Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN -V PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Verder vermelden we uit het programma nog dat er op 5, 6 en 7 Juni in het Vliegkamp de Kooy gelegenheid wordt gegeven kleine lucht reisjes te maken (f 7.50 per vlucht). Dinsdag middag 2 Juni kan tegen betaling van f0.50 een boottocht op het Marsdiep worden ge maakt, terwijl dienzelfden middag daar zeil wedstrijden zullen worden georganiseerd. Een uitgezochte gelegenheid dus voor liefhebbers van watertochtjes en zeilsport. Het Leger des Heils komt. Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen Ons eiland zal andermaal bezocht worden door een flink aantal Heldersche heilssoldaten, die onder leiding van Adjudant en Meviouw Verkaa k op 21 Mei (Hemelvaartsdag) verschil lende diensten zullen houden. Met den botter van Schipper Bogaard (heilssoldaat) hopen zij ongeveer 10 uur v.m. aan te komen te Oudeschild, en te <0.30 hou den zij dan hun eerste meeting bij de molen, 's Middags 3 u. n.m. zullen zij in Dennen nabij de Fonteinsnol een groo>e muzikale demon stratie houden. Een flink program, bestaande uit Ma'schen -• Selecties, Duo's en Recitatie o.a. .De Brandweerman" en toespraken, zal gegeven worden. 's Avonds 7 uur zal een grooteafscheidsbij eenkomst plaats hebben op het marktplein te Den Burg. Bij gunstig weer zullen, deze bijeenkomsten zeker door een groot aantal ménschen worden bezocht. Verlaagd tarief voorinterlocaletelephoon- gesprekken. Met ingang van een nader te bepalen datum zal het verlaagd tarief vcor interlocale telephoon- gesprekken, thans f 0.35, gebracht worden op f 0.20 per 3 minuten (voor dringende gesprek ken f 0.60). „Hoe warm het was en hoe ver." Die bondag ligt alweer een halve week achter ons. We meenen den zonnigen dag, waarop drie Texelsche zangvereenigingen naar Anna Paulowna reisden, om daar te laten hooren wat het resultaat was na zooveel weken van laten we hopen ernstige studie. Behalve de twee verplichte nummers „Mor genhymne" en „Bondslied", die gezamenlijk gezongen werden, gaven enkele vereenigingen nog een paar stukjes ten beste, waarbij vaak duidelijk werd gedemonstreerd hoeveel goeds voortdurendb oefening onder leiding van een bekwaam dirigent weet uit te werken. Zeker is het niet gewaagd te beweren, dat de mee:>te deelnemers met genoegen terugden ken aan dien dag vol zanggenot. En toch de temperatuur in de houten tent, waar gezongen moest worden met nog ruim 300 zangmakkers uit Kolhorn, Hoogwoud Hel der, enz., steeg tot een bedenkelijke hoogte. Evenwel werd van de gelegenheid tot dansen steeds een dankbaar gebruik gemaakt. En hoe ver het was? Eerst met den boemeltrein naar A.P. en toen 20 mnL loopen, om de tent te bereiken. En nu maar weer vlijtig doorrepeteeren om in Juni, op het Zangersfeest te Alkmaar, een goed figuur te slaan. Stoomschip gestrand en vlotgebracht. Het Nosrsche s.s. Stalhcim', kapt. Nielsen, met een lading stukgoederen van Oslo naar Bristol, strandde Vrijdag j.l. in de Noorder- gronden van Terschelling. De kapitein sloot een bergingscontract met de combinatie Dr> s- Doeksen op basis „No cure no pay". De „Sial- heim" werd 's nachts, nadat een paarhonderd ton lading overboord was geworpen, afgesleept door de sleepbooten „Neptunus", „Noordsvaar- der", „Terschelling' en „Slortemelk" en ver volgde haar reis. Opbrengst Emma-bloemetjes. Naar men ons meedeelt heeft de verkoop van Emma-bloemetjes in den Burg f 10U,03 opgebracht. SPORT. „Het gaat om het millioen". In de sportkringen is alles in beweging om het millioen bijeen te brengen. De sportvereeniging Texel meent ook een si eentje daartoe te moeten bijdragen en heeft met dat doel op Hemelvaartsdag een wedstrijd uitgeschreven, waarvan de baten geheel voor de in 1928 te houden Olympiade