1 ackih No 3947 Zaterdag 5 September 1925 38ste Jaargang DeTexelscheLandbouw- tentoonstelling FEUILLETON KNELLENDE BANDEN! Een Appeltaart Bakpoeder iTUBERCULOSE! ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 2-3 September. I-WILLIAM lel QUEUXi Het Consultatiebureau van de Noor d Hollandsche Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose te .HELDER, Kerk- gracht 32, is elke Woensdag voor koste loos onderzoek geopend van 2—3 uur. h'/'' V W" ü,r'Oetker's TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nurnm6rs: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meor: 10 ct. Dezelfde advortentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment lagoro rogolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Eerste dag. Eindelijk was dan de tentoonstelling, door zoo velen met ongeduld tegemoet gezien, aan gebroken. Het was 2 September geworden en weldra zou ieder belangstellende, ieder vreem deling, die zich de moeite van een reisje naar den Burg had getroost, op gemakkelijke wijze kennis met Texel's vee, met zijn diverse bodem producten maken en met nog tal van andere interessante inzendingen kunnen kennismaken. En zeker vergunt u ons gaarne de opmerking te maken, dat de tentoonstelling in haar geheel een zeer geede indruk van ons eiland op haar bezoekers moet hebben achtergelaten. Onge twijfeld zal het aantal dergenen, die onvoldaan het terrein en de expositielokalen verlieten, uiterst gering zijn. Maar laat ons een stapje terug gaan en ons verslag aanvangen bij de officieele opening der tentoonstelling, die te negen uur in de feestelijk en gezellig versierde zaal in hotel „de Oranje boom" plaats vond. —o—o— Naarmate het uur, waarop de tentoonstelling zou worden ingeluid, meer nadert, neemt het aantal belangstellenden door het comité aange zocht bij de opening tegenwoordig te zijn, gaandeweg toe. Velen gaven aan de uitnoodi- ging gevolg, zoodat, wanneer de heer C. Keijser Hz. zijn openingspeech afsteekt bijna alle plaat sen zijn bezet. Het is niet wel doenlijk u mede te deelen, wie zoo al genoodigd waren. Gaarne vermelden we echter, dat onze nieuwe burgemeester, de heer Oort, mede aanzat, benevens de heeren wethouders Keijser en Vlaming, leden van het comité, en de heer Jonker, gemeente-secretaris Verder merkten we op de heer H. VV. Keesom eere-voorzitter van het comité en voorzitter van de afd. Texel van de H. M. v. Landbouw de heer P. Stapel als afgevaardigde van het hoofdbestuur van de H. M. v. Landbouwbe stuursleden van de afd. Texel en Eierlandvan de Hi M. [v. Landbouw, van de L. T. B., de Schapen- en Geitenfokvereeniging. Bovendien de heeren E. Noordijk, veearts en Zwiersen, land- bouwconsulent. Men veroorlove ons, het bij deze opsomming te laten. De heer C. Keijser Hz., voorzitter van het dagelijksch bestuur der tentoonstelling, spreekt als volgt Geachte aanwezigen. Als voorzitter van het tentoonstellingscomité is mij opgedragen, U een hartelijk welkom toe te roepen en deze tentoonstelling te openen. Ik doe dit met genoegen. Ik doe dit met temeer genoegen, omdat deze tentoonstelling nu niet eens is een afdeelingstentoonsteiling, d.w.z van een bepaalde groep boeren, maar omdat ze er een is van geheel Texel, een, die alles omvat, alles wat op Texel groeit en bloeit. En dan, mijne heeren, past het mij, een woord van dank te brengen aan ons Gemeentebestuur voor de loyale aanbieding van terreinen en gebouwen, waarop en waarin straks alles tot zijn recht zal komen. Verder voor de subsidie, waar mee het getoond heeft, dat de propaganda der 54. Toen hij eiüdigde, stond Mr. Roland op en vroeg „Gij zijt geloof ik, bekend met de vrouw van den beklaagde?" „Ja, ztj is mijn nicht." „Waar gingt gij heen, toen gij EDgeland verliet „Hierop weiger ik te antwoorden." „Gij zijt