moge slagen, dat u uw doel moge bereiken Gaarne sluit ik mij aan bij de woorden van de burgemeester, dat de tentoonstelling een groot succes moge blijken. (Applaus). Na de heer Stapel verlangt niemand meer het woordde voorzitter dankt nogmaals voor de betoonde belangstelling. Dan verlaten de aanwezigen de zaal om op het terrein en in de diverse gebouwen de tentoonstelling op te nemen. 'Wanneer we de Groeneplaats langs gaan vinden we daar in de eerste plaats een rijke inzending wol vee in groote verscheidenheid: een-, twee- en meerjarige rammen, ram- en ooilammeren, eenjarige en oudere fokschapen, alle dieren ingedeeld in twee rubriekenge registreerd en niet-geregistreerd wolvee. De afdeeling runderen is ook flink ver tegenwoordigd. Daarin treffen we aaneen- en tweejarige stieren, stierkalveren, melkkoeien, van 1923, 1922, 1921 of eerder, pinken van 1924. Verder een groep drachtig vee, al of niet afgewisseld en vet rundvee (idem). U ziet: de tentoonstelling bood ruimschoots gelegenheid met Texelsch Vee bekend te wor den en overtrof in dit opzicht stellig veler verwachting. Thans zullen we ons naar de in de O.L. School aangerichte expositie begeven, waarbij wij onze weg door het park kiezen. Daarbij hebben we meteen gelegenheid de stands in het Park op te nemen. Bij het binnentreden vinden we n.l. een inzending van de heer E. Bockel Melotte-ontroomers, Gazelle-rijwielen, onder deden, terwijl bovendien een paar Chevrolet- auto's zijn tentoongesteld. Verderop vinden we van Dros' Autocentralc een rijke verzame ling Ford-producten, van de bekende auto modellen tot de kleinste onderdeden toe. Te vens treffen we in deze stand nog aande bekende Engelbertbanden, een enkele Ford motor (voor de visscherij), een landbouw-trac- tor, enz. Verder het Park in heeft de heer Jb. Vonk een ververschingstent ingericht, waar dorstige lieden baat voor hun lastige kwaal kunnen vinden. In de O.L. school aan de Nieuwstraat ge komen wordt al dadelijk door de afdeeling Rijkslandbouw-winterschool Schagen, onze aan dacht getrokken. We vinden hier allerlei platen, kaarten, prae- paraten enz., op het onderwijs aan die school betrekking hebbende, met zorg gerangschikt. De school bestaat nu ruim 25 jaar en heeft in die tijd reeds menig Texelsch leerling mogen opleiden. Tot zomer 1924 werden aan Texelaars 17 diploma's uitgereikt, een aanzienlijk getal, wanneer u weet, dat uit Barsingcrhorn 20, uit Wieringerwaard 17 en uit Zijpe 20 leerlingen het diploma verkregen. Om op de inzending terug te komen: ze geeft in een klein bestek een duidelijk overzicht der leermiddelen, welke het onderwijs vereischt. We merken op granen in aar en gedorschl, monsters van allerlei grond soorten, afbeeldingen en praeparaten van plantenziekten, modellen van paard en koe. En nog tal van andere interessante dingen. In de rubriek aardappelen valt de collectie van de heer M. D. Dijt sterk op door haar groote verscheidenheid (26soorten). Opmerkens waardig is daarbij, dat Bonte star, evenals de hoogroode Star, door knopvariatie uit Rood Star werd gekweekt. Met welke moeilijkheden de aardappelbouw, wil hij loonend zijn, soms te kampen heeft, toonen ons de door ziekten (b.v. topbont, bladrol) aangetaste planten, welke de heer Dijt hier in natura heeft opgesteld. Verder wordt alle beschikbare ruimte inge nomen door graangewassen, deels in meer of minder lange schooven, met linten