worden afgestaan. Onderstaande elftallen zulleu tegen elkaar in het veld komen. Het belooft een span nende match te worden. Texel I Pièrard N N. J Sikkelce Jo Gielis Th Rijk A. Eelman N. Tuinder S. Koning H Rar N. Ran KI. Gielis O P. Koorn Alb. Keijser v. Kerckhof v. d. Aakster de Wilt J. Schrama G. Dros P. Kok J. Flens P. Kaan Veteranen H. Bruijn De eerste lammerenmarkt. Begunstigd door weer, zoo mooi als we in Mei maar mogen verlangen, heeft Maan dag de eerste lammerenmarkt plaats gehad. Het aantal aangevoerde wolbeestjes bleef ver onder dat in 1923 en 1924. Het bedroeg 3'503. tegen 4556 en 4290 rosp, in 1923 en 1924. Vergeleken bij 1922 toen ei 2100 aan de markt kwamen, mag het aantal echter groot genoemd worden. En nu de bestede prijzen, waar het ten slotte toch om gaat. We geven hier een lijstje over de laatste vier jaren 192 f 9 - a f 18. - 1923 25 - a 34 - 19..t: 20,- a 30,- 1925: 26,— h 32,50. Dal ziet er dus voor onze wol veehouders lang niet kwaad uit Daarbij gevoegd de giasvoorraad, welke de laatste weken door den velen regen zeker aardig is aan gegroeid Heel Texel zal er wel by varen. Vakschool voor Meisjes voor Helder en omstreken. Aan het verslag over 1924, dat de Direc trice der Vakschool ons deed toekomen, ontleenen we het volgende. De ruime lokalen van de nieuwe school boden gelegenheid, door het doen houden van enkele lezingen, in contact te komen met ouderen. Met dit doel hield de heer Klapnieyer, leeraar in teekeren, op 21 en 25 Februari een lezing over „Hoe versieren we ons huis met eenvoudig naaldwerk?" voor ruim 250 belangstellenden, waarna 3 cur sussen in teekenen en stofversieren konden worden gevormd, 2 voor vrouwen uit den arbeidenden stand en 1 voor meer gegoeden. De heer Groen, tuinman bij de Marine, vroeger werkzaam aan den hortus te Leiden, op 2 Mei voor de oudste leerlingen der school over „Het zaaien en kweeken van bloemen en planten". De Directrice op 16 Juni, voor de Ver- eeniging vao Huisvrouwen over „Het in maken in de huishouding'. Na de lezing, die door 45 leden werd bezocht, vormden er zich 2 cursussen voor inmaken. Lokalen weiden afgestaan, gedurende het geheele jaar 1 maal per week één lokaal aan mevr. Schutte-Putters voor het geven van lessen in het maken van klos- kant,, Het aantal leerlingen bedroeg op J Januari 1924: 164 dagleerlingen, 141 cursusleerlingen; 1 September 1924: 171 dagleerlingen, 149 cursusleerlingen 31 De cember163 dagleerlingen, 90 cursusleer- leerlingen. Met September hadden zich 57 leerlingen voor de dagschool opgegeven. Na afloop van den 3 jarigen cursus kon aan 28 leerlingen een getuigschrift worden uitgereikt. 12 gingen over naar de op leiding voor costuumnaaister. Aan het einde van dezen cursus werd door twee meisjes het diploma „costuumnaaister" behaald. Door het groote aantal leerlingen voor dezen 2-jarigen cursus bleek het voor bet eerst, tijdens het bestaan van de school noodzakelijk, het eerste en tweede leerjaar in afzonderlijke klassen te splitsen. Na het eindigen van de cursussen in teekenen en stofversieren werd een ten toonstelling van de gemaakte werkstukken gehouden. Duidelyk bleek, met welk een een liefde en ijver door alle deelneemsters was gewerkt. Ook uit de minst kostbare grondstoffen waren smaakvolle voorwerpen ontstaan. Het resultaat mag alleszins bevredigend genoemd worden, omdat ge heel is beantwoord aan het doel dat in den aanvang voor oogen heeft gestaan, n.l. aan vrouwen uit alle klassen te leeren met eenvoudige middelen smaakvolle ver siering voor het huis te vervaardigen en hen de vreugde van dezen arbeid te leeren kennen. De tentoonstelling werd door ruim 550 belangstellenden bezocht en 3 nieuwe cursussen gevormd. Met het oog op een te openen cursus voor Huishoudkundige, werd contact ge zocht met