te Elveham, de gast van den govangene geweest, is het niet?" „Ja." „En wat waren de verdachte omstandig heden,, waarvan gij zooeven spraakt?" „Die waren verschillende. Eens óp een nacht, drie weken geleden, had ik lust om naar de bibholheek te gaan. De deur stond op een kier, en toen ik ze verder opende, zag lk den beklaagde Dezig ecu zegel aio de hier vertoonde, al' te drukken. Ik-ging Texelsche producten de Gemeenteraad ter harte gaat. In het bijzonder wensch ik een woord van welkom te richten tot onze nieuwe burgemeester. Mijnheer Ooit, het doet ons goed, dat ge op deze dag hier aanwezig zijt. U kunt nu de voortbreng selen Uwer gemeente in een klein bestek aan schouwen. Ik hoop. dat gij een goede indruk van deze dagen moge krijgen. Ook de heeren, die we hebben uitgenoodigd, zeggen we dank voor hun aanwezigheid. Het doet ons genoegen, dat de vertegenwoordigers var, de groote organisatle's van boeren in ons midden zijn en ik heet ook hen dan ook van harte welkom. Een afzonderlijk woord van dankte brengen aan allen, die zich voor deze tentoonstelling hebben ingespannen de heeren zullen het mij vergeven: dat wordt mij te kras. Ik wil U dus allen gezamenlijk, mijn medeleden van het be stuur zoowel als de leden van de verschillende commissie's, de keurmeesters en allen, die ver der hun best hebben gedaan om deze dagen te doen slagen, mijn hartelijke dank betuigen voor alle moeite en zorg. En verder, mijne heeren, ik hoop, dat deze tentoonstelling mag zijn een propaganda naar alle kanten van Texelsche producten, dat velen er wijsheid mogen opdoen ten bate van hun bedrijven en ten laatste, dat het voor U allen een paar genoeglijke dagen mogen zijn, lk dank u allen voor uw aanwezigheid en open de tenioonstellirg. (Applaus Dan geeft spreker het woord aan de heer H. W. Keesom, die in zijii rede een en ander uit Texel's economische toestand naar voren brengt. De heer Keesom richt zich met deze woorden tot de aanwezigen Mijne Heeren. Toen wij de zaken der groote tentoonstelling in 1908 hadden afgewikkeld, zal wel niemand gedacht hebben, dat er 17 jaren zouden ver- loopen eer wij weder eens een afdeelingsten toonsteiling zouden houden. Immers wij waren toen gewoon om de 5 jaar een afdeelingsten toonsteiling te houden. In 1903 was de laatste geweest. Bijzondere omstandigheden, met name de oorlogstoestand en na dien een paar droge zomers lieten niet toe of maakten het minder gewenscht een tentoonstelling te houden. Het houden van een jaarlijksche rammenkeuring, welke is uitgebreid tot een uitmuntend ge slaagde jaarlijke fokveedag, maakte bovendien dat er minder behoefte bestond aan een ten toonstelling. Toen er echter deze winter stemmen opgin gen om weer eens een tentoonstelling te hou den, voelde men daar veel voor. Het initiatief is genomen door dcafdeeling Texel der II.M. van Landbouw en de afd. Texel van de L. T. B., in samenwerking met de Schapenfokvereeniging, Pluimveevereeniging en Tuinbouwvereeniging en andere vereenigingen op landbouwgebied, tot het houden.van een tentoonstelling van vee, van land- en tuinbouwproducten, van alles wat Texel voortbrengt. Deze tentoonstelling heeft dus hoofdzakelijk ten doel alles te laten zien, wat op Texel wordt voortgebracht. Zij geeft tevens gelegen heid te toonen, hoe Texel is vooruitgegaan wat betreft kwaliteit en kwantiteit zijner bodem producten. Wat een verschil met vijftig jaar geleden 1 Wat wordt er méér van het land ge weer onopgemerkt heen." Dat was niet waar. Hij had me de enveloppe van een huurcontract zien ver zegelen en geloofde dat ik daartoe dat noodlottig zegel gebruikt had. Ademloos wachtte ik de volgende vraag af. „Is het waar, dat er den nacht vóór zijn vertrek uit Elveham, onaangenaamheden zijn voorgevallen „Daar weet ik niets van. Ik heb