Gemengd Nieuws Giften Witte Kruis. A,K. den Burg f 1,50. A.D. de Cocksdorp f2. G.B. Pr.H.Pr. f 2.50. DE COCKSDORP Boottocht Chr. Jongens- en Meisjes- Vereenigingen te de Cocksdorp. 'legen foioi koorts Do heer Waller tennis, preiikaut ie Southsea, deelt aan de Times mede, dat da eenvoudigste methode om hooikoorts af te weren is, dat men een groene bril (niet te donker) draagt. Hij heeft er driejaar achtereen baat bij gehad Op een dag had hij by een bezoek aan een hooiveld zijo bril vergeten, en na twintig minuten was hij voor het overige van de aag buiten gevecht. Enkele dagen later biacht bij acht uur op hetzelfde veld door, maar had hij geen last, hoewel er vtel gemaaid gras lag. E?n dokter, die zelf aan hooikoorts lijdt en aan wie hij zijn ervaring meedeel de, heeftr het eenvoudige middel zelf met succes toegegast. Oorlogsherinnering In de Yzsr tusschen Nieuwpoort en de Fiaüsche grens, wordt thans fel gebag gerd ten einde de rivier woei bevaarbaar te maken voor gewone bit nenichepen Een correspondent te Brussel meldt, dat dit werk met groote omzichtigheid ge- beuit daar allerlei oorlogsmaterieel en veel munitie, vooral schii t- en handgrana ten worden opgehaald. Ook komt het vrij vaak voor dat menschenscbtdds en ander mensche'ijk gebeente, vooitkomend van aldaar gesneuvelde Belgische en Duitsche militairen worden teruggevonden. Een Communistisch korporaal. Aneta meldt meldt uil Bandoeng Een inlandscb korporaal bij de bo pitaaldienst leende aan cea kameraad een commu nistisch tijdschrift uit Hij werd op last van do legercommandant op staande voet ontslagen. Radio. De proefnemingen van de Engelsche maatschappij voor draadlooze tolt grafie om opnemingen uit een sneltrein le doen zijn zeer goed geslaagd. Verschil lende gtï-oieerde teie^ rai'fl -Klingen langs de weg worden aid autsn e gebruikt V er kiezings varia. E n leerling van de eerste klasse van !ut Haagsche Lyceum is voor drie dagen van schuoi verwijderd, omdat hij in zijn eslokaal een aanbeyeiingsb ijet voor do Kamereandidaten van de Viijheidsbond had aangeplakt, en zich niet aanstonds i a het ontdekken van de wandaad als de da-' der bad bekend gemaakt. Zeven personen doodgevroren. In Bo'en-Stieimaikon werden sinds de- vorige week d itien touristen uit Weenen, Graz en Linz vermist, die toen bergtochten hadden ondernomen. Gist9- reu heeft men de lijken van zeven van hen gevonden. Zij waren ten gevoige van do koude omgekomen. Sommigen bevon den zich op do Hochtor, anderen op de Pianspitze. Do oveiige zes waren nog in leven doch vólkernen uitgeput. Een gedenkkei. De raad vau HoOgeveen heeft bes'oton een kei van 150(0 KG. die indertijd in de buurt gedolven werd, te-verheffen als gedenksteen v 101 het 500 jarig be staan van Hoogeveen, Overvaren. Bij Gloucester in Mississippi is het 7000 toQ groote stoomschip TuscaDia op de visschersschoener „Rexa geloopen. De kapitein, drie man en een jongen van de Rex verdronkende overige be manning werd door do Tuscania opge nomen. Vervolging van kiezers die niet zijn opgekomen. Het aantal weggebleven kiezers in den Haag, dat de stemplicht verzuimde bedroeg circa 35000. Naar do -Tel ver neemt zal burgemeester Patijn tot ver volging overgaan. Uit Washington wordt gemeld, dat in September uit San Francisco een expeditie zal vertrekken aan boord van het transportschip Chaumonteo om op Sumatra de zonsverduistering te gaan waarnemen. (Bedoeld ia de algeheeie zonsverduistering vau 14 Januari 1926 die op Sumatra bijkans 3 minuten zal duren) Charlie Chaplins erfenis Een blijde, vermoedelijk voor velen gewichtige boodschap, wordt uit Los Angelos de wereld rondgeseindMevr. Charlie Cüaplin heeft het leven aan een zoou geschonken. Voorhands ontbreken nadere mededee- lingen over de baby-Charlie. Belangstel lenden zullen dus hun nieuwsgierigheid moeten bedwingen. Maar dat bet kdaapje een nieuw wereldwonder is, dat eens misschien als „Kid" naast vader zal zegevieren staat vast.... Hoe zou het anders, als men als zoon van roemruchtige bioscoop-kunstenaar, in Los Angelos nog wel, is geboren. Auto-caroussel ineengestort Op de kermis te Doesburg is een gedeel te van de auto caroussei ingestort. Een