rkoop Strandgoederen. TÈ TEXEL. Laat uw bouwwerken Soliede en voordeelig. Spoorboekjes een nette dienstbode, kunsttanden. un Notaris Muider publiek verkoopen: Te koop bij inschrijving enkele aandeeltjes Texels Eigen Stoomboot Onder neming. het gras- en klavergewas van 3 HA. land L. SOK, Architect te Heider. PANDBRIEVEN Zomerdienst dienst 3 Juni 1925, Boekhandel Parkstraat. DE VIT éy KLEIN Spreetar met Arts fed BUYiHS, Stationstraat 11, Helder. Ais Uw Ingezonden ADVERTENTIEN Standplaatsen beschikbaar suikerkramen van ingezsienen. Karnemelk met Gort, 4 raszuivere jonge herdershonden 'U zich bezeerd hebben Dank betuiging. publiek verknopen en verhuren het hooigewas van de landerijen van Dr. v. d. Plaats, in het Koogerveld "^angebo"den~" Alleenverkoop voor Texel aangebo den van onze prima gestoomde tegen billijke condities. Zio spoedig mogelijk gevraagd vooraf in teekening brengen en omschrijven, het is uw voordeel. van de Haarlemche Hypotheekbank Vrijdag vertrekken 12 juni van Amsterdam \A gebruik dan dadelijk Rectificatie. De Zomerdienstregeling der Spoorwegen gaat in op V r ij d a g 5 Juni. Onze dienst regeling op de achterpagina van dit nummer is in verband daarmee gewijzigd. De Heldersche feesten. Wedstrijden op Texel's ree. Dinsdagmorgen vertrok de „Alkmaar", de groote driedekker van de „Alkmaar Packet", met 600 passagiers uit de stad van dien naam Er waren zooveel liefhebbers, dat velen moes ten worden teleurgesteld. Van het vliegkamp „De Kooij" werd de boot door een viertal vliegmachines geëscorteerd. Bij aankomst te Helder werd het tentoonstel lingsterrein opgezocht, waar de officiëele ont vangst geschiedde vanwege het Gemeentebe stuur en de genoodigden o.a. door den Burge meester van Helder, den heer W. Houwing, werden toegesproken. Jammer, dat de Lange- dijker motorvloot niet op tijd in Helder arri veerde. Door de spoorbrug Koegras was ze te lang opgehouden. Dat er op de tentoonstelling een gezellige drukte hecrschte, behoeven we niet te melden. Duizenden waren van heinde en ver toege stroomd. 's Middags tegen tweeën vertrokken de booten naar het Marsdiep om daar de zeilwedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub bij te wonen. Onderwijl kon men zich verlustigen in't volgen van de keurige demonstraties van onderzee booten en watervliegtuigen. Het weer mocht gunstig heeten, al zou den zeilers wat meer wind zeer welkom zijn geweest. Dit had echter weer het voordeel, dat men zich ook buitengaats kon begeven, wat anders licht onmogelijk is. Terecht wordt deze dag het gloricpunt van Helder's feesten genoemd. Honderden hebben toen genoegens gesmaakt van de bovenste plank en zullen nog lang zich dien dag vol genot herinneren. Demonstratie Nationaal Kasregister. Zooals uit een in dit nummer opgenomen advertentieblijkt, zal de volgende week in hotel „De Lindeboom" gelegenheid worden gegeven nader met het Nationaal Kasregister kennis te maken. Wel zullen weinig zakenmenschen met deze machine totaal onbekend zijn, maar het naadje van de kous (voordeelen, werking, kos ten) weten zij allen zeker niet. Uit een ons toegezonden exemploar van „De Zakenwereld" blijkt duidelijk, met welk een zorg dit Kasregis ter wordt gefabriceerd, terwijl zeker ook de heer v, d. Putte bij zijn demonstraties niet zal nalatec, aan te toonen, dat geen kat in den zak wordt gekocht. Witte Kruis. Jac. D. Tz. Oosterend f2,50; Wed. Jac. D. Burg f2,50; J. O. Oosterend f 2,—. De Electro Cultivator. De N.V. Dutch and Asiactic Electro-Culti vator Cy. doet ons een prospectus toekomen, waaraan wij eenige bijzonderheden ontleenen met betrekking tot den Electro-Cultivator. Zoo staan de zaken Een Fransch genie heeft een uitvinding ge daan, waardoor een omwenteling wordt ge bracht niet slechts in landbouw en veeteelt, maar in den heelen levenstandaard. Zonder kunstmest, kunstmatige energie of bediening zal men zijn oogst kunnen verdubbelen en de kv a'iteit der planten verbeteren. In tal van lanoen is de uitvinding met enthusiasme be groet en wordt er met succes gebruik van ge maakt. Stel u