Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN^ AUGUST C. RAB en NANNY VERSTEEG. Het Nieuwe Vaandel. Naar wij vernrmei. zil het door de burgerij aan Texelscb Fanfarecorps aan- g. beden nieuwe vaandel Zondag 30 Augustus in de muziektent in 't Pa k worden uitgereikt. Na afljop daarvan zal een rondgang door het dorp worden g-maakt Benoemd. De heer Ir. Ed. Dijt, scheikundig- ingenieur is met ingang 1 Sept. benoemd tot ocheikundigo bij de Alg Norii-M-tat- schapjij te Amsterdam. De foutemin-de-etalage-wedstrijd. Welwillend worden ons door de heer Gude inlichtingen verstrekt aangaande bovenstaande wedstrijd. Een brief van de Handelsvcreeniging te Veendam aan de heer Oude als secretaris der Aig. Tex. Middenstandsvcreeniging meldt dienaangaande het volgende „Iedere winkelier., die meedoet aan den wed strijd stort f5, hij ontvangt daarvoor kaart en reclame voor den wedstrijd b.v. een kaart met een groot vraagteeken of zoekt de fout. Van het ingekomen bedrag worden prijzen gekocht le prijs f60 enz. alles in goederen. De leveranciers worden door het lot aangewezen. Er zijn geen groepen, maar één. Iedere winkelier geeft de fout op aan het bestuur in verzegeld couvert. Men moet er voorzorgen, dat er geen meerdere fouten in de etalage zijn. Er wordt geen oordeel over de fouten gemaakt, iedere winkelier is vrij. Hij mag de fout niet mededeelen, hoewel hij dikwijls bestormd wordt, ook mag de fout niet veranderd worden. Lijsten met deelnemende zaken worden ten verkoop gesteld bij ieder winkelier voor 10 ct., deze moeten ingevuld worden met de fout achter iedere zaak. De lijsten moeten in »en stembus gestoken worden na afloop. Bij sluiting worden de fouten per bulletin kenbaar gemaakt. Het nazien geeft een reuzenwerk. 10 menschen zijn noodig voor de beoordeeling. De wedstrijd maakt veel reclame voor de zaken. Een bezwaar is, dat de etalageglazen besmeurd worden en dat de jeugd de studie een poos vaarwel zegt. Ik meen hiermede uwe vragen te hebben be antwoord. ik raad u wel aan deze wedstrijd eens te houden, 't is interessant, 't Was hier avond aan avond reuzeudruk. Van heinde en ver kwam het zoekend publiek en ook het koopend publiek." Eén ding is, dunkt ons, zonder nadere toe lichting niet duidelijk, n.l. „wat is een fout in een etalage Strandwedstrijd te De Koog. Toen we Vrijdagmiddag van de duinen af aan het strand het vele moois zagen dat onze jonge badgasten daar uit zand gemaakt hadden, wisten we al dat we niet tevergeefs de reis van Den Burg uit ondernomen hadden. Want pyra- miden als in het oude Egypte, ridderburchten uit de middeleeuwen en onderzeeërs van dezen tijd lagen aan onze voeten. De heer Callenbach welke 't initiatief tot deze wedstrijd genomen had bracht ons eerst bij wat de kinderen der eerste groep, die onder 8 jaar, geboetseerd hadden. We gingen dan langs een molen, een kerk toren, zoowaar langs een St. Qothardbaan met treinen tunnels en al. Dit alles hadden de kin deren der A groep in eenige uren tot stand ge bracht. De kinderen van 812 jaar die groep B vorm den gaven ons de haven van Oudeschild, de Onderzeeboot van kapitein Nemo, uit 't bekende boek van Jules Verne, een dolfijn, schitterend uitgevoerde roeibooten, een schilderij van een vogel enz. te zien. De C groep was uiteraard het mooist voor de dag gekomen. Oudere jongens en meisjes hadden behalve de in de aanhef genoemde pyra- rnide, enz. hier zonder eenige hulp het wapen van Texel in zand gemaakt, zelfs de heraldieke kleuren waren niet vergeten. Ecq gedenknaald trof ons glorieus in de buurt van een on bewoonbaar verklaarde woning. Tenslotte zij nog vermeld een zeer verkleinde reproductie van Texel en last not least... een oceaan- stoomer buiten