achttal bezoekers stortten naar beneden. Mej. de H. uit Velp, raakte later in caté Kelderman buiten bewustzijn en moest door dr. IJpma behandeld word n. Ze werd naar haar woonplaats vervoerd. Een been was zwaar gekneusd. Oorlogsmisdaden. Naar onze correspondent te Brussel meldt, gaan de Belgische krijgsraden voort met een aantal Duitsche militairen, beschuldigd van het plegen van oorlogs misdaden, bij verstek te veroordeelen. Zoo sprak de krijgsraad te Luik Woens dag de doodstraf uit tegen de Duitsche majoor der genietroepen Muller, de majoor PJatz, van het 13e regiment infanterie van de landweer en een soldaat van het 168e regiment infanterie wegens schuld aan de moord op Belgische bur gers, gepleegd te Poulseur en te Was- seiges. Eeu talrijk publiek (men schat een kwart millioen menschen) w.o. de hertog en de hertogin van York, heeft een optocht van treinen, die zes mijl laog was, bijgewoond, op de historische iijn Stockton Darlington, wier hondeid jarig bestaan wordt gevierd. De optocht gaf een beeld van de ontwikkeling van de techniek op dit g .bied. Er wareu oa. de eerste stoom tram, van een eeuw geleden, die bestuurd werd door peïsoneel in kleeding van die lijd, en van het allerlaatste type van machines. Op de Duitsche en Russische na waren alle spoorwegen van beteekeuis vertegenwoordigd. Verkeerscontrole. In het Lagerhuis werd medegedeeld, dat de autoriteiten het gebruik van een ballon captif oveiwegen, van waaruit't verkeer in de straten van Londen kan worden Dagegaan, om stremming van het verkeer te vermijden. Een nieuioe poolvluclit van Amundsen. Via Berlijn wordt gemeld, dat Amund sen voornemens is, een nieuwe Noord pöo!- vlucht te ondernemen, wederom met ten vliegmachine van het Dornier-type. Auto in de Theems gestort. - Een dame wilde haar zoon en eLkele schoolkameraden die wegeDS de warmte vacantia hadden, naar do Tneains rijden, rojdat zij daar kondeD zwam men. Toen de auto in de nabijheid van de rivier kwam verloor de moeder de con trole over het stuur, zcodat. de auto in een zeer diepe plaats terecht kwam. De dame on een der knapeD konden eerst na vee pogingen gered s'orlen. De anderen verdronken Brug ingestort. Volgens een bericht uit Berlijn is door het zwellen van de rivier Mitiis bij Mariapol in Galicië een brug iDgestort, juist toen er een vijftiental schoolkinde ren en 5 soldaten overgingen. Alle zijn verdronken. Bijzonderheden. De Deensche regeeriüg heeft besloten te Godhavn op Groenland, een observa torium te laten bouwen. Pit nieuwe observatorium, dat het Noordelijkste ter wereld zal zijn, zal ter beschikking wo-- den gesteld van alle geleerden, die onder- zoekirgen willen doen raar de oorzaken der magnetische stroomiDgen. Volgens de Statistische Korrespon- denz heeft de zuigelingensterfte in Duitschiand ia 1924 slechts 10,6 pet. be dragen. De laatste jaren,, ook voor den oolog, was het peicectage aauzienlijk hooger en naderde het de 20 pet. In 1923 werden all9en op deCen" trale Aalsmeersche Veiling verkocht 6 millioen afgesneden rozen, 5 millioen takken seringen, 1.140.000 groote chiy- santen en 1 370 000 kleine chrysanten. „Aalsmeer" Zaterdag vertrokken er uit New- York 10.000 plezier-, zaken- en vacantie- reizigers oostwaarts. Daarvan vervoerde de Leviathan er 2110 en de Majestic 1850 In Amerika staat de filmindustr'e op de derde plaats, wat het aantal mei- schen betieft, dat zij werk verschaft. De kit.deren in de Moskousche scho len zijn voor meer dan de helft lijdende aan oververmoeidheid, zenuwstoringen en tuberculoso. Oe Standaaru") Een appelboom uit zaad gewonnen, draagt de eerste vier of vijf jaar geen viuchten. Door de algemeene vergadering van het „Nut" te Valkenburg gehoudeD, weid besloten f 1000 beschikbaar te stolien cm langs radio- telegrafische weg de volks ontwikkeling te bevorderen „Het Nut" is nu 141 jaar oud, maar geeft nog onmiskenbare reekenen van leven. Gedurende het laatste jaar nam het ledental met 1000 toe, waardoor het op ruim 26000 kwam. Ter gelegenheid van zijn kroning kreeg koning George van Cuba 10,000 pnma sigaren ter waarde vau pim. f 48.000. In Brilschlndië woidt hot voetbal spel door de iniandsche