alleen gehoord, dat de beklaagde een kleine woordenwisseling had met zijn vrouw." „Kom, kom, mijnheer," vneg mijn verdediger scherp, „U hebt dus in den vroegen morgen geen gesprek afgeluisterd De getuige aarzelde. „Ja, dat deed ik" gaf hij toe. „Ik hoorde mijn nichtje voorstellen een bepaalden tyd op een verklaring te %vacbten „He'ot - ge eenig denkbeeld, wat die verklaring zijn kan?" „Neen." „Dan zijt ge dus ook niet in staat eenig licht over deze geheimzinnige misdaden te verspieiden vroeg hij barscb. „Ik heb u alles medegedeeld, wat ik weet" zei Demetrius een weinig bleeker dan tevoren Mr. Roland wierp zijn verdediging op tafel, ging zitten en duwde meteen be denkelijk gezicht zijn pruik achterover. Ik kun mij nauwelijks in mi:n toestand indenkeD. Wat bi-leekt nde dit alles toch? Wai beoogde deze zeeman, die geen andere liaald, waartoe het gebruik van kunstmest vast veel heeft bijgedragen. Wat de veeteelt be treft heeft de veredeling van het vee veel tot vooruitgang bijgedragen. De toestand van de bevolking in het boeren bedrijf is geheel anders geworden. Ik mag wel in herinnering brengen, hoe vroeger een boer met het kleine bedrag aan kasgeld, dat hij in November nog in kas had, moest zien rondte komen tot April, eer hij weer wat had te ver- koopen. Dat is nu geheel anders geworden. Bij open water is er geregeld handel, het ver voer naar de vaste wal is door betere vervoer middelen gewaarborgd, de communicatie is dank zij T.E.S.O. veel verbeterd. Zoo hoop ik dan, dat de bezoekers van deze tentoonstelling, die van buiten hierheen komen een gunstige indruk van Texel en Texel's pro ducten moge krijgen. Ik heb gezegd. (Applaus). Nadat de heer Keesom zijn rede heeft be ëindigd, wordt bij monde van de heer J, C. Kager, tentoonstellings-secretaris, de bcoordeelaarsd er inzendingen verzocht, de keuringslijsten in ontvangst te willen nemen. Spreker voegt er ter verduidelijking aan toe, dat voor iedere rubriek drie prijzen zijn beschikbaar gesteld, terwijl zoo noodig een „eervolle vermelding" kan worden toegekend. Op een vraag van de voorzitter, of een der aanwezigen soms nog het woord verlangt, geeft de heer Oort, burgemeester van Texel, de wensch te kennen, eenige woorden te willen spreken. De heer Oort zegt dan Mijne Heeren. Het is mij een genoegen, reeds nu ik de eerste dag hier mijn functie als burgemeester zal waarnemen, deze vergadering bij te wonen. Natuurlijk ben ik nog onvoldoende met de ten toonstelling op de hoogte, weet ik niet, wat daar zoo al te zien zal zijn. Maar ik heb echter gemerkt, dat de deelname groot en de belangstelling niet gering is, dat de tentoon stelling veel en velerlei te zien zal geven. lk voel mij verplicht u mijn oprechte dank te betuigen voor de goede zorgen, aan de tentoonstelling besteed en ik wensch u van harte een groot succes toe. (Applaus.) Daarop verkrijgt de heer Stapel, afgevaar digde van het hoofdbestuur der H.M.v.L. het woord. Hij spreekt als volgt: Mijnheer de voorzitter, geachte aanwezigen. Toen uw uitnoodiging om hier tegenwoordig te zijn het Hoofdbestuur der II. M. v. L. in bezit kwam, hebben we niet geaarzeld aan dat ver langen te voldoen, wat begrijpelijk is. daar we steeds met groott belangstelling het werk der leden gadeslaan. Het doet ons genoegen dat u het initiatief tot deze tentoonstelling hebt ge nomen om zoo het streven der H. M. op de voorgrond te plaatsen. Dat is een werkelijk goed idee. Tevens doet het ons goed eenzoogroote vooruitgang van Texel te mogen bespeuren. Mijnheer de voorzitter, u neemt het mij zeker getuigenis wist te geven, dan dat hij mij een moordenaar van Bedford Piace had zien achtervolgen? Hij bad midden in de rechtszaal plaats genomen en zat met het gelaat naar mij toegewend. „Sergius Hertzen.