No 3933 38ste Jaargang Zaterdag 18 Juli 1925 Aesthetisch bouwen. Anqa Fietsen Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Wat iedere maand te deen geeft. smstik! a/s room. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN 1 V Van 1-5 regels: 50 ct ledore regel meer: 10 ct. Dezolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Teneinde by iedereen vrijen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze ingeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning ccnc plaats en worde bij allen een welkome vriend; het worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron ombekend fe worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt Tcxelsche Courant, no. 1, 15 September .1» 1887. Onlangs gaf het gemeentebestuur van Laren een aardig, frisch boekje in het licht ter herdenking van het twaalf en een half jarig bestaan van de eerste welstandsbe- paling in ons land. In prettige geest ge schreven en bovendien smaakvol met foto's, deels naar schilderij, ets of teekening, ver lucht, laat het zich uitstekend lezen. Het werd geschreven door de heer H. Polak en verscheen met een voorwoord van de heer A. Roëll. Laren gaf 't goede voorbeeld. Daar werd voor 't eerst in ons land de strijd tegen het „bouwkundig" gepruts van de laatste tijd aangebonden en met succes ook. Sedert volgden meer dan 50 gemeenten in ons land Laren's spoor en prykte ook in haar bouwverordeningen weldra de wel standsbepaling, tot groot ongemak van zulke architecten, die het tot nogtoe met d6 wetten der aesthetica niet zoo nauw namen. Onder die gemeenten behoort gelukkig ook Texel. Daar onze lezers door voorgaande arti keltjes reeds voldoende met doel en wezen van bedoelde clausule op de hoogte zijn gebracht, meenen we hun ook deze bijzon derheden niet te mogen onthouden. Er was reden met vreugd de dag te herdenken, waarop de welstands-, beter genoemd misschien de schoonheidsbepaling aan de Larensche bouwverordening werd toegevoegd. Achter in het bookje toch vin den we een reeks voorbeelden van villa-s en winkelhuizen, waarmee in het tijdperk voor de inwerkingtreding der welstaudsbe- paling het dorp werd „verfraaid". En heusch u behoeft geen studie van de schoonheids leer te hebben gemaakt, om op het eerste gezicht reeds op te merken, dat dergelijke „vogelekooitjes" en „kubuswoningen" aller minst geschikt zyn om het dorpsschoon te verhoogen. Dat heeft ook onze gemeenteraad goed begrepen. De tweede helft der negentiende eeuw zoo schreef de heer Polak, was een tijdperk van diep verval geweest op het gebied van de architectuur en het kunst-ambacht. Het was een periode van vandalisme. Talloos zijn de monumenten van oude bouwkunst, torens, poort- en waaggebou wen, landhuizen die destijds de slopers hamer ten offer vieleD. Nieuwe schoon heid kwam er niet voor in de plaats Jn de steden verrezen de bekende nieuwe wij ken doodsche rijen van nare étagehuizen die akelige, banale buurten vormden, bak steen woestenijen, hopeloos en troosteloos even leelijk en suf. als de oude wijken schoon en levendig waren. Op het platteland was het even erg - ook Texel ging de beker Diet voorbij. Schoonheidsgevoel van vroegere geslachten vud landliedeo - leven we niet rn het land van Rembrandt? - scheen geheel verloren te zijn gegaan De hoeven in dat tijdperk gebouwd, waren even onbe teekend 'als de nieuwe stadshuizen de burger- en arbeiderswoningen, in de dor pen gezet, waren li-t evenzeer, neen, waren het, met hun rare, gebroken daklijnen, hun te groote en slecht geplaatste vensters, bun ordinaire deuren en sjofel uiteilijk, in nog veel grooleré mate. Met het landhuis was het niet anders gesteld. Het woord was zelfs verdwenen en vervangen door liet geïmporteerde nuf fige „villa". Er had geen logische ontwik keling plaats met het mooie, deftige 18e- ocuwsciie Ho'landsche landhuis tot grond slag. Een enkele maal werd dit gemuteerd (zooals dat tiouwens nóg wel geschiedt) en vertier verrezen allerwege nabcotsels van bonbons renaissance huizen, van het Fransche chateau, in zakformaat natuurlijk, belache lijk met zijn torentjes en balconnetjes en perronnetjes en windvaantjes en andere tirelantijnen en van de Italiaansche villa, allermalst doende in het Hollandsche land schap. De kleinere villa's misten elk karakter elke leidende gedachte. Het waren meestal bouwsels van slechte verhoudingen, groteske samenlapsels van architectonische brokstuk ken, met aangeplakte glazen hokjes, die men „serre's" noemde, vervelende, onbe duidende, alle samenhang met de omgeving ontberende misbaksels. Op Texel heeft het met dat fraaie bouwen zoo'n vaart niet geioopen. Mag de welstandsbepaling in onze gemeentelijke bouwverordening tot nog toe weinig te hulp zijn geroepen, zoo veel is zeker: noch het Tcxelsche land schap, noch onze dorpen zullen door lee- lijke, opziclitelijke bouwsels meer ontsierd zullen worden. - (2e helft Juli.) Nadruk verboden. Juli heet Hooimaand, wat niet zeggen wil, dat in die maand bepaaldelijk de hooiïng ge schiedt of moet geschieden. Men hooit of maait wanneer in het te maaien gras de grootste massa verteerbare voedingsstof aanwezig is. Is liet gras „hard" geworden, dan zit er te veel ruw- vezel in, en is de verteerbaarheid minder ge worden. Tijdig maaien is dus reeds hierom gewenscht, maar heeft nog andere voordeden. De zode loopt beter uit, wordt dichter en fijner bij vroegtijdig afmaaien er ontwikkelen zich meer zij-scheuten en uitloopers, waardoor men later een beter sluitende zode verkrijgt. Men blijft ook beter de onkruid-planten baas. Wordt telken jare laat gemaaid dan gaat de zode ach teruit. Bij tijdig maaien is de volgende snede vroeger, en geeft doorgaans ook meer massa. Een vorige keer hadden we het over de ongewenschte boterbloemen in de wei, dit jaar zoo buitengewoon talrijk. Daartegen wordt nu in het „Alg. Ned. Lbld" aangeraden het afzich ten niet afmaaien, want dan vernietigt men het gras van de boveneinden der doorge- geschoten stengels, waaraan de bloemen zitten. Als men dit doet voor het rijp worden van 't zaad dan heeft die kamp het volgende jaar minder planten. Het zichten kost weinig tijd en valt juist op een moment dat er niet veel te doen is. Evenweleen grondiger bestrij dingsmiddel blijft het wieden, dat men steeds kan toepassen, als de drukte niet groot is. Het zij herinnerd, dat de boterbloem vergiftig is; het vee versmaadt het, maar 's winters op stal is het wel gedwongen er van te eten, tot schade van melkgift en groei. Bovendien komen dan de zoden met de mest op de vaalt, en zoo weer op het land terecht? Onlangs maakten we melding van een bietenschoffel, een practische vinding van de heer J. Doornbos Ez. te Schild- wolde, waarvan we nu kunnen zeggen, dat ze zeer goed voldoet. Een nieuwe vinding is intus- scHen in dezelfde provincie gedaan. Door de smid Osinga te Gassefternijveenschemond is een nieuwe aanaarder gebouwd. Bij een gehouden demonstratie voldeed het werk aan de aanwe zigen geheel aan de eischen, hoewel het werk tuig de schoffel niet in alle opzichten kan ver vangen. De Commissie ter beoordeeling achtte het vooral voor bezitters van groote bedrijven die meer schoffelwerktuigen bezitten, die aan schaffing van belang. In de tuin. Van het zaaien hangt veel af. Dit bleek me dezer dagen opnieuw, toen een goede kennis, een beginneling, klaagde over het niet- of slecht opkomen van vele zijner zaden. Zie hier eenige algemeene regelenIn de regel zaait men te vroeg. Daar zijn er, die reeds in April, wanneer het weer bizonder mooi is, het zaad van fijne bloemen in de grond brengen. In de vrije grond zaaie men evenwel niet eerder dan einde Mei, in de tijd, dat de ergste nachtvorsten voorbij zijn. Men make dan de grond zeer fijn en effen, en zaaie bij voorkeur bij regenachtig weer, liefst in de