Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden A.J.P. VANIUE-CREMEPUDDINO MARKTBERICHTEN Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. LEVENSKRUIS. Het levenskruis is zwaar te dragen Voor velen, schier voor iedereen Hoort men niet overal toch klagen, Nu hier, dan daar, in 'talgemeen? Hier woont een weelde, overvloedig; Daar treft een huisgezin rampspoedig, Een zware slag, in 't lief te huisl Hier leeft een arme zeer tevreden, Daar strompelt een, die zijn verleden Verkocht, aan 't droeve levenskruis! Zie 1 gindsch daar gaat zij I zwaar gebogen, De arme weduw', struik'lend hefin Zij heeft geen traan haast meer in d' oogen, 't Was ook zoo duister voor haar schrcên Haar gade en zonen togen henen ;- Zij moest ze nu zoo d'oef beweenen L\\ keerden niet in 't liefd'rijk huisl Och droeve ween, en klaag uw smarte, En vraag uw God voor 't rouwvol harte, Om hulp en kracht, voor 't levenskruis I Zie op I naar gindsche heuvelkruinen, Uw geestesoog ziet in 't verschiet; Het volksgedrang, met klankbazuinen, Dit stilt de ruwe volksgeest niet. De man der sn-arte, moe, gebogen, Bezwijkt bij 'l kruis, met droeve oogen, Schouwt hij de menigte in 'tgedruisch; Doch Simon van Sirene's krachten, Doen Hem dit laatste leed verzachten, Hij draagt des Heilands levenskruis I Wel hen, die and'rer leed verzachten, Hen wacht een eerkroon voor hun taak, Wel hen, die liefdewerk betrachten, En leven voor des liefdes zaak. Wel hen, ze zijn het zout der aarde, Die liefd' en deugd te samen gaarde, En vreemd zijn van een woest gespuis; Wel hen, die rondgaan in het leven, Waar hulp en bijstand iets kan geven, Tot leniging van 't levenskruis! Het levenskruis blijft ons bezoeken, Het meldt zich aan, aan ieder huis, Het zoekt en vindt in alle hoeken, Dat droef en somber levenskruis Het spreekt ons toe, schier alle dagen, Gij allen moet mijn kruis maar dragen, Ik draag het niet, ik iaat het thuis; lk deel maar uit, slechts mijn bevelen Ik wil het voor geen een verhelen. Aanvaardt dan moedig 't levenskruis I IJmuiden, 10 April 1925. Chr. C. VISMAN. I i I ■WlaMWa—B—M—WM——W vMËl een &Mle J/c rc QcudcUnge v I' LXitc attLfCL mcc. MET BESS ENS A US Paaschkroniek. Dinsdag 14 April. Er zijn verschillende dagen in het jaar waarop geen mensch bezwaar heeft tegen regen en wind. Wanneer na een mooie zomer de herfst aanbreekt, de bladeren aan de boomen verdord zijn, de bloemen ver welkt, och, dan kan zoo'n storm- en regen dag zelfs nog een bizondere bekoring voor ons hebben. En wanneer we 's winters na een sneeuw en dooiperiode, als alles vies en vuil is, een heerlijke bui regen krijgen, dan heeft niemand daartegen bezwaar, zoomin als tegen een heerlijk malsch Meiregentje, waar je wel blootshoofds in zoudt willen kuieren omdat het zoo groeizaam is. Maar er zijn vier dagen in het jaar waarop regen wind en bewolkte lucht voor vrij wel alle Nederlanders een groote teleurstelling zijn, vier dagen die we in gedachten ons niet anders bunnen voorstellen dan gebaad in lichtblauwe hemelglans met stralende zonneschijn: de Paasch- en de Pinksterda gen Wat dePaaschdagen betreftdeze hebben zich gelukkig aan de traditie gehouden het is heerlijk weer geweest de beide dagen, heerlijk zacht lenteweer. En onze eilanders zullen dau ook zeker, elk naar z'n aard, van deze schoone Paaschdagen genoten hebben, terwijl voor de toeristen van de vastewal van Europa ons eiland zich ook zeker van z'n beste kant heeft laten zien Maar voor die toeristen is het anders .oppassen" geblazen en zorg dat je de 2e Paaschdag weer aan d' overkanc bent, want anders dan zitje hier tot de Pinkster gevangen Tenminste als je meteen auto gekomen bent; gisteren toch is de „Dage raad" weer eensnaar Amsterdam vertrokken en is die ouwe beste, brave, maar niette min hoogst oncomfortabele, Terschelling weer eens trammetje komen spelen Zoo lang die in de vaart is zullen toeristen hun auto niet mee kunnen nemen naar Texel En dat in die mooie voorjaarsdagen Voorzoover die toeristen echter het ge waagd zullen hebben de tweede Paaschdag toch aan de Burg te blijven hebben ze ook eens iets kunnen