* Bij het hooren van dien naam schrok ik Ik had Vera's oom sinds ons huwelijk niet meer gezien, daar bp onmiddellijk erna naar Zurich was vertrokken. Ik hoorde geschuifel bij de deur en de oude man trad binnen Toen hij de treden van de getutgenbank besteeg, zag ik, dat bij aanmerkelijk verouderd was „Wat is uw beroep Mr. Hertzen vroeg Mr. Raget. „Politieambtenaar." „En uw rationaliteit." „Russisch." Die oude heer een politie-agent. Ik staarde hem in de uiterste verbazing aan. „Gij zijt den vader van den vorige getuige" „Dien ben ik." „Welke getuigenis kunt gij afleggen aan gaande hetgeen den gevangene wordt ten laste gelegd Er beerschte eeu pijnlijke doodsche stilte „We ontmoeten elkaar voor 't eerst in het Hotel Isolia te Genua ongeveer een maand na den moord in Bedford Place. We hebben vaak samen écarté gespeeld n eens betaalde hij mij een speelschuld met deze drie biljetten vaa vijl pond." c, 9 r? is goedkoop, voedzaam en gezond, mils gebakk. m. een voor direct gebruik gereed Gistpocder. Backin vervangt de Gist, Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125' gr boter f 0.35 inarg.f 0.15 125 gr. suiker ..ca. 0.07 3 ck -en0.18 200 gr tarwebloem ...ca 0.17 1 pakje Dr. Oetkcr's Backin 0.07 liter melk0.04 750 gr. g eschiidc appelen ca. 0.18 f 0.S61/,, Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voc ?c na elkaar de eierdooiers, hel met Backin vc. -mengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de r os ssa, en vuile er een ingevet» ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde- in 6 stukken gesneden appc» en, bestrooichetm et suikeren bakke het on» ge veer uur. Inoliiats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook oen grati s-receptcnbockje toezenden. niet kwalijk, wanneer ik een enkel woord tot de heer Keesom richt bier zou spreker zich bijna vergaloppeeren, daar hij van meening was, dat de aangesprokene als voonitter derafdee- ling Texel was afgetreden maar, daaraan Ik r- innerd, herstelt spreker zich spoedig). Ik wil hopen, dat de heer Keesom, thans ecre-voorz, van het Tentoonstellingscomité, in weerwil vajo z:jn hoogc jaren, nog iangc tijd het voorzi^fer.- ambt der Texelsche afdecling moge vervullen. De catalogus vermeldt, dat de tentoonstelling werd georganiseerd door de afd. Texel van de H. M. v. L. en L. T. B., in samenwerking met aanverwante vereenigingen op Texel. Dat doet ons goed, want gezamenlijk moeten wc de be langen van de landbouw behartigen. Samen werking zal zeker tot bloei der afdeeling leiden. Ik hoop, dat de opzet van uw tentoonstelling „En wat is daar voor bijzonders aan?" „Ik heb nadien ODtdekt, dat de nummers overeenkomen met die der banknoten, welke in Bedford -Place gestolen werden." Ik hei innerde mij onmiddellijk dat ik hem eens. toen ik verloren bad met dri6 biljetten van vijf pond had betaald. Van wien ik ze ontvangen had, wist ik niet. „Wat weet gij nog meer aangaande de bewuste zpak „Wel, een maand of drie daarna was ik er in h- t Centraalgereclit iiof te St. Peters burg getuige van. dat de gevangene tot dwangarbeid werd veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan moord op een hotel houder. Het vonnis werd echter niet vol trokken, daar hij op weg naar Siberiö wist te ontsnappen en Daar Engeland terug keerde." „Dat is gelogen. ïk werd zonder verhoord te zijn verbannen," riep ik uit. Onder luid geroep van „stilte, stilte" wendde de ambtenaar van 't openbaar ministerie vich tot den rechter en zei spottend»U ziet dus mylord, dat de ge vangene toegeeft verbannen te zijn geweest. Mr. Roland beduidde mij met een onge duldig gebaar, dat ik moest zwijgen, dus ziende dat protebteeren nutteloos was, zonk ik weer in mijn stoel en trachtte mij in het '.ot te schikktD. (Wordt vervolgd.;

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1