[w<M VS Pepermunt Bij examens Jfëffe Kracht ea sterkte vindt U ia de overal verkrijgbaar. Gemengd Nieuws Ingezonden Examens. blijft men kalm en helder door gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Wolvenplaag in Rusland. Te wolvenplaag heeft in de sowjet- republiek aldus het juist verschenen Heit II van Kosmos in het afgeloo- pen jaar een ongehoord aantal offers geëischt Gedurende dit e9ne jaar wer den ongeveer 52,000 paarden, 60,000 koeien en kalveren en 25.C00 stuks an der vee door wolven gedood. De gelds waarde van deze verloren dieren wordt op 4 millioen roebel becijferd. Ook tal rijke kostbare pelsdieron zijn de wolven ten offer gevallen. De commissaris van de landbouw heeft een crediet van 100,000 roebel aangevraagd om een ver delgingsveldtocht tegen de wolven te kunneu voeren. De plaag is dermate toe genomen, dat de wolven zich tot in enkele steden hebben gewaagd en zelfs meuschen hebben aangevallen. Door een hert. Een Berlijnsche koopman keerde per auto uit Mecklenburg naar Berlijn terug, Ia d9 buurt van Fürstenberg zag de chauf feur plotseling eea groot hert, dat, ver blind door het licht van de lantaarns op de straatweg was blijven staan. De chauffeur kon niet meer tijdig stoppen, met het gevolg dat het hert overreden werd De auto sloeg om en de chauffeur werd op slag gedood. De koopman en zijn vrouw kwamen er met lichte verwondin gen af. Geen alcohol hij bruiloften. De Kerkeraad der Geref. Gemeente te Aalten het- ft, naar aanleiding van ingeko- nen klachten over rumoerige bruiloften bij loden der kerk, besloten de gemeente er ernstig op te wijzen, dat zulks geheel in strijd is met het christelijk leven en de Gemeente in opspraak brengt. Daar het Ie overtuiging van de kerkeraad is, dat het schenken van alcoholhoudende dran ken een der hoofdoorzaken is, zal er bij de loden, die wenschen te huweD, met klem op worden aangedrongen, de alcohol in elke vorm van hun bruiloft te wereD. De echtbreuk-wet. Aan de Daily Express wordt uit New York gemeld, dat er in den staat New York een wet is ingevoerd volgens welke menschen, die echtbreuk gepleegd hebben H.rafi echtelijk vervolgd zullen worden. Ycor het eerst is deze wet nu in een proces toegepast en wel ten opzichte van een kolenbandelaar, die voor het echt- -cheidiDg.-gerechtshof mededeelde, dat hij met de vrouw van een fabrikant een ver- uoudicg had. Op dit vergrijp staat nu twee l rar gevangenisstraf. Vijftig vliegtuigen boven Londen. Vijftig vliegtuigen hebben dezer dagen een demonstratie boven Londen gehouden als inleiding tot de manoeuvres, die zijn op het vliegveld te Hendon werden gehouden. Dit is de eerste maal dat er zoo'n groots luchtvloot boven Londen te zien is geweest, en men herinnert er iD dit verband aan, dat zij dubbel zoo groot was als het Duitsche vliegeskader, dat ia Juli 1917 de aanval bij dag boven Londen heeft uitgevoerd, en dat uit 22 liegtuigen bestond. Luchtkabelspoor weg Er zal een luchtkabelspoorweg wordeD ebouwd vau Obamonix Daar de Moot Blanc. Deze spoorweg is gelijk aan reeds m Zwitserland bestaande kabelspoorwe -en, doch bet is de eerste van zijn soort op Fransch gebied Een station, La Para 790 meters boven het vertrekpunt is eeds gebouwd, terwijl hot tweede station Des Glaciers, volgena jaar geopehd zal worden. Inboorlingen getuchtigd. Een aantal inboorlingen haddei) onlangs -en aanval gedaan op Kenja, aan de grens van Soedan, maar een 3fdeelirg van de King's Afrian Rifles, dat zijn inlandtche roepen met blanke officieren, hebben de i 'boorlingen een govoedge les gegeten. Deze verloren vijftig dooden, waaionder S vahli's, die zich, uaar men meent, schul dig hadden gemaakt aan slavtnhalen. De