Schouw, polder Eijerland. Purol geneest en verfraait de Huid .Notaris Mulder publiek verkoopen Witte Kruis. Polder Waal en Burg. 19 September a. s. Zaterdag 3 October 1925. 20 beste Biggen. Ingezonden ADVERTENTIËN 10 jongs Kalkoenen Br. 1825 1 jonge bekr. Haan Reds Uitslag bekroningen. Notarieel examen. Auto-drama. Wat iedere maand te doen geeft. Waar blijven de groote hoeveelheden ondersteken en ander materiaal Dringend verzoek I Bij niet gebruik terug te bezorgen aan het gebouw Witte Kruis. J PISART, Magazijnmeester. kleuter met zoo'n mooie, kleurige lampion een rondgang door het dorp te maken. Dat was voor het jonge volkje het gloriepunt van de dag. Gelukkig, dat Pluvius hun een oogenblik dan toch genadig wou zijn en door geen dropje regen de mooie vlammetjes in hun kleurige huisjes liet dooven. Het gymnastiekfeest nam tegen negen uur onder leiding van de heer Kiljan een aanvang en mocht zich eveneens in de medewerking van het Fanfare verheugen. Het marktplein was voor deze gelegenheid door een lamp van lOOOkaars verlicht. Na eenige staafoefeningen die we door menigeen onberispelijk zagen uitvoeren, volgden oefeningen, welke met behulp van rek stok, paard en brug plaats vonden. Tot slot nog een paar gymnastische standen, welke onder fantastische Bengaalsche verlichting een goede indruk maakten. Daarmee namen de feestelijk heden van deze dag een eind en verdwenen de laatste bezoekers, voor zoover zij niet reeds door regenbuien naar huis waren gedreven, van het terrein. Gaarne maken wij afzonderlijk melding van het feit, dat de gymnastiekvereeniging voorde dag kwam met eer) vaandel, door dames-leden op kunstvolle wijze zelf vervaardigd. Een pluimpje komt haar daarvoor zeker wel toe. Zaterdagavond werden in hotel Texel door de heeren C. G. Gude en D. C. Dros de prijzen onder een toepasselijk woord aan de winners overhandigd. De heer J. Roeper Cz. opende de bijeenkomst met deze woorden Geachte aanwezigen, dames en heeren Namens de feestcommiesie heet ik U allen hartelijk welkom in deze zaal, waar we gelukkig van regen en storm heen hinder hebben. In het bizonder heet ik welkom hen, die aan de verschillende wedstrijden deelnamen, en hier gekomen zijn om hun prijzen, zoo met moeite en opoffering verdiend, aanstonds in ontvangst te nemen. Maar voor wij dat doen, wil ik eerst een woord van dank brengen aan allen, die mede werkten tot het slagen van de dag van gisteren. In de eerste plaats dan een woord van har- telijken dank aan de burgerij, die door haar financiëele steun ons evenals andere jaren wederom in staat stelden, een volksfeest te houden. Ik wil een woord van dank hier ook laten hooren aan de dames, die met haar lijsten de verschillende gelden in ontvangst hebben ge nomen. Verder wil ik dank brengen aan het Muziekcorps, dat ook nu weder bereid was, het Volksfeest door zijn muziek op te luisteren. En ik doe dan denken aan een bekende spreuk die zegt: Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde. Nu zou ik kunnen zeg gen Was muziek en zang er niet, een feest had minder waarde. Verder breng ik dank aan het bestuur van de Sportvereeniging, dat het voetbalveld belang loos voor onze wedstrijden afstond. Heb ik gisteravond de directeur en de wer kende leden van de gymnastiekvereeniging, mijn bizotidere dank betuigd thans voel ik mij ge drongen nogmaals een woord van hartelijken dank uit te spreken, voor alles, wat zij ons gisteren hebben laten zien. Toen de gymnastiekvereeniging, naar ik meen de 10e Januari, een uitvoering gaf, hebben velen kunnen genieten van de keurige en ook zware oefeningen, die ze toen vertoonde. Thans ■a 8 maanden, heeft ze haar vereeniging