mededinging. Vooral deze laatste was onverbeterlijk. Aan de vervaardiger ons compliment. We geloovcn niet te overdrijven, deze wed strijd waar natuurlijk aardige prijzen aan ver bonden waren, ten volle geslaagd te mogen noemen. Laten we hopen, dat een volgend jaar onze gasten in dezelfde eendracht met evenveel plezier, weer zuik een wedstrijd zullen organi- seeren. Bezoek Burgemeester. Vandaag bracht de nii uwe burgemeester reeds een bezoek aan onze gemeenle. ZE i. Gestr. arriveerde met de boot van half elf. In gezelschap van de beide heeren wet houders en de srcreta.-is onzer gemeente werd des voormlddsgs het dorp den Burg inoogen- schouw genomen, 's> namiddags werd een aute- rit door de gemeente ge aakt. Met de boot van half zes vert ok onze a s. burgemeester weer naar de vaste wal terug. OU DESCIHLD Schoolreisje. De jongsten der leerlingen zouden deze weck een rijtoertje maken, terwijl de oudere leerlingen een schoolreisje zouden maken. De heerschende „mazelen" heeft een spaak in het wiel gestoken. Daar bijna alle kinderen ziek zijn, moet zoowel het één als het ander voorloopig uitgesteld worden. Stormramp. De sub.-comm. te Oudeschild welke zich met inzamelen van gelden voor de stormramp had belast, zag hare moe te ruimschoots beir oad. Een totaal bedrag van f 2 )1,25 kon voor het goede doe worden afgedragen. Vee-vervoer. Gedurende de laatste week werden van Texel verzonden 556 lammeren, 303 schapen. 35 varkens, 13 kalveren, 2 paarden en 4 koeien. DE COCKSDORP Voor geteisterd Oost-Nederland De alhier en in Eierland gehouden collecte voor de geteisterde streken heeft 604,70 opge bracht. Zij linten ren knaapje verdrinken. Voor het kantongereent to Deventer hebben terechtgestaan de landbouwer H. K. te Batbmen, diens echtgenoote J. J de kleermaker E. J. v. d. M uit Okken- broek en J. K. echtgenoote van genoemden kleermaker, allen omiat zij op 12 Juli j.l toen te Bath men een 8 jarig zoontje van B. J. Zomer in de Scbifbeek te water geraakte, geen enkele poging hebben ge daan tot tedding van het knaapje, dat daardoor is verdronken. Het water ter p'aatse was s echts 1,30 M. diep en het kind lag slechts 3nderbalve meter vaD de wal. De eene beklaagde vertelde, dat hij niet in het water had durven gaan, omdat hjj Dog nooit daarin was geweest. Hij be weerde, dat, al was het zijn eigen kind geweest, bij nog niet er in zou zijn ge gaan. Een andere beklaagde verontschuldigde zich op .-oortgehjke wijze. De derde zei, uiets te hebben gedaan aan de reddiDg, omdat hij een bouten been heeft. De ambtenaar van het O M., mr. Was senberg, sprak zijn verontwaardiging uit over het z.i. laffe gedrag van de beklaag- len, die 'n knaapjo van 8 jaar voor huD oegeu li.ten veidrinken. Hij begreep niet, dat de vrouw der beklaagden hun mannen niet in het water balden gejaagd tot red ding Hij eischte tegen de beide vrouwen een boete van f25, evenals tegen v. d. M die een houten been heeft Tegen II J. K. vorderde hij 14 dagen hechtenis. (Tel) Een bijdrage uit de gevangenis. De waarnemend directeur van de straf gevangenis te Zu'phen heeft aan de burgemeester van Borcuio geschreven De gedetineerden in het gesticht ocdei mijn directie, diep gotr-ff n door mijne mededeeling vau hot vreeselijk gebeuren van 10 dezer, waardoor uwe stad zoo ontzettend zwaar getrcff m is, wenschen allen iets bij te dragen als blijk van hun meegevoelen. Het bedrag ad f 17 05, dat ik u hierbij per postwissel toezend, moge niet groot zijn, wanneer echter daarbij in aanmer king wordt genomen, dat vele gaven waaruit het bedrag is gevormd, 't loon van één en meer dagen arbeid vertegen- wooidigen, dan geloot ik wel, dat de bedoeling van de gift op de juiste waarde zal worden geschat. Een