uoepon leden geen verliezen. Dienstregeling Spoorwegen. In he volgende jaar zal,00 mol It de LI K. We.kgever de zomerdienst der spoorwegen op 15 Mei aan vargen. Ie dienst zal dan voor één jaar worden vast gesteld op die datum staat dan name'i k ook reeds vast, hoe de winterdienst 1926- 1927 zijn zal. Heden is het 60 jaren geleden, dat te Kiel de Duitsche VereenigiDg tot red ding van schipbreukelingen (Deutsche r Verein zur Rettung Scbiffsbrüchiger) werd opgericht, Thans beschikt de vereeniging over 122 reddiDgstations, die tezamen meer dan 5000 schipbreukelingen hebben gered.j Tegen de hooge hondenbelasting. Als protest tegen de hooge honden belasting zijn te Breslau ongeveer 6000 personen met bun honden in optocht door de stad getrokken, Voor het stad huis spoorden de bezitters hun vieivoe- ters aan, zoo luid mogelijk te blaffen om zich aldus bij het protest vau hun mees ters aan te sluiten. Vele honden droegen bordjes, waarop tegen de hooge belasting werd geprotesteerd. Diplomaten in het nauw. De Londensche politie heeft heeft bevel ontvangen, een gewapendon bewakings dienst in te stellen bij de Sowjet-ambassa- Je, omdat sommige Sowjet-Russische diplomaten dreigbrieven hebben gekregen Boot omgeslagen. Uit Cornwall in Oatario, wordt geseind dat vier unoDschen, namelijk e?n man, twee vrouwen en oen kind, verdrouken zijn door het omslaan van een boot op de St Laurens. PREDIKBEURTEN f het trilbecldendoek werpen. Overal viel ook deze films een uitbundig succes ten deel. Deze middag wordt een filmvertooning spe ciaal voor kinderen gegeven. Alleen die films dus, welke m>r de jeugd geschikt zijn, worden dan afgedraaid. Als hoofdnummer wordt ver toond „De reis om de wereld van een Parijsche straatjongen." Zeker wordt de kinderen daarmee een genotvolle middag bereid. De Kermis zet in. Dat was me Maandag tegen twaalf uur een bijzondere drukte voor ons Raadhuis. In afwach ting van de muzikale genietingen, die men daar weldra zou kunnen smaken en niet minder om getuige te zijn van het min of meer gewichtig gebeuren als het kermis-inluiden (in dubbele beteekenis) in ons dorpsleven is, hadden zich tegen het middaguur velen voor ons gemeente huis verzameld: burgers van den Burg, al of niet van hun ecgaas vergezeld, „meikes"alof niet met hun toekomstige Kloris, en nog vele anderen, uit verschillende hoeken van ons dorp en omliggende dorpen op dit plekje saamge- loopen. leder Texelaar kent de onmiddellijke aanleiding tot dit verschijnsel. Van ouds is het gewoonte zoo voor de aanvang van de ker- inisweck verschillende „musici", die ons gedu rende die feestdagen op allerhande muziek- moois hopen te vergasten, aan een examentje te onderwerpen. Terwijl dan achter de opge schoven ramen van meergenoemd gebouw de muziekcritici hun ooren tot luisteren trachten te brengen, ontlokt de orgelman al lierend een uitverkoren lied aan zijn dierbaar instrument, om daarna in angst en vreeze de afloop van het onderzoek af te wachten. Gelukkig voor de kunstminnende stakkers worden zij zelden afge wezen en wordt meestal het orgel met een „be wijs van goed gedrag" getooid, een witte kaart, die de draaiende kermisman heel Texel zal ontsluiten. Zoo ging het jaren lang, zoo ging het ook nu weer. Orgel na orgel verscheen voor de examencommissie, die de krakende ouverture's en bassige opera's met meer of minder genoegen beluisterden, om daarna verlof te geven de muziek onder de metischen te brengen, op gevaar af van het muzikaal gevoel der Texelaars te bederven, of in elk geval ongunstig te beïnvloeden. Het resultaat was toegelaten alle caudidaten. Hoeveel er zich terugtrokken is ons niet bekend, maar wel willen we even