Texelsclie Courant van Zaterdag 5 Sept. 1925. TWEEDE BLAD Huidwondjes PUR0L PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Rhode Island Reds. Ie prijs T. Bakker Wz., 2e R. Smit, 3e C. Rentenaar, eerv. verm. J. Bakker Cz.enC. DrosPz WOL. Vachten van geregistreerde rammen. Ie prijs W. S. Keijser, 2e H. S. Zijm, 3e D. Keijser CRz., eerv. verm. P. C. Hin en D. Keijser CRz. Vachten van geregistreerde ooien. Ie, 2e en 3e prijs en eerv. verm. P. Keijser Cz. Vachten van niet geregistreerde dieren. Ie prijs H. W. Keesom, 2e P. Keijser Cz., 3e Adr. Mosk. eerv. verm. P. Keijser Cz. en H.W. Keesom. Afdeeling AKKERBOUW. Wintertarwe, Wilhelmina le prijs B. C. Lap, Zeewijk, 2e C. R. Keijser Co. Korenschoof, 3e A. J. Keijser Rz. Buiten zorg. Wintergerst Mansholt II (2 inzendingen) le prijs P. Dros Bz. Propagatie, 2e A. Bree- snee Padang. Zomergerst Svalöfs Goudgerst le en 3e niet toegekend, 2e B.C. Lap Zeewijk eerv. verm. C. Stoepker Vruchtbaaroord. Heil's Frankengerst le prijs C. R. Keijser Co. Korenschoof, 2e niet toegekend, 3e A. Dros Dz. Bland en Berg. Winterrogge Petküser. le prijs M. de Graaf Cocksdorp, 2e P. C. Roe per Joanneshoeve, 3e Jac. Knol Duinoord Haver Svalöfs Koningshaver 3e Jac. Rab de Rapen, (eenige inzending) Kirsche's Ideaal (eenige inzending) Eerv. verm. C. Stoepker, Vruchtbaaroord. Svalöfs Zegehaver le en 3e niet toegekend, 2e C. de Wit, Operen eerv. verm. B. C. Lap Zeewijk Haver Mansholt II (eenige inzending) le prijs S. C. Eelman Spang Erwten. Mansholt's kortstroo. Vale capucijner le prijs P. Dros Bz., Propagatie (eenige in zending.) Mansholt's Vroege Fletuwer Rozijnerwt le prijs A. Dros Dz. Blandenberg (eenige inzending) Schokker, Wiersma le prijs P. Dros Bz. Propagatie (eenige in zending) Boonen Duivenboonen 2e prijs Jac. Rab, de Rapen (eenige inz.) Paardenboonen (eenige inzending) le prijs C. P. Witte Noorden. Vlas Blauwbloem le prijs Wed. C. v. Heerwaarden Eierland, 2e C. R. Keijser Co. Korenschoof, 3e niet toege kend. Witbloem (twee inzendingen) 3e prijs S. C. Eelman Spang Aardappelen le prijs M. D. Dijt Melle, 2e W. de Graaf P.H, Polder, 3e M. de Graaf Cocksdorp Bloembollen Hollandsch Bloembollengenootschap verwierf een extra prijs van het tentoonst. bestuur, even als in de Afdeeling Landbouwonderwijs de fa. C. R. Keijser Co., de heer H. Klimp landbouwonderwijzer te Z.Eierland, het Inlich- tingsbureau voor Chilisalpeter te den Haag, Rijksseruminrichting te Rotterdam en de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen. ZUIVELPRODUCTEN. Fabrieksproduct Commissiekaas 40 pet. le prijs De eenige inzending Edammer 40 pet. le prijs De Hoop, Onderneming, 3e niet toegekend. Roomboter twee inzendingen, le prijs De Onderneming, 2e De Hoop. Weiroomboter, twee inzendingen le prijs De Onderneming, 2e De Hoop. Boerenproduct. Goudsche kaas 2e prijs P. Verseput, eenige inzending. Schapenkaas twee inzendingen 2e prijs L. Vermeulen Westergeest, 3e Keijser Dz. den Burg. Komijnenkaas le niet toegekend, 2e H. Smit Hz.J Eierland. 3e W. Roeper Wz. Bargen. Potkaas le prijs B. C. Bakker Burger-Nieuwland, 2e Joh. Roeper den Burg. 3e L.Vermeulen Wester- geest, Groene kaas 2e prijs L. Vermeulen Westergeest, eenige inzending. Schapenboter le prijs L. Vermeulen Westergeest, 2e H. Hin Jacz. den Burg, tevens zeer eervolle ver melding wegens beste kwaliteit. Het mooiste geheel Eerv. verm. De Onderneming, eenige inzen d' Verder stelde het tentoonstellings bestuur nog extra prijzen beschikbaar voor de heeren J Kiljan en A. Koning voor bovenvermelde inzendingen Wanneer we na twee uur op de