versierd, deels gedorscht en in nette zakjes ordelijk bij eengeplaatst. Een uitgezochte gelegenheid voor de niet-ingewijde om zijn kennis van granen te vermeerderen, voor de deskundige om zich te verlustigen bij de aanblik van een zoo fraaie collectie graangewas. Want werkelijk naar de lieer Dijt als landbouwkundig ingenieur ons verzekerde, overtrof de inzending verre zijn verwachting en had de jury bij het toekennen der prijzen een uiterst moeilijke taak. Thans zullen we in het oudere gedeelte van de school een kijkje gaan nemen. Twee lokalen worden daar door de tentoonstelling ih beslag genomen, beide feestelijk met groen getooid, waardoor reeds bij het binnentreden het geheet* een uitstekende indruk maakt. Aller eerst vraagt de collectie leermiddelen, inge zonden door de heer Klimp, landbouwonder- wijzer, onze aandacht. Naast een menigte leer boeken treffen we aan een aantal duidelijke foto's van plantenziekten en de bekende school platen van Ritzeina Bos. Ook grondmonsters van diverse perceelen grond op Texel (zure, kalkrijke, enz.) Duidelijk treedt hierbij het feit naar voren, dat bodemonderzoek en be mesting moeten samengaan. Naast deze inzending bevindt zich die van de Rijksseruminriehting te Rotterdam. Behalve cenige chemische preparaten, waaronder vooral die, welke op het microscopisch onderzoek van melk betrekking hebben,'de aandacht waard zijn, inogeii een groot aantal glazen buisjes, gevuld met entstof voor diverse ziekten niet minder op onze belangstelling aanspraak maken. Meermalen heeft men door vaccinatie runderen, paarden, etc. vaneen wisse dood mogen redden. Uit een grafisch overzicht blijkt, dat gedurende 1924 wel 850,000 varkens met serum der Rijks seruminriehting werden behandeld. Menigeen zal van de resultaten van melkonderzoek hier kennis hebben genomen in 0,002 cM', slecht gewonnen of bewaarde melk werden 23UO koloniën of 11,5 millioen bacteriën per cM aan getroffen. In 1 cM' versche, gepasteuriseerde melk daarentegen 10 koloniën of 10 bacteriën per cMMelk van een hygiënische melkstal bevatte per 0,01 cM' 66 koloniën is 6C0D bac teriën per cM'. Moge iedere bezoeker hieruit deze leering getrokken hebben Gebruik slechts gekookte melk. Van de fa. C R Reijser en Co is een rijke ver zameling kunstmeststoffen aanwezig, welke ook veel belangstelling ten deel viel. Kunstmest toch speelt in het landbouwbedrijf een meer en meer voorname tol. De firma exposeert in het bijzon- „Floranid de nieuwste kunstmest, met wel 46 pet stikstof. We teekenen hierbij aan dat de kunslmeststiffen dcor de .Badische Aniiin en Sodafabrieken" worden geproduceerd. Verder merken we op een groot aantal voedings-tabellen in verband met landbouw en veeteelt De volgende stand is ingericht door de „Neder- landsche Delegatie van de Chili-Salpeter-Produ- centen" te 's-Gravenhage. Zij zond een serie fraaie foto's van de salpeternijverheid in Z Ame rika en van bemest ngsproéven, waarbij door de vertegenwoordiger een verklaring wordt gegeven Brochures, die nader inlichtingen verstrekken, worden gratis ter beschikking gesteld. Dat de meststoffen zelve niet ontbreken behoeft zeker geen vermelding. Dan komen we aan de inzending van de heer J, Kiljan, waar we naast allerlei hoefijzers, hoefnagels en gereedschap een hek en een muziekstandaard (alles eigen werk) als kunst smeedwerk bijzonder vermeldenswaard achten. Daarnaast vinden we artikelen van