vroege morgen zeer gelijkmatig over het geheele perk. Zeer ■fijne zaden vermenge men vooraf met wat zand werke die niet onder, doch drukke ze alleen zeer zacht aan met een plankje. Grovere zaden werke men over 't algemeen slechts zoover onder, als de eigen dikte bedraagt. Korrels en pitten wor den g.poot. Na de zaaiïng zorge men te groote uitdiog.ng van de grond tegen te gaan. Deze ïr.oe: vochtig blijven, wat men het tst bereikt, door met matten ol ie's dergelijks te bedekken en ii cn toe matig te begieten. Het is een dwa- ling te meenen, dat bezaaide perken niet begoten mogen worden omdat dan het zaad zou ver stoffen bij droog weer is gieten noodig. Men waclite zich echter te gieten, zooals wij dikwijls zagen het water met volle handen uitgutsend uit de emmer. Bij zulk „gieten" is het geen wonder, dat het zaad niet of slecht opkomt, daar het dan goeddeels is uit- cn weggespoeld. Zijn de plantjes opgegaan, dan zorge men, alle onkruid bijtijds uit te roeien, opdat niet later door de groote wortelvertakkingcn ook de bloemplantjes mede worden uitgehaald. Ook te dikke stand dezer plantjes moet vermeden wor den daar ze zich bij gebrek aan ruimte niet goed kunnen ontwikkelen. Wij herhalen de twee voorname eischcn voor het opkomen van bloem zaden zijnniet te vroeg en niet te diepe zaaiïng. Onderzoek uw aardappelvelden 1 Laat zoonoodig u onderrichten omtrent de kenteeke- nen van verschillende aardappelziekten, als bladrol, topbont, zwartbecnigheid c.a. Verwijder de zieke planten, om verdere besmetting, ook van het pootgoed voor 't volgende jaar te voor komen. Het tijdig rooien geeft geen verlies, de andere brengen des te meer op. Het land vrij komende van de vroege erwten, kan nu met andijvie beplant wordeneerst de grond goed los makenneem de sterkste planten uit liet zaaibed en dun tevens uit. Bescherm nu bessen door een net tegen de vogels ze houden vooral ook van de zwarte bessen deze vrucht is tot gelei bereid, een uitnemend middel tegen verkoudheid. Door linnen gaas langs de hoo rnen te hangen, kunt ge uw perziken tegen de wespen beschermen. Voel niet met de vingers of de perzik al zacht wordt; de minste aanra king geeft later vlekken en rotting. Tentoonstelling-Vakschool. „Onbekend maakt onbemind". Dit spreek woord drong zich b(j ons op, toen we Woensdagmiddag in de Mulo sohool de ten toonstelling eens opnamen, die daar door de „Vakschool voor Meisjes voor Helder en omstreken" was georganiseerd. Laten we daar eens een verklaring van geven. Het komt - wie zal dat niet weten „wel eens" voor, dat een kind, dat wande leerplichtwet heeft voldaan, meteen zucht van verlichting de school verlaat, in de s'ellige overtuiging, dat het nu knap genoeg en van allerhaude schoolplagen bevrijd is. Begiijpelijkerwys behooren zulke leer lingen als regel niet tot de vluggerds en zou juist hun wat meer kennis en vaardig heid uitstekend ie pas komen. Hoe het zy aan verder schoolgaan hebben ze een broertje dood. Wat helpt het wanneer de ouders het kind naar school sturen, wan neer hij de leerling de leerlust ontbreekt We kenneu ouders, die niets met een Vakschool voor Meisjes op hebben. „Ach', redeneeren zij, „wy zijn er ook zónder zoo'n opleiding gekompn. Wij houden niet van die buitensporigheden. Onze dochters loe ren thuis immers van alles?' Ook voor hen was een bezoek aan de tentoonstelling zoo nuttig. Zeker werd toen de meest sceptisch gestemde huismoeder wel tot andere gedachten gebracht. Hoewel maar over weinig j uimte te beschikken viel is het de directrice, me;. Niemeijer, mogen gelukken een tamelijk volledig overzicht te geven van wat de school de ke lingen biedt. Op smaakvolle wijze was het ten toonstellingsmateriaal voor ieder vak af- zo.