Grocneplaats terugkomen wordt daar het vee weggevoerd, waarna echter voor de bezoeker nog ruim vol doende ter bezichtiging overblijft. Tegen de avond stelt de zweefmolen zich in beweging, die met zijn opvroolijkend orgelgeluid niet nalaat de feestvreugd te verhoogen. Liefheb bers voor de zweef bij de vleet. Men worstelt om een plaatsje te bemachtigen. De exploitant maakt goede zaken Wanneer het tegen acht uur loopt, verzamelen zich velen in het Park, waar Texelsch Fanfare een paar uur lang de aanwezigen op muziek ver- gast en er niet weinig toe bijdraagt, dat de feest- stemming bewaard blijft. Hoop 2e De P. Zoo verliep de eerste dag, Wc meenen aan het bovenstaande te.mogen toevoegen dat tot zoover de feestelijkheden uitmuntend geslaagd mochten heeten En hoe hield het weer zich vraagt gij die de tentoonstelling met bezocht. Wel, dat mocht wel beter. Toen zich 's morgens de lood grijze wolken dichter en dichter opeen stapelden en weldra 'n fiksche stortbui neerplaste. die ieder een schuilplaats deed zoeken, kon dat maar wei nig goeds voorspellen. En weikelijk dreigde zoo af en toe een bui de pret te verstoren, maar over het algemeen mocht van een ernstige aanslag op de feestgenoegens geen sprake zijn. Wel streed vaak de zon een vruchtelooze strijd tegen grauwe wolkgevaarten, maar toch dreef geen bui de be zoekers naar huis. TWEEDE DAG. Voor de morgen van deze dag vermeldt het programma tentoonstelling, a. van warmbloed, b. van koudbloedpaarden. De keuring zal om negen uur een aanvang nemen en geschieden op de Groeneplaats. Het weer schijnt geheel van streek. Hebben wc gisteren al een voorproefje van het regen seizoen gekregen, voor vandaag schijnt het er weinig beter, ja slechter voor te staan. Van de vroege morgen tot wanneer de keurmeesters hun taak aanvangen is het nog niet droog geweest terwijl nog lang daarna de regen niet wil wijken. De belangstelling is daardoorook zeer miniem in vergelijking bij die tijdens de veetentoon stelling van Woensdag, 't Is jammer, de druip natte beesten, manen en staart meest met kleu rige linten en strikken versierd, komen maar weinig tot hun recht. Onderwijl doet de jury haar werk. De uit slag is als volgt: WARMBLOEDPAARDEN. (Twee inzendingen.) Hengsten. le prijs Beppo N. Dros Pz. Eierland, 2e Trés Bien P. W. Kooij Panorama. Paarden van 4 jaar en ouder le prijs Freka, Gebr. Schumaker Koog, 2e Frits, C. de Wit Westerweg, 3e Femora, Gebr. Schumaker Koog. Driejarige paarden le prijs Jaantje, M. Kuip Westen, 2e D. Keijser Cz. Ruitersplaats. 3e niet toegekend. Tweejarige paarden (twee inzendingen) le prijs Jac. Mantje Kz. den Burg, 2e D. Keijser Cz. Ruitersplaats. Éénjarige paarden (twee inzendingen) le prijs Sijbr. Keijser Hz. Merrie's met' veulens (twee inzendingen) le prijs Nora met Meta, C. de Wit Westerweg 2e Trui met Willy, J. Cz, Roeper den Burg. Veulens (twee inzendingen) 3e prijs Gebr. Schumaker Koog. KOUDBLOEDPAARDEN Hengsten le prijs Emmo, N. Dros Pz. Eierland, 3e Bruin v. Texel, J. de Wolf Eierland Paarden van 4 jaar en ouder le prijs Bertha, G. Leber Eierland, 2e Cora, P. Dros Nz Eierland, 3e Berna van Tirneum, C. J. Geense Eierland. Driejarige paarden le prijs Julia, P. Dros Brnz. Eierland, 2e Marie, J. de Wolf Eierland, 3e Maartjc van Eierland, C. J. Geense Eierland. Tweejarige paarden, twee tnzendingen. le prijs Nia van Texel, Jac. Reuvers Eierl. 