bevolkiug ge speeld met bloot e voeten. De eerste ijzeren brug ter wereld is in 1778 gebouwd, over de rivier de Severn. Het beste plaatkoper voor het ver vaardigen van instrumenten komt uit Frankrijk. De tulpen zijn in Engeland door de Hollanders ingevoerd, reeds 4 eeuwen goledeu. Het aantal sterftogcvallen door tuberculose in ons land daalde in het tijd vak 1920 1923 sterk. Gerekend per tu.OOJ der gemiddelde bevolking kwam het sterftecijfer van 14 71 op 10.46. In 1924 sieeg net tot 10.64. Zouden we op het keerpunt staan Een wit voetje. Naar de correspondent van het „Hbl." te SL-fia meldt; heeft de Sjbranje besloten alle journalisten vnj te stellen van k- ïomsienbelasting. De vieugde in journa listenkringen is begrijpelijkerwijze groot. Een krokodil aangespoeld. Aan het strand te Katwijk aan Zee, is een doode krokodil van ongeveer 2 meter lengte aangespoeld. Hot Zweedsche parlement heeft het wetsontwerp goedgekeurd, 't welk bepaalt dat dienstplichtigen de militaire dienst niet slechts uit godsdienstige, doch ook ethische overwegingen kuDuen wei- geien. De weigeraars zullen dan burger lijken dienst fmoeten verrichten die 90 dagen iaDger duurt dau de militaire. Eeu raak antwoord. Chauffeur (woedend tot een ouden man die nem met een kruiwagen in den weg rijdt): Jij moest met e<n kindeiwagen rijden De oude man (doodkalm): Dan m gU r in zitter Nu ik mij neerzet om, op verzoek van den correspondent, een verslag te schrijven van onze boottocht naar Oaasterland, komt de vraag bij mij op: „Waarmee zal ik beginnen en waarmee zal ik eindigen? want de indrukken en ervarin gen op zoo'n reis opgedaan zijn zoo vele, dat men niet alles in .zoo'n kort bestek kon zeggen. Laten we beginnen met het begin van onze reis en zeggen, dat dat eenigszins teleurstellend was. De schipper verzekerde n.l. niet te kunnen varen door de lage waterstand als gevolg van de aanhoudende oostenwind. Toch besloten we te vertrekken en te varen zoover het mogelijk was. Nu, ver was het niet en we moesten cenige uren op het volgende getij wachten. De tijd werd gekort met kwartetspel, zang en muziek en allerlei gymnastische toeren, zoodat deze toch nog weer ongemerkt voorbijging. Nu werd de tocht weer voortgezet en 's avonds 6 uur liepen we de haven van Stavoren binnen. Hier werd een der booten van de dienst Stavoren- Enkhuizen bezichtigd, doch slechts vluchtig, want weldra kwam de sneltrein van Leeuwarden het station binnenrollen en geen twee minuten later voer de boot de haven reeds uit. De meisjes gingen nu verder te voet en de jongens moesten, daar het tegenwind was, de schuit trekken, een sport nog heilzamer dan voetballen naar men zegt. We kwamen tegelijkertijd te Warns aan, van waar de meisjes per vrachtauto naar Koudum vertrokken. Ze hebben toen in de kerk gezongen en de personen, die zoo vriendelijk waren gratis logies te verleenen, werden door ds. Schellen berg toegesproken. Ondertusschen liepen de jongens nog steeds het schip voort te trekken, wat hen menigen zweetdruppel kostte. Tot overmaat van ramp kwamen we toen nog drie keer voor een breede sloot, waaraan de volgende steeds breeder was dan de voorgaandedoch al deze hindernissen werden met een flinke sprong schitterend genomen op een paar uitzonderingen na. Een tweetal jongens n.l. had hun aanvangssnelheid te klein genomen en plontstcn aan de kant in het Friesche sloot water, waarbij ze de ervaring opdeden, dat het even nat was als het Texelsche. Een van de ^chippers, een man die nog al wat gewicht in de schaal legt, nam een reuzen aanloop en kwam ook behouden aan de andere kant, doch zijn hoed woei onder de sprong weer terug. Een en ander wekte natuurlijk in niet geringe mate de lachlust op. Na dit kleine intermezzo werd de reis weer met nieuwe moed voortgezet. Gelukkig konden we het laatste gedeelte, op het meer, varen en toen het schip te Galama dam landde, waren de meeste passagiers reeds onder zeil. Den volgenden morgen kwamen de meisjes per auto uit Kouduin naar de landingsplaats en gingen we gezamenlijk om 9 uur ongeveer per auto Gaasterland in tot hotel Jans te Rijs, vervolgens te voet door de wondermooie bos- schen naar het