Stukloopen Gemengd Nieuws Electrisch licht over heel Texel. Een van de vraagstukken zoo schreven we in Augustus van het vorige jaar, waarin het Texelsch lezende publiek ongetwijfeld bfiaog stelt, is wel dit: Welke verlichting zullen we in de ko mende jaren op Texel hebben En zal de bron van die verlichting misschien zoo zijn, dat we er tekens op de een of andere wijze motoren mee kunnen drijven, misschien zelfs er ver warming aan kunnen ontleenen In een viertal artikelen, waarvoor ver schillende autoriteiten en deskundigen ons met de grootste bereidwilligheid de rioodige gegevens verschaften, hebben we toen het verlichtingsviaagstuk voor zoover dat althans met Texel te maken had aan een aandachtige beschouwing onderworpen. We spraken daarbij de wensch uit, dat we door die artikeltjes mochten bij dragen tot de publieke waardeering van de een of andere, op de duur toch zeker komende, oplossing Slechts voor lichting, geen stuwen in een bepaalde richting, hadden we ons daarbij ten doel gesteld. Eg wanneer we nu in enkele Lummers der „Texelsche Courant" bet eltctricifl ;atie plan, zooals dat thans door de -autoriteiten en deskundigen naar voren wordt gebracht, zullen bespreken, stellen we ons op hetzelfde standpunt. Toen we aan het eind van bovenbe doelde besprekingen gekomen waren, maakten we de opmerking, dat de zaak in het rekenstadium vei keerde. Van alles werd overwogen, menig plan om tot electric ficeering van Texel te komen werd belicht en va i alle kanten bekeken. Terecht schre ven we, dat de b giosel- Kwestie, de groote lijaen van het plan, ieder rechtgeaard Texelaar ter harte gaan Wie moesten over die kwrstie beslissen Natuurlijk Texel's Gemeenteraad Maar we voegden er aan toe, dat wat de economische en vooral wat de technische zijde van het geval be'reft, we naast eigen gezond verstand brvenal vertrou wen moesten stellen in de kennis, de eerlijkheid en de goede wil van oDze deskundige raadslieden Andeis toch zou het gladweg onmogelijk zijn de zaak tot een goed einde te brengen. En hoe ver staat hot nu met het groote plan We hebben die vraag in ons raads- verslag van Woensdag 11. reeds ten deele beantwooid. We schiijven ten deele, want zoo we alle bijzon ierheden omtrent de voorgenomen electric flreeling ook maar beknopt hadden willen meedoelen zou daarmee reeds menige kolom zijn gevuld. Zooals bekend mag worden veronder steld, weid 3 en W in de raadszitting van Dinsdag 11 Augustus 11. een blanco crediet verleend tot voorbereiding van het groote planelectrisch licht over heel Texel. Bereids werd toestemming gegeven tot aankoop van 48 aren grond aan de Schilderweg, waar verschillende gebouwen, in het bijzonder de n'euwe electaische centra's zal kunnen ven ijzen Alvorens te putten uit de vele beschei den, weke de auto'iteiten 'te orz°r beschikking stelden, willen we de ken merken van ons nood-eiectrisch bedrijf, nog eens naar voren brengen: lo. Daar het bedrijf, heel b knopt io een houten gebouwtje opgesteld, maar over één motor en i dyjamo kan beschikken, zitten we zonder licht, zoo dia aan s van beiden wat hapert. 2o. De tarieven zijn hoog, hooger dan de Pen-tarieven die óok al Diet meevalleD 3o. Door die booge siroompiijs ziet men zich genoodzaakt slechts enkele vertrekken van electrisch licht te laten voorzien. Toch moet een van de ken merken van electrische verlichting juist zijn, dat men op meerdere plaatsen gemakkelijk licht kan ortstekeD, 4o. Zuinige eo r< yale vei bruikers van electrisch licht betalen, bij gelijk aantal lichtpunten evenveel door het ontbreken van stroom meteis 5o. We hebben in den Burg maar bepaalde uren van de dag eleclnciteit tot ooze beschikking en daarbuiten moet men bet maar zonder stellen. Verder kunnen we min 'er a's giieven dan wel a's onaangenaamheden van bijkomstige aard roemei de lawaai