2e prijs Caroline, G. Leber Eierland Eenjarige paarden, twee inzendingen 3e prijs Conradine, J. de Wolf Eierland. Merrie's met veulen le prijs Texalia, P. Dros Nz. Eierland. eenige inzending. In weerwil van het minder gunstige weer is de belangstelling, die voor het concours hip- pique, om half op het sportterrein aan de dag wordt gelegd, bevredigend te noemen. Wel onthaalt zoo nu en dan, vooral omstreeks half elf—elf uur, een bui ons op een minder ge- wenscht stortbad, maar ach, zij vermag niet de liefde voor paardensport te bekoelen. En al zietde zcm geen kans baas van het terrein te blijven, de" paardenliefhebber laat zich door wat regen niet naar huis jagen. We laten de namen van hen, die voor een prijs, f 25, f 15 of f 5 in aanmerking kwamen, hier volgen Eenspan warmbloed, hengsten uitgesloten, le C. A. Witte, Z.Haffel, met Uphonia. 2e Gebr. Schumaker Koog, met Treeka. 3e Joh. Kikkert Rozenhout, met Frida. Tweespan koudbloed le Alb. Dros Blandenberg, 2e G. Leber Eierl. 3e P. Dros Nz. Eierland. Tweespan warmbloed le Joh. Kikkert Rozenhout, 2e Gebr. Witte den Hoorn, 3e joh. Bremer Weezenplaats. Als extra nummers verschijnen een vierspan van Joh. Kikkert Rozenhout le prijs, een van J Dijt Spang 2e en een van C. de Wit Operen 3e prijs, terwijl ter opluistering nog wor den gepresenteerd de hengsten Trés Bien en Beppo, resp. van de heeren P. Kooij Panorama en N. Dros Pz. Eierland. Onderwijl zorgt Texelsch Fanfare dat de goede stemming, die in den beginne door regenbuitjes wel eens in het nauw komt, niet verloren gaat. Tegen een uur neemt het concours een eind en verlaat menigeen voldaan het terrein, over tuigd hier met de beste van Texels paarden te hebben kennisgemaakt. 's Middags concentreert zich een groot deel der belangstelling aan de Nieuweweg, waar dan een nationale draverij op de korte baan wordt georganiseerd. Het weer is inmiddels wat beter geworden, de zon waagt het uit haar schuilhoek te komen, op gevaar af het grimmige wolkenleger tegen zich in het harnas te jagen. Mede door deze omstandigheid is de schaar belang stellenden, die zich in afwachting voor de strijd, die hier weldra zal worden gestre den langs de weg heeft opgesteld, bijzonder groot. Telkens wanneer twee rijders elkaar de voorrang betwisten wordt de strijd met spanning gevolgd. Op meer dan één plaats wordt door het publiek de ijzeren schei dingsdraad (touw zou zich hiervoor beter hebben geleend) verbroken, soms laat men zich nlei weerhouden om zooc ra de renners zijn gepassee d, de weg op te stuiven, en hen na te cogen zoo ver als mogelijk is. Soms wordt het geuuld van de bezoekers Schrijnende Plekken, Schrammen en Ontvellingen verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. wel zeer op de proef gesteld. Wie zich ech ter de moeite getroost bij de startplaats een kijkje te gaan nemen zal spoedig de oor zaak van dit verschijnsel begrijpen. Ten einde een juistejmaatstaf te hebben voor de capaciteiten der renpaarden moeten deze terzelfder tijd van een aangewezen punt vertrekken. Zoodra bij de start de een de ander ook maar een meter op voor is, wordt met witte vlag gezwaaid, wat beduidt dat opnieuw gereden moet worden. Pas wan neer de roode vlag wordt opgestoken, mo gen beide],dravers hun krachten met elkaar meten. Zoo wordt dat lange wachten dus wel verklaarbaar. Wanneer tegen zes uur de laatste paren langs de baan vliegen is de strijd spoedig beslist en kunnen we weldra de uitslag vernemen. Deze wordt als volgt 1. Lieda B, afstand 340, cig. J. Spaans Alkmaar, pikeur Bastin Hagen. 2. Titality, afstand 350, eig. P. v. Kempen Brussel, pikeur Jn. v. Leeuwen. 