directeuren en hoofden van Middelbare en M.U.L.O scholen te Helder, in de hoop, dat ook oudere meisjes, die deze scholen hebben doorloopen, den weg naar de school zullen vinden, omdat, er nog zulk een groot arbeidsveld op het terrein van het huishoudonderwijs ook voor hen openligt. Uit de aanvrage voor het internaat bleek dat het nog niet voldoende bekend geacht mag worden, dat voor leerlingen van de omliggende plaatsen, waarvan het reizen voor het bezoeken van de school te be zwaarlijk zou zijn, tegen matige vergoeding plaats is in het internaat Hiermee eindigt het verslag. Wij voegen er den wensch aan toe, dat velen door het bovenstaande een indruk hebben ge kregen van het onderwijs, dat aan de „Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken" gegeven woidt Nadere inlich tingen worden door de Directrice onge twijfeld steeds gaarne verstrekt. DEN nOORN Emma-bloempjes De verkoop der Emma-blocmpjes heeft alhier f 15,42 opgebracht. DE COCKSDORP Het kiescollege der Ncd. Herv. Kerk alhier deed met algeineene stemmen toezegging van beroep aan den heer D. J. Vossers, candidaat tot den H. D. te Utrecht. Tegen Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt inen met het beste resultaat de Zenuwstillendc en Zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Sim vieev i liertje? La don start Mxfrgan is een man veroor.loc d tot 99 j ar gevangenisstraf (Kiantfiob licht) - Aa vat kei ijk was de eisch 100 jaar, maar Lij kreeg 1 procent, korting. We kunnen moeilijk ainrjemtn, dat zijn rekening voldaan wordt ge teekend. Doorzitten bij Wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Onze stoere taal. Een wijnhandelaar, ergens aan dpn Rijn, meent zijn Hcllandsche clientèle met verlokkingen als onderstaande te kut nen paaien „Die druifcDzafjes wezer. zoet en zijnen bartsterkirgon. Wie de zafjes een maal- leid bt probeerde wil ons alle maalteiden fcucsteling weezen. Faart iü naar Rijn and en bedoet u zelf inassas in de bergen, u wezen ons toch welkom en zult freolijk wezen zoo bi'leik in de koop te k'.men. Hij is van vooren tref fend or zo wijn. Wij doen u een frienden raat en aanbefelen onze soordi n Is dit niet het summum van al dat wijn moois Het Heilige Jaar. Sinds hot Heilige jaar woid ingeluid, zijn er at Diet minder dan veertigduizend polgrims successievelijk in Rome geko men en daaronder is dau nog niet het groot aantal vieemdelirgen begrepen, dat niet als bedevaatlgangei3 is inge schreven. Een welkom legaat. Mevrouw de wed. Ds. J. P. de Meijere Schouten, op 9 April j.l. te Ede overleden heeft aan de Noderlandsche VereenigiDg tot Bescherming van Vogels gelegateerd een bedrag van f 1000, vrij van rechten en kosten. Kussen kan gevaarlijk zijn. Politierechter St. John Morwood in West Ham geDieteen bijzondere reputa tie voor de korte en bondige wijze, waarop hij in één zitting van 50 tot 60 bedrijvers van kleine vergrijpen tot be kentenis weet ie 'orer gm en te veroor- dealen. De Express ge-ft het volgend vermakelijk staaltje van zijn methede Beklaagde zou een jongedame op straat tegen baar wil gekust hebben en hij hoeft zijn ega meegebracht om zijn alibi te bewijzen. De volgende dialoog ont spint zich tusschen de rechter en de vrouw We ko dag was 15 April Dinsdag Eu teen was uw man den geheelen dag lij u thuis? Ja, want ik kan bewijzen. Onnoodig, want 15 Apiil viel op een Woensdag. Erkent boklaagde du de bewuste dame gekust te hebben Beklaagde staat op en beweert, dat de juffrouw z'ch vergist moet hebben Vrouwen vergissen zich nooit als ze gekust worden. Veertig shilling boete en hechtenis bij herhaling. Maar ik heb zooveel geld niet, schreeuwde de onfortuinlijke zondaar. Dan dadelijk 30 dagen hechtenis. Volgende zaak. Krasse maatregelen Te Amsterdam reed een auto tegen ood lantaarnpaal, met het gevolg dat deze werd vernield. (Krantenbericht) Waarschijnlijk was de bestuuider lid van de Schoonheidscommissie en wil hij op die manier protesteeren tegen de af chuwe- lij ice Amsterdamsche lantaarnpalen Dienstplicht. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet voor deze gemeente zal worden gehouden te den Burg in de voormalige bewaarschool aan de Nieuwstraat, op Dinsdag 2 Juni 1925, des voormiddags 11,30 uur. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlofgangers der lichtingen 1912 en 1916. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 19 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. BALDADIG VERNIELEN van de Isolatoren der Rijkstelegraaf- en -telephoonlijnen. De Burgemeester der gemeente Texel waar schuwt, ingevolge Regeeringsaanschrijving dat het moedwillig beschadigen van Rijks telegraaf- en telephoonwerken, krachtens artikel 351 van het Wetbrek van Strafrecht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. Ouders, voogden en onderwijzers worden aangemaand om hun invloed op de jeugd te doen gelden, teneinde het stukwerpen van de isolatoren (porseleinen potjes) der Rijkstele graaf- en -telephoonlijnen tegen te gaan, daar dit baldadig vernielen in de laatste jaren in zeer hooge nute is toegenomen. Texel, den 18en Mei 1925. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Donderdag 21 Mei. Hemelvaartsdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Koog, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft. Den Hoorn, vm. half 10 ds. Brüramer. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. 's av. 8 uur Zanguitvoering „Hosanna" Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. GEREF. KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes. Zondag 24 Mei 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. den Hoorn, vm. half 10 ds. Brümmer. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Cand. B. Telder van Utrecht. n.m. 3 uur dezelfde. Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, geen dienst. Alkmaar, 15 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1086 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,50 a 14,50 Haver 12,50 a 13,75 Gerst chevalier 14,50 a 15,25 Groote groene erwten 13,50 a 20, Kleine groene erwten 11,— a 13.— Elerveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 16 Mei. Kipeieren. Aanvoer 104.000. Prijzen 5,90 a 6,80 per 100 stuks Bruin 6,50 7,10 Eendeieren. Aanvoer 23600. 5,40 a 5,70. Elerveiling Texel, 18 Mei. Aangevoerd werden 260 partijen, 37000 stuks Kipeieren f 5,90 a f 6,60 per lOOstuks Middelmarkt f6,20. Aangevoerd 1400 Eendeieren. Hoogste f5,40 Laagstef5,10 per lOOstuks Texel, 18 Mei. Aangevoerd zijn 13 koeien f 300,— a f 400,— 41 nuchtere kalveren 18,— a 25,— 18 schrammen 20,— a 30,— 1 varken —,37 a —,38 55 biggen 15,— a 20,- 1 paard - a 1 korf kippen a 3603 lammeren 26,a 32,50 Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der inge wanden. Slaap,eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist zaken. 301 GETROUWD R. ZUIDEWIND en M. v. d. HEIDE die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Den Burg-Texel, 14 Mei 1925. GETROUWD:" J. A. EELMAN en li. BAKKER die mede namens wederzijdsche familie har telijk dank zeggen voor de vele belang stelling voor en bij hun huwelijk onder vonden. Den Burg, Texel, Mei 1925. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25-jarige Echtvereeniging onder vonden. L. EELMAN A. EELMAN-Krijnen en Familie. Koogerveld, Texel, 20 Mei 1925. Voor de vele bewijzen van belangstelling zoowel van binnen als buiten deze ge meente ontvangen, ter gelegenheid van ons 45-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. KOK S. KOKDuinker. den Hoorn-Texel.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2