opmerken dat alleen maar orgels en muziekgezelschappen tot het onderzoek' werden toegelaten, „leder wordt geacht de wet te kennen", en onder die „ieder" moeten toch ook kermisreizigers gere kend worden. Ook de mannen, die een aap tot hun onafscheidelijke metgezel hadden verheven werd geen vergunning verleend hun aap te exploiteeren, dubbel jammereensdeels om de arme drommel, die zeker „van een koude kermis komt", anderdeels om het zielige apebcest, dat het misschien moet ontgelden, omdat zijn baas wordt gedwarsboomd. Wat echter pijnlijk trof was ditna een paar orgeldraaiers verstoutte zich een harmonica virtuoos ach ook aan het oordeel der examina toren te onderwerpen, welke zich dat lieten welgevallen. In 't zweet zijns aanschijns trachtte hij een paar der fraaiste stukken uit zijn repe- toirc een brok opera meteen flinke dosis trillertjes en dubbeldik accompagnement ten gehoore te brengen, in de stellige verwachting de heeren te kunnen vermurwen. Maar het mocht niet batenhij kon vertrekken, zijn harmonica aan de wilgen en zijn keel aan de kapstok hangen. Nu vragen weWaarom niet dadelijk gezegt: „Beste man, ik geloof graag, dat u uw vak goed verstaat, maar op Texel is het verboden met harmonica-spelen de kost te verdienen. Gaat u dus maar heen, spaar de moeite voor ons te spelen, want het is een wet van Meden en Perzen, waaraan niet valt te tornen." Dan werd hem dadelijk de illusie van hier nog brood te kunnen verdienen ontnomen, nü moet hem de teleurstelling dubbel getroffen hebben. Waarom een liereman meer gewaardeerd, ja, bevoorrecht boven een tobber, die door zijn har- monicamuziek in het onderhoud van hem en de zijnen wil voorzien Wie presteert het meest voor de bete, hun door goedgeefsche Texelaars gegund Daarom weest rechtvaar dig; bevoorrecht niemand hunner, weert hen allen of niemand, In het laatste geval kan men een norm stellen, welke het aantal kermis- muzikanten in totaal niet mag te boven gaan. Maar, laten we Weer tot ens beginpunt terugkeeren. De kern is werd ingeluid, de orgelmannen zetten hun ketjes aan en daar trokken ze met hun trawanten al lierend de straten door, tot groot vermaak vooral van de jeugd. Tegen één uur zette de draaimolen zich ook in beweging, die spoedig onder opvroolijkende orgeltonen dozijnen kinderen eenige vreugde volle oogenblikkcn bezorgde. Zoo zette 's middags de kermis in. 's Avonds trok een talrijk publiek naar de schouwburgtent aan de Koogerstraat. De goede naam van het tooneelgezelschap, dat daar „Als je maar een verleden hebt" zou opvoeren, kon ook moeilijk anders doen verwachten. In tal van plaatsen traden de vereenigde artisten van „Het Schouwtooneel" steeds met groot succes or, zou Texel dat niet waard. eren, hun bezoek aan ons eiland niet op prijs stellen Wie Maandagavond onvoldaan de tent heeft verlaten, kan slechts een driedubbele mopperp. t zijn, eer. Nurks van het eerste water. Het spel toch dat de artisten ons te genieten ga-en, gaat alle lof te hoven. We hebben genoter en twij felen er niet aan, of een talrijk publiek zal ook de volgende blijspelen in dc schouwbu 4 willen bijwonen, te meer, orr.dat ons op T>.xel zoo weinig echte tooneelspclkunst wordt geboden, leder zal met beide handen deze gelegenheid aangrijpen en zich mede willen verlustigen in het buitengewone spel, dat de artisten ons te zien geven. Hoe kostelijk, dat spel van Seibold, die slimme oude rot, aan wie het zij het dan na veel moeite eindelijk gelukte zijn procuratiehouder met zijn dochter in het huwelijksbootje te doen stappen. Welk daverend applaus, wanneer Stieglitz zijn spel speelde: hij, op en top za kenman, vroeger een schoonheid (zoo zei hij tenminste), nu