makende n.o'.or midien in bet dorp en hit warnet van dradeD over d'1 weinig fraaie palen, die niet bijzonder meewsr ken tot vernoogiug van het aetthetiscb aspect onzer gemeente. Tot zoover in dit blad. Een loting-incident. Naast hei Gceumsche geval, dat elders Bij Kon. Besluit van heden is benoemd tot burgemeester van de gemeente Texel, de heer W. B. Oort, te 's Gravenhage. De ber oemde is geboren te Santpoort in 1866, ging in 1887 als officier naar Ned. Oost-I d'ë Bezocht de hoogere krijgsschool in N.derland en werd daarna geplaatst bij de generale staf. Kwam in 1908 met verlof in Holland en keerde om de opvoeding zijner kinderen niet weer raar lodië terug. De heer Ooit werd in 1911 als majoor gepei sionneord. Was van 1908 tot 1916 lid van de directie der Spijkerau'omo- bieler-fabrieken. Ging in 1916 over bij de Directie van de Chemische Springstof- terfabriek van de Bataafsche Petroleum- maatscbappij te Amsterdam. Sedert de sluitiog van genoemde oor logsinrichting is de heer O. aan het hoofdkantoor van de Bataafiche Petro- leum-Maatschappij ie den Haag chef van het personeel. De politieke richting van onze nieuwe burgemeester is die van de Vrijheidsbond. in ons' blad is opgenomen, hebben we het Texelsche. Wat toch is gebeurd Als nummer 1 komt op de lijst van lotelingen de naam van Gerrit Bakelaar voor. Nu wordt be weerd, dat de majoor, met het oplezen van de namen belast, zich bij de eerste heeft vergist en Gerrit Bakker in plaats van Gerrit Bakelaar heeft opge roepen. Daar de opgeroepene zoo we aannemen, dat „Bakker" werd gezegd niet aanwezig was, werd door de heer R. P. Keijser, loco- burgemeester, geloot en het getrokken papiertje door deze van zijn paraaf, de datum en de naam Gerrit „Bakelaar" voorzien. Maar onze vriend Gerrit Bakelaar was wel een der tegenwoordige lotelingen en bleef dus, nadat het laatste lootje uit de kom ver dwenen was, over, waarom hij naar voren trad met de begrijpelijke vraag „Mijnheer, moet i k niet loten Maar ik heb toch j9 naam opgenoemd liet de majoor z'ch hooren. De loteling ontkende. En toen hal je de poppen aan het dansen. We hebben ons licht over deze zaak eens bij de autoriteiten opgestoken en vernomen, dat de loco burgemeester niet beter weet, oi de Daam van Gerrit Bakelaar werd afgeroepen en Z.Edelachlb meent daardoor bewust het betreffende briefje van diens naam te hebben voor zien. De majoor denkt er ook zoo over. Eo anderen dito. Maar hiermee is de kous niet af, want er is een bezwaarschrift ingekomen van hen, die met de uitslag van deze loting om bovenvermelde rede nen niet accoord gaan. Wat het resultaat tenslotte zal zijn. durven we niet voorspellen, maar wc vermoeden naar wat wij er van be voegde zijde over hoorden dat de verkregen uitslag wel definitief en de kans van hen, die „beet" lootten, opeen hooger nummer wel verkeken zal zijn De steunactie voorgeteisterd Oost Nederland. Zaterdag kwam op het gemeentehuis voor de tweede maal het comité bijeen, nu met het doel nader vast te stellen, hoe de steunactie op touw zal worden gezet. Er werden een aantal subcom missies ingesteld, die zich met de inza meling van gelden ieder in een aangege ven wijk, zouden belasten en die, nu we dit schrijven, hun taak voor een groot deel reeds hebben verricht. Nvar we uit goede bron vernemen werd met milde hand geteokend, waaiaaD we ook geen oogecblik hebben durven twijfelen. Op vei zoek van het hoofd- comi'é zullen a.s. Zaterdagavond half negen op het gemeentehuis de steungel den worden afgedragen; men hoopt dan ook de door commissies in de andere dorpen verkregen bijdragen in ontvangst te mogen nemen. van de huid en voeten. Doorzitten bij Wielrijden, Schrijnen en Smetten der huid verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. PPROL Engelsche ballonnetjes. Onze kust tchij t voor de Eogelscbe