, maar het, woedende dier slechts licht gewond. Eenige uren later doodde hetzei'de dier den kolonist kapitein Atkins, uit Nairobi, die in gezelschae van zijn vio jw een auto tocht deed en onderweg op een osbe ijd- bare plaats was büjven steken i o vr lvz kon al vluchtende haar levea redder. T. K. P. Horizontaal (overdwars) Vertikaal (van boven naar beneden) 3 kleefmiddel 1 steensoort 4 heeft elk mensch er twee van 2 vogel 8 rivier in Portugal 3 verdwijn 1 9 is de lucht vol van 4 zegelt men mede 10 is een zangstem 5 zit in een appel 12 zit aan een mast 6 is niet drnog 13 vloeibaar wit metaal 7 vuuispuwende berg op Sicilië 15 vast wit metaal 9 rust in vrede 16 is niet aan 11 deel van een vinger 17 zoogdier 14 dorp op Texel 19 zit aan een wagen 17 meisjesnaam 21 verkorte meisjesnaam 18 chemie 22 schip 19 uitroep van pijn 26 als 12 20 rookt men 28 zit onder aan een schip 21 dorp in Zeeuwsch Vlaanderen >9 is nat 23 uitroep van verwondering 30 vindt men veel op Texel 24 boom 32 daar wordt de Texelsche Courant uitgegeven 25 de duivel 35 ontkenning 27 onbewoonbaar huis 37 groot Duitsch draadloos station 31 is niet gemakkelijk 39 gebouw met een toren 33 wordt door spiritisten gehouden 41 ongekleed 34 afgekorte jongensnaam 43 stad in Noordholland 36 elkeen 45 boom 38 afgekorte Texelsche jongensnaam 46 valt van boven 40 levert de spin 48 landbouwwerktuig 42 levert het varken na z'n dood 49 Texelsche uitdrukking voor „Heel wat" 44 klap 50 verkorte jongensnaam 47 thans 51 le persoon enkelvoud 48 legt de kip Geen blad kan men tegenwoordig opnemen of er staan een stuk of wat kruiswoordpuzzles in. Wel een bewijs hoezeer een ieder er belang in stelt 1 IEDER KRUISWOORD-PUZZELT EN DUS DE TEXELAAR OOK Wij hebben daarom een origineele Texelsche Kruiswoordpuzzle samengesteld, in de verwachting onze lezers daarmede eenige aangename oogenblikken ofslapelooze nachten te- bezorgen. Wij verzoeken U dan ook onze puzzle op te willen lossener is wat mee te verdienenVooraf verzoeken wij U beleefd doch dringend van de volgende bepalingen wel kennis te willen nemen. 1. Deelname staat alleen open voor hen die reeds abonnee op de Texel sche Courant zijn, of het thans worden. 2. DOOR INZENDING VAN DE KRUISWOORDPUZZLE ABONNEERT MEN ZICH TEVENS, TOT WEDEROPZEGGENS TOE, OP DE TEXELSCHE COURANT. 3. De inzendingen moeten ons uiterlijk Woensdag 25 Maart 1925, des middags 12 uur, bereikt hebben. 4. Als hoofdprijs stellen wij beschikbaar TWEE JAREN GRATIS ABONNEMENT OP DE TEXELSCHE COURANT Bovendien vier extraprijzen van EEN jaar gratis abonnement op de Texelsche Courant. 5. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lotde loting zal geschieden ten overstaan van de heer gemeenteveldwachter te den Burg. 6. Alle deelnemers onderwerpen zich aan deze bepalingenvan de uit spraak der Direktie van de Texelsche Courant is geen beroep mogelijk. 7. Alle inzendingen moeten vergezeld gaan van onderstaande coupon, duidelijk ingevuld met naam en adres van de puzzelaar. 8. De uitslag wordt, zoo dra mogelijk, bekend gemaakt in de Texelsche Courant. 9. Meerdere exemplaren van deze puzzle zijn te krijgen aan het Bureau van ons blad, Parkstraat, den Burg Texel, a 1 ct. per stuk. 10. Korrespondentie over de T.C.K.P.-wedstrijd wordt niet gevoerd. De ondergeteekende is reeds abonnee op de Texelsche Courant, of geeft zich, met ingang van 1 April 1925, tot wederopzeggens toe, op als abonnee op de Texelsche Courant, en wenscht verder, op de bekende voorwaarden, mede te dingen in de T. C. K. P.-wedstrijd. Gesprongen Handen, Ruwe Huid, Schrale Lippen, verzacht en geneest men met PUROL. Bij Apoth. en Drogisten. NAAM DUIDELIJK ADRES N. B. Op de enveloppe duidelijk vermelden T. C. K. P. en toezenden aan Administratie Texelsche Courant, Den Burg, Texel. is tel je bij en wat voor is trek je af, dan krijg je het gemiddelde. Dus is het 8 u. 10 en 17 min 10 en 19 min 33'/* min. is 8 u. 12'/, min. Hierop sloeg de eerste klok 14 keer, dat klopte niet. Wacht, het postkantoor. „Onze klok is stuk, meneer." Dan de schoolklok. „Is er nooit geweest en zal er wel nooit komen." Maar reken het uit, ais 't zomertijd was, zou de boot- tijd...'