meemaken waar wij Texelaren al lang aan geweud zijn maar wat op 'n vreemdeling toch wel eeneigen- aardige indruk moet maken dat des avonds zoo tusschen negenen en tienen het elek trische licht na wat te hebben geknipoogd, kalmpjes is uitgegaan om niet weer aan te gaan Was een vorige maal de motor patient, ditmaal heeft de dynamo een kwaaltje. We hoorden al iemand die grappig was of althans voor geestig wildedoor gaan beweren dat de motor van schrik stil was bljjven staan toen-ie hoorde dat a.s. Vrijdag de gemeenteraad overde ombouw van die motor zal hebben te beslissen. Ook hoorden we reeds een Burger blijkbaar een pessimist beweren dat de ombouw van de motor nu zeker „alles" was en van een nieuw bedrijf dan geen sprake meer zou zijn. Dit is natuurlijk onzinhet tegenwoordige gammele zaakje dat ons nog zoo'n beetje van (meestal slecht) licht voorziet kan op geenerlei wijze veranderd of omgebouwd worden tot een permanent hedryf: het is en bljjft een nood bedrijf. Evenwelzelfs al zou de meest mogelijke voortvarendheid met de uitvoering van de nieuwe plannen betracht worden, en er zijn voorshands geen redenen om aan te nemen dat dit niet geschiedt, dan nog zullen we hoog waarschijnlijk de aanstaan- winter met het tegenwoordige bedrijf moeten doorsukkelen. Vandaar denkelijk het voorstel tot ombouw. Verder zijn er de Paaschdagen een2-ial voetbalwedstrijden gespeeld, waarvan de uitslag was dat Texel II te Oosterend met 2 0 een zilveren medaille, uitgeloofd door de heer B J. Gelder, wist te bemachtigen terwijl de 2e Paaschdag Tx. II tegen H R 0 III in een Goudenkruiswedstrijd wederom gelijk spel, 1—1, maakte. Rest ons nog te vermelden hettraditio- neele bezoek op Paaschmaandag van 't muziekkorps van 't leger des Heils, dat bij z'n muzikale prestaties een dankbaar en talrijk gehoor had; de sluitingsbijeen komst in Eben Haëzer was ook goed bezocht. Hongaarsche kinderen. In de maand Mei zal er weer een transport Hongaarsche kinderen naar Holland komen. Wie hiermee een kind wil laten overkomen, moet daarvan opgave doen vóór 23 April. Wie in Mei zijn pleegkind naar Hongarije wil doen terugkeeren, moet dit vóór den 30en April melden, onder opgave van naam, Hongaarsch adres en pasnummer van het kind. R. K. Bewaarschool en vereenigingsgebouw. Naar wij vernemen zal aanstaande Maandag de R. K. bewaarschool in de Molenstraat ge opend wordendes morgens te 9 ure wordt een plechtige H. Mis in de kerk te den Burg opgedragen, waarna de inwijding van de Be waarschool en Vereenigingsgebouw plaats vinden. Turnpaard. Naar men ons mededeelt is de gymnastiek vereniging alhier een werktuig rijker geworden: er is nl. een turnpaard bijgekomen. T ractor-demonstratie. Ia Eierland had door Dros' Auto-Cen trale de vorige week op de hoeve „Bui tenzorg" van den heer R J. Keijser, een uitstekend geslaagde demonstratie met de Fordson-Tractor en egge plaats. Be wezen weid, dat ook voor het klaarmaken au bouwland voor den zaa1, de Fordson- Tractor een bij uitstek geschikt kracht werktuig mag worden genoemd, Het bewerkte bouwland bestond uit zware zavelgrond als egge werd gebezigd een gewone belaste bordegge met eendaar- achter gekoppelde kettiDgegge. Na afloop der demonstratie werd getracht met 3 paarden het gecombineerde eg- werktuig voort te bewegen, waarbij bleek, dat zulks op den duur door de paarden niet kon worden volgehouden, zoodat voor hetzelfde werk minstens 4 paarden noodig bleken te zijn, waarbij de snelheid op ca, 50 pCt. van die van de Ti actor geschat kon worden, terwijl de kwaliteit van het geleverde werkbij de Tractor belangrijk beter bleek te zijn. De eerstvolgende demonstratie zal bij goed weer op Donderdag as. 15 April, op het bieteuland van de Nieuwe Wam- bsrg bij den heer Kos, plaats vinden belangstellenden worden uitgenoo- digd deze demonstratib by te woDen. OOSTEREND O.V.V.