voorGras, dat 2 meter en langer wordt, klaver van 165 cM. Peren van meer dan 1 Kg. zwaar, uien van 1 Kg., wor telen van langer dan een halve meter, enz. Wanneer we begin April waren, zou u recht hebben deze nieuwigheden te wantrouwen en aan een April-grap gaan denken. Maarheusch: het is pure waarheid. Terecht schrijft de Presse", dat deze uitvinding vele groote in in de schaduw stelt, terwijl de gevolgen nog niet geheel zijn te overzien. Dat nieuwste nieuws wordt binnenkort reeds op ons eiland ingevoerd en is dan opgesteld en in toepassing gebracht te zien bij den ver tegenwoordiger, den heer 1 h. Reuvers te de Cocksdorp. De prijs van het apparaat ligt binnen elks bereik. Voor verdere bijzonderheden zie men een advertentie in dit nummer. We zullen op den Cultivator nog wel eens terugkomen, maar nu zal de plaatsruimte dat niet toelaten. Voor hen, die reizen willen. Zoo juist ontvingen we den bekenden gids In welke badplaats zal ik mijn vacanie door brengen Dit werkje, bij welks samenstelling een neutraal standpunt werd ingenomen, geeft een bespreking van alle bekende Nederl. bad plaatsen, waaruit door den eventueelen badgast een keuze kan worden gedaan. Het werkje, dat met zijn artistiek uitgevoeid omslag een pretti- gen indruk maakt, telt 132 pagina's waarvan het grootste deel door advertenties en 2 door een beschrijving van Texel worden ingenomen. Jammer, dat de uitgever met geen enkele foto den tekst verluchtterwat zeker het boekje als gids nog meer bruikbaar zou maken; wel tref fen we wat geillustreerde advertenties a^n. Echter mogen we niet uit het oog verliezen, dat het net uitgevoerde boekje voor ieder kos teloos verkrijgbaar is. Men schrijve daartoe an den heer] W. Kockx, Egmond aan Zee. Verder kregen we toegezonden den ,G1ds voot Schoolreisjes," waar we gaarne deaandacht van H H. onderwijzers ei uders op vestigen. Dit rijk geïllustreerde boekje is voor heng atis verkrijgbaar bij den heer Jac Dam, Acuciasir at 174, Den Haag". (Buiten ver»utw< ordelijkheid der Redactie; KABAA. Wijl ik uit belangstellende vragen, herhaalde lijk tot me gericht, niet zelden verkeerde opvattingen zie omtrent m'n werk en m'n om geving in dit zonderlinge werelddeel, wil ik zoo vrij wezen de geachte RedactiederTexelschc Courant om opname van het volgende te ver zoeken. We weten het allemaal: een Texelaar blijft Texelaar ik vertrouw dus, dat niemand het me kwalijk neemt doch me gaarne het ge noegen gunt aldus zonder veel tijdverlies (ik heb niet veel tijd te verliezen) een kwartiertje met m'n vrienden te kunnen keuvelen. Vooreerst m'n hoofdbezigheid is sinds den aanvang van dit jaar een Centrale Kweekschool voor hoofd-onderwijzers te leiden, plm. 50 ver tegenwoordigers van meerdere totaal verschil lende neger-stammen nadat me 3 maanden te voren de opdracht werd gegeven dit belangrijke werk ook materiëel op te richtenschool en huizen bouwen, enz. De uitgekozen plaats, Kabaa, ligt ver van de civilisatie centra verwijderd en bracht daarom zekere moeilijk heden mee voor de transporten, etc. Doch om duurzame vruchten van m'n werk te bekomen, en geen bittere ontgoochelingen gelijk tot dus verre soortgelijke hooger-negeronderwijs-onder- nemingen van andere zijden voortdurend boek ten achtte ik die afzondering, gedurende eenige jaren ononderbroken, noodzakelijk. De neger, die wat meer „geleerd" wordt en dus toren-hoog (volgens neger-begrip) boven zijn aartsdomme rasgenooten komt uit te steken, heeft alle kansen met z'n natuurlijke zwakheid het hoofd te verliezen als half-was, en pleegt dan al te vroeg de wijk te nemen naar de stad, om daar een monsterachtige verwaandheid uit te pralen over z'n schilfertje ontwikkeling en opvoeding. En dat ondervonden verschillende Genootschappen, die den neger wilden onder richten. Zooals men een doorsneê-goeden Europeeschen jongen, met van-huis-uit een zekere dosis karakter en goede gewoonten, zonder veel gevaar wetenschappen en kundig heden inlepelt. Doch hier zijn en dat werd vergeten vijf eetlepels strenge tucht en karakter-opvoeding niet te veel tegen één