. Een gil weerklonk: het meisje was krankzinnig geworden. 'k Stapte om acht uur op de fiets Voor de boot van elf 'k Rij niet graag voor niets, Nietwaar? al was U 't zelf. Helaas, helaas, reeds bij de Waal Vervlood mijn zoete hoop: Ik hoorde al het belkabaal En fietste m' in den knoop. Maar ja, de boot was lang van wal, Ondanks mijn wijs beleid, Nu reken ik in geen geval Ooit meer op Cocksdorps tijd. Het bezwaar van publieke radio-demonstraties in een groote zaal was tot dusverre de onvol doende geluidssterkte. Een toestel dat voldoende ja zelfs ruim voldoende, geluid voor de huis kamer geeft, kan in een groote zaal nog wel eens een iet of wat povere indruk maken. De verschillende meer en minder grooisch opgezette radio-demonstraties die we tot dusverre hier op Texel gehad hebben, waren dan ook hoogstens „wel aardig" om eens te laten hooren dat er inderdaad draadlooze muziek ontvangen kon worden. Van een volledige, afdoende ontvangst, zoo dat de geheele zaal de indruk kreeg strijk- muziek en dansmuziek van zeer nabij te hooren, kan echter pas gesproken worden na de demon stratie, door de Nederlandsche Radio-Werken te Doorn, onder leiding van de heer Verzeyl, dezer dagen in Hotel 1 exel gegeven. De muziek werd hier ontvangen op een 4-lamps toestel, waarvan 2 gewone Philipslampen en 2 bizondere Marconi-lampen, welke laatste voor een zoodanige geluidsversterking zorg droegen dat vier groote luidsprekers, in de verschillende hoeken der zaal opgesteld, ons helder en klaar de muziek in de ooren tooverden. Het zou zeer goed mogelijk geweest zijn op deze, in Londen en Parijs gegeven, muziek te dansen. Waardoor je dus de kosten van een muzikant bespaart. Als bizondere attractie komt er dan voor de caféhouders nog bij dat ze voor deze muziekavonden geen toestemming aan de over heid behoeven te vragen, daar de muziek immersin Londen gemaakt wordt! Het zal ons verwonderen hoe lang 't zal duren en wie de eerste zal zijn die hier op Texel, als café houder, zich van een voldoend sterke draad looze inrichting voorziet om 's avonds een „gezellig zitje bij een strijkje" te bieden. Dan gaan we dank zij de draadlooze, Amsterdam en den Haag achterna. Havenwerken op Texel overneming van de haven te Oudeschild door het Rijk. Enkele leden van de Tweede Kamer der Staten generaal zijn het klaarblijkelijk nog niet eens met bovenstaande zaak wij lezen althans in de Nieuwe Rott Ct, Blijkens het eindverslag omtrent het wetsont werp tot overneming van havenwerken beoosten Oudeschild op Texel in beheer en onderhoud bij het rijk, oordeelden enkele leden de voor gestelde oplossing niet gelukkig: Deze over neming toch zal tengevolge hebben, dat in verband met de wet van 22 Juli 1899 (Stbl. no. 173) niet langer haven-en vuurgelden kunnen worden geheven. Zij zouden het daarom beter geacht hebben, indien beheer en onderhoud dezer havenwerken aan de gemeente Texel waren op gedragen. Verzoeken tot inwisseling van rijwielmerken, die tijdens of na het aanbrengen aan 't rijwiel beschadigd zijn, moeten gericht worden aan 's Rijks Munt te Utrecht. De heen- en terug zending van de merken moet geschieden op kosten en voor risico van den aanvrager. De postkantoren verleenen geen tusschenkomst. OUDESCHILD P.A.L.V.U. De arbeiderstooneelvereeniging P.A.L.V.U. heeft Zondag j I. voor een goed bezette zaal, een uitvoering in „De Zeven Provinciën" ge geven. De heer A. Boon sprak een inleidend woord en deelde mede dat het op te voeren stuk geheel oorspronkelijk was en nog nergens eerder was opgevoerdof, zooals men dat in de tooneelwereld zou zeggen, er ging dus te Oudeschild de première van dit stuk. In De Doodende Straal wordt zoo ongeveer het ge heele maatschappelijke vraagstuk behandeld en zooals te begrijpen valt, stelt dit stuk hooge eischen aan de spelers. De heer Boon riep dan ook een welwillende kritiek in. Het eerste bedrijf speelt zich af in de tuin op het landgoed van