reclame-ballonnetjes nog al aantrekkings kracht te hebben. Door een zoon van de heer D. Maas Jz. nabij Westermient werd aan h9t strand achter de Westen weder zoo'c ballonnotje gevonden, door Joh. Kuyper M Az.', een aan het strand nabij de Koog. De bmde ballonnetje* misten echter de kaart, die kans geeft op de uitgeloofde geldprijzen. DE KOOG Flesch aangespoeld. Zondag kwam aan het strand te de Koog bij paal 22 een beugelflesch aan drijven, die daar door een badgast werd aangetroffen. Ze bleek een stuk papier te bevatten, waarop met inkt geschreven stond „San Ubal io. At sea. A meriy Christmas and a happy new year to the finder. 1923 -1924" of, vrij vertaald: San Ubildo. Op zee. Een vroohjk Kerst feest en een gelukkig Nieuwjaar toege- wenscht aan de vinder. 1923-1924. Geen alledaagsche gebeurtenis! Waar zou dat glazen voorwerp in dat meer dan l1/, jaar zwalken zoo al gedob berd hebboD De Stormramp. Verrassend snel hebben de genie troepen en de burgerwerklieden orde gebracht in den chaos te Borculo. Toen de troepen voor het week end per extratrein huiswaarts gii gen, was dat verlof meer dan verdiend Duizenden en nog eens duizenden bezochten het verwoeste stadje. Een voor deze streek ODgekeDd groote politiemacht is op de been gebracht om er voor te zorgen, dat het verkeer in deze omgeving geen stagnatie ondervindt Van heinde en ver komen auto's en autobussen, volge propt met m mschen, om de gevolgen van de ramp te zien. Voor wie er nog komen van het westen uit is het best te rijden via ZutpLen, Vorden enRuurlo. Men kan Borculo dan verlaten in de richtiDg van Locbem en heeft dan meteen een mooie rit ook laogs nog ongerept natuurschoon Men mag gerust verwachten, dat de Borculo'ers, nu zij eenmaal weten te worden geholpen door de landgenooten, zelf de banden uit de mouwen stekeD. Zij zijn goedsmoeds en waren gisteravond nog laat in de weer om de fragmenten hunner huizen iet wat waterdicht te maken, althans zoo, dat het bij regen er niet al te nat zal zijn. Glazenmakers herstelden ook al veel en voortdurend worden dakpannen aangebracht, strek kende voor de niet ingestorte daken. De vele duizenden bezoekers zien er rustig rond en geven blijk van hun deel neming, ook in klinkende munt. Wie met een auto door Borculo wil rijden betaalt daatvoor aan de collecteerende meisjes een gulden. De politie zorgt er wel voor, dat een bekwaam autobestuur der in de stad geen ongelukken aanricht. Er kan nu ook gemakkelijker dan in de afgeloopen week tegen diefstallen worden gewaakt. Door dichtspijkeren van ramen en deuropeningen kreeg men iets meer veiligheid. De collecten, in het stadje gehouden, brengen gelukkig veel op Het aanzien van de bouwvallen prikkelt de milddadig heid van bet publiek. De kerkruines trekken het meest de belangstelling. In die van de Hervormde kerk heft men entreegeld en het loopt er storm, ook al moet men door een nauw poortje bin nentreden en dan over puinhoopen en balken in het middenschip geraken. Natuurlijk moeten nog ontzaglijke hoe veelheden puin en balken worden weg geruimd wil men aan ordelijke herbouw kuDnen beginnen, maar, naar verzekerd wordt, zal het bouwplan energiek worden aangepakt. Een onwettige militie loting Tjjdens de loting voor de dienstplicht (Dationale militie) ten raadhuize, is een eigenaardig incident gebeurd. Er waren 68 lotelingen, toen de 67e loteling een lot uit de glazen kom had genomen, was er geen nummer meer in. Latar - zoo vernemen wij zou ee ambtenaar van de secretarie de laatste loteling uitgeuoodigd hebben, op het stad- buis te komeD, waaraan hij voldeed Toen werd hem no. 16 ter hand gesteld Hebben we hier te maken met een onwettige lotirg? Dit zal wel beslist worden door de minister van Justitie, dia met de toedracht in kennis gesteld is, in de vorm van een protest, door de lotelingen met