de heer Alex Koning: lederwaren, z oals paardetuigen, koffers, enz. en bovendien allerhande auto- en paardedekens. Gaarne maken we afzonderlijk melding van het keurig werkgareel, dat met zijn glimmend koperwerk gemakkelijk opvalt. Het Hollanasch Bloembollenkweekersgenoot- schap komt uit met een flinke sorteering bloem bollen, waarin de minder giwone soorten en variëteiten, zooals King Alfred, Red Beacon, Sir Watkin, enz. niet ontbreken. De Texelsch; zuivelproducten zijn rijkelijk vertegenwoordigd, zoowel producten van de fabriek als van de boerderij. Terwille van de volledigheid vermelden we, da. behalve Edam mer en Commissie-kaas als fabrieksproduct,zijn ingezonden: Goudsche kaas, schapenkaas, pot- kaas en groene kaas. Verder roomboter, wei- roomboter en schapenboter. Duidelijk spreekt uit menige roep met welk een zorg een en ander voor dere feestelijkheid in orde werd gebracht. Men aarzelde zelfs niet de zuivelfabriek ,De Onderneming" in kaas na te bootsen. Als bij zondere attractie wordt door de Onderneming een Edammer kaas uitgeloofd voor dengene, die in de uitstalling een fout weet aan te wijzen. We gaan verder en komen dan bij de afd. .Bijen", waar we kennismaken met een honing slinger, wasratenpers, zonnesmelter en een toe stel voor koninginneteelt, alles ingezonden door Gebr. Schumaker. De heer W. L. Bakker (Oosterend) heeft een p'aatsje doen inruimen voor een oud, vergeeld boekje, dat een landbouwboekhouding van plm, 100 jaar geleden bevat. Een interessante bijdrage. We teekenen er uit op, dat in 1835 111 lam meren tegen de prijs van f 2,60 per stuk van de hand werden gedaan en 25 oude schapen tegen f6,87'/,, per stuk. Een vette koe ging in die jaren voor f97,50. 't Is kras, niet waar. Wdlen we daar eens tegenover zetren de r rijzen, weike nu op de tentoonstelling weiden besteed? (We hebben de gegeve s uit de beJe bron.) Jarige schapen werden voor prijzen tot f 141 verkocht (normaal plm. f50). Voor f500 werden 6 ooi lammeren gekocht, dus tegen de prijs van ruim f80 per sluk. Een ram veranderde tegen f 250 van eigenaar. Tenslotte vermelden we nog dat ramlammeren tot f 175 per stuk opbrachten. Dat mag „zaken doen" heeten. We komen nu weer op een ander chapiter en n erken op, dat van dezelfde inzender een keu- ringsmerk voor groene kaas aanwezig is, dat evenals het landbouwboekje veler belangstelling verwierf. Om het publiek, de veehouders in het bijzon der, het nut en de noodzakelijkheid van geregeld melkonderzoek te doen inzien, heeft de heer C. Rentenaar een en ander, op dit onderzoek betrekking hebbende, voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld. Duidelijk wordt gedemon streerd, hoe door middel van butyrometers melk op vetgehalie kan worden onderzocht. Opmerkenswaardig is wel ditbij eei zelfde koe (van de heer C. Stoepker Eierlbleek melk bij de eerste stralen 2pCt. bij de I atste wel 8 pCt. vet te bevatten. In de Bewaarschool wordt in hoofdzaak wol tentoongesteld, onderscheiden in vachten van geregisti eerde rammen, van geregistreerde ooien en van niet geregistreerde dieren. Bij iedere inzending vermeldt een kaart allerlei bijzonderheden omt ent ouderdom, ge wicht, kwaliteit, enz. en de eigenaar van het schaap. Verder treffen we in dit lokaal nog aan een stand van N.V. Stijfselfabriek „de Bijenkorf', v.h. M K. Honig, Koog aan de Zaan, hier ver tegenwoordigd door de NV. Handelmaatschappij Dros <S