—Texel II. De eerste Paaschdag werd hier een wedstrijd gespeeld tusschen de voetbalclubs O.V.V. en Texel II en wel om een medaille, uitgeloofd door den heer B. J. Gelder, van Amsterdam. Er werd vurig gestreden, maar steeds bleek het, dat Texel II sterker was, daar het meest gestreden weid voor dit doel. Evenwel deed de O.V.V. keeper goed weik, door menige bal tegen te houden. Toch gelukte het Texel II tweemaal te scoren, terwijl O.V.V. geen enkel punt maakte. Uitslag alzoo 2—0. Door een der aanwezigen werd de medaille bij een korte toespraak aan Texel li uitgereikt. De heer Dol van Helder ontving hierbij dank voor de goede leiding, terwijl de wensch uit gesproken werd, dat nog menige vriendschap pelijke wedstrijd tusschen O.V.V. en Texel gehouden moge worden. OUDESCHILD ss. De Dageraad. Het s.s de Dageraad is Dinsdagmor gen, met rnkeie passagiers aan boord an Amsterdam verti ukken. Het s s Terschelling vervult wederom den dieust Voor automobilisten geen aange name tijding, daar geen auto's meer kunnen worden vervoerd, oen tweeden Paaschdag 's avonds naar Heldor had de Dageraad 180 passagiers, Texel heeft dus mg al flink bezoek gehad met Paschen. Leger des Heils. Volgens aankondigiug hield bovenge noemd Leger hare bijeenkomst bij de molen, ditmaal begunstigd door goed weer wat in den regel wel eens te wenschen overlaat. Te ongeveer 10 uur met een motorbotter van Helder gekomen zijnde, werd eerst een ommegang met muziek door het dorp gemaakt, zoodat meteen vele menschen op de been waren, welke mee bavenwaarts trokken, zoodoende had de bijeenkomst flmke belangstelling. Uitvoering „Eigen Oefening". De zangvereeniging „Eigen Oefening" gaf den tweeden Paaschdag voor een volle zaal eene uitvoering in de Zeven Provinciën. Voor de pauze werden een 12 tal koomummors gezoDgen, welke het pu bliek zeer goed mochten voldoen, zij werdm dan ook heel zuiver en goed gezongen. Voor afwisseling werden 2 zangnummers „Het hoekje aan deD haard" en „Alcohol" ten beste gegeven, en verder een heel leuke voordracht „Mie en Ko terug uit het Rijksmuzeum". ue voordracht en zangnummers werden mot luid applaus beloond. Na de pauze werd een zangspel opgevoerd in ééo bedrijf, waarin alleen de damesleden aan het woord wareD, en, het zij gezegd, zij hebben zich duchtig geweerd. Uit de aandacht waarmee dit zangspel werd gevolgd, kon men merken dat het ter dege insloeg. De dames ontvingen dan ook eon daverend applaus tot be'oonicg. Tevens zij nog medegedeeld, dat de pianopartij bij mej. A. Visman in goede handen was en de verschillende partijen op de viool en mandoline werden be geleid door de heeren J.J. en K. Zegel en Jurr. Btumkes. Alles te zamon genomen, was het een zeer goed geslaagde avond welke met een heel gezellig bal word besloten. DE COCKSDORP Benzinepomp-installatie. Door bemiddeling van de Continental Petro leum Compagnie „Texaco* is voor de garage van den heer Reuvers een benzine-pompinstal- latie geplaatst van het merk Wayne. De tank kan 6000 liter benzine bevatten. De pomp die geplaatst is door de firma J. Jangerius te Utrecht, kan van 1 tot 10 liter afmeten. VAN JAREN HERT Wij lezen in de Texelsche Courant van 15 April 1888 Naar wij vernemen is door Z M. als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de zilveren medaille en loffelijk getuigschrift toegekend aan C Boon Mz te de Cocksdoip, wegens moed, beleid en zelfopoffering, betoond bij de redding van den schipper Jetse Lier en diens knecht., welke zich op het, 11 Oktober 1887 in „'t Kiltje" gezonken tjalk- scheepje bevonden. Wegens moed en zelfopoffering werd de bronzen medaille met kff lijk getuig schrift toegekend aanA. Boon Cz A. Boon Mz-, A. Bakker, P. Bakker Jz. en W. Stark, beboorende tot de beman ning van de blazc-rschuit TX 4, schipper C. Boon Mz. Gp de thuisreis. Een krantenbericht meldt, dat de twee piloten der Hollani- Indië- vlucht op bun thuisreis 1ste klas, de mecanicien Van den Broeke daarentegen 2de klas reist. Wist gij 't lezers, dat ons drietal Vliegers op de thuisreis wa3 Twee der heeren reizen eerste Eo de derde tweede klas Waarom dat er nu ook bij staat Is me niet zoo heel recht klaar. Tartten zij soms op hun vliegtocht „Eerste en tweede klas" gevaar? In den trein reis ik steeds „derde" Omdat er geen vierde is. Eq selectie moet er wezen. Dat is z ker en gewis. Holland met zijn bo: derd standen Laat