thee- lepel-vol geleerdheid, op gevaar af anders de maat te zien ovcrloopen. En de zwarte knaap, hoe goed men het ook met hem meent, zal in plaats van een man te worden, levenslang een kind blijven, een lastig, soms gevaarlijk kind, zonder evenwicht en zonder karakter. Daarom vèr van de stad, waar zulke exemplaren rond- loopen bij-de-vleet en geregeld contigenten leveren voor de gevangenissen. Een gewichtig vraagstuk schijnt nog steeds niet opgelost, of u.l. „de neger" in staat is een man te worden in de volle beteekenisdes woords. Velen achten het onmogelijk, haast allen twij felen. Hier ligt het streven der Kabaa-school en haar directeur, die optimist is, hoopt te slagen, gelijk alle optimisten. Met de volle en onverminkte christelijke opvoeding, wel te verstaan. Om met vrucht te onderwijzen is een grondige taai-kennis noodig, en hier beken ik met dank baarheid, dat liefde voor die wetenschap, die een sleutel is tot alle andere, me vroegtijdig is ingegeven door het niet genoeg tewaardeeren, zoo competente en tegelijk tactvolle taai-onder wijs van Mijnheer Groenewold. En zoo is de School begonnen en marcheert ze in de beste orde, de dagorde loopend van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur: de dril der ziel vooraan, dan die van het lichaam in gezonde sport, dan die van het verstand in zes lessen daags, volgend het Engelsche officieele leer program. Dat alles met een even eenvoudige alsstevige kost, bestaande uit ongeveer 2 Engelsche ponden versch maïsmeel daags, met een wekelijksche gratificatie van een kop boonen en maandelijks een flesch gesmolten boteren een maatje rijst. „Een volle maag studeert niet graag," zegt een Hollandsch spreekwoord, maar de ondervinding getuigt, dat een niet-volle negermaag heelemaal niet leert, doch alleen protesteert. Voor drie gulden per hoofd en per maand kan ik aldus den jongens voedsel geven, waar ze niets op aan te merken hebben. Van wegloopen is nog steeds geen sprake en de vorderingen der scholieren ^ijn bevredigend. Voor den Europeaan is het eten vanzelf duur der, ofschoon niet overmatig duur als men zich aan de gewoonten van het land eenigszins weet aan te passen. Zoo moet men niet al te kies keurig wezen, want de neger-kok is het andere uiterste van Texelsche zindelijkheid. Voor een tientje per maand werkt hij, dat het een lust is, altijd voor wie niet te kieskeurig is. Het beste is misschien z'n hoofdmaaltijd tus- schen licht en donker te gebruiken en geen licht aan te steken. Voorts een streng verbod tot de nieuwsgierige jeugd (daartoe behooren alle negers) om de schalen uit te likken ik bedoelde keuken te betreden. De ingrediënten komen onregelmatig aan soms overvloed van eieren, melk, enz. aan de deur, dan weer wekenlang, dat men voor geen kwartje een ei loskrijgt. De huidige prijzen zijn: eieren 7 voor een dubbeltje; een kip of haaneen kwartjeeen flesch melk 5 ct., een flesch gesmolten boter 75 cent, met een paar honderd vliegen toe. Met wat „uitkijken en dagen tellen" kan men hier tamelijk wel de kin wippend houden. Op groote feestdagen voor zoover ik het kan beduimelen wordt er zelfs een koe geslacht van 25 gulden, vooral ook voor de jongens, die van tijd tot tijd hun zwarte vorken graag in wat vettigs steken. Kleine vischjes, vol graten, vangen we haast iederen avond in de rivier, vlak aan den voet van den Missieheuvel. Als ik nog eens aan 't erf kom (zouden ze op Texel zeggen), ben ik van plan vischtuig aan te schatten, want paling en betere soort visch logeert er genoeg in de rivier, maar buiten het bereik van m'n hengeltje. Als 'k daaraan denk, droom ik meteen van een grama- foon het meerendeel van m'n jongens hebben er nog nooit een gezien of gehoord. En wat zou een tooverlantaarn hier een schik geven, enne Maar wat zegt u, buurvrouw 1 staan er zulke spullen al jaren op je rommelzolder? Goeie mensch, ik zou zeggenpak de boel voorzichtig bij mekaar en geef het aan Van Gend en Loos voor de Holland-Oost-Afrika-lijn, met m'n adres erop, en binnen twee maanden is het feest op Kabaa I Toen ik zelf nog