Co. Allerlei preducten van genoemde fabriek zijn hier op ordelijke wijze uitgestald: glutenmeel, glutenkoek, enz, welke producten als veevoer gr< ote voedingswaarde bezitten. Verder velerlei grondstoffen, zooals Witte In dische en Natal-mais, die in de fabriek wor den verwerkt. We verlaten het gebouw en Ioopen de Nieuwstraat in, waar de fa. Westhoff (Gronin gen) gelegenheid biedt met haar weidehekken en andere afrastering kennis te maken. De vertegenwoordiger verschaft gaarne nadere in lichtingen. De fa. van Driel en van Dorste, fabUkante van landbouwwerktuigen te Hoofddorp expo seert hier groote landbouwwerktuigen. Wic- gard-ploeg, Riply-hark, Schmutser-wiedma- chine, Drtyei's Federkralt-aardappelsorteer- machine, Cordes-waschmachints, Dcering's grasmaaiers, enz Ook de producten van de N.V. Landré en Glinderman te Amsterdam, zijn rijkelijk aan wezig. We noemen Slechts een motor-dorsch- machinc (capaciteit 10 H.L. tarwe per uur met sorteering in 3 soorten), landbouwmotor, La- kensche en verstelbare weideëg, zaaimachine, (lepelsysteem), grasperkscheerd rs, graan- maiier-zelfbinder en lijnkoekbreker. De heer H. Smit den Burg, heeft eenige ploegen ingezonden. De heer D Witte Dz., den B .rg, is ook ver tegenwoordigd: hij heeft een paar aardkarren en een hooischop tentoongesteld. Voor het raadhuis trekr e. n reeks Velo- waschmachines, ingezonden door de heer Nier.kemper te Heider de aandacht, evenals een z g. inzinkbare naaimachine en een wasch- ketel met aangebouwde stookplaats van dezelfde firma. Wanneer we ons wat verderop begeven vin den we om het Waaggebouw inzendingen van geheel and re aard: varkens, geiten er. bokken. De varkens ondergebracht in deze rubiekcn dekheeren, drachtige jeugen, vette varkens en zeugen n et biggen. De ingezonden bokken zijn alle Toggenbuigers. De aanwezige geiten ochooien gedeeltelijk tot een gekruist ras. Zeker zal een rondgang [langs de hokken de moeite waard zijn. We zullen nu in het gebouw van de Pluim- veevereeniging een kijkje gaan nemen. Gelukkig treffen we het nogal: het is er ditmaal niet overvol, zooals dat het grootste deel van de dag hier het geval is, zoodat we op ons gemak van een en ander kunnen genieten. Kippenliefheb- bers kunnen hier hun hart ophalental van ras sen zijn vertegenwoordigd, doch men ontsla ons van de moeite ze alle op te noemen. Ook patrijskrielen, loopeenden en kalkoenen ontbre ken niet, evenmin als ganzen, postduiven en pauwstaarten. Voorwaar een prachtc rllectie en een aandachtig bekijken ten volste waard Konijnen mogen zich ook in groote belang stelling verheugen. De afdeeling groenten, fruit en bloemen maakt mede hier een attractie uit. Smaakvol wisten de inzenders hier hun verlok kend fruit te rangschikken, terwijl bloemen aan het geheel r og meer luister bijzetten. Geen moeite was gespaard om zoo goed mogelijk voor de dag te komen, tot genot van de bezoeker. De Tuinbouw- Pluimvecvereeniging Texel en de fa. Sluis, Weesperkarspel, maken propaganda voor hun pluimveevoer. Genoemde vereeniging toont op aanschouwelijke wijze aan, hoe hei door haar bereide voer is samengesteld, om de noodzakelijkheid, het voer van de vereeniging te betrekken in het licht te stellen. Ge ontvangt dan, schrijft ze, meer diermeel, en zult meer eieren rapen. De fa, Sluis treedt met haar diverse voeder soorten naar voren en vestigt daarbij op haar beurt de aandacht op de voordeelen