gevaarlijke slaapplaats. Onlangs is de 26-jarige v. R. die op de leuniLg van de brug over de Veerkade in Den Haag zat te dommelen in het water gevallen. Door een voorbijgangei die gekleed te water sprong, werd tij weer op bet droge gebracht. Ds onvoor zichtige slaper zal wel voor de laatst, maal een brugleuning voor zijn bed beb ben aangez en. De gevolgen van een diefstal. Een viouw te Birkenhead,die Vrijdag op ren kleine ditfstal betrapt was er daarom gisteren voor de politierechter moest verschijnen, heeft gisterochtend baar zes kinderen in de Mersey gewor- |Oi en is daarna zelf in hot water g -pio^gan, de vrouw en d3 drie jongste kit deren, een halfjaar, drie jaar en vijl jaar oud, zij i verdronken, de ou tsten e n meisje van zeven, 'een jongen vai negen en een meisje van elf jaar wister z'ch te red len. De jongen mosstiuhei ziekenhuis worden opgenomen. Uit Malingundeiu Nyassaland heelt men bericht ontvangen, dat er een waie eiifmteoplaag heerscht. Er is geen plan tage, waarin zij geen vei woestingen üehben aangericht en zeven menschen zijn reeds door hen vertrapt. Zelfs de met geweren bewapende politie heeft voor de dikbuiien de vluebt moeten nemen. Men beeft - nu hulp gevraagd om de dieren terug te drijven naar Portugeesch Oost Afrika, waar zij vaudam zijn gekomen. 0 ver een afstand van ongeveer 50U K.M. tussc^e Neheu en fort Manning bevinden zich 84 rot pea oliiauten. De Dikke Booma in Oele. Pr J. C van Slee schrijft Naar aanleiding van het bericht omtrent den „dikken boom" in de buurtschap Oele kan ik u mededeelen, dat ik er dezer dagen dagen van uit Delden ben heen gewandeld Het was toen nog niet bekend of hij van den wervelstorm geleden had. Ik zag toen dat de enorme breede kruin er was uitge Magen maar de stam van 7 a 8 meter omvang stond nog ongeschokt 8 a 10 meter hoog zware takken waren afgescheurd en lagen in 't ronde deels nog -an den stam afhangendedunnere tak ken staken nog met hun geb'adorte uit den kruin naar boven. Absoluut vernield is de boom dus nog niet, hoe erg ook geschonden. De dikke boom kan als levend natuurmonument nog best in stand blijven, als men niet besluit hem verder om te hakken. Een gesprongen band. Woensdagmorgen trachtte <Tp de Stad houderslaan te Den Haag de cbauff-ui van een taxi voor ern boud uit te wijken maar vermoedelijk door het te snel draai en sprot g de rechtervoorband, tengevo'ge waarvan de taxi tegen een paal van de bovenleiding der H. T. M gereden is. De bond werd doodgereden. De chauffeur werd met een groote hoofdwond aan de 0 ntrale Post verbonden. De passagier in de auto was er ernstiger aan toe. Bij de botsing liep hij een ernstige snijwond aart net gezicht en een slagaderwoDd aan der inkerpols op. Hij is onmiddellijk naarhei ziekenhuis aan den Zuidwal vervoeid. De laxi is zwaar beschadigd. Steun uit Duitschland. Ce correspondent van de N. R. Ct. te Frankfort a.d. Main meldt: Als een blijk van oprechte deelneming in het lot van de door de storm in Oost- Nederland getreflfenen en van dankbare berinnering aan de laatste jaren onder-, onden weldadigheid en steun uit Ntder- and hoeft het gemeentebestuur van Frankfort besloteD, ter leniging van de ood een bedrag van 10 000 mark te schenken. Teneinde de steunactie, die in Duitscb and voor de stormrampen bier te lande ontstaan is, zooveel mogelijk te vereen voudigen, heeft het kantoor van de Neder- iandscbe Kamer van Koophandel voor uitschlaLd te Fiankfort zich bereid ver klaard, giften voor dit doel op haar giro rekening te ontvangen en deze naar Ne- ler'and te remitteeren. Aanstonds na bekendmaking [in de Duitsche pers zijn daar reeds ruime gifeer ingekomen. Steun in België. Naar de Belgische bladen melden is er besloten 