een laag nummsr opge steld, Deze meenen dat degenen, met eea hoog nummer, bevoorrecht zijn, door dat lot no. 16 niet in de kom aanwez'g was. Een gezin wel 19 kinderen. Een gezin van negentien kinderen van één moeder is zelfs in landen, waar, min der dan in Frankiijk, het kleine gezin mode is, een groote uitzondering. Het echtpaar Gauire, boerenmenschen in het dorpje Vingt-Hanaps in het Ome-departe ment, is met negentien kinderen gezegend allen gezond en allen, ook de getrouwden maar natuurlijk niet de allerkleinste, in het boerenbedrijf. De Fransche regeeriDg heeft aan moeder Gaudre het ridderkruis van het Legioen van eer toegekend en een redacteur van het Journal is haar gaan feliciteeren. Zij is een krachtige vrouw van nog pas vijftig jaar, met een lief gezicht, die er nu wel aan begint te den ken het werk op het land aan jongere krachten over te laten en zich uitsluitend met haar huishouden bezig te houden. Aan de man van het Journal heeft moe der Gaudré verteld hoe hard zij in haar leven heeft moeten werken, nacht en dag eo met een gelukkig gezicht heeft zij van de vier zonen gesproken, die de oorlog hebben meegemaakt en alle vier gezond en-wel zijn teruggekeerd. Alweer het kind op de rails. Toen een passagierstrein van de Lon den Midland en Scottish Railway Zater dag bij Brynmawr (Wales) reed, zag de machinist een meisje van twee jaar tus- scben de rails zitten, op geringe afstand van zijn trein. Onmiddellijk zette bij alle remmen in werking en slaagde er dan ook in, de trein tot staan te brengen, doch niet nadat de voorzijde van de locomotief het hoofd van het kind reeds had aange raakt. Het meisje bekwam echter slechts lichte verwondingen. Vliegtuig door de bliksem getroffen. Bij Oslo (Noorwegen) is een vliegtuig door de bliksem getroffen en neergestoit. De twee inzittenden zijn gedood. Dorus Rijkers-sigaar Onder no. 50517 is bij bet bureau van de Industrieele Eigendom te VGraven- hage gedeponeerd het sigarenmerk Dorus Rijkers, door de sigarenfabrikant, de heer Joh. v. Gasteren Zandstraat. De beeltenis van de zeeheld komt op de sigarenkist voor. De keuze van ört siga renmerk, is wel een bijzonder gelukkige 1 Raaien op de kust. Het warme weer van de laatste maand heeft in de Atlantische Ocea?n en de Noordzee d9 haaien verder noordwaarts gelokt dan zij zich gemeenlijk vertoonen. In het Skagerak en ter zuidkust van Noorwegen zijn zij thans zeer talrijk, zoodat zij een gevaar opleveren voorde baders. Wereldreizigers De Pruisische regeering heeft de ver schillende politie-autoriteiten opdracht gegeveD om krachtiger op te treden tegen het tomemecd aantal lieden dat onder voorgeven van een weddenschap of sport door de verschillende dorpen en steden zwerft, om een reis om de wereld te maken. De autoriteiten wordt aangeraden dergelijke lieden die meestal recidivist zijn, geen middelen van bestaan hebben en geen behoorlijke papieren bezitten, elke hulp te onthouden. Denk om de dieren. Een ingezetene van Velseroord be merkte, dat zijn buren, die sedert een week met vacantie waren, de poes in buis balden achtergelaten. Hij kreeg van de politie to stemming een ruitje uit te snij den en beeft toen bet uitgemergelde dier tot zich genomeD, tot de buren weer terug zullen zijn. Voor geteisterd Nederland. De Koningin heeft f 10.000 de Konin gin Moeder f 2500 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Nationaal Steun comité voor de stormramp. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. Bakkr te Den Burg om vergunning tot het oprichten van een reparatie inrichting van schoenen, te drijven door een benzinemotor van 1 'A P K. in het perceel, gelegen aan den Koogerweg, aldaar, kadastraal bekeDd in Srntie K, No. 2211. Op Dinsdag den 1 September 1925, des middags te twaalf uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2