van Sluis- voer. Pluimvcebenoodigdheden zijn begrijpelijker wijze hier ook te vinden. De heer J Kortenhoeven is rijk gesorteerd in allerlei insectenverdelgende middelen en blijkt tevens leverancier van diverse modellen insectenspuiten. De fa Kromhout te Alkmaar is ook vertegenwoordigd en biedt gelegenheid met haar pluimveegeneesmiddelen kennis te maken. Hoogst voldaan zal menigeen met ons dit lokaal verlaten hebben. Onderwijl zijn de vele keuringscommissies met haar taak gereed gekomen en kunnen we vernemen, welke inzendingen voor een prijs of „eervolle vermelding" in aanmerking kwamen. De namen van de gelukkigen volgen hieronder: WOLVEE (geregistreerd) Eenjarige rammen, le prijs C. Bruin de Waal, 2e P. C. Hin Spang, 3e Jb. Mantje den Burg. Eerv. verm. H. S. Zijm Z.Haffel en W. S. Keyser de Waal. Tweejarige rammen, le prijs P. KeijserCz. Harkebuurt, 2e J. Beumkes, 3e IJ Lap den Hoorn. Oudere rammen, le prijs Jb. Eelman Gz. Eierland, 2eG Kok Hoogeberg. 3e P. Bakker Az. b.d Burg. Schaap met een ramlam. le en '2e prijs Jb. Eelman Gz. Eierland, Se M. Zuidewind Kamp. Schaap met twee lammeren, minstens één ramlam. le prijs Jb Eelman Gz. Eierland, 2e P. Dalmeijer Oudeschild, 3e B. Dros Eierland. Vier ooilammeren le prijs S. C. Eelman den Burg, 2e M. Zui dewind Kamp, Se D. C. Keijser Ruitersplaats Vier eenjarige fokschapen, le prijs L. C. Keijser de Waal, 2e P. Dal meijer Oudeschild, Se Jb. Eelman Gz. Eier- laDd. Vier oudere fokschapen le prijs D. Cz. Keyser Ruitersplaats, 2e IJ. Lap den Hoorn, 3e C. de Wit b.d Burg. WOLVEE (niet geregistreerd) Eenjaiige rammen, lc prijs A. Eelman Dz. bij Oosterend, 2e Adr. Mosk den Burg, 3e P. J. Koorn den Burg. Eerv. verm. H. W. Keesom den Burg. Tweejaiige rammen, le prijs P. W. Kooy PaDorama, 2e M. Witte Jz Oosterend, 3e H. W. Keesom den Burg. Oudere rammen, le prijs Jac. Hin Jbz. Spang, 2e R. A. Keijser den Burg, 3e H. W. Keesom den Burg. Schaap met een ramlam le en 2e piijs C Dijt den Burg, 3e H. W. Keesom den Burg. Schaap met twee lammeren waarvan minstens één ramlam. le prijs Teunis Huisman den Burg, 2e D. Witte Dz, Westen, 3e P. Dalmeijer Oude schild. Eerv. verm. IJ. W. Keesom den Burg. Vier ooilammeren, le prijs Joh Keijser Jbz. Waal, 2e H, W Keesom den Burg, 3e jM. Kuip Westen. Vier éénjarige fokschapen, le prijs P. Dalmeijer Oudeschild, 2e C. Dijt den Burg, 3e Jn. Kikkert Nz. Westen Vier ou ere fokschapen le prijs Joh. Keijser Jbz. de Waal, 2e IJ. Lap den Hoorn, 3e C. Dijt den Burg. Afdeeling RUNDEREN. Tweejarige stieren, le prijs Fokker: G. Waiboer Hz., Barsin- gerhorn. eig. „Ons Belang" den Hoorn. 2e eig. D. Hm Az. Dijkmanshuizec. 3e eig. P. Verseput Eierland. Eenjarige stieren, le prijs fokker P. Konijn Venhuizen, eig. C. de Wit Westerweg. 2e fokker D Kaan Kz. Wieringerwaard, eig. „Ons Belang" den Hoorn. 3e fokkerD Ruiter. Nibbixwoud, eig. Stierenver. „Oosterend en omstreken". Eerv verm. fokker eig. C. de Wit Operen. Stierkalveren, geboren in 1925. le prijs eig. M. W. de Graaf Cocksdorp, '2fc fokker O. de Wit Operen, eig. Jn. Plaa's- man de Waal. 3e -eig. A Commandeur den Hoorn. Melkkoeien, geboren in 1921 of eerder, le prijs Gebr. Bakker Spijk, 2e C. de Wit Operen, 3e P. O. Hin Spang. Melkkoeien geb. in 1922 le prijs P. C. Hin Az. Spang, 2e en 3e C. de Wit Operen. Melkkoeien, geb. in 1923. le prijs Auke Kooiman de Waal '2e P. C. Hin Az. Spang, 3e Jac. Roeper Kz. Waal. Pinken, geboren in 1924. le prijs D. Roeper Johz. Akenbuurt, 2e C. de Wit Westerweg, 3e Jac. Zuidewind. DRACHTIG VEE. Afgewisseld le prijs A. S. Kikkert Tienhoven, 2e P W. Roeper Jz. de Waal, 3e P. C. Hin Az Spang. Niet afgewisseld le prijs S. C. Eelman den Burg, i'e D. Keyser Cz. Ruitersplaats, 3e C de Wit Westerweg. VET RUNDVEE Afgewisseld le en 2e prijs J. Schraag Gz. Z.