3 Barones, afstand 310 eig. D. Marees, t Zand, pikeur P. de Wit. 4 Cathr. Spier afstand 335, eig. R. van Wieringen, Anna Paulowna, pikeur Age Witteveen. Voldaan, op Texel zulk een draverij te hebben mogen bijwonen, verlaten de hon derden belangstellenden het terrein. Aan het voornemen van het Fanfarecorps de draverij door muziek op te luisteren heeft het geen gevolg kunnen geven. Het zou de renners moeilijkheden met hun paarden hebben bezorgd. Het marcheert dan ook af en maakt een omgang door den Burg, waarbij in minder dan geen tijd een groote schaar feestgangers(sters) zich joelend en lachend en zingend achter het corps aan sluit. s Avonds om 7 uur worden in hotel Texel bij monde van de heer H. Keesom de prijzen uitgereiktf 300, f 150, f 50 en f 25. Spreker brengt daarbij dank aan de commissie, die de renners aanzocht aan de draverij deel te nemen en uit zijn tevreden heid over de groote belangstelling, welke deze renstrijd deelachtig werd. Hij was voor de Texelaar een bijzondere altractie en bovendien mag de draverij ook uit financieel oogpunt beschouwd, een groot succes heeten. Dan volgen de gebruikelijke „rondjes", waarbij ook de pikeurs at en toe een woordje in het midden brengen en blijft het gezelschap nog eenige tijd gezellig onder vroolijk gesnap bijeen. De zweefmolen mag zich onderwijl in een druk bezoek verheugen, terwijl om acht uur Texelsch Fanfarecorps in het Park mede zijn beste beentje voorzet, om te bevorderen, dat ook het verdere deel van de avond op genoeglijke wijze wordt ge sleten. Zoo was de landbouwtentoonstelling ge ëindigd en we aarzelen geen oogenblikals onze meening uit te spreken, dat zij een groot succes mag worden genoemd, naar ons van vele zijden wordt verzekerd, heeft zij in menig opzicht veler verwachting verre overtroffen. De commissie die nu haar plannen heeft ten uitvoer gebracht, mag met voldoening op dit tweetal dagen terug zien. Zij heelt zich op uitstekende wijze van een lang niet gemakkelijke en veel omvattende taak gekweten en zich voor ons eiland zeer verdienstelijk gemaakt. Al liet de weersgesteldheid wel eens wat te wenschen over, dit kan niet beletten, dat het land- en tuinbouwfeest nog jaren in aangename herinnering zal blijven voort leven. Volks- annex Kinderfeesten. Daar we hierop in ons volgend blad uitvoerig terugkomen, kunnen we thans kort zijn. Dinsdag 1 September werden de etalages van deelnemers aan de foutenwedstnjd officieel geopend. Tot en met Vrijdag werd gelegenheid gegeven fouten in die etalages aan het comité kenbaar te maken. De uitslag drukken we in ons blad van Woens dag at. De wedstrijd is gebleken een groot succes te zijn. Vrijdagmorgen plm. half tien marcheerden de deelnemers aan de volks- en kinder feesten af van de Groeneplaats om op het sportterrein te trachten in een of andere wedstrijd een prijs machtig te worden. 's Middags werden op de Groeneplaats de wedstrijden voortgezet. Tegelijk had daar ringrijden plaats met paard en kar, waarna 's avonds een fakkeloptocht en een gymnastiekuitvoering volgden. Dat het Fanfare de uitvoering van het muzikaal gedeelte van het program voor zijn reke ning nam, behoeft geen betoog. Vooral 's morgens en in de voormidd g aadden deze feestelijkheden veei met i gen te kampen, tegen de avond klaardt I t weer iets op. Woensdag geven we voor alle v.edstrij- den de lijst van prijswinners(sters). Vandaag zal bij voldoende deelname op het sportterrein een vliegerwedstrijd wor den georganiseerd, waarna 's avonds om 8 uur in Hotel Texel de prijsuitdeeling plaats heeft. Hoeueel kippen morden er op Texel gehouden 7 Om op deze vraag eenlg (antwoord te ver krijgen, werd aan de bezoekers in het velllngs- gebouw verzocht op