ook hier weer even zien, Dat een bootreis hee! wat an~er3 Is dan een per viiegmacbien. Zou de brave schroevendraaier, Motordokter er zoovoort Nu cog met de and'ie heeren Kunnen praten daar aan boord? Liever tij geronk van motor Boven oerwoud, rotsgesteen!, Maar dan ook in alle i-ouden Door gemeenschapsband vereend, Liever zoo dan op bet stoomschip Waar zoo'n onderscheid moet zijn. O. wat zijn ze hier in Holland Toch weer alleiaak'iigst klein (Het Volk) J. C. JANSEN. De geschiedenis van een kwakzal versmiddel. In de laatste jaren is er een geweldige reclame gemaakt voor een Eogelsch kwakzalversmiddel Yadil geheeten. Yadil zou een preparaat zijn, gsmaakt uit een uitheemsche knoflooksoort. Het werd geweldig geadverteerd in Engeland en Amerikaheele en dubbele pagina's advertenties in de Engelschedagbladen en tijdschriften zorgden, dat iedere inwoner van Eügeland op de hoogte kwam van de wonderlijke eigenschappen van Yadil, Tot {1 itseling de bom sprong De „Daily Mail" het meest gelezen dagblad in Engeland, bevatte twee artikelen over Yadil. Het begon met een van den chemicus Sir Wil liam J. Pope. Deze had Yadil onderzocht bet bestond uit een deel formaldehyde, vier doelen glycerine en 95 deelen water. Er was ook eon reukje aan en wel had men dit verkregen door 20 gram knoflook- olie te voegen bij honderdduizend liter water. De prijs van het goedje bedroeg onge veer f 10. per liter, de waarde ervan was 20 cents per liter (met de verpakking). Het tweede artikel, door den bekend9u pharmacoloog prof. W. E Dixon, hield in, dat Yidil hoegeuaaml geen van de ge neeskrachtige eigenschappen bezat, die in de aanprijzingen werden meegedeeld. De publicatie van deze twee artikelen bad drie gêvoigen. Tod eerste vermindei de de verkoop van Yadil geweldig. Ten twee de begon de Yadil maatschappij een proces wegeDS laster tegen de „Daily Mail", Sir William Pope en prof Dixon. Ten derde verzocht de vereeniging van eigenaren van patenlgeneesmiddelen, dat de Daily Mail" zou verboden worden om verdere uiteen zettingen oyer het geneesmiddel te iublxéeren, belgeen door de autoritei ten werd geweigerd. L'it allrs gebeurde in Augustus 1924 Eq nu is de Yadil maatschappij failliet en de „'>ai y Mail" en de beide schrijvers zijn vrijgesproken met betaling der proceskos ten doer do Yadilmaafschappij. Op de vergadering van do aandeelhou ders van Yadil merkte een deraaow-'zig. n op, dat de Yadil zaak door gifgas omge bracht was; om haar weer op de been te brengen zouden ongeveer 625 000 gulden noodig zijn. „Toe Journal of the Am. Med. Ass.", waaraan dit bericht omleend is, merkt op, dat de Yadil-zaak Diet „gegast" werii, maar dat zij ieed aan te veel licht. De kwakzaiversplanten kunnen skchts ge dijen in de duisternis vaD geheim en onwetendheid. Zij verdragen niet h t witte, sterke licht van het wetensch ippe- lijke onderzoek. (Handelsblad (Kuiicu «erxeiwi-ordelijkheid der Kedasriej Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u een klein plaatsje in uw blad. Gisterenavond woonde ik een uitvoering bij te Oudeschild. De zangvereeniging deed haar best en had ongetwijfeld eer van haar werk. Wat n:ij echter opviel was het feit, dat de toehoorders geen medelijden, of beter gezetd geen eerbied hadden voor de zangeressen en zangers Men kon de rook in de zaal snijden. Kan men op Texel zich dan zelfs geen paar uur, zoolang de uitvoering duurt, de opoffering getroosten, 't rooken na te laten? Mijn overtuiging is dat velen die overwin- nii g der mannen zullen toejuichen. Met dank voor de plaatsing, EEN BEZOEKER. Alkmaar, 10 April. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 821 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,50 a 16,25 Rogge o,- a ,- Haver 12,- a 13,75 Gerst chevalier 13,50 a 14,50 Kleine groene erwten 10,50 a 1?.— Groote groene erwten 11,50 a 24,50 Grauwe erwten a Eierveiling Texel, 14 April. Aangevoerd werden partijen, 46730 stuks. Kipeieren f 5,20 a f 6,—per lOOstuks Micdelmarkt f5,6ü. Aangevoerd 1400 Eende eren. Hoogste f5,60 Laagste 5,10 per 100 stuks

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2