studeerend was vergeef me die bizonderheid knoopten liefdevolle handen van tijd tot tijd een paksken met een extraatje bijeen, om de dorheid van het school leven met wat vreudestraaltjes te besprenkelen. Mijn jongens leeren hard, harder dan in welke negerschool ook, die ik zag. En met idealen de zielen hunner verdierlijkte rasgenooten op te heffen en te redden. Hun vader en moeder ben ik thans en 'k verzin op middelen, om m'n jongens, niettegenstaande m'n beperkte finan- tiën soms een extraatje te bezorgen. Wie helpt er mee? Aan allen voorloopig onze groeten en besten dank bij voorbaat. M. J. WITTE, dir. Training-College, Kabaa, P.O. Thika, 22 Maart 1925. Kenya Col. (Br.E.Africa). WAT DE NIEREN DOEN. 115 De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiver heden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed op- hcopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat hetscherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorza ken, of wel kan een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken worden waardoor waterzucht ontstaat. Ook andere kwalen kunnen optreden zooals urine- stoornissen, bl;:aszwakte, nierzand en steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenu wachiigheid. Welke verschijnselen zich ook voordoen gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond zijn Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nierenen wekken deze op. doch zij werken niet op de lever, maag of inge wanden. Vrouwen zoowel als mannen kun nen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver trouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- laudsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 36 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van onze geliefde dochter MARRETJE, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder onzen dank aan Dr. Bos wijk, Dr. Hellema en Zuster Meijer, voor hun onvermoeide hulpaan buren, dragers en kleedoplegsters, voor de laatste eer, de overledene bewezen. FAMILIE KOOPMAN. P. H. Polder. De bediening vaneen draadloos ontvangtoe stel is gemakkelijk te leeren; het genot er aan verbonden is groot. Ik leer het u van a tot z. DE WILT-DEN BURG zal op Maandag 8 Juni 1925, 's avonds 8 uur in het café „den Burg" te den Burg voor den heer Jb. Eelman Az. te Den Burg een perceel gras- en klavergewas groot plm. 1 H.A. en een perceel gras- en klavergewas groot plm. 90 A.. beide gelegen in 't Bur- ger-Nieuwland. voor den heer J. C. Hoogenbosch 1.45.HA. gras en klaver „de Keppel" op VVestergeest. Is reeds gemaaid. De Burgemeester van Texel zal op Vrijdag 12 Juni a. s's morgens half 11 uur, in het Hotel „de Lindeboom" te Den Burg, Een partij battings, planken, schroten, tengels, mijnstutten, enz., voorts 3 bootjes, 3 vaten pek, 1 vaatje azijn, 1 vaatje ruwe calcium carbonaat, l kluit vet, alles liggende op verschillende plaatsen. Texel, 3 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Inschrijvingsbiljetten, op gezegeld papier worden ingewacht ten Gemeentehuize vóór 17 Juni 1925. in perceelen 1 de Paardenweid, groot 1 HA. 2 het Honderdje, U/s HA. 3 bij het huisje achter J. Spïgt, groot 98 A. 4 vóór J. Spigt, Noordkant 30 A. Inschrijvingsbiljetten op zegel worden ingewacht bij N. SLOT, de Waal, Texel op Zaterdag 13 Juni, 's avonds 8 uur. Fr. brieven letter K. bureau v. d. blad. Aanvragen bij den voorzitter der Helder sche Melkcentrale, M. S. BREMER, Kei zerstraat 34, Helder. TE KOOP AANGEBODEN ook den oude te koop. Verder zoo goed als nieuwe twee-rij harmonica. Adres K. DE*R1DDER, smederij, Eierland. TE KOOP bij G BAKELAAR, Eierland. Voor breiwol, kousen, zakdoeken, badpakken, enz. is bijgaand adres goed. in klein gezin. P. GRISNICH, P.H. Polder. Inlichtingen te allen tijde, zonder ver binding. Ondergeteekende verkoopt tegen beurskoers. Verstrekt gelden op hypotheek en sluit brandverzekerings-posten op roerende en onroerende goederen. Inlichtingen bij D. P. BAKKER. DEN BURG T'and-Teohniker iederer. Woensdag van 9—4 uur.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2