-deriyk gerangschikt, terwijl door het aanbrengen van eenvoudige bloemenver siering een fleurig gchcei werd verkregen: de Vakschool-teutoonstelling van Helder in zakformaat. Een werkeiyk goed idee is het, ook op Texel aan het Vakschool-onderwijs meer bekendheid te geven. Te vaak nog weet men er hier geen jota van. Theorie en praktyk zijii aan deze school schering en inslag. Wie meenen mocht, dat bet onderricht te weinig practisch is en zich Piet vol ioende bij het dageiijksch leven aansluit, denkt ei na de tentoonstelling te Lebben bezu inigd wel juister over. We troffen allerhande int mars-, sLq- Bij JWiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruike men algemeen 30-60-90 ct. PUROL en verstelwerk aan naast velerlei kleeding- stukken, door de scholieren zelf vervaar digd. Ook japonnen, kant en klaar, met garneering naar door de leerlingen zelf ver zonnen ontwerp. Verder een ruime collectie keurige teekenir.gen, meer of minder samengesteld, en toepassing v.m deze o.a. op batik schablone-, borduur- en applica- tiewerk. De school geeft onderricht in wasscben, striken en verven van allerlei stoffen. Het kookondcrwys r.eemt er natuurlyk een voorname plaats in, ovenals het onderricht in 't conserveorun vau allerlei groenten. Ook hiervan kregen we eenige proeven van bekwaamheid te zien. Een goed huisvrouw dient met de beste reini- gingsinethoden van diverse gereedschappen op de hoogte te zijn. Daaraan wordt ook alle aandacht besteed. Do tentoonstelling leerde ons hoe gemukkelyk men onoogiyko messenheften door aanwending van een sterke oplossing van overmangaauzure kali in water, gevolgd door drogen on wassen weer huu nieuwe glans kan teruggeven hoe do teerste zilveren voorworpen opge knapt kunnen worden, enz, enz. Voor leerlingen buiten Helder is de gelegenheid opeugestuld tegen dopi jjsvan f500 per jaar in het schoolgebouw kost en inwoning te verkrygen. Die meisjes krygen op het internaat de beschikking over een allergezelligst kamertje en volop gelegen heid zich aan haar studie te wydon. Het lesgeld is progressief, zoodat dit voor velen niet het voornaamste punt van over weging zal uitmaken. Meisjes, die de 17- jarige leeftijd hebben bereikt en die mid delbaar of Mulo-ond rwjjs genoten, kuunen voor huishoudkundige worden opgeleid. Om nog eens op de tentoonstelling terug te komen ze werd betrekkelijk druk bezocht. We merkten o.a. een paar onder wijzeressen en onderwyzers op, die met haar (hun) leerlingen een kykje kwamen nemen. Mochten er onder onze lezers (-essen) zyn, die meer inlichtingen wen- schen, dan we hier door gebrek aan plaatsruimte gedwongen - kunnen ver strekken, wendt u met een gerust hart tot de directrice der school, die u gaarne van dienst zal zijn. Wanneer het ons is mogcD gelukken door dit verslagje meer belangstelling vour een zoo nuttige instelling op te wekken, hebben we ons doel bereikt. Kleiner klassen. Woensdagmiddag vergaderde in „ca'é den Burg" (ondet voorzitterschap van de hoer J. Zoete (Oudeschild;] do afd. Texel van de Ncderlandsche Bond van Onderwyzers. Besl .ten werd de gemeenteraad te ver zoeken het aantal leerlingen per ouder» ijzer op 36 te willen brengen zooals dat b.v. sinds lang te Amsterdam is geschied. Het adres gaat vaneen uitvoerige memorie van toelichting vergezeld. In het belang van het onderwy3 r pre ken we de wensch uit, dat zich geen ernstige bezwaren mogen voordoen, die inwilliging van dit verzoek in de weg slaan. Uitslag aanbesteding Uilslag aanbesteding voor liet bouwen van een luols op de liefstede Concordia m Spang Ti'Xi. 1 voor het R.K. Armbestuur te den Burg. To. Witte den Berg f 695.— M. Zoetelief f 660. Gobi. Timmer Oosterend f 595.— Nico Graaf den Burg f 595.— Th, Buisman f 475. ■lac Bakkot f 465. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Prof. Keesom. Onze vroegere plaatsgenoot, de hoogge leerde luer Keesom, professor aan dé Leid- sche universiteit, heeft op ri.' m B iirstl gehouden vergadering oer „Lhionrii Pny- sique" ons land vertegenwoordigd.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1