-Haffel, 3e W. Vendel Z.-Haffel. Niet afgewisseld le prys A. Ran Zn. den Burg tevens, premie groot f 10, voor de beste kwaliteit. VARKENS. "Dekbeeren. le prijs C. de Wit Operen, 2e M. Koorn Z. Eierland, 3e C. Bruin Jacz. Waal.- Drachtige zeugen, le pr(js C. de Wit Operen, (eenige in zending). Zeugen met biggen, le prys Gebr. Bakker Spijk, 2e D. Witte Dz. Westerweg, 3e C. de Wit Operen. Vette varkens, le en 2e prijs J. Schraag Gz. Z.Haffel, 3e A. Ran en Zn. den Burg. GEITEN EN BOKKEN. Toggenburger bokken, le prijs Fokver. „De Vooruitgang". 2e Fok- ver „Eierland", 3e niet toegekend Geiten. le prijs A. Knol Eierland, 2e C. Rente naar den Burg, 3e C. Schoenmaker Gerrits- land. Geiten, gekruiste rasseD. le prijs K. Bakker Eierland, '2e C. Schoen maker Gerritsland. Afdeeling BIJEN. Eerv. verm. Gebr. Schumaker Koog, (eenige inzending.) PLUIMVEE (Bedrijfshoenders.) Barnevelders, le prijs Jan Bakker Cz, 2e Joh. A. Bar- horst, 3e P. C. Roeper, eerv. verm. Nan Duinker Rhode Island Red. Ie, 2e en 3e prijs S. Keijser. le prijs S. Keijser, 2e C. Dros Pz., 3e Jan Bakker Cz., eerv. verm. C. Dros Pz. le prijs S. Keijser. Goud Wyandotte, le prijs 2X en 2e S. Keijser, 3e niet toegekend, eerv. verm. Jac. Bakker Adrz Witte Leghorns, le prijs, 2e prijs 2X en 3e J. J Roeper, 2e N. Duinker, eerv. verm. H. W. Smit, eerv. verm 2X C. Rentenaar. Patrijs Leghorns, le prijs S. Gomes, 2e J. Kortechoeve, 3e H. W. Smit. Wyandotte, alle kleuren.' le prijs Jellema, 2e T. Zegel, 3e S. Keijser, eerv. verm. 2X J. Bakker Cz. le prijs 2X en 2e S. Keijser. Columbia Wyandotte (2 inzendingen) 2e prijs C. Gielis Cz. Lakenvelders (2 inzendingen.) 2e prijs C. Maas, 3e H. W. Smit. K Ph. Rocks (eenige inzending 2c prijs li. W. Smit. Hollandsche Witkuif (eenige inzending.) 2e prijs Jac. van Heerwaarden. Patrijskrielen. Eerv. verm. K. Roeper-van Maldtgerr, eerv. verm. 2X C. Stroomer. Indische Loopeenden, le prijs P. C. Roeper evena s Jac. Bak ker Adrz Reekleurige Loopeend (eenige inzending) Eerv. verm. H. C. Dijt. N H. Spreeusvkop f2 inzendingen le prijs H. C. Dijt, 2e H. J. Hin. Kalkoenen, le prijs H, W Smit, 2e en 3e niet toe gekend, eerv. verm. C. de Wit. Ganzen (eenige inzendt ig.) le prijs N Duinker. j Postduiven, le prijs 2X, 2e en eerv. verm. M. Mole naar, eerv. verm. 2X Leon do Puist-laar, eerv. verm. R. de Jong Pauwstaart (eenige inzending.) le prijs H. C. Dijt. KONIJNEN, le prijs C. de Wit, evenals W. Rijk Wz. en Jac. Roeper Johz., 2e W. Rijk Wz, evenals Jac. Roeper Johz., 3e niet toegekend. E.v. W. Rijk Wz. A.Hnizinga en Ib. Roeper Johz. GROENTEN EN FRUIT. Ie,en 3e prijs N Kikkert, le prijs Jac. Rijk, 2e J. J. Roeper, eerv. verm. Tuinb. Ver. Texel. PLU1MVEEBENOODIGDHEDEN, le prijs J. Kortenhoeven. COLLECTE EIEREN. Leghorns. le prijs J. Smit, 2e N. Duinker, 3e H. W. Smit, eerv. verm, C. Rentenaar, C. Dros Pz., J. Meijers. Barnevelders, le prijs Nan Duinker, 2e P. C. Roeper. 3e J. Bakker Cr., eerv. verm. J. A. Barhorst. (Zie vervolg Tweede Blad.)

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2