de baronesse ter Kooien, wier man in de oorlog gesneuveld is, terwijl de zoon, met overspannen zenuwen, uit de loopgraven thuis kwam. De gedachten van de zoon zijn meer bepaald gericht op het uitvinden van een werktuig om veel menschen tegelijk te kunnen dooden. Zoo komt hij tot de ont dekking van De Doodende Straal. In zijn zenuwlijden wordt de jongeman har telijk terzijde gestaan door een vriend,die hem tevens behulpzaam is met de proefnemingen betreffende de doodende straal. Een oude houtvester woont met zijn dochter en kleinzoon in een hut in 't bosch. Dooreen ongelukkige toeval wordt de kleine, tengevolge van een proefneming met de doodende straal, verlamd. Een rijk fabrikant van kanonnen en ontplof bare stoffen tracht door allerlei intrigues achter het geheim van de doodende straal te komen, daar hij deze uitvinding als een konkurrent voor hern beschouwt. Het tweede bedrijf speelt in de hut van de houtvester, die, door de jarenla ige dienstver- L uding zeer aan de adelijke familie gehecht is. Men stelt pogingen in het werk, zijn dochter en haar kind te bewegen naar de stad te ver huizen, maar de oude man wil zijn kind niet verlaten. Tusschen vader en dochter, die zeer in angst verkeeren over de verlamming van het kind, spelen zich treffende tooneeltjes af. Aan het einde van dit bedrijf bekent de jonge baron dat hij, voor zijn vertrek naar het oorlogstooneel, in 't geheim m;t de dochter van de houtvester in het huwelijk was getreden, zoodat hij zijn eigen kind met zijn proefne mingen met ae doodende straal verlamd heeft. Bij het opgaan van het doek voor 't derde en laatste bedrijf zit de baronesse met haar zoon in de huiskamer. De jonge baron, die zoo goed als genezen is, vertelt haar zijn ge heim, namelijk, dat hij een stil doch wettig huwelijk met des houtvesters dochter heeft gesloten. Tevens peinst hij over een andere straal die zijn kind weer gezond zal kunnen maken. Evenwel, bij onderzoek in zijn labora torium was gebleken, dat al zijn aanteekeningen weg zijnde schuld van deze verdwijning moet bij de fabrikant gezocht worden. In dit laatste bedrijf wordt vooral een fel licht geworpen op de in adelijke kringen levende traditie om boven alles de eer van het geslacht en de naam hoog te houden. De jonge baron huldigt echter geheel andere op vattingen, ja, hij gaat hier lijnrecht tegenin. Tensbtte verbrandt zijn laboratorium, de jonge baron gaat met zijn wettige vrouw, de dochter van de houtvester en hun kind, mede, en de oude baronesse laat haar trotsch varen en gaat tot de ideeën van haar zoon over. De première van „De Doodende Straal" is te Oudeschild gunstig ontvangen en met luid applaus beloondde heer Boon zegde voor de betoonde waardeering, namens de spelenden, dank. Van een dansje werd door vele danslustigen gaarne gebruik gemaakt. Extra-reis S.S. Dageraad. Het S S. Dageraad heeft Zaterdagavend nog een extrareis moeten maken om een zieke naar het Ziekenhuis te Helder te vervoeren. DE WAAL Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier tot Kerkvoogd gekozen de heer Looy, in de plaats van de heer J. v. d. Berg. Hedenavond hield de heer Beet, tijdelijk onder wijzer alhier, voor de leerlingen van de hoogste klasse een lezing met lichtbeelden over een reis naar Indië. De reis begon van uit Amsterdam per stoom boot via Noordzee-kanaal, Noordzee, Middel- landsche zee, Suezkanaal enz. tot Indië. Het geheel had de bedoeling de kinderen de lessen in aardrijkskunde voor te stellen. Wat naar onze meening de heer Best goed gelukt is. Ook eenige ouders der kinderen woonden deze be langwekkende les bij. VAN JAREN HER. Wij lezen in de Texelsche Courant van 18 Maart 1888 OOSTEREND, 16 Maart. De Oosters ondervinden ook den last van de sneeuw- stoim; tusschen de tuinwallen ligt alles vol, de weg is onbegaanbaar. De omroeper gaat hedenmorgen hier rond! en roept: „Een vrindelijk verzoek van de- Oosters of de jongens van middag helpei* willen de weg open te maken!!!!" Nederland - tSelgië,

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2