te geven, hoeveel kippen er door hen werden gehouden. Door 470 bezoekers werden aangegeven rond 25000 kippen. DE COCKSDORP Schoolreisje. Onder geleide van het personeel der school maakten de kinderen van de hoogste klassen Vrijdag 28 Aug. een reisje raar Amsterdam. Des morgens heel in de vroegte vertrokken zeper autobus en vrachtauto na r Oudeschild om per eerste boot de reis naar Helder voort te zetten vervolgens ging het per trein naar Amsterdam. Het hoofddoel was een bezoek aan Artis te brengen en daarna per extra-tram een tochtje door de stad te maken. Dank zij het prachtige zomerweer slaagde de reis uitstekend en hoogst voldaan arriveerde de vroolijke kinderschaar des avonds te ongeveer half negen weer te de Cocksdorp. - Naar wij uit goeden bron vernemen zal Ds. Schellenberg 4 Oct. zijn afscheidspreek houden. OUDESCHILD Vreemdelingenbezoek. Nu de vacantie's get'indigd zijn, is zeker ver meldenswaard, welk vreemdelingenbezoek Texel vooral in de maand Augustus, ten deel is ge vallen. Wij hebben eens bij de directie van T.E.S.O. geinformeerd en vernamen dat door de Dage raad in de maand Augustus ruim 11800 passa giers zijn vervoerd en 34t0 rijwielen. Voegt men daarbij nog de passagiers welke met de Terschelling en Texelstroom op Texel werden gebracht, dan heeft ons eilaud zeker wat vreem delingenbezoek betreft geen reden tot klagen. Dit groote bezoek hebben wij zeker voor een groot deel aan Texel's vogelrijkdom te danken. Veevervoer. Deze week zijn van hier verzonden: 312 lammeren. 311 schapen, 32 varkens, 6 paar den 2 veulens, 2 koeien, 5 kalveren. De nieuwe boot. Zoo nu en dan hoort men nog al eens vragen Hoe zal de nieuwe boot van .TESO nu heeten? Wij kunnen meedeelen uit goede bron te hebben vernomen, dat haar naam „Marsdiep" zal zijn. Ons inziens 'n heel goede naain, daar zij alle dagen op 't Marsdiep haar reizen zal maken. DE KOOG Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de beer J. Best Pz, vroeger onderwijzer alhier, is thans benoemd tot tydeljjk onderwijzer aan do U L.O- school te Bolsward. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 29 Aug. tot en met 5 Sept. 1925. GEBOREN Cornelis, z.v. Kornelis van Leeuwen en Lodewijntje Klasina Gieles, Cornelia Maria, d.v. Marrinus de Graaf tn Heintje Dijt, Lodcwijk Johan, z;v. Dirk Vermeulen en Trijntje Martina Houtwipper, Cornelis Nicolaas, z,v. Huibert Boonstoppel en Trijntje de Beurs. ONDERTROUWD|ohan de Vries en Geer- truida Arendse. GETROUWD: Gerrit Jan Bruin en Adriana Jakoba van Liere; Jan Blom en Jannetje Duinker; Cornelis Johan Room en Elise Lpn'z. OVERLEDENCorne ia Schrama, 79 jaar, ge huwd met Frans Witte, Gerrit Bisschop, 55 jaar, weduwnaar van Adriana Maria Dijker, Cornelis van Hert, 61 jaar gehuwd met Anlje Boon. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). I schaartje, 2 porte-monnaies, 1 Lipssleutel, 1 zilv. horloge, I zilv. armband. 1 ceintuur, 1 strikje. Zondag 6 September 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe Maandcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn, vm. half elf ds. Briimmer. Maandcollecle. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broeketna. Óostercnd, nm. 3 uur ds. v. 't Hooft v. d. Waal. Cocksdorp, vm. half elf de hr. H. de Zwart Cand. t. d. H. Dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen Godsdienstoefening. Purmerend, 1 Sent 631 Runderen waaro. der 3 0 vette koeien f l -af 1,25 p. K.G. Geldekoeien 175 a 450 253 Melkkoeien 3i vette kalveren per Kg 175 a 45i 1,30 a I,. 0

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 5