kun nen verrijken door het aankoopen van een paard en uit eigen kas en door eigen krachten een prachtig vaandel in bezit gekregèn. Dat zij moge groeien en bloeien is zeker ons aller wensch. En hiermede zou ik kunnen eindigen, maar niet eer voor ik de politie en verdere hulp een woord van dank breng voor hun beleid- en tactvol optreden, waardoor zij de orde zoo uit stekend hebben weten te handhaven. Eindelijk nogmaals dank aan ieder die mede gewerkt heeft om dit Volksfeest (dat Texel zoo gaarne wenscht) te doen slagen. In de hoop dan dat de verschillende prijzen, die de commissie met zooveel zorg en moeite heeft uitgezocht, naar U aller genoegen mogen zijn, wil ik hiermede eindigen, om aanstonds de prijzen aan de verschillende winners uit te deelen. Ik heb gezegd. Hier volgt de lijst van prijswinners Uitslag der spelen op het Sportterrein Op reis gaan, jongens. Ie prijs Simon de Waal, 2e Klauwenbcrg 3e Jaap Geus. Hardloopen voor meisjes. Ie Ina Rab, 2e Jannetje Ocle, 2e T. Tuinder Tonnetjesrollen voor meisjes. Ie Johanna Kikkert, 2e Ina Rab, 3e Annie Kuip Zakloopen voor meisjes. Ie Alie Koorn, 2e Joh. Kikkert, 3eJ.de Koningh Uitslag der spelen op de Groeneplaats Vliegende Hollander voor jongens. Ie prijs C.Tongerloo, 2e Arie Dros, 3e Ben Dros Roltonnen en paalrijden voor jongens. le P. Kikkert, 2e S. de Waal, 3e D. Rijk. Behendigheidsrit met fietsen voor jongens, le N. de Graaf, 2e C. Mets, 3c B. Kloosterman Behendigheidsrit met fietsen voor meisjes. le Guur Kikkert, 2e Martha Bakker, 3e G. Zuidewind. Tobbesteken. le W. Giel, 2e K. Dros, 3e v. d. Stok. Stoelendans voor jongere meisjes, le G. Zuidewind, 2e M. de Blovis, 3e Jo Kikkert Voor oudere meisjes. le G. Kikkert, 2e C. Moerbeek, 3e N. Lap. Ringsteken, le prijs Mej. M. Kuip en de heer C. Boersen. 2e Mej. Rika Witte en de heer D. Witte. 3e Mej. Martha Smit en de heer j. Boogaard. De prijs voor het schoonste geheel werd ge wonnen door de heer A. Witte en echtgenoote. Algemeen Visscherijblad. Bij A. W. Stijthoff's Uitgevers Maatschappij is verschenen het eerste nummer van het „Algemeen Visscherijblad', veeitiendaagsch orgaan voor bedrijf en sport, onder redactie van de heer P. E. van Renesse. Zooals in ^n woord ter inleiding wordt mede gedeeld, is dit blad gewijd aan de visscherij. de kuetvisscherij, de zoetwatervisscherij, de vischsport, de vischhandel in het gic t en het klein, de vischconserven-ind istrie en handel in- fahiicage van visscheiijbenoodigd eden. In elk nummer zal een overzicht wr 'den ge- ge en van hetgeen in de volgende veertien dagen in de verschillende vischwateren van ons land aan de visschers verboden zal zijn, een rubriek, welke gezien de ingewikkeldheid van de visscherij-wetgeving zoowel aan de beroeps- en sportvisschers als aan de politie heel wat gemak kan verschaffen. Het eerste nummer be vat bovendien een overzicht van hetgeen als regel verboden is. Voorts zal de handel geregeld op de hoogte gehouden worden van hetgeen op het gebied der buitenlandsche invoerochten op visscherij- producten gebeurt, het eerste nummer behandelt de wijziging der invoerrechten in Duitschland en Zuid-Alrika en de Poolsche invoerve bod n. In een artikel over de opmerkelijke toeneming der zalmvangsten in het begin van het jaar wordt de vermoedelijke oorzaak van dit ver schijnsel besproken en tevens de kans op een toekomstige i ieuwe achteruitgang. Verder be vat het nummer o.a. een overzicht van de toe stand van de haringhandel en de haringvisscherij en een artikel over de instandhouding en vern eerdering van de vischtoestand in de Alpen mei en en een geïllustreerd opslel over het hengelen in de grijze oudheid, dat in 't bijzonder de sportvisschers belang zal inboizemen. Abonnementen worden aangenomen in Boek handel, Parkstraat, den Burg, f 3,75 per half jaar. Nader melden we nog, dat de medaille, voor de houder van de besle melkkoe door't bestuur van de L.T.B. uitgeloofd, werd toegekend aan Gebr. Bakker, Spijk. De Wed. J. Hopman, Ongeren, behaalde met zeugen en biggen een 2e prijs. Voor het eerste deel van het notariëel Staats examen slaagde vorige week te 's-Gravenhage onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. L. Bakker Klzn. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur raakte een huurauto van Dros' Auto-centrale, waarin een viertal jongelui uit den Burg een toertje maakten nabij Hermanshoeve in een sloot. Uit het vol gende zal u blijken, dat onze „chauffeur" onder gegeven omstandigheden moeilijk een beier plaatsje voor zijn voertuig had kunnen vinden. Laten we vooropstellen, dat de bestuurder met de aanwezigheid van zooiets als een voetrem slecht op de hoogte was, en dus de gang van zijn wagen niet steeds in zijn macht had. Plots verscheen een wagen op de weg, een klip, die je als cordaat stuurman wel zou kunnen om zeilen, had zich niet tegelijk voor de oogen van het onthutste viertal een brug opgedaan, die zij naar het noodlot wou gelijk met de boerenkar moesten passeeren. Onze vrienden zagen zich nu voor een dilemma geplaatst. Daar de man aan het stuur de wagen niet tot stilstand kon brengen, moest hij of met paard en wagen in botsing komen, om zoo de ondergang van de Ford volkomen te maken of uitwijken in de richting van de sloot, om daarin de vaart van de auto te stuiten, waarbij allicht de vernieling m inder ernstig zou zijn. Veel tijd tot kiezen was er niet. Weldra was het pleit beslist, de auto van een rustin hoekje tusschen vriendelijk kroos in het landelijke slootje verzekerd, waarbij twee der inzittenden met het hoofd door het gebroken spiegelglas zich in het komische van het geval trachtten te verdiepen. Meen niet, lezer dat de autolingen hierdoor uit het veld waren geslagen. Ze verlieten de auto-drenkeling en trokken de wagen met vereende kracht, waarbij toegeschoten hulp en een paard uitstekend te pas kwamen, op het droge. De motor aanslaan was het werk van een oogenblik en dat pleit voor de Ford de auto stond weer gereed de tocht naar de Koog te vervolgen. Toen kwam er echter een kink in de kabel, die de jolige vrijgezellen belette, aan hun voornemen gevolg te geven. De autoverhuurder was met het onge val in kennis gesteld en arriveerde zóó spoedig op de plaats des onheils, dat hij het vervolgen van de reis kon verhinderen. Zoo nam de pret een eind. Ze zal evenwel als ieder muisje een staartje hebben De auto zal naar we ver nemen voor gemeenschappelijke rekening moeten worden opgeknapt. (le helft September.) Nadruk verboden. De R. is weer in de maand, dus: vaarwel Zomer I Pas reeft de boer de oogst geborgen, of hij bereidt de akker al weer voor't volgende gewas. Veel graan was dit jaar gelegerd neer geslagen door felle regen. Belangryke scha en en moeilijk zichten waren vaak de gevolgen. Welke voorzorgen kan de hoer thans nemen om legeren voor 't vervolg zooveel mogelijk te voorkomen? le. Hij zaaie niet te dik, opdat de planten licht en lucht voldoende krijgen en het stroo stevig kan word 'n. Het gebruik eener zaaimachine is aan te bevelen, rijenteelt dus, De hoeveelheid zaaizaaid mag niet zijn 3 tot 4 H L. per bunder, maar hij volsta met 2 H L. 2e. Men tele een soort, welke niet zoo licht legert: de Petkiiser rogge verdient aanbeveling, mits men niet met eigen bouw voortele maar geregeld eenig origineel of le nabouw-zaad aanschaffc. Doet men dit niet, dan wordt het stroo gaandeweg minder stevig. 