9 September te Brussel in het „Nouveau Cii que" een weldadigheidsfeest re organiseeren ten bate van de slacht- ffers van destormramp vao 10 Augustus. Te Gent is eveneens een comité opge richt dat op gelijke wijze gelden bijeen wil brengeo. Zondag 23 Augustus 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft van de Waal. Koog, vm. 10 uur ds van 't Hooft, den Hoorn, vin. half elf ds. Brümmer. Voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half elf ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. F. H. Pasma van Grouw Preekbeurt op beroep. Oosterend, nm. 3 uur ds. F. H. Pasma van Grouw Preekbeurt op beroep. Den Hoorn, vm. half elf ds. Koster. Purmerend, 18 Aug. 687 Runderen waaronder 365 vette koeien f 0,90 a f ~rA Geldekoeien Melkkoeien 46 vette kalveren per Kg 230 Nuchtere kalveren 573 Vette varkens per K.G. 114 Magere varkens 201 Biggen Kipeitren Schag.cn, 21 Aug. 80 Vette kteien 22 Geldè koeien 40 Kalfkoeien 90 Vette varkens 150 Biggen Boter 250 a 330 350 a 500 0,90 a 0,96 15.- a 25,— 0,— a 2,15 a 2,35 1,25 p. K.G. 185 a 450 185 a 450 1,20 a 1,40 a a a a a 15,- 0,92 25,— 15, 7,50 42- 0,95 46,— 25,- 8,50 300 a 500 E i e r v e i 1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 29201 Prijs f 7,70 a f 9,— Middelm. f 8,20 EendeierenAanvoer 809 Prijs f7,30 a f 8,10 KORRESPONDENTIE Stil verdriet. Niet geschikt voor onze kolommen. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 15 tot en met 21 Aug. 1925. GEBOREN: Johannes, z.v. Jan List cn Annaatje Dros. Cornelia Sara, d.v. Pieter Kalis en Sara Kolijn. ONDERTROUWD: Cornelis Johan Room en Elise Lentz. GETROUWDSijbrand Jan Flens en Neeltje Bakker. OVERLEDEN: Hendrik Flens, 69jaar, weduw naar van Adriaantje Moojen. GEVONDEN VOORWERPEN™" (Gedeponeerd ten Raadhuize). 1 eng. sleutel, 1 taschtje, 1 porte-monnaie, 3 kwartjes en 2 ceintuurs. KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP! 114 Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn Wordt gij gemarteld door rheuma- tische pijnen, slijfheid en harde zwellingen in uw gewrichten en ledematen Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit Van onaangename urinestoornissen Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, prik kelbaar en terneergeslagen Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van't bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk ver vullen, blijven vergiften in 't bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, dui zeligheid, blaass-toornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwak te nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale nierge- neesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizen den geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 28 Inplaats van kaarten. VERLOOFD Oosterbeek. ONDERTROUWD CORN. JOH. ROOM ea ELISE LENTZ. den Burg-Texel 9n ,or Boekingen, Duitschland Receptie Zondag 23 Aug. van 3 tot 5 n.m. Huwelijksvoltrekking 3 Sept. a.s. GETROUWD C. J. BOON en G. SCHOTANUS die, mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Den Hoorn, Texel 22—8'25. Den 15 Augustus is te Helder op ruim 79 jarigen leeftijd overleden onze waarde Zuster GEZIENA THOMASSEN, Wed A. de Wijn. FAMILIE THOMASSEN. Eenige en algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed, na een korte onge steldheid, onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader HENDRIK FLENS, weduwnaar van Adriaantje Moojen, in den ouderdom van bijna 70 jaar. J. G. FLENS C. FLENSPereboom ANNA FLENS. Den Burg-Texel 19 Aug. '25. Een goede piano of 't prima grammafoon kort veel meerdan de beste draadlobze ontvan ger. Wie lever: u zoo'n toestel DE WILT-DEN BURG

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2