strand, waar enkele gingen „pootjebaaien". Het was een aardig gezicht, hier de golvende korenvelden op deze hooge gronden zoo dicht aan het strand te zien staan. Op de terugreis nuttigden we in hotel Jans ieder een paar pannekoeken met melk, kotfie of iets dergelijks naar verkiezing welke we ons natuurlijk goed lieten smaken. We wandelden vervolgens naar het schip gingen om 3 uur onder zeil en het duurde niet lang, het ging nu voor den wind, of we hadden Stavoren bereikt, terwijl we om 9 uur 's avonds de haven te de Cocksdorp bin nenliepen, trots alle sombere voorspellingen der beursbezoekers op de dijk. Het spreekwoord zegt niet tevergeefs: De beste stuurlui staan aan wal. Laat ik tenslotte de menschen die met zooveel belangstelling over ons hebben ge praat, dat onze ooren ervan tuiten, gerust stel len, door hen te verzekeren, dat we ondanks alle tegenspoeden en zeeziekte bij sommigen toch veel genoten hebben. Sommige schijnen het aangename en de groote opvoedende be- teekenis van dergelijke gezamelijke tochten niet in te zien. Bovendien gaat het er niet om, veel te zien en te hooren. maar wel om goed te zien en te hooren, bovenal om te zien en te hooren met een dankbaar hart. Het zingen van de bekende avondzang„'k Wil u, o God mijn dank betalen", was een waardig slot voor deze goede dagen, en gaf de juiste stemming weer. Dank aan God in de eerste plaats. In de tweede plaats dank aan de schip per en zijn helpers, wier bekwaamheid niets te wenschen overlaat. En tenslotte dank aan ds. Schellenberg, die nu al drie jaren achtereen onze zomcrtocht leidde en nu voor het laatst met ons de reis meemaakte. Een woord van dank aan lien, die zich altijd allerlei moeite en zorg voor onze jaarlijksche tocht getroostten, moet mij thans van het hart en ik meen de tolk te zijn ook van alle reisgenooten, dit op deze plaats eens uit te spreken. (Ingez.). OOSTEREND De Chr. Zangver. „Hosanna" op reis. Als het zomer is, weoscht men te genie ten van de schoone natuur. Verschillende reisplannen worden dan in eikaar gezet, de een gaat hierheen, de ander daarheen. Zoo ondernam ook de Chr. Zangvereen. „Hosanna" van Oosterend verschenen Vrij dag een reisje, 's Morgens om v..f uur ver trokken de deelnemers per flets raar de haven, om verder met „de Dageraad naar Helder te varen In Helder stond een auto bus van de heer Prins (Heldet) klaar, die hen naar Callantsoog en Petten bracht. In beide plaatsjes weid een oogenblik vertoefd. B;j Petten werd de dijk bezichtigd, evenals de kruiser, die daar zoo lang op de steeuen \ast zit, maar die nu gedoopt werd. Ver der ging de tocht naar Sehooil en Bergen waar heel wat mooie plekjes te bewonderen viölen. Vooral in Bergen werd een tydje verpoosd en vielen de genoegens van klim- duin en speeltuin ons ruimschoots ten deel. Vervolgens ging de reis naar Bergen aan Zee, die gedeeltelijk te voet moest worden afgelegd, omdat een gedeelte van de weg voor autobussen verboden is. Eindelijk gin gen we naar Alkmaar, dat we met de autobus eens doorreden om dan in de Hout uit te stappen. Na daar een oogenblik te hebben gezeten, werd de terugtocht langs het Groot Noordhollandsch Kauaal aan vaard. Om kwart over z-s reden we Helder binnen. Spoedig was toen de boot bereikt die ons weer naar Texel terugbracht. Er is volop genoten, onder mooi zomer weer hebben we eeu heerlyke dag doorge bracht. Vooral de reis met de bus was niet te versmaden. We reden steeds heel kalm. De bestuurder komt lof toe wegens de kalme, oplettende wijze waarop hy zijn verantwoordelijke taak heeft vervuld. OUDESCH3LD Op en om het pleintje. Dat eene uitvoeriDg in de openlucht in de smaak van het publiek valt, moge blijken uit de groote belangstelling welke de zang- vereeniging „Eigen Oefening" Zaterdag avond ten deel viel. De enkele nummers welke gezongen zouden worden, zyn aan gegroeid tot een heel programma. Niet minder dan 17 liederen werden gezongen en wjj kunnen hier direct bijvoegen over het geheel goed gezongen. Begunstigd door goed weer is het voor Directeur en leden en talryke toehoorders beslist een aangename avond geweest. „Tel." „Tel"

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2