3e. De bemes ting moet doelmatig zijn. Gebruikt men stal mest, dan geve men daarnaast kalizoutphos- phorzuur is vaak voldoende aanwezigen waar dit zoo is, komt kali als plantenvoedingsstof het eerst in de minderheid, in het minimum als het heet. Wie enkel kunstmest aanwendt, heeft voldoende phosphorzuur in de vorm van slakkenmeel (of super op niet-zure grond) en kalk in de vorm van kalizout of kainiet, uit te strooien. Stikstof kan men geven in Chilisalpeter of in uw ammoniak of van beide meststoffen wat. Uw ammoniak werkt langzamer. Wie bij gebleken kalkbt hoefte mergel wil uilstroo en zie goed toe, wat hij koopt, wat hij krijgtGeen gem-len harde ka ksteen, maar werkelijke mergel met hoog gehalte, en met een fijnheid van minstens 75 pCt Als goede soorten kunnen wij aanbevelèi de Fitija nergel en de Stad- tlohner-mergel, Evenwel, ook hierbij komen schommelingen voor, dus onderzoek door het proefstation is noodig. De er keling komt hier niet toe de kosten zijn te hoog. Koop dus met anderen d.w.z. betrek uw mergel en ook uw andere meststoffen van! een landbouw- of aan- koopvereeniging, welke monsters ten onderzoek oprendt. Wij zagen bij de reeds gerooide aardappelen vele knollen aangetast door schurft. Met goed resultaat is hiertegen vroeg in de herfst rogge uitgezaaid welke in 't volgend voorjaar, kort voor h>*t poten, wordt ondergebouwd. Het organisme, dat de schurftziekte veroorzaakt schijnt de versche groene massa te verkiezen boven de aardappelknollen, zoodat deze niet worden aangetast. Men zaaie de rogge dicht, opdat een weelderig gewas worde verkregen. Deze wijze van doen is van ouds bij vele landbouwers gebruikelijk. Dit geschiedt dan echter met de bedoeling de voedingsstoffen in de bouwvoer niet met het regenwater te doen wegzakken, maar door de rogge te doen op nemen. Wordt deze dan in 't voorjaar onder- geploegd, dan profiteert het volgende gewas er van. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hoewel niet meer actueel, geven we deze rijmregels nog een plaatsje. In ons vorig blad liet de ruimte niet toe ze op te nemen. Red. Landbouwtentoonstelling. Wijze: De Ooievaar. I. De donkey heeft geen stoom meer op, De dorschmachlen' staat stH, De kaffer zegt, ik schei er uit, Geen die meer werken wil. De kip, de boer, de geitebok; 't Wordt al tentoongesteld, Als 'k nu niet naar den Burg zal gaan, Wat doe 'k dan met mijn geld. RefreinWe gaan, we gaan Met de kip en de boer en de geitebok. We gaan, we gaan, we laten 't boeltje staan. II. De beste koe, het mooiste schaap, Gevraagd door 't comité. Het best van elke dierensoort Van Texel in de zee. Een groote kool, wat schooven graan, Maar zonder kattensteert. Daarbij een groote draverij, Maar je moet geregistreerd. Refrein. III. De vlaggen wapp'ren overal, Vanwaar de wind maar waait, Feestvreugde vindt men bij de vleet, Hoort hoe de haan er kraait, Men kan een neutje koopen ook D'r is concours-hippique, Voor elke vrijer is een meid, ls dat geen mooie kiek. Refrein. IV. En is men 's avonds 't dansen moe, Verlangt men eind'lijk rust, 't Fanfarecorps speelt in het Park, Daar wordt ook welgekust. Men krijgt er geen bekroning voor, 't Is buiten 't comité, Toch vindt men dat een heerlijkheid, Op Texel in de zee. RefreinWe gaan, we gaan, De regen drijft ons van de baan. We gaan, we gaan, want zoo 't niets gedaan. Wie zich met ingang uan 1 October op ons blad abonneert, ontuangt de tot die datum oerschijnende nummers gratis. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 10 September 1925, des namiddags te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 5 September 1925. De Burgemeester van Texel, R. P. KE1JSER, Loco-B. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige oaststeliing rekening ge meentelijk eiectriciteitsbedrqf ouer1924 3. Idem gemeenterekening ouer 1924. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur 1924. 5. Benoeming ambtenaar uan den Bur gerlijken Stand en wijziging uerorde- ning, regelende de uterkzaaniheeen uan den Burgerlijken Stand. 6. Benoeming leden Electriciteitscom- missie. 7. Idem leeraar in Engelsche taal aan de zeevaartschool. 8. Beharding iveg Rozendijk. 9. Uitdieping vaargeul losuial. Uitspraak omtrent bezwaren tegen loting voor den dienstplicht. De burgemeester van Texel maakt bekend dat een afschrift van de uitspraak, wplke de Commissaris der Koningin heeft gedaan op de ingediende bezwaren tegen de voor deze gemeente gehouden loting voor de lichting van 1926, van heden af gedurende tien dagen ter inzage ligt ter secretarie van deze gemeente. Texel, 8 September 1925. De Burgemeester voort oemd, R P Keijzer Cz LoB. Als gij last krijgt van hoofdpijn, gedrukt heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zij beteren lever stoornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65; in apotheken en drogistzaken. 309 Voor de vele blijken van belangstelling en deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS VAN HERT ondervonden, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. In 't bijzonder onzen dank aan Dr. Keidel voor zijn menschlievende huipaan Ds. Schellenberg voor de troostwoorden tot ons gesprokenaan de buren voor de hulp en bijstand verleend en verder aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer aan onzen dierbaren overledene bewezen. Uit aller naam, Wed. C. VAN HERT-Boon. De Cocksdorp, Sept. 1925. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden jbij het overlijden en de ter aardebestelling onzer geliefde Echtgenoote, Moeder en Zuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, P. Tz. BAKKER. Den Hoorn, Sept. 1925. Dankbetuiging;» Aan allen, die mij in de dagen van ziekte, bij het overlijden en de teraardebestelling van mijn innig geliefde zoon JAN terzijde stonden en eenig blijk gaven van deelneming betuig ik hiermede mijn hartelijken dank. Wed. BACKER-Kind. Den Burg, Sept. 1925. zal op Vrijdag 11 September, voormiddags 10 uur bij café „Flora" aan de Koogerweg voor den heer K. Uitgeest. Den geheelen cafe- en speeltuininventaris eenig hoorn- en pluimvee, boeren- en bouw gereedschap, benevens een partij narcissen (plantgoed) als Dubb. v. Sion, Golden Spur, ■Ajax Princeps, Dubb. incomparable, Henri Irving. Betaaldag 24 juni 1926. Het College van Dagelijksch Bestuur van polder Waal en Burg, brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat de Schouw over de tochtslooten, zal plaats hebben op en verzoekt mitsdien onderhoudsplichtigen te zorgen, dat de tochtslooten, overeen komstig de bepalingen der keur en verorde ning, alsdan gezuiverd zijn van riet, kroos en anderzins, hetwelk de waterloop kan belemmeren. Het Coll. v. Dag. Bestuur vnd., J. EELMAN Jz., Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. Het Bestuur van polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van Ingelanden van dien polder, dat de Schouw op maaien en schoon maken van de weg- en perceelslooten inge volge de keur zal plaats hebben op De nalatigen verbeuren een boete van f 150,—. Texel, 9 September 1925. Het College van Dagelijksch Bestuur van den polder Eijerland op Texel. R. P. KEIJSER Johz., waarn. Voorz. L. v. HOORN, Secretaris. TE KOOP Adres W. G. BAKKER, Ongeren. TE KOOP C. DROS Pz.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2