om dames te doen afschrikken, kortaf, allerminst fijngevoelig, onder alle om standigheden zakelijk die man, zonder eenige charme, zou dc wederhelft kunnen worden van de moderne, jolige, twaalf jaar jongere dochter van zijn patroon Seibold? Ja, zoo geschiedde niettegenstaande de concurrentie van een chique hoogst galante meneer, die beoefening van sport en fox-trot als een voornaam deel van zijn levenstaak beschouwde. Maar nooit zou hem dat gelukt zijn, wanneer hij zich niet de repu tatie had 'weten te verschaffen van een interes sante man te zijn, in de beteekenis van „een verleden te hebben". Seibold was hem daarbij een niet te ontberen steun. Nog Drg zouden we zoo kunnen voortgaan, lezer, maar we moeten ons beperken. Laat het u v Idoende zijn nog te vernemen, dat a s. Zondag hetzelfde tooneelstuk nog icnszal worden opgevoerd. Dat pleit voor het op Maandag geoogste succes, niet waar? Donderdag, Vrijdag en Zaterdag treedt het Ensemble Bouber in de schouwburg op. Wie weet, dat b.v. een stuk als „De Jantjes" dui zend maal in Amsterdam gespeeld werd, zal aan zijn kwaliteit niet twijfelen, zoomin als aan het tooneelgezelschap, dat in de Plantage- Schouwburg te Amsterdam steeds voor volle zalen haar spelen opvoerde. Speciale aandacht vraagt de kindervoorstel ling op a s. Zaterdagmiddag. Door het Genoot schap Jeugd-Amusement wordt dan opgevoerd „Pietje Bell', bewerkt naar het bekende boek van Chris van Abcoude. Daar de vertooning van een goed kindertooneelstuk op Texel maar zelden gegeven wordt, wordt hier een mooie kans geboden de jeugd van goed tooneelwerk te duen genieten. Texel I-Z.C A. 2-3. (Van een bijzondere medewerker.) Toen scheidsrechter Vlam, welke zeer goed voldeed, om h. If 3 onder een vroolijk stukje muziek de beide elftallen tusschen de lijnen floot, verscheen 'Texel" volledig en de combi natie met één invaller voor Itterson. De gasten gaven prachtig spel te zien en T. was daarin het begin riet tegen opgewassen; de schoten, welke de Amsterdamsche keeper te verwerken kreeg waren voor hem een licht kostje. Vóór de rust was hij dan ook niet te pa-seeren. De Amsterdammers wisten toen tweemaal te doel punten éen uit een corner en een van een prachtschot van Ten Brink. Rust O—2. Gedu rende de rust en tijdens het spel hield ae muziek de gang er in. Na de rust pakte T. goed aan en werden verschillende gevaolijke aanvallen gewaagd. Uit mooie voorzetten van Nic Ran wist S. Koning twee maal dc Ajax-keeper Heeswijk te passeeren onder gejuich van het talrijk opgekomen publiek, dat dan ook genoten heeft van deze mooie wedstrijd. Vlak voor het eind kregen de gasten bij een schermutseling voor het T-doel nos een puntje door een onge luk van een der T-backs, zoodat het einde kwam met 2—3. We hebben niets dan lof voor het T-elftal dat zich in deze prachtige, maar zeer zware wedstrijd, geheel gegeven heeft. Verder hulde aan het bestuur der S V Texel, dat, geholpen door de donateurs, kosten noch moeite ge spaard heeft om deze wedstrijd te organiseeren e; het veld in zulk een goede conditie heeft doen laten brengen.- Onze vroegere plaatsgenoot, de hecrN. J. Bruin slaagde Maandag l.l. aan de Universiteit te Leiden voor het Taalkundig candidaatsexamen indologie. De heer Ed. Dijt, slaagde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft voor het examen scheikundig ingenieur. Kommies der Directe Belastingen. Onze plaatsgenoot, de heer D. Koorn Pz.> deed deze week met goed gevolg examen voor Kommies der Directe Belastingen, en is met ingang 1 Aug. geplaatst te Beek bij Nij megen. DE COCKSDORP Vrijzinnig Democratische Bond, De aangekondigde openbare vergadering van de Vrijzinnig Democratische Bond" op Vrijdag avond was al heel slecht bezocht. Toen de spreker, de heer Wagner verscheen waren er nog slechts een diietal belangstellenden aanwezig. Na eenige onderlinge besprekingen gaf de heer W. voor een tiental toehoorders een korte uiteenzetting van doel en streven van de Vrijzinnig Democratische Bond. Hij stelde met eenige voorbeelden duidelijk in het licht, welk een schat van geld ons land de mobilisatie gekost heeft en sprak aan f einde van zijn rede de wensch uit, dat Neder.and naast Denemarken een voorbeeld mag worden .oorandere mogend heden, door over te gaan tot ontwapening. (Huilen ïcraniwnoraeiiitlieid der Redactie) Ede 25 Juni '25. Geachte heer Redacteur. Naar aanleiding van eenige berichten over snel en niet snel bezorgen van kranten, brieven, kaarten, etc. door de post, en naar aanleiding van wat ik gisteren las van een nieuwjaars kaart van T. Buijs, die 6'/, jaar was op stap geweest, doe ik u hiermede ook nog iets toe komen, dat misschien voor opname de moeite waard is. Drie weken geleden kreeg ik een brief, die de heele Westindische archipel had afgewan deld, die steeds op elke plaats te laat scheen aangekomen te zijn, zeker ergens is opgehouden totdat ze de brief weer naar Holland hebben gestuurd en ik hem dan ook na verloop van l'/j jaar toch nog ontving. Ik vond dat niet zoo erg, omdat het al meer malen was voorgekomen, dat er brieven van ons zeevarenden zoek waien geraakt of na een maand of 8 terugkwamen, maar nu eenige dagen geleden kreeg ik een brief van mijn ouders uit de Cocksdorp, die verzonden was de 27e Nov. 1919, naar Sydney (Canada) waarheen Ik toen was vertrokken. Van Sydney voeren wij over New-Yoik naar de Golf van Mexico, deden daar verschillende havens aan in Florida en Centraal Amerika, gingen vandaar naar Curagau, West-Indië en verder met lading naar Zuid-Amerika, Buenos-Aires, Rosario en Montevideo, vandaar over verschillende tus- schenhavens weer naar Holland. Duur der reis 8 maanden. Laat nu die brief volgens de stempels zoowat overal geweest zijn en toen weer teruggestuurd naar Sydney in Canada, vanwaar hij volgens het stempel 1 April '25 over Noorwegen weer naar Holland is gestuurd, waar ik hem ont ving aan mijn adres bier in Ede, postzegel afgehaald, dus nota bene plm. vijf en een half jaar later. Volgens mij verdient hier de post internationaal loch weer wel een compliment voor de reuze moeite zich getroost,-toch de brief te kunnen bestellen en dat voor 20 cent. U begrijpt dat er heel wat verschillende stempels en gekriskras op stondenverder was de enveloppe nog vrijwel ongeschonden. Achtend, C. BAKKER Gz. Parkweg 78, Ede. Texel, 25 Juni 1925. Geachte Redactie. U zoudt mij, abonnee van uw blad, ver plichten, wanneer u onderstaande regels in uw blaJ zoudt willen opnemen. Gedurende de kermisweek zullen wij kunnen genieten van goede tooneelkunstde artisten zijn werkelijk artisten met een goede naam. Laten wij, Texelaars, toonen dat pogen van een goed gezelschap waardig te zijn, en zorgen dat iedere avond de schouwburgzaal goed bezet is. Wellicht kunnen we dan op een geregeld bezoek tijdens de kermis, rekenen. Wij hebben nu de gelegenheid om te toonen, dat wij goed tooneelspel weten te waardeeren. Uw abonné N. Nu ons de naam van de inzender bekend is, hebben we tegen de opname van bovenstaand geen bezwaar. Red. Zondag 5 Juli 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg. 's av. 7 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Koog, geen dienst Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. den Hoorn